Πριμέρα Ντιβιζιόν: «Χαλαρή» τριάρα για Ατλέτικο

15/4/2017 22:02
Με δύο γκολ του Καράσκο, η Ατλέτικο κέρδισε με 3-0 την Οσασούνα, και ανέβηκε στο +4 από την 4η θέση. Δύο πέναλτι σε 1,5 λεπτό έπιασε ο Σιρίγκου.

Λίγες μέρες πριν τον επαναληπτικό με την Λέστερ για τους «8» του Τσάμπιονς Λιγκ, η Ατλέτικο επικράτησε με 3-0 της Οσασούνα στο «Βιθέντε Καλντερόν» και ξέφυγε προσωρινά με +4 από την 4η Σεβίλλη.

Πρωταγωνιστής για τους «ροχιμπλάνκος» ήταν ο Καράσκο με δύο προσωπικά γκολ. Το πρώτο ήρθε στο 30’ με σουτ από το ημικύκλιο και το δεύτερο στο 47’ με κοντινή κεφαλιά. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε στο 61’ ο Φιλίπε Λουίς, πετυχαίνοντας γκολ για 3η σερί αγωνιστική για πρώτη φορά στην καριέρα του.

Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε θα μπορούσε να πάρει νίκη με μεγαλύτερο προβάδισμα, ωστόσο ο Σιρίγκου απέκρουσε δύο πέναλτι σε διάστημα 1,5 λεπτού (89’ Καράσκο, 90’ Τομάς), κάνοντας ρεκόρ στην Πριμέρα Ντιβιζιόν.