Προκριματικά Μουντιάλ: Στα τελικά μετά από 12 χρόνια η Πολωνία

8/10/2017 22:06
Η Πολωνία επιβλήθηκε με 4-2 του Μαυροβουνίου στη Βαρσοβία και θα δώσει για πρώτη φορά το παρών σε τελική φάση Μουντιάλ μετά το 2006. Στα μπαράζ η Δανία.

Την πρόκριση στα τελικά της Ρωσίας πανηγυρίζει η Πολωνία. Η ομάδα του Άνταμ Ναβάλκα κέρδισε με 4-2 το Μαυροβούνιο στη Βαρσοβία και εξασφάλισε την 1η θέση του ομίλου, που της δίνει τη δυνατότητα να επιστρέψει σε τελική φάση Μουντιάλ για πρώτη φορά μετά το 2006.

Οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί στο ξεκίνημα, παίρνοντας από νωρίς προβάδισμα δύο τερμάτων χάρη στα γκολ των Ματσίνσκι (6’) και Γκροσίτσκι (16’). Το Μαυροβούνιο πίεσε στο τελευταίο τέταρτο και στο 78’ κατάφερε να μειώσει με ανάποδο ψαλίδι του Μουγκόσα, προτού ο Βούκσεβιτς κάνει το 2-2 στο 83’.

Ωστόσο στο 85’ ο Λεβαντόφσκι βρήκε δίχτυα και έφτασε τα 16 σε προκριματική φάση Euro, κάνοντας νέο ρεκόρ. Δύο λεπτά μετά ο Στοίκοβιτς υπέπεσε σε αυτογκόλ, διαμορφώνοντας το τελικό 4-2.

Στην 2η θέση του ομίλου τερμάτισε η Δανία, η οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Ρουμανία και θα παίξει στα μπαράζ. Οι Δανοί άνοιξαν το σκορ στο 59ο λεπτό με εύστοχο πέναλτι του Έρικσεν, ενώ τέσσερα λεπτά μετά ο Γκανέα άφησε τους Ρουμάνους με παίκτη λιγότερο. Ωστόσο στο 88’ ο Ντέατς ισοφάρισε το σκορ σε 1-1, δίνοντας το βαθμό στους Ρουμάνους.