Προκριματικά Μουντιάλ: Νίκησε και ελπίζει για μπαράζ η Εθνική!

7/10/2017 23:42
Με δύο γκολ σε διάστημα δύο λεπτών, η Ελλάδα κέρδισε με ανατροπή (2-1) την Κύπρο στο «ΓΣΠ» και προσπέρασε την Βοσνία στην 2η θέση που ενδεχομένως οδηγήσει σε μπαράζ για την πρόκριση στο Παγκόσμιο Κύπελλο. Μήτρογλου (24’) και Τζιόλης (26’) οι σκόρερ της Εθνικής, προηγήθηκαν με Σωτηρίου (18’) οι Κύπριοι.

Η Ελλάδα νίκησε με 2-1 την Κύπρο στο «ΓΣΠ», αξιοποίησε το δώρο του Βελγίου και διατηρεί τις ελπίδες για μπαράζ! Η «γαλανόλευκη», εφόσον δεν «αυτοκτονήσει» την τελευταία αγωνιστική απέναντι στο αδύναμο Γιβραλτάρ, θα τερματίσει πάνω από την Βοσνία και από εκεί και πέρα ελπίζει να μην είναι η χειρότερη 2η στους 9 προκριματικούς ομίλους.

Οι Κύπριοι προηγήθηκαν στο 18’ με γκολ του Σωτηρίου, όμως η Εθνική έκανε την ανατροπή σε διάστημα δύο λεπτών με τέρματα των Μήτρογλου (24’) και Τζιόλη (26’), ενώ σπατάλησε μεγάλες ευκαιρίες για ένα τρίτο τέρμα. Μετά το 60’ η Κύπρος ανέβασε την απόδοση της, ωστόσο η Ελλάδα κράτησε το 2-1 και πλέον ετοιμάζεται για το εντός έδρας ματς με το Γιβραλτάρ (10/10), όπου θα παίξει χωρίς τους τιμωρημένους Μανωλά, Σάμαρη και Δώνη.

Εκτός συγκλονιστικού απροόπτου η ομάδα του Μίκαελ Σκίμπε θα τερματίσει στην δεύτερη θέση και θα χρειαστεί κάποιο από τα παρακάτω αποτελέσματα για να μην μείνει εκτός μπαράζ: Μη νίκη της Σκωτίας στην Σλοβενία, ισοπαλία στο Ουαλία-Ιρλανδία ή ισοπαλία στο Ουκρανία-Κροατία.

Η Εθνική είχε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ματς, όταν στο 8’ ο Μάνταλος έπιασε την κεφαλιά από τη μικρή περιοχή, όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι.

Παρά τη σημαντική στιγμή του άσου της ΑΕΚ, η «γαλανόλευκη» δεν πατούσε καλά στο ξεκίνημα και στο 18’ ένα τραγικό λάθος της ελληνικής άμυνας, επέτρεψε στους Κύπριους να ανοίξουν το σκορ. Ο Σωτηρίου έφυγε στην πλάτη της άμυνας και βρέθηκε απέναντι από τον Καρνέζη, ο Έλληνας πορτιέρο απέκρουσε, όμως ο άσος της Κοπεγχάγης πήρε το ριμπάουντ και έβαλε μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους.

Το γκολ της Κύπρου «αφύπνισε» την Ελλάδα, η οποία κατάφερε να φέρει… τούμπα το ματς με δύο γκολ σε διάστημα δύο λεπτών. Στο 24’, ύστερα από τραγικό λάθος του Λαΐφη ο Φορτούνης έβγαλε σε τετ-α-τετ τον Μήτρογλου, ο οποίος με όμορφο τελείωμα, έφερε το σκορ στα ίσια. Η ανατροπή ολοκληρώθηκε στο 26’, όταν μετά από κόρνερ του Φορτούνη, ο Τζιόλης πήρε την κοντινή κεφαλιά και «έγραψε» το 2-1.

Στο 31’ ο διαιτητής Μαγένκο δεν έδωσε πέναλτι για την Κύπρο σε χέρι του Τζαβέλλα και ένα λεπτό μετά ο Μάνταλος σπατάλησε μεγάλη ευκαιρία για το 3-1, αφού αντί να εκτελέσει απέναντι από τον Παναγή, προτίμησε να δώσει πάσα, η οποία κόπηκε από τον Λαΐφη.

Το ημίχρονο έληξε 2-1 υπέρ της Ελλάδας, η οποία μπήκε πολύ δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, σπαταλώντας μεγάλες ευκαιρίες για ένα τρίτο γκολ. Στο 47’ ο Αντωνιάδης έκοψε σωτήρια τη μπάλα προ του Τοροσίδη, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Τζιόλης έπιασε σκαστή κεφαλιά έξω από τη μικρή περιοχή, όμως η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία.

Στο 51’ ο Μήτρογλου έκλεψε τη μπάλα στο χώρο του κέντρου και έφυγε προς την περιοχή της Κύπρου, ωστόσο πιέστηκε από τον Δημητρίου και το σουτ που επιχείρησε ήταν αδύναμο. Ακολούθησαν δύο νέα άστοχα σουτ του Έλληνα φορ (54’, 58’) μέσα από την περιοχή, ενώ ενδιάμεσα (57’) ο Μάνταλος σημάδεψε το δοκάρι, στη μεγαλύτερη ευκαιρία της Εθνικής για το 3-1.

Η ομάδα του Σκίμπε δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τα λάθη της κυπριακής άμυνας και μετά το 60’ έριξε σημαντικά την απόδοση της, δίνοντας την ευκαιρία στην Κύπρο να απειλήσει για την ισοφάριση. Στο 62’ το σουτ του Χάμπου κόντραρε και κατέληξε στα χέρια του Καρνέζη, ο οποίος στο 79’ απέκρουσε το δυνατό σουτ του Κυριάκου έξω από την περιοχή. Ακολούθησαν κάποιες επικίνδυνες σέντρες των Κύπριων οι οποίες κόπηκαν από τους Έλληνες αμυντικούς.

Στα τελευταία λεπτά, η Εθνική διαχειρίστηκε χωρίς πρόβλημα το υπέρ της 2-1 και μάλιστα είχε σημαντική στιγμή στο 90+2’, με τον Παναγή να διώχνει με γροθιές το σουτ του Μάνταλου.

Κύπρος (Ραν Μπεν Σιμόν): Παναγή, Δημητρίου, Κατελάρης, Λαΐφης, Αντωνιάδης (60' Αλεξάνδρου), Αρτυματάς, Λαμπάν, Κάστανος (79' Οικονομίδης), Κυριάκου, Μαργκάσα (86' Μυτίδης), Σωτηρίου.

Ελλάδα (Μίχαελ Σκίμπε): Καρνέζης, Τοροσίδης (69' Ρέτσος), Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Τζαβέλας, Ζέκα, Τζιόλης, Φορτούνης (75' Δώνης), Σταφυλλίδης, Μάνταλος, Μήτρογλου (89' Σάμαρης).