Γιουρόπα Λιγκ: Ανατροπή πρόκρισης για ΠΑΟΚ!

Γιουρόπα Λιγκ: Ανατροπή πρόκρισης για ΠΑΟΚ!

Αφορά τον αγώνα ΕΣΤΕΡΣΟΥΝΤ - ΠΑΟΚ


Με δύο γκολ του Πρίγιοβιτς (77’, 88’ πεν.) και ένα του Μάτος (38'), ο ΠΑΟΚ κέρδισε με ανατροπή (3-1) την Έστερσουντ στην Τούμπα και απέκτησε το προβάδισμα για την πρόκριση στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ. Προηγήθηκαν με Νούρι (21’ πεν.) οι Σουηδοί.

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ έκανε ο ΠΑΟΚ. Αν και βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ, ο «Δικέφαλος του Βορρά» πήρε τη νίκη με 3-1 επί της Έστερσουντ στην Τούμπα και απέκτησε ξεκάθαρο προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς στην Σουηδία.

Οι Θεσσαλονικείς είχαν την υπεροχή από τα πρώτα λεπτά, ωστόσο η Έστερσουντ έκλεινε όλους τους χώρους και δεν επέτρεπε στην ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου (ντεμπούτο) να απειλήσει.

Μάλιστα, στο 21’ ένα φθηνό λάθος στην άμυνα του ΠΑΟΚ έδωσε την ευκαιρία στους Σουηδούς να προηγηθούν κόντρα στη ροή. Αρχικά ο Κρέσπο άφησε την μπάλα να περάσει, ο Λέοβατς μπερδεύτηκε με τον Ρέι και στο τέλος ο Αργεντινός τερματοφύλακας ανέτρεψε τον Άιες στην περιοχή, δίνοντας την ευκαιρία στον Νούρι να «γράψει» το 0-1 από την άσπρη βούλα του πέναλτι.

Η πρώτη αντίδραση του ΠΑΟΚ ήρθε στο 28’ με ένα σουτ του Μπίσεσβαρ από το ημικύκλιο, το οποίο πέρασε δίπλα από το δοκάρι. Πέντε λεπτά μετά (33’), ο Ολλανδός εκτέλεσε φάουλ έξω από την περιοχή, ο Μάτος βρέθηκε μόνος του απέναντι στον αντίπαλο γκολκίπερ αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει.

Ο Βραζιλιάνος όμως πήρε το… αίμα του πίσω στο 38’, ισοφαρίζοντας το σκορ σε 1-1 με εντυπωσιακή κεφαλιά ύστερα από σέντρα του Λέοβατς. Το γκολ ήρθε στο καλύτερο σημείο για τον «Δικέφαλο», ο οποίος μέχρι το ημίχρονο έψαξε ακόμα ένα τέρμα, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Το ξεκίνημα της επανάληψης δεν ήταν ανάλογο για τους γηπεδούχους. Η πίεση ψηλά από τους παίκτες της Έστερσουντ έβαζε πολλά προβλήματα στην κυκλοφορία των παικτών του ΠΑΟΚ, που δεν έβρισκαν διαδρόμους προς την αντίπαλη εστία. Η είσοδος του Πέλκα (63’) αντί του Σακχόφ έδωσε πνοή στον «Δικέφαλο», ο οποίος άρχισε να πατά καλύτερα στο ματς και οι ευκαιρίες δεν άργησαν να έρθουν.

Στο 64’ ο Κεϊτά απομάκρυνε με δυσκολία το μακρινό σουτ του Μπίσεσβαρ και εν συνεχεία ο Μακ αστόχησε προ κενής εστίας. Δύο λεπτά μετά (66’) η κεφαλιά του Πρίγιοβιτς πέρασε δίπλα από το δοκάρι ενώ στο 72’ το απευθείας φάουλ του Πέλκα βρήκε στο δοκάρι.

Η πίεση του ΠΑΟΚ απέδωσε καρπούς στο 77’. Ο Κάμπος έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Πρίγιοβιτς με τρομερή κεφαλιά, νίκησε τον Κεϊτά και ολοκλήρωσε την ανατροπή. Ο Σέρβος δεν έμεινε εκεί, αφού στο 88’ μετουσίωσε σε γκολ το πέναλτι που κέρδισε ο Πέδρο Ενρίκε, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ρέι, Μάτος, Λέοβατς, Πρίγιοβιτς, Κάμπος, Κρέσπο, Τσίμιροτ, Μπίσεσβαρ (74’ Ενρίκε), Σάχοφ (63’ Πέλκας), Μακ (81' Αθανασιάδης), Βαρέλα

ΕΣΤΕΡΣΟΥΝΤ (Γκρέιαμ Πότερ): Κεϊτά, Πέτερσον, Παπαγιαννόπουλος, Αϊες, Σεμά (71’ Γκερό), Βίντγκρεν, Μπασιρού, Νούρι, Μενσά, Μουκιμπί (71’ Μπέργκβιστ), Γκοντός (81' Μπιόρκστρεμ).





Στοιχεία για τον αγώνα: ΕΣΤΕΡΣΟΥΝΤ - ΠΑΟΚ
1Χ2OverUnder1X12X2
2.853.152.151.651.851.51.231.28
Ημ. 1Ημ. ΧΗμ. 2GoalNo Goal
3.251.952.601.522.02
0-1 Goals 2-3 Goals 4-6 Goals 7+ Goals
3.651.752.7030.00

Σχολιασμός

12 σχόλια:

στις 17/08/2017 23:10
prijovvvvvvvvv

στις 17/08/2017 23:19
Xωρις πολλα πολλα, αν και δεν ειχαμε ρυθμο, ουτε και πιασαμε την αποδοση που θα επρεπε να ειχαμε, καναμε το γηπεδο να εχει κατηφορα και παρ' ολο το γκολακι που δωσαμε αβαντα στους Σουηδους, γραψαμε 3 τεμαχια και αποδειξαμε για μια ακομη φορα, οτι ειμαστε ομαδα με χαρακτηρα.

στις 18/08/2017 00:21
ολα τα λεφτα στον Καμπος ο μονος που τρεχει και προσπαθει .ο Μπίσεσβαρ δεν ειναι για τον ΠΑΟΚ.......GATE4 ΠΑΟΚ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ

στις 18/08/2017 00:48
καλα ο τερματοφυλακας του παοκ μεγαλο ταγαρι!

στις 18/08/2017 00:57
Tα ειχαμε ξαναπει τις προαλλες..Ο σοβαρος Παοκ δεν θα ειχε προβλημα με αυτη την ομαδα..Η οποια ομαδα επαναλαμβανω ειναι σε καλο επιπεδο και στην μεση του πρωταθληματος..Μαλιστα ο Κυρ Ιβαν το εστησε να δεχτει πρωτος γκολ ο Παοκ με την προυποθεση οτι θα το γυρναγανε ανετα στην πορεια διχως να εχουμε τιποτα παρατραγουδα..Μαγκες κακα τα ψεματα ο Μπαουγκ πλεον ειναι οτι καλυτερο εχουμε να επιδειξουμε στην Ευρωπη μετα τον Ολυμπιακο..Και πιστευω οτι θεωρηται στις 30 ευρωπαικες ομαδες...Δεν τα λεω εγω αλλα οι αποδοσεις των book και τα στοιχηματικα μαγειρεματα με τις ανατροπες...ΥΓ δεν υπαρχει ομως καμια δικαιολογια για τον Προεδρο για την φετινη μεταγραφικη του ανυπαρξια..Ακομα εισαι πισω απο επιπεδα γαυρου..Και σε μπατζετ και σε ποιοτητα μπαλιτσας...Καλο σας βραδυ Κυριοι & Κυριες

στις 18/08/2017 00:59
Απο εγκριτη πηγη η πληροφορια για το στησιμο* -betmaker-

στις 18/08/2017 04:49
Αν ειναι δυνατον, ενας προεδρος ομαδας που ζει και αναπνεει για την ευρωπαικη της πορεια, να "στηνει" το ματς που θα τον βαλει στους ομιλους και να χαριζει γκολ εντος εδρας στους αντιπαλλους και μαλιστα το πρωτο, διακινδυνευοντας ακομη και την ιδια την προκριση. Μη λεμε κι οτι θελουμε τωρα !!

στις 18/08/2017 08:02
Ρε μάγκες, μόνο σε εμένα θύμισε την παλιά ταινία με την Βλαχοπούλου το γεγονός, ότι από τους 22 που ξεκίνησαν, ο μοναδικός Έλληνας έπαιζε στην Έστερσουντ;

Κακά τα ψέματα, στο ελληνικό πρωτάθλημα δεν έρχονται ούτε πρωτοκλασάτοι, ούτε δευτεροκλασάτοι παίκτες. Σπανίως έρχονται τρίτης διαλογής, συνήθως προς το τέλος της καριέρας τους, και έτσι, ψωνίζουμε από τέταρτης κατηγορίας και κάτω ξένους.

Ε μην μου πείτε ότι δεν υπάρχουν Έλληνες παίκτες τουλάχιστον ίσης αξίας με τα σαπάκια που στελεχώνουν τις ισχυρές ομάδες μας! Σιγά δηλαδή τα πλούσια ποδοσφαιρικά προσόντα που κουβαλάνε οι μισθοφόροι και οι γυρολόγοι, μήπως δεν τα βρίσκεις στην Β και στη Γ εθνική; Και μάλιστα από φιλόδοξους παίκτες;

Δεν είναι ούτε ρομαντισμός, ούτε ρατσισμός αυτό που λέω: Ρεαλισμός είναι. Με τα λεφτά που διαθέτεις, θα πάρεις φθηνότερο και καλό εγχώριο προϊόν, γιατί για εισαγόμενο ίσης ποιότητας, δεν φτάνουν!

στις 18/08/2017 14:07
στημενο λεει ο αλλος. ωπα ρε μεγαλε. αρα το ιδιο και οσφπ και παο. δηλαδη ο παο εβγαλε ποιο πολλα.......GATE4 ΠΑΟΚ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ

στις 18/08/2017 15:36
Nαι βρε μπαγλαμα και ο γαυρος το εστησε διπλο ημιχρονο ασσο τελικο...Υπαρχουν ομαδες ευρωπαικες οπως Τσελσι,Ναπολι,και Ελληνικες που στηνουν διχως να το γνωριζει η αντιπαλη ομαδα...Αρκει να γνωριζουν σιγουρα οτι δεν θα στραβωσει το ματς...Εεε τι δεν καταλαβες??Εδω του σφυριξαν οτι αν ετρωγε πρωτα γκολ θα το γυρναγε για χαβαλε και το εστησε...Συνεχεια γινεται ιδιως οι Σαββιδης Ελλαδα σε κατι επαρχειες στηνει συνεχεια οπως και ο Χοντρος σαφως αλλα οχι τοσο κραγαυλαια οσο ο Ιβαν...Η Φενερ που εχασε απο την Βαρνταρ το ξεραμε προ ματς..Και ειναι και τιμωρημενη στο παρελθον για στημενα για τα ματια του κοσμου...Για τον βαζελο που λες ναι και αυτο ηταν στημενο...Κατσαν φαγανε δυο γκολ οι Βασκοι και γνωριζοντας οτι θα το καθαριζαν με το καφενειο σε δεκα λεπτα μεσα οταν τους ''σφυριξανε'' οτι φορτωθηκε ο ασσος μετρα το 2-0 του βαζελου το γυρισανε και πηγανε ολα τα λεφτα στο 2 δηλάδη στις στοιχηματικες..Οι βαζελοι δεν το ξερανε..Οι Βασκοι το γνωριζαν που το στησαν..Τι δεν καταλαβες ρε ξεφτερι st

στις 18/08/2017 15:39
Αν εισαι μεγαλη ευρωπαικη ομαδα οπως ΟΣΦΠ και πλεον ο Παοκ εκει στηνεις με μικροτερες που σε παιρνει..Αν εισαι αεκ ή Αστερας ,παο εκει αν σου δωσουν κανενα ματσακι για το στοιχημα χαιρεσαι και γραφεται στην ιστορια σου Βλεπε το Χ του Αθηναικου με την Μαντσεστερ πριν κατι δεκαετιες...

στις 18/08/2017 20:38
μπαγλαμας εισαι. σου θιξαμε τον οσφπ; με τοσα που ξερετε για στημενα πεστε και σε μας.απορω πως δεν βγαλατε κανα 1000000 ευρω. οχι τιποτα αλλο για να μη ασχολειστε με μας τους κοινους θνητους ......GATE4 ΠΑΟΚ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.