Πρέμιερ Λιγκ: 12η σερί νίκη η Σίτι με γκολ στο 90+6’!

30/11/2017 00:11
Με γκολάρα του Στέρλινγκ στο 90+6’ η Μάντσεστερ Σίτι κέρδισε με 2-1 την Σαουθάμπτον στο «Έτιχαντ» και έκανε ρεκόρ συλλόγου με 12 σερί νίκες στην Πρέμιερ Λιγκ.

Δεν σταματάει πουθενά η Μάντσεστερ Σίτι! Οι «πολίτες» επικράτησαν με 2-1 της Σαουθάμπτον στο «Έτιχαντ» και έκαναν ρεκόρ συλλόγου με 12 σερί νίκες. Μάλιστα, η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα ισοφάρισε το ρεκόρ της Τότεναμ από τη σεζόν 1960/61 με συγκομιδή 40 βαθμών μετά από 14 αγωνιστικές.

Ύστερα από ένα πρώτο μέρος χωρίς γκολ, ο Φαν Ντάικ (47’) υπέπεσε αυτογκόλ ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Κέβιν Ντε Μπρόινε. Η Σαουθάμπτον δεν πτοήθηκε και στο 75’ έφερε το σκορ στα ίσια με τον Οριόλ Ρομέου, παίκτης στον οποίο ο Γκουαρδιόλα έδωσε επαγγελματικό ντεμπούτο το 2010 στην Μπαρτσελόνα.

Όλα έδειχναν ότι το νικηφόρο σερί της Σίτι θα λάμβανε τέλος, ωστόσο στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Στέρλινγκ σκόραρε με τρομερό ψηλοκρεμαστό σουτ από το ημικύκλιο, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1. Στα αξιοσημείωτα πως τα 8 από τα τελευταία 13 γκολ του Στέρλιγνκ έχουν έρθει στο τελευταίο δεκάλεπτο και έχουν χαρίσει 9 βαθμούς στην ομάδα του.