Σούπερ Λιγκ: Πήρε το «θρίλερ» ο Ολυμπιακός!

Σούπερ Λιγκ: Πήρε το «θρίλερ» ο Ολυμπιακός!



Σ΄ ένα τρομερό παιχνίδι στη Νέα Σμύρνη, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 3-1 χάρη σε δύο γκολ του Ανσαριφάρντ, ισοφαρίστηκε μέσα σε δύο λεπτά (83’-84’) σε 3-3, όμως με το εύστοχο πέναλτι του Φορτούνη (87’) πέρασε με 4-3 από την έδρα του Πανιωνίου! Φωνάζουν για πέναλτι στο φινάλε οι γηπεδούχοι.

Μετά από τέσσερις αγωνιστικές μακριά από τη νίκη, ο Ολυμπιακός επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα, επικρατώντας με 4-3 του Πανιωνίου στη Νέα Σμύρνη. Οι «κυανέρυθροι» προηγήθηκαν στο 3’ με τον Σπιριντόνοβιτς, οι Πειραιώτες γύρισαν το ματς πριν το ημίχρονο με τους Σισέ (19’) και Ανσαριφάρντ (37’, 45’), όμως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 3-3 με τους Μασούντ (83’ πεν.) και Ντουρμισάι (84’). Ωστόσο, στο 87’ ο Φορτούνης σκόραρε από την άσπρη βούλα και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Αρκετά παράπονα εκατέρωθεν για τη διαιτησία του Ευαγγέλου. Ο Ολυμπιακός διαμαρτύρεται για τη φάση της ανατροπής του Σπιριντόνοβιτς, ενώ στον αντίποδα, ο Πανιώνιος φωνάζει για το πέναλτι του Φορτούνη (αυστηρή απόφαση) αλλά και γι’ αυτό που δεν δόθηκε στο φινάλε σε κλωτσιά του Φιγκέιρας στον Χατζισάφι.

Ο Πανιώνιος ξεκίνησε ιδανικά το ματς, παίρνοντας προβάδισμα μόλις στο 3ο λεπτό του αγώνα. Σε μια ανύποπτη φάση, ο Φιγκέιρας έκανε λανθασμένο γύρισμα προς τον Προτό με αποτέλεσμα ο Σπιριντόνοβιτς να «τσιμπήσει» τη μπάλα και να τη στείλει στα δίχτυα για το 1-0!

Το γκολ «πάγωσε» τον Ολυμπιακό, ωστόσο οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να το εκμεταλλευτούν προκειμένου να φτάσουν σ’ ένα γρήγορο δεύτερο γκολ. Μετά το πρώτο τέταρτο οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν την απόδοση τους, προειδοποίησαν στο 15’ με σουτ του Φορτούνη. και στο 19’ έφτασαν στο 1-1. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Έλληνα άσου, ο Σισέ έπιασε την κεφαλιά και έφερε το σκορ στα ίσια.

Ένα λεπτό μετά το γκολ, ο Ολυμπιακός «άγγιξε» την ανατροπή με κεφαλιά του Πάρντο που κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι. Η ομάδα του Λεμονή είχε την απόλυτη υπεροχή, όμως στο 27’ οι γηπεδούχοι έφτασαν μια «ανάσα» από το 2-1, με τον Σισέ να απομακρύνει στη γραμμή την κεφαλιά του Οικονόμου.

Η ανατροπή των «ερυθρόλευκων» ολοκληρώθηκε στο 37’. Ο Οφόε με τρομερή πάσα έβγαλε τον Ανσαριφάρντ απέναντι από τον Κότνικ και ο Ιρανός δεν αστόχησε, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του. Στα επόμενα λεπτά ο Πάρντο σπατάλησε δύο μεγάλες ευκαιρίες (39’, 43’) για το 3-1, το οποίο ήρθε τελικά στο 45’. Ο Κολομβιανός επιχείρησε δυνατό σουτ, ο Κότνικ απέκρουσε ασταθώς και ο επερχόμενος Ανσαριφάρντ πλάσαρε σε κενή εστία, δίνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός επιχείρησε να διαχειριστεί το υπέρ του σκορ και με εξαίρεση δύο σουτ των Λάμπρου (61’) και Σπιριντόνοβιτς (74’), δεν απειλήθηκε από τον Πανιώνιο. Ωστόσο στο 83’ ο Σπιριντόνοβιτς κέρδισε το πέναλτι από τον Προτό, δίνοντας την ευκαιρία στον Μασούντ να μειώσει σε 3-2 από την άσπρη βούλα.

Πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, οι γηπεδούχοι πέτυχαν και δεύτερο γκολ, φέρνοντας το σκορ στα ίσια. Στο 83’, ο Χατζισαφί έβγαλε σε θέση βολής τον Ντουρμισάι, ο οποίος πλάσαρε εξαιρετικά τον Προτό για το 3-3!

Ο Ολυμπιακός «φλέρταρε» με 5η σερί απώλεια βαθμών, ωστόσο στο 87’ ο Ευαγγέλου έδωσε αυστηρό πέναλτι σε ανατροπή του Φορτούνη στην περιοχή. Ο Έλληνας άσος ανέλαβε την εκτέλεση και δεν αστόχησε, «γράφοντας» το 4-3! Η απόφαση του διαιτητή προκάλεσε μεγάλη ένταση στις εξέδρες, η οποία φούντωσε στο 90+3’ καθώς δεν δόθηκε πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων σε κλωτσιά του Φιγκέιρας στον Χατζισαφί. Το 4-3 έμεινε ως το φινάλε και οι «ερυθρόλευκοι» έπιασαν τον αντίπαλο τους στην 4η θέση με 11 βαθμούς.

Πανιώνιος (Γρηγορίου): Κότνικ, Βλάχος (71' Παπαγεωργίου), Μπανανά, Οικονόμου, Χατζισαφί, Κόρμπος (81' Ντουρμισάι), Σιώπης, Μασούρας (60' Λάμπρου), Μασούντ, Σπιριντόνοβιτς, Γεσίλ

Ολυμπιακός (Λεμονής): Προτό, Φιγκέιρας, Νικολάου, Σισέ, Κούτρης, Ρομαό, Οφόε (63' Ταχτσίδης), Πάρντο, Φορτούνης, Σεμπά, Ανσαριφάρντ (75' Τζούρτζεβιτς)




Στοιχεία για τον αγώνα: ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
1Χ2OverUnder1X12X2
1.0811.5025.001.123.90117.88
Ημ. 1Ημ. ΧΗμ. 2GoalNo Goal
1.204.0014.501.901.60
0-1 Goals 2-3 Goals 4-6 Goals 7+ Goals
9.002.752.005.75

Σχολιασμός

23 σχόλια:

στις 14/10/2017 22:32
Μεγαλη ομαδα ο γαυρος

στις 14/10/2017 22:32
ποσα πεναλτι φετος? 5?

στις 14/10/2017 22:40
11 βαθμούς οι πουστογαυρο σε 7 ματς και τους 4 από πετσινα πέναλτι

στις 14/10/2017 22:49
RE MOUNOPANA JEFTILISMENH PENALTARA

στις 14/10/2017 23:08
ΘΡΥΛΕ ΘΡΥΛΕ ΣΑΓΑΠΩ ΟΜΑΔΑΡΑ ΕΟΕΕΟΕ <3

στις 15/10/2017 08:28
Πεναλτιακός.

στις 15/10/2017 11:06
ΔΩΣΤΕ ΣΤΟΝ ΘΡΥΝΟ ΠΕΝΑΛΤΥ ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΕΙ ΑΦΟΥ ΩΣ ΓΝΩΣΤΟΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΟΥΤΣΟ.ΟΜΑΔΑ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ

στις 15/10/2017 13:47
Πουτανας γιοι

στις 15/10/2017 14:00
η παραγκα συνεχιζετε... δεν ηταν καν πεναλτυ επεσε μονη της η πουτανα γιος!!

στις 15/10/2017 14:27
Τελειως πληροφοριακα αντιολυμπιακά αλανια μου, θα σας πω κατι, που ειμαι σιγουρος οτι θα αποδοκιμασετε(οσοι δεν σκεφτεστε σαν υγειεις φιλαθλοι).Οσο ασχολειστε με την διαιτησια(ειδικα φετος) και δεν βλεπετε την ομαδα σας και τι κανει αυτη για να παρετε πρωταθλημα, δεν προκειται να δειτε τιτλο ουτε στα επομενα 20 χρονια!

στις 15/10/2017 14:29
Ειναι το μεγαλο λαθος που κανετε χρονια τωρα.Απο τον μικροτερο εως τον μεγαλυτερο...απτον πιο απλο οπαδο εως τον Μελισσανιδη.

στις 15/10/2017 14:30
Ή τον Σαββιδη

στις 15/10/2017 14:38
Παικτες παρωδια ομαδα τραγωδια.....

στις 15/10/2017 15:49
Άντε γαμηθείτε ρε κωλόπαιδα αμέσως να βρίσετε. Πρεζόνια.

στις 15/10/2017 16:43
RE POUSTARADES TA DIKA SAS EINE OI PENALTI EJO APO TIN PERIOXEI DEN TA JEXASAME AKOMA ANTE GAMIUHTE

στις 15/10/2017 19:26
Ρε μαλακες δεν το εχετε μαθει το ποιημα τοσα χρονια απο τους κομπλεξικους νεοελληναρες αντιολυμπιακους συριζαιους???Αν δεν βγαλει αιμα ο ποδοσφαιριστης και δωσει πεναλντι στον Γαυρο το πεναλντι ειναι μουφα...Οπως και να εχει ρε μουνες ειτε ετσι ειτε αλλιως εμεις με μπατζετ 80 μυρια και εσεις (αεκ-παο-παοκ-Ατρομητος) ολοι μαζι αν το προσθεσουμε ναι μονο τοτε μας προσπερνατε σε μπατζετ μουνες...Οποτε οπως ειναι στην Ισπανια Γερμανια Ιταλια ετσι και στην Ελλαδα οι διαιτητες σπρωχνουν παντα τις μεγαλες ομαδες συγκριτικα με τις μικροτερες..Δεν καταλαβα η διαιτησια στην Ισπανια παιζει το ιδιο την Θελτα με την Μπαρτσελονα???Δεν το νομιζω αυτο...Βεβαια στην Ελλαδα παιζει το ιδιο τον μπουγατσα και τον γαυρο αν και ο γαυρος εχει το διπλασιο μπατζετ απο την μπουγατσα...ΑΥΤΟ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΑΝΤΙΤΙΘΕΤΑΙ σε ολες τις πολιτισμενες ποδοσφαιρικα χωρες της UEFA γαμιοληδες νεοελληναρες

στις 15/10/2017 20:55
εσυ ο ποιο πανω αυτα που γραφεις για τις μεγαλες ομαδες και τους διαιτητες ειναι σε μεγαλο βαθμο σωστα οντως το ιδιο γινετε παντου σε ολες τις χωρες θελω ομως να με πεις που τα ειδες τα 80 μυρια του ολυμπιακου δηλ. αν βγω και πω οτι αγορασα εγω τον καρατετοιο 30 μυρια απο τα αζητητα θα με πιστεψεις; σοβαρευτειτε φετος ο ολυμπιακος δεν νομιζω οτι αξιζει ουτε τα μισα, ο προεδρο σας φροντισε να πουληση οτι καλο ειχε και θα δειτε οτι κανα δυο τρεις που αξιζουν θα πουληθουν και αυτοι οποτε αυτος θα κονομησει για μια ακομη φορα χωρις να παρει το πρωταθλημα ενω 20000 χιλ. χαζοι φροντησαν να αγορασουν διαρκειας και στο τελος της χρονιας θα τον βριζουν και θα τον κραζουν..

στις 15/10/2017 22:35
Nαι ρε μεγαλε εχεις δικιο δεν κοστολογιεται 80 αλλα 77...Εεεμ βεβαια παλιοτερα που υπηρχε ενας Τζιγγερ που ειχε τον βαζελο σε επιπεδα 100 μυριων δηλαδη κατι σαν την Βιγιαρεαλ αναγκαζοντανε ο Κοκκαλης η ο Μαρινακης αντιστοιχα να ακολουθει και ριχνανε περισσοτερα φραγκα στην ομαδα για να χτυπαει ο ΟΣΦΠ πρωταθλημα και να ειναι αναταγωνιστικος με τον Παναθηναικο οταν ο Τζιγγερ ειχε τον βαζελο στα 100 γιατι τις περισσοτερες χρονιες τονν ειχε κοντα στα 80 μιλια...ΣΗμερα με μονο σοβαρο αντιπαλο τον Ποντιο με τον Παοκ των 45 εκατομυριων ποσα θα περιμενες να ριξει ο Χοντρος για να ειναι ο γαυρος ανταγωνιστικος εφοσον το πρωταθλημα το καθαριζει απο τα Χριστουγεννα...ΔΗλαδη δεν ξερω αν με πιανεις αλλα η διαφορα απο τον δευτερο ειναι ηδη χαωδεις που δεν μας επιτρεπει καν να πιεσουμε τον χοντρο σαν θυρα 7 για να ριξει περαιτερω φραγκα εφοσον ηδη εχει μπατζετ 20 μυρια πανω αποτον δευτερο Παοκ και περιπου 40 πΑΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ αεκ....???Κατα τα αλλα στις μπουγατσες και στον Ποντιο φταιει η διαιτησια

στις 15/10/2017 22:40
ΔΗλαδη κοιταξε φετος που συζητανε να δωσουνε το πρωταθλημα στον Παοκ οτι με οσες γκελες ηδη εχει κανει ο γαυρος ακομα και οι βαζελοι οι πανυβλακες εχουν παρει μυρωδια οτι ο χοντρος το εχει στησει να δωσει το πρωταθλημα στον Ποντιο για να τον βαλει στην κοντρα με τον Μελισσουλα τον Τιγρη τον ετερο περιπτερα...Ειναι τοσο κραυγαλεο το στησιμο που μαλλον δεν θα τους βγει και θα αναγκαστει ο χοντρος να ξαναπαρει το πρωταθλημα γιατι εκτος την κυβερνηση που παραπαιει πισω απο τα φιλομπουγατσικα της αισθηματα ο χοντρος αισθανεται τις ψολες μας κοντα στην κολοτρυπια του...Και εμεις δεν ειμαστε ουτε θυρα 4 ,ουτε φλοριτζιναλ εμεις απλα ριχνουμε κυβερνησεις οταν απαιτηθει αλλα και ακομα περισσοτερα που δεν μπορει να τα φανταστει ο απλος θυρα4 ή θυρα 13 ασχετος αμπαλος φλωρακος...ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ

στις 15/10/2017 22:49
lazaros66 και hammerhead μπασταρδοαναθρεμμενοι GAYγαυροι μη μιλατε πολυ θα σας ξεφυγει καμια ΨΩΛΗ......GATE4 ΠΑΟΚ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ

στις 16/10/2017 00:15
PHGENE STA LADADIKA NA POU SE GAMANE OI OLIMPIAKOI STEFNIK ADERFARA

στις 16/10/2017 00:17
περασανε οι εποχες που πεφτανε κυβερνησεις απο το ποδοσφαιρο σε λιγο που ο καθε πατερας δεν θα εχει ψωμι να παει στο σπιτι του τοτε ελα να με πεις για μπαλλα και οτιδηποτε αλλο απο την αλλη ειναι δυνατον καποιος να βαλει 80μυρια σε μια επιχειρηση και να τα χασει; γιατι εκει παει η υποθεση, σε μερικους μηνες θα το δουμε.

στις 16/10/2017 00:51
lazaros66 απο τα πολλα πλοια που σας γαμησαν δεν ξερετε ουτε το μπαμπα σας παλιοπουστα χαχαχαχαχαχα......GATE4 ΠΑΟΚ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.