Κορυφαίος της FIFA και φέτος ο Ρονάλντο

Κορυφαίος της FIFA και φέτος ο Ρονάλντο

Αφορά τον αγώνα ΧΙΡΟΝΑ - ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ


Ο Κριστιάνο Ρονάλντο αναδείχθηκε για δεύτερη σερί χρονιά κορυφαίος παίκτης της χρονιάς από την FIFA, νικώντας τους Λιονέλ Μέσι και Νεϊμάρ.

Όπως και πέρσι, ο Κριστιάνο Ρονάλντο κέρδισε το βραβείο The Best της FIFA για τον καλύτερο ποδοσφαιριστή της χρονιάς. Ο Πορτογάλος επιθετικός συγκέντρωσε το 43,16% των προτιμήσεων, με τον Μέσι να ακολουθεί με 19,25% και τον Νεϊμάρ να έχει 6,97%.

Τα κριτήρια επιλογής αφορούν την αθλητική επίδοση των ποδοσφαιριστών, καθώς και τη γενικότερη συμπεριφορά τους εντός κι εκτός γηπέδου μεταξύ 20 Νοεμβρίου 2016 και 2 Ιουλίου 2017. Μέρος στη ψηφοφορία πήραν οι ομοσπονδιακοί προπονητές των χωρών μελών της FIFA, οι αρχηγοί των χωρών και δημοσιογράφοι.

Υπενθυμίζεται πως από το 2016, η FIFA δεν ανανέωσε τη συνεργασία της με το «France Football» για τη συνδιοργάνωση του βραβείου της «Χρυσής Μπάλας» και έτσι μοιράζει ξανά το δικό της βραβείο. Η «Χρυσή Μπάλα» θα απονεμηθεί στον κορυφαίο της σεζόν τον προσεχή Δεκέμβρη και μένει να φανεί εάν ο Ρονάλντο θα κάνει ξανά το… ντάμπλ.

Τα άλλα βραβεία


Κορυφαίος της FIFA και φέτος ο ΡονάλντοΚορυφαίος προπονητής αναδείχθηκε ο Ζινεντίν Ζιντάν (46,22%), αφήνοντας πίσω του τους Αντόνιο Κόντε (11,62%) και Μασιμιλιάνο Αλέγκρι (8,78%).

Το νέο βραβείο σε σχέση με τα περσινά ήταν εκείνο του καλύτερου τερματοφύλακα της σεζόν και η πρώτη έκδοσή του ανήκει στον Τζιανλουίτζι Μπουφόν.

Το βραβείο για τους καλύτερους φιλάθλους κέρδισαν οι οπαδοί της Σέλτικ, ενώ το βραβείο fair play απονεμήθηκε στον Φρανσίς Κονέ (Ζμπρογιόβκα Μπρνο), ο οποίος έσωσε τη ζωή του τερματοφύλακα της Μποχέμιανς σε αγώνα του τσεχικού πρωταθλήματος.

Το βραβείο για το καλύτερο γκολ του 2016-2017 απονεμήθηκε στον Ολιβιέ Ζιρού για το περίφημο «χτύπημα του σκορπιού» στην αναμέτρηση με την Κρίσταλ Πάλας στις αρχές Ιανουαρίου.

Τέλος, η κορυφαία ενδεκάδα της χρονιάς έχει… χρώμα Ρεάλ, αφού η «βασίλισσα» εκπροσωπείται από πέντε ποδοσφαιριστές. Αναλυτικά:

Η κορυφαία ενδεκάδα: Μπουφόν – Άλβες, Μπονούτσι, Ράμος, Μαρσέλο – Μόντριτς, Κρόος, Ινιέστα – Μέσι, Ρονάλντο, Νεϊμάρ

Οι επιλογές των Σκίμπε και Τοροσίδη


Κορυφαίος της FIFA και φέτος ο ΡονάλντοΟ Μίχαελ Σκίμπε δεν επέλεξε ούτε έναν από την τελική τριάδα στα βραβεία The Best.

Ο ομοσπονδιακός τεχνικός της Ελλάδας, επηρεασμένος και από την πατρίδα του τη Γερμανία, έδωσε την πρώτη του ψήφο στον Τόνι Κρόος για τον τίτλο του κορυφαίου ποδοσφαιριστή του κόσμο, με δεύτερο τον Εντέν Αζάρ και τρίτο τον Πιερ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ.

Από την άλλη ο αρχηγός της Εθνικής, Βασίλης Τοροσίδης επέλεξε για κορυφαίο τον νικητή Κριστιάνο Ρονάλντο, έδωσε τρεις βαθμούς στον Λιονέλ Μέσι και έναν στον Τζιανλουίτζι Μπουφόν.

Στους προπονητές, ο Σκίμπε προτίμησε τον Αντόνιο Κόντε αντί του Ζινεντίν Ζιντάν (2ος ψήφος), ενώ στην 3η θέση επέλεξε τον Ντιέγκο Σιμεόνε. Ο μπακ της Μπολόνια, από την πλευρά του, έδωσε τους πέντε βαθμούς στον Ζιντάν, άφησε δεύτερο τον Κόντε και έβαλε στη λίστα και τον Λεονάρντο Ζαρντίμ.




Στοιχεία για τον αγώνα: ΧΙΡΟΝΑ - ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ
1Χ2OverUnder1X12X2
10.506.501.151.252.854.0111
Ημ. 1Ημ. ΧΗμ. 2GoalNo Goal
7.752.751.421.651.85
0-1 Goals 2-3 Goals 4-6 Goals 7+ Goals
6.252.121.9210.00

Σχολιασμός

21 σχόλια:

στις 24/10/2017 00:57
5 ΠΑΙΧΤΕΣ ΤΗΣ ΒΑΣΙΛΙΣΣΑΣ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΑΙΑ 11ΑΔΑ...ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΑΡΑΣ Ο ΜΕΓΑΣ ΖΙΖΟΥ...Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΚΑΙ ΜΠΑΜΠΑΣ ΟΛΩΝ Ο CR7...ΑΠΛΑ ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ THE BEST TEAM OF THE WORLD!!!!!

στις 24/10/2017 01:00
Συμφωνώ

[+]  geniusMSN- στις 24/10/2017 01:45

στις 24/10/2017 02:36
antipa8o to ronaldo ka pisteuw o mesi einai kaluteros alla gia last xronia to aksizei o ronaldo , prepei n eimaste kai ligo realistes , ekane poio polla pragmata apo ton mesi kai to pire dikaia

στις 24/10/2017 04:50
geniusMSN η μπουρδελοομαδα σου δεν αξιζει μια χωρις τον μεσι.Αντιθετα η ρεαλ δεν ειναι μονο ροναλντο εχει παχταραδες σε ολες τις θεσεις και ενα προπονητη αυτη την στιγμη που απλα...ΘΑ ΣΕΒΕΣΤΕ!

στις 24/10/2017 04:52
Καθε χρονο τα ιδια 4-5 και 6 παιχτες στη κορυφαια 11αδα απο την ρεαλ ενω η ουεφαλονα 2-3 με το ζορι...ΣΕΒΑΣΜΟΣ!!

στις 24/10/2017 06:51
θα επρεπε να υπαρχει κ ενα βραβειο 'ο καλυτερος μπαλαδορος της χρονια'. εκει ο Ροναλντο δεν θα ηταν καν υποψηφιος.

στις 24/10/2017 09:47
το βραβειο του καλυτερου πελατη!!ποιος θα το παρει???

στις 24/10/2017 12:35
messi re

στις 24/10/2017 14:19
Αμα το παμε με βαση τους ομαδικους τιτλους χρυση μπαλα παιρνει και ο Φορτουνης...ολοι ξερουμε ποιος ειναι ο καλυτερος αλλα τελος παντων

στις 24/10/2017 15:29
genius autoktona oute i gineka tou de lei auta pou les esi mipos gamai esena k oxi tin donatela ...

στις 24/10/2017 16:15
τ βραβειο αφορα την αθλητικη επιδοση π ειχαν περσι ο μεσισ ηταν αφαντος εφαγε 4 απο την παρι κ τον ξελασπωσε ο νευμαρ κ μετα τον ακθαρισε η γιουβε αξια το πηρε ο ροναλντο της ρεαλ γκειντριντ

στις 24/10/2017 16:33
Πια αθλητικη επιδοση ρε βλημα? αν καθε χρονο εβγαινε καλυτερος παιχτης αυτος που εχει καλυτερη αθλητικη επιδοση θα την επερνε σιγουρα ο μεσσι...αυτος βγηκε επειδη πηρε πρωταθλημα και τσου λου αλλιως θα σου'λεγα τι θα εβγενε

στις 24/10/2017 20:36
δε πεταξε 2 χατ τρικ με ατλετικο κ μπαγερν κ αλλα 2 γκολ σε γιουβε κ μπαγερν κ στο πρωταθλημα αφαντος με την εθνικη τ επισης δε βγηκε απο τους πρωτους σκορερ των προκριματικων (1ος η 2ος δε θυμαμαι ) ΟΚ ΤΕΡΑΣΤΙΕ ΚΙΚΕ ΠΟΣΟ ΠΑΕΙ ΤΟ ΓΡΑΜΜΑΡΙΟ ΤΡΕΛΕ ?

στις 24/10/2017 20:37
Ε ΝΑΙ ΠΑΝΟ ΚΑΤΟ ΙΔΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΤΟΥΣ ΤΙΤΛΟΥΣ ΔΙΚΑΙΟΜΑΤΙΚΑ ΠΑΙΡΝΕΙ Κ ΤΗΝ ΚΟΥΠΑ ΝΑ ΠΙΝΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑΤΑΚΙ ΤΟΥ ΠΡΩΙ ΜΕΤΑ ΑΠ ΤΙΣ ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ

στις 25/10/2017 02:48
Περισσότερα γκολ είχε ο Μέσι ζωααααα

Ποιός πεναλντο βρε τραχανοπλαγιαδες ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ αυτός που έχει ένα γκολ φέτος στη Λα Λίγκα; ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Ρε nickxa ο Ινιεστα,ο Μπουσκετς,ο Μασερανο,ο Αλμπα,ο Ουμτιτι, ο Σουαρεζ δεν είναι καλοί ε; Ξέρεις σε κάθε ομάδα υπάρχει κάποιος που ξεχωρίζει και αυτός είναι ο Μέσι αυτός που θα θέλανε πολλές ομάδες και κρίμα για αυτούς γιατί είναι στη καλύτερη ομάδα του κοσμου!

στις 25/10/2017 14:49
CALMA CALMA πελατη

στις 25/10/2017 17:28
Του χρόνου θα το πάρει ο Σιώπης.

στις 25/10/2017 17:33
αυτος π πηρε περσι μονος τ το τσ λ κ απο τους σημαντικοτερους τ πρωταθληματος για την ρεαλ

στις 26/10/2017 14:17
Πελάτης λεει ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ από τις φάπες που έχει βρέξει μέσα στο ΜπερναΛΕΟ έχετε ξεχάσει την έννοια πελάτης ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ αλλά που να ξέρεις,πάντως αν πας στο γήπεδο σου θα συναντήσεις κάμποσα αγάλματα ρώτα και δεν θα χάσεις ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

στις 27/10/2017 04:34
ο ροναλντο σου κανει τον κωλο σουρωτηρι καημενε CAAALMA CAAALMA χαχαχαχαχα την φανελα του θα την βαλετε σε κορνιζα εκει στο calma nou να σας θυμιζει το καβλι και την σωματαρα του χαχαχαχαχα....α και μην ξεχνιομαστε...ΑΣΕΕΕΕΕΝΣΙΟΟΟΟΟΟΟΟ χοχχοχοοχο

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.