Προκριματικά Μουντιάλ: Πρόκριση με Σαλάχ στο 90+5’ η Αίγυπτος!

8/10/2017 22:37
Με δύο γκολ του Σαλάχ (το δεύτερο στο 90+5’) η Αίγυπτος κέρδισε με 2-1 το Κονγκό και προκρίθηκε σε τελική φάση Μουντιάλ για πρώτη φορά μετά το 1990.

Ύστερα από 27 χρόνια, η Αίγυπτος θα δώσει ξανά το «παρών» σε τελική φάση Μουντιάλ. Η ομάδα του Έκτορ Ραούλ Κούπερ κέρδισε με 2-1 το Κονγκό και «σφράγισε» το εισιτήριο για τα τελικά της Ρωσίας.

Ο Μοχάμεντ Σαλάχ άνοιξε το σκορ στο 63ο λεπτό, ωστόσο στο 88’ ο Μπούκα Μούτου ισοφάρισε το σκορ σε 1-1, «παγώνοντας» προς στιγμήν τους γηπεδούχους. Και αυτό γιατί στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σαλάχ πέτυχε δεύτερο προσωπικό γκολ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι «σφραγίζοντας» το εισιτήριο για τα τελικά του Μουντιάλ.

Η Αίγυπτος είναι η δεύτερη αφρικανική ομάδα, μετά τη Νιγηρία, που εξασφάλισε την πρόκριση για τα γήπεδα της Ρωσίας. Οι «φαραώ» θα παίξουν για τελική φάση Μουντιάλ για πρώτη φορά μετά το 1990, ενώ έχουν άλλη μια συμμετοχή, τα μακρινό 1934.

Στα αξιοσημείωτα πως τερματοφύλακας της Αιγύπτου είναι ο Εσάμ Ελ Χανταρί, ο οποίος στις 15 Ιανουαρίου θα κλείσει τα 45 του χρόνια και εφόσον αγωνιστεί στην τελική φάση, θα γίνει ο γηραιότερος στην ιστορία του θεσμού, ξεπερνώντας τον Φαρίντ Μοντραγκόν της Κολομβίας, ο οποίος ήταν 43 ετών και 3 ημερών στην τελευταία του συμμετοχή στο Μουντιάλ του 2014.