Σέριε Α: Διέλυσε την Λάτσιο η Νάπολι

11/2/2018 00:31
Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, η Νάπολι διέλυσε με 4-1 την Λάτσιο στο «Σαν Πάολο» και πέρασε ξανά μόνη στην κορυφή της Σέριε Α.

Στο +1 από την Γιουβέντους πέρασε ξανά η Νάπολι μετά τη μεγάλη νίκη της με 4-1 επί της Λάτσιο. Οι «παρτενοπέι» βρέθηκαν πίσω στο σκορ μόλις στο 3ο λεπτό, ωστόσο έδειξαν χαρακτήρα και έκαναν την μεγάλη ανατροπή, φτάνοντας τις 8 σερί νίκες στο πρωτάθλημα.

Το ξεκίνημα ήταν ιδανικό για την Λάτσιο αφού στο 3' ο Ντε Φράι βρήκε την μπάλα μετά την σέντρα του Ιμόμπιλε, κάνοντας το 0-1. Η απάντηση της Νάπολι ήρθε λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου (43’) με άψογο τελείωμα του Καγιεχόν.

Η ανατροπή ολοκληρώθηκε στο ξεκίνημα της επανάληψης (54’) χάρη σε αυτογκόλ του Γουάλας μετά από γύρισμα του Καγιεχόν. Δύο λεπτά αργότερα, ο Μάριο Ρουί σούταρε εκτός περιοχής, η μπάλα βρήκε στον Ζιελίνσκι και κατέληξε στα δίχτυα για το 3-1! Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 73’ ο Μέρτενς μετά από όμορφη ενέργεια του Ζιελίνσκι.