Football League: Έκλεισε στο +8 τον πρώτο γύρο ο Άρης

18/2/2018 18:05
Ο Άρης κέρδισε με 3-0 την Αναγέννηση Καρδίτσας στο «Κλεάνθης Βικελίδης» και έκλεισε πρώτος και αήττητος τον πρώτο γύρο, κάνοντας ακόμα ένα βήμα για την επιστροφή του στην Σούπερ Λιγκ.

Μια ημέρα μετά την ήττα-σοκ της Παναχαϊκής από τον Αιγινιακό, ο Άρης επικράτησε με 3-0 της Αναγέννησης Καρδίτσας και απέκτησε διαφορά οχτώ βαθμών από την 3η θέση.

Οι «κίτρινοι» σπατάλησαν αρκετές ευκαιρίες στο πρώτο μέρος, δημιουργώντας συνολικά 12 τελικές, έξι εξ' αυτών να είναι στο πρώτο δεκαπεντάλεπτο. Ο,τι δεν πέτυχε ο Άρης στα πρώτα 45', το πέτυχε ο Ούγκο Σόουζα, στο πρώτο λεπτό της επανάληψης. Ο Πορτογάλος σκόραρε με προβολή, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Πλατέλλα και κεφαλιά του Πασά, «γράφοντας» το 1-0.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και στο 62’ «καθάρισαν» το ματς με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Πλατέλλα. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να απαντήσουν και στις καθυστερήσεις ο Μιλούνοβιτς διαμόρφωσε το τελικό 3-0. Ο Άρης πήρε την 14η νίκη του, σε σύνολο 17 αγώνων, και συνεχίζει το δρόμο προς την επιστροφή στην 1η κατηγορία.