Σαμπιονά: Έκανε το 12x12 και έγραψε ιστορία η Παρί

3/11/2018 01:01
Η Παρί Σεν Ζερμέν κέρδισε με 2-1 την Λιλ στο Παρίσι και έγινε η πρώτη ομάδα στα 5 μεγάλα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα που κάνει το 12x12, καταρρίπτοντας το ρεκόρ της Τότεναμ.

Η Λιλ έβαλε δύσκολα στην Παρί Σεν Ζερμέν αλλά η ποιότητα των Παριζιάνων τους επέτρεψε να πάρουν τη νίκη με 2-1 στο «Παρκ Ντε Πρενς» και να κάνουν το 12x12. Έτσι, έγιναν η πρώτη ομάδα στα πέντε μεγάλα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα (Αγγλία, Ισπανία, Ιταλία, Γερμανία, Γαλλία) που ξεκινάει με 12 νίκες σε ισάριθμα ματς, σπάζοντας το ρεκόρ της Τότεναμ.

Οι «λιλουά» άντεξαν την πίεση μέχρι το 70ο λεπτό αφού σ’ εκείνο το σημείο ο Εμπαπέ έλυσε το γόρδιο δεσμό, σκοράροντας με τρομερό σουτ εκτός περιοχής για το 1-0. Τα πάντα τελείωσαν στο 84’ όταν το σουτ του Νεϊμάρ κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα του Μενιόν. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν με πέναλτι του Πέπε στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων για το τελικό 2-1.