Πριμέρα Ντιβιζιόν: «Αγκαλιά» με το πρωτάθλημα η Ρεάλ

Πριμέρα Ντιβιζιόν: «Αγκαλιά» με το πρωτάθλημα η Ρεάλ

Αφορά τον αγώνα ΜΑΛΑΓΑ - ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ


Η Ρεάλ διέλυσε με 4-1 τη Θέλτα στο Βίγκο και χρειάζεται απλά την ισοπαλία στο παιχνίδι της τελευταίας αγωνιστική με τη Μάλαγα για να κατακτήσει το πρωτάθλημα. Ρονάλντο (10’, 48’), Μπενζεμά (70’) και Κρόος (88’) οι σκόρερ, μείωσαν με Γκουϊντέτι (69’) οι φιλοξενούμενοι, που έπαιζαν με δέκα από το 62’.

Μια «ανάσα» από το 33o πρωτάθλημα της ιστορίας της και πρώτο μετά το 2012 βρίσκεται η Ρεάλ. Η «βασίλισσα» πέρασε με 4-1 από την έδρα της Θέλτα, ξέφυγε με +3 από την Μπαρτσελόνα και θέλει ένα βαθμό στο ματς με τη Μάλαγα στο «Ροσαλέδα» για να «σφραγίσει» τον τίτλο.

Το παιχνίδι είχε εξαιρετικό ρυθμό από τα πρώτα λεπτά, με την Ρεάλ να παίρνει προβάδισμα στο 10’. Ο Ίσκο βγήκε στην κόντρα και έδωσε στον Ρονάλντο, ο οποίος με τρομερό σουτ λίγο έξω από το ημικύκλιο, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, «γράφοντας» το 1-0. Η Θέλτα προσπάθησε να φέρει το σκορ στα ίσια, όμως στο 26’ η «βασίλισσα» «άγγιξε» το 2-0, με τον Ρονκάγλια να κόβει σωτήρια τον Ρονάλντο, πριν αυτός σκοράρει σε κενή εστία.

Η απάντηση των γηπεδούχων στις ευκαιρίες ήρθε στο 31’, με τον Νάβας να διώχνει με δυσκολία το απευθείας φάουλ του Βας. Στο 36’ ο Άσπας αστόχησε με σουτ μέσα από την περιοχή, ενώ στο επόμενο λεπτό το φαλτσαριστό σουτ του Ισπανού πέρασε δίπλα από το δοκάρι. Η Ρεάλ κράτησε το μηδέν και στο 45’ είχε χαμένο τετ-α-τετ τον Μπενζεμά για ένα δεύτερο τέρμα.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης (48’) η Θέλτα «άγγιξε» το γκολ, όμως ο Γκουϊντέτι άργησε να εκτελέσει από πλεονεκτική θέση, με αποτέλεσμα οι αμυντικοί της Ρεάλ να απομακρύνουν. Δευτερόλεπτα μετά, η «βασίλισσα» έφυγε στην κόντρα και πέτυχε δεύτερο γκολ με τον Ρονάλντο, ύστερα από δεύτερη ασίστ του Ίσκο.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πίσω με δύο γκολ και στο 62’ έμειναν και με παίκτη λιγότερο, αφού ο Άσπας είδε δεύτερη κίτρινη για θέατρο, σε μια αυστηρή απόφαση, αφού ο Ισπανός είχε επαφή με τον Ράμος στην περιοχή. Μάλιστα τέσσερα λεπτά μετά οι παίκτες της Θέλτα ζήτησαν τη δεύτερη κίτρινη του Καζεμίρο για φάουλ στον Μάγιο.

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, η ομάδα του Μπερίθο πίεζε για να επιστρέψει στο ματς και στο 68’ είχε χαμένο τετ-α-τετ με τον Βας. Το γκολ για τη Θέλτα ήρθε ένα λεπτό μετά, όταν μετά από λάθος του Ίσκο, ο Γκουϊντέτι έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Ράμος και κατέληξε στα δίχτυα του Νάβας.

Το 2-1 δεν κράτησε πολύ, αφού στο 70’ ο Μαρσέλο έκανε εξαιρετικό γύρισμα για τον Μπενζεμά και εκείνος σε κενή εστία «έγραψε» το 3-1. Πέντε λεπτά μετά ο Ρονάλντο αστόχησε από τη μικρή περιοχή, όμως στο 88’ ο Μπενζεμά έδωσε στον Κρόος και ο Γερμανός έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα, διαμορφώνοντας το τελικό 4-1.





Στοιχεία για τον αγώνα: ΜΑΛΑΓΑ - ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ
1Χ2OverUnder1X12X2
11.006.751.121.153.554.1811
Ημ. 1Ημ. ΧΗμ. 2GoalNo Goal
7.252.901.401.482.10
0-1 Goals 2-3 Goals 4-6 Goals 7+ Goals
6.252.551.817.00

Σχολιασμός

18 σχόλια:

στις 18/05/2017 00:00
ηταν σιγουρη η 4αρα

στις 18/05/2017 00:03
genius να μας δεις να σηκοσουμε την κουπα μονο μην κλαψεις

στις 18/05/2017 00:38
A POR LA LIGA...HALA MADRID!!!!!Τους καθαρισαμε,οποτε θελαμε τους βαζαμε γκολ αν ειχαμε λιγο τυχη παραπανω θα τους τρωγανε 6-7,μια ωραια εκδικηση απο τον αποκλεισμο μας στο copa del rey...και τωρα κοντα στην ομαδα την κυριακη 20:00 ωρα ισπανιας στο ροσαλεδα να πανηγυρισουμε το 33ο πρωταθλημα!!!!!

στις 18/05/2017 00:48
που το ειδες φιλαρακο το σφαξιμο..που ειδε κιτρινη για βουτια ο ΑΣπας..αυστηρη αποφαση θα ηταν η κοκκινη...το πεναλτι το εκβιασε ο Ασπας 100% υπηρξε επαφη αλλα μεσα στα ορια του επιτρεπτου..ηθελε να πεσει και επεσε..

στις 18/05/2017 01:06
Den uparxh penalti alla eipame re file o paixths eixe kitrinh kateuthian tou dineis kai deuterh

στις 18/05/2017 01:12
i vasilisa eki pou tis axizi sto throno tis se ispania k europi....hala madrid se opion de aresi xidi...oxaooaxo

[+]  geniusMSN- στις 18/05/2017 01:29

στις 18/05/2017 01:38
η 3η παραγραφος τζινους ολα τα λεφτα ΧΑΧΑΧΑΧΑ

στις 18/05/2017 01:40
xero i kolitripida sou ponai k vgazi foni apo to stoma alaoti k na lei mono ton eauto tou koroideui pou prospathi na ton pisi oti ine adiko pou to perni i real as mi geliomaste i apantisi ine apli o koutsos koroideui ton koutso oti k na pis grameno sexoume k sena k olous katse kato apo ta rxidia mas k apolauseto k auto k ton teliko cl k pola lesss pou vlepis mpala 2 xronia k to pezis k fanatikos k milas gia istoria pou de zouses kan mila gia auta pou exis di ta ala asta to ti egine prin miso eona de lei tpt tera ti ginete...ine san afto pou lene i gauri tote k sis ixate paraga twra ine i sira mas i o paok tosa xronia auti twra to kipelo to diko mas sas piraxe siga ti egine asto oli auti ine filathli tou kolou

στις 18/05/2017 02:00
GENI NA SOU PW RE?THELATE CL E?NAAAAAAA! THELATE PRWTATHLHMA E?NAAAAAAAAAAAA!

POUUUUUUUUUUUUTSA APO PANTOU FETOS

KAI TELIKO CL KAI PRWTATHLIMA!!!!!!!!!

ESEIS?POUUUUUUTSA

Υ.Γ STHN PLATEIA THS MANDRITHS POULANE OMPRELES SE VARKELONIKOUS,GIA TIS POUTSES POU PEFTOUN VROXH FETOS XAXAXAXAXAXAXAXA

DEN PATE POUTHENA FETOS PARADEKSOU TOU,EIMASTE OI KORUFAIO STO KOSMO KAI PAME KAI GIA 12o KAI AN TO PAREI KSEREIS E?H PRWTH OMADA STHN ISTORIA TOU CL POU THA PAREI DEUTERO SERI CL KAI MALISTA STHN SYGXRONH ISTORIA TOU CL(mia kai den sou aresei pou ta perissotera ta exw ws kupello kupellouxwn)TWRA NA SE DW TI THA LES AN TO PAROUME XAXAXAXAXAXAXAXAXAXA....NTROPH SAS GIA FETOS KAI KALH EPITUXIA STHN NEW SEASON GIATI EMEIS EKTOS APO CL KAI PRWTATHLIMATA EIMASTE KAI PROODEUTIKOI ANTHROPOI....KALH TUXH

ANTE KAI TOU XRONOU POU LENE KAI STO XWRIO MOU !

στις 18/05/2017 02:05
Λογια του Carmelo σε ελευθερη μεταφραση!

- Για Ελληνικα πατηστε το 1!

- Για να μαθει μπαλα ο Καρμελο πατηστε

- Για να μην ποναει πια ο Καρμελο πατηστε

- Για να παρει καλπικο πρωταθλημα η ρεαλ πατηστε "κορακια"

Σας ευχαριστουμε πολυ για την συμμετοχη σας!

στις 18/05/2017 02:09
ΚΑΡΟΤΣΑΑΑΑ Α ΑΑ Α Α ΑΑΑΑΑ ΚΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ ΟΛΕ ΟΛΕ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΣΑΣ ΚΑΝΑΜΕ ΚΑΛΜΑΑΑΑΑΑΑΑ ΣΤΟ ΚΟΤΕΤΣΙΙ ΣΑΣ ΦΕΤΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΜΕΣΙ ΝΑ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΗΝ ΦΑΝΕΛΑ ΤΟΥ ΣΤΟΥΣ ΑΠΟΓΟΝΟΥΣ ΗΤΑΝ ΠΙΟ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΠΕΡΝΑΜΕ ΤΣΟΥΛΟΥ ΦΕΤΟΣ! ΟΟΟΟΟΟΟΟΛΟ ΜΕΣΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ,ΣΤΟ 92' ΜΕΣΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ!

ΚΑΡΟΤΣΑΑΑΑΑΑΑΑΚΙΙΙΙ ΟΙ ΠΕΛΑΤΕΕΕ ΕΕΕΕ Ε Ε ΕΕ ΕΕΕΕΕΕΕΕ ΣΣΣΣΣΣ

στις 18/05/2017 02:12
ΣΦΑΑΑΑ Α Α Α Α Α ΑΑΑΑΞΙΜΟ Η ΜΠΑΓΕΡΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ρεαλ ΡΕΕΕΕΕΕ ΚΟΡΑΚΙΑΑΑΑΑΑΑ ΡΕΕΕΕΕ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΧΑ ΟΛΑ ΚΑΛΠΙΚΑ ΤΑ ΠΗΡΑΤΕΕΕΕΕΕΕ ΡΕΕΕΕ,ΧΑΧΑΧΧΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΘΑ ΦΑΤΕ ΚΑΛΑ!

ΚΑΛΑ Η ΓΙΟΥΒΕ ΘΑ ΣΑΣ ΡΙΞΕΙ ΕΝΑ ΦΑΣΚΕΛΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΟ ΜΕΣΑ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΧΧΑΧΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

στις 18/05/2017 02:17
ΠΟΝΟΟΟΟΟΟΟΟΣ

στις 18/05/2017 03:42
Καροτσακι

στις 18/05/2017 04:38
1,2,3...ουουουουουουουουουουου (κραξιμο απο ροναλντο)

στις 19/05/2017 02:49
κορακια

στις 19/05/2017 02:50
κορακια geniusMSN

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.