Σούπερ Λιγκ: Πήρε το ντέρμπι ο ΠΑΟΚ

Σούπερ Λιγκ: Πήρε το ντέρμπι ο ΠΑΟΚ



Ο ΠΑΟΚ με γκολ των Σάκχοφ (53’) και Πρίγιοβιτς (60’) κέρδισε με 2-0 τον Ολυμπιακό στην Τούμπα και μείωσε τη μεταξύ τους διαφορά στους 8 βαθμούς. Δοκάρι με Ουάρντα για τρίτο γκολ είχαν οι γηπεδούχοι, από τη σεζόν 1995/96 είχαν να γνωρίσουν τρεις σερί ήττες οι «ερυθρόλευκοι».

«Ασπρόμαυρο» βάφτηκε το ντέρμπι στην Τούμπα ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και Ολυμπιακό. Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι, ωστόσο ο «δικέφαλος του Βορρά» ισορρόπησε και πήρε πανάξια νίκη με 2-0, υποχρεώνοντας τους Πειραιώτες σε 3η σερί ήττα μετά από 21 χρόνια! Με τη νίκη, η ομάδα του Ίβιτς μείωσε στο -8 από την κορυφή, ενώ ο Πανιώνιος έχει την ευκαιρία να βρεθεί ακόμα και στο -4!

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά στο ξεκίνημα, απειλώντας από τα πρώτα λεπτά για να ανοίξει το σκορ. Στο 3’ ο Ανσαριφάρντ έκανε το γύρισμα στο ύψος του πέναλτι, όμως το σουτ του Σισοκό κόντραρε στους αμυντικούς και κατέληξε κόρνερ. Πέντε λεπτά μετά, ο Γλύκος έκανε λάθος πάσα, η μπάλα κατέληξε στον Ανσαριφάρντ, όμως ο γκολκίπερ του ΠΑΟΚ έδιωξε εντυπωσιακά το σουτ του Ιρανού από το ύψος του πέναλτι.

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο, ο «δικέφαλος του Βορρά» ισορρόπησε το παιχνίδι και έψαχνε τον τρόπο για να απειλήσει την εστία του Λεάλι. Στο 27’ το σουτ του Ενρίκε από το ημικύκλιο δεν ανησύχησε τον γκολκίπερ του Ολυμπιακού, ενώ στο 34’ ο Κάμπος επιχείρησε διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή, με τη μπάλα να καταλήγει άουτ. Ένα λεπτό μετά, ο Σάχοβ απέφυγε τον Ανδρούτσο και έκανε το γύρισμα στο ύψος του πέναλτι, αλλά το σουτ του Ουάρντα κατέληξε ψηλά άουτ.

Οι γηπεδούχοι είχαν το μομέντουμ και μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου, απείλησαν άλλες δύο φορές, χωρίς όμως να σημειώνεται η κλασική ευκαιρία. Στο 38’ ο Βαρέλα αστόχησε με κοντινή κεφαλιά, ενώ στο 44’ το σουτ του Ενρίκε πέρασε αρκετά άουτ.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο ξεκίνημα της επανάληψης και η πίεση του απέδωσε καρπούς στο 53’. Μετά από κόρνερ του Ουάρντα, ο Λεάλι απέκρουσε ασταθώς την κεφαλιά του Μαλεζά, και ο Σάκχοφ με κοντινό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, βάζοντας… φωτιά στην Τούμπα. Ο «δικέφαλος του Βορρά» είχε την υπεροχή και στο 60’ έφτασε και σε δεύτερο τέρμα. Ο Τσίμιροτ έβγαλε υπέροχη κάθετη στον Ενρίκε, αυτός έκανε το γύρισμα απ' τα αριστερά και ο Πρίγιοβιτς με πλασέ απ' το ύψος της μικρής περιοχής έκανε το 2-0!

Ο Ολυμπιακός πλήρωσε για ακόμα ένα παιχνίδι τα αμυντικά του προβλήματα και στα εναπομείναντα λεπτά δεν κατάφερε να βρει τον τρόπο για να πετύχει ένα γκολ ώστε να επιστρέψει στο ματς. Η είσοδος των Μάρτινς, Μανθάτη και Καρντόσο δεν έδωσε κάτι παραπάνω στους «ερυθρόλευκους», που είχαν την κατοχή, αλλά δεν μπορούσαν να απειλήσουν με αξιώσεις, με εξαίρεση μια άστοχη κεφαλιά του Παραγουανού (87’).

Ο ΠΑΟΚ οπισθοχώρησε, δεν άφηνε ελεύθερους χώρους και στις καθυστερήσεις είχε δοκάρι με σουτ του Ουάρντα για να δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του. Το 2-0 έμεινε μέχρι το φινάλε και ο «δικέφαλος του Βορρά» επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα, όντας πλέον στο -1 από τον δεύτερο Πανιώνιο (παιχνίδι λιγότερο) και στο -8 από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.

ΠΑΟΚ (Βλάνταν Ίβιτς): Γλύκος, Κρέσπο, Μάτος, Μαλεζάς (78' Λέοβατς), Βαρέλα, Τσίμιροτ, Σάκχοφ, Ουάρντα, Ενρίκε (65' Μυστακίδης), Κάμπος (72' Κάτσε), Πρίγιοβιτς.

Ολυμπιακός (Πάουλο Μπέντο): Λεάλι, Σισοκό, Ρέτσος, Μποτία, Φιγκέιρας, Ανδρούτσος (62' Μάρτινς), Ρομαό, Φορτούνης, Σεμπά, Ελιουνούσι (66' Μανθάτης), Ανσαριφάρντ (79' Καρντόσο).



Ομάδες που αφορά: ΝΤΕΡΜΠΙ, ΠΑΟΚ

Σχολιασμός

43 σχόλια:

στις 05/03/2017 21:32
ΣΥΓΧΑΡΗΤΙΡΙΑ ΣΤΟΝ ΠΑΟΚ ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ ΠΟΥ ΠΕΤΥΧΕ.ΕΓΙΝΕ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΜΕ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΥΟ ΟΜΑΔΕΣ.ΠΑΜΕ ΣΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΤΩΡΑ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ 3 ΣΕΡΙ ΗΤΤΕΣ.ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΝΙΚΗ ΣΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΠΟ ΤΟ 2-0 ΕΠΙ ΤΗΣ ΛΑΡΙΣΑΣ ΣΤΙΣ 11 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ.ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΘΥΜΗΖΟΥΝ ΟΥΤΕ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΟΥΝ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ.ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΙΚΗ ΕΜΦΑΝΗΣΗ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΚΟΜΗ ΦΟΡΑ,ΛΑΘΟΣ ΕΠΙΛΛΟΓΕΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΠΕΝΤΟ ΠΟΥ ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΑΝΑΜΕΝΩ ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΩΡΕΣ Η ΚΑΙ ΗΜΕΡΕΣ ΕΞΕΛΙΞΗΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.ΕΧΟΥΜΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΑΣ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΜΕ ΤΗΝ ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ ΟΛΟ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΕΚΕΙ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ.

στις 05/03/2017 21:35
Καλά μας κάνανε, έπρεπε να φάμε και άλλα. Ξεφτίλες. Βρωμιάρη Μπέντο. Αναμένω εξελίξεις και εγώ με αυτό το βλάκα. Δε πάει άλλο.

[+]  mpamiass στις 05/03/2017 21:36

στις 05/03/2017 21:42
Έτσι γαμαει η ΠΑΟΚΑΡΑ !!!!!!!

στις 05/03/2017 21:45
XΥΝΩ ΣΤΙΣ ΜΑΝΕΣ ΤΩΝ ΓΑΥΡΩΝ

στις 05/03/2017 21:46
γαμω το μουνι της μανα σου stasoupoustara 2-0 χαχαχα 2-0 χαχαχα 2-0 χαχαχα βγες μωρη αδερφαρα να γαμησω οτι εχεις και εχεις που θα λες βουλγαρους και νοτιοσκοπιανους παλιοπουστα

στις 05/03/2017 21:50
ΚΟΚΚΙΝΗ ΦΑΝΕΛΑ , ΦΟΡΑΝΕ ΣΤΑ ΜΠΟΥΡΔΕΛΑ

στις 05/03/2017 21:52
mpamiass GAYγαυρε χεσαμε στη μαπα σας σ'αρεσε μωρη;

στις 05/03/2017 21:59
Θέλω δηλωσεις από τον μαλακα τον Σάββα ..."Βάλτε μέσα τον κυρ Σάββα" φωναζε ρυθμικά η κερκίδα και τον γλεντούσε

στις 05/03/2017 21:59
που ειναι ο κυρ σαββας να κλαιγεται παλι ο βλακας. ετσι γαμανε οι ποντιοι και ο ΠΑΟΚ μουνοπανα

στις 05/03/2017 22:04
ΜΠΡΑΒΩ ΡΕ ΠΑΟΚ

στις 05/03/2017 22:16
Για μια ακομα φορα τα γαυρακια κρυβονται μετα απο τσιμπουκι

στις 05/03/2017 22:17
ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ ΣΑΣ ΤΗΝ ΜΟΥΝΑΡΑ ΤΗΝ ΓΑΜΑΕΙ Η ΠΑΟΚΤΣΙΔΙΚΗ ΨΩΛΑΡΑ ΚΑΙ ΡΩΤΑΤΕ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΙΟΝ ΕΧΕΤΕ ΠΑΤΕΡΑ ΚΑΙ ΣΑΣ ΛΕΕΙ Η ΜΑΜΑΣ ΣΑΣ ΤΟΥΡΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΡΚΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ!!!!!

στις 05/03/2017 22:18
ΘΡΥΛΕ ΘΥΜΗΣΟΥ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΒΟΡΡΑΣ ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΣΕ ΓΑΜΑΜΕ ΚΑΙ ΕΣΥ ΘΑ ΠΡΟΣΚΥΝΑΣ!!!!!

στις 05/03/2017 22:19
ΑΝΤΕ ΨΩΦΟΣ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΓΥΡΙΣΜΟ ΓΙΑ ΤΟ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟΛΙΜΑΝΟ ΣΑΣ ΦΑΤΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΠΟΥΓΑΤΣΑ ΜΕ ΤΑ ΧΥΣΙΑ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΠΑΟΚΤΣΙΔΩΝ ΜΟΥΝΟΠΑΝΑ!!!!

στις 05/03/2017 22:20
ΘΡΥΛΕ ΠΟΝΑΣ ΚΑΙ ΦΤΑΙΕΙ Ο ΒΟΡΡΑΣ!!!!!!

στις 05/03/2017 22:22
ηλιθιοι τυποι εσεις που βριζετε κ μαλιστα οτι πιο ιερο εχουμε(μαζι με τη πατριδα μας) τις μανες καποιων ,οποιοι κ ναναι. Δεν βλεπετε απλα κοιτατε και οι μεν κ οι δε σαν μπουφοι λες και τα προβληματα λυθηκαν επειδη κερδισε ο ενας τον αλλο μη βλεποντας οτι καποιοι συντηρουν με σκοπο να μεγεθυνουν την αντιπαλοτητα και να θρεψουν την εχθρα μεταξυ Θεσσαλονικης κ Αθηνας. Ξεφτιλες δειλοι τιποτενιοι οσοι βριζουν τις μανες αλλων.

Για το παιχνιδι χαρηκα τη νικη του Παοκ,

στις 05/03/2017 22:22
Να σοβαρευτουμε λίγο

1ον με τον τραυματισμό του ΚΑΝΙΑΣ ο ΠΑΟΚ έχει χάσει το πολυτιμότερο εργαλείο του και δεν έχει σωστή ανάπτυξη ενώ έχει και άσχημα μαρκαρισματα μπροστά από τα στόπερ

2ον απορώ πως μια ομαδα(ολυμπιακός)που οι περισσότεροι παίχτες της ήρθαν τις τελευταίες μέρες των μεταγραφών χωρίς να έχουν κάνει προετοιμασία να τρέχουν τόσο πολύ.Τι να πω μπράβο

3ον δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μετά το 2-0 ο Ιβιτς τράβηξε πίσω την ομάδα χωρίς να υπάρχει ο παραμικρός λόγος αφού ο αντίπαλος ήταν εντελώς ακίνδυνος

4ον εξερωμενου του πρώτου τέταρτου ήταν μια εύκολη χωρίς άγχος νίκη

[+]  mostar στις 05/03/2017 22:32

[+]  mostar στις 05/03/2017 22:33

στις 05/03/2017 22:36
PeterPan το κανω επιτηδες και σε συγκεκριμενους δες τι γραφουν και μετα το συζηταμε

στις 05/03/2017 22:39
ετσι σε γαμαω εγω mostar πορνοmostar

στις 05/03/2017 22:45
Το έχετε ξεφτυλίσει το θέμα με το βρίσιμο.

στις 05/03/2017 22:48
σταζει το μουνακι σου απο τα χυσια μας mostar και παλι θα ψαχνεται στον πειραια ποιος ειναι ο ΜΠΑΜΠΑΣ; Ο ΠΑΟΚ; Η ΑΕΚ; η ο νιονιος;;

στις 05/03/2017 22:49
Κακό παιχνίδι, με κούρασε αρκετά. Χάρηκα για την νίκη της ομάδας μου κι ας διαψεύστηκαν τα προγνωστικά μου, αλλά υπάρχει ένα θέμα με τις συνεχόμενες κακές εμφανίσεις, ανεξαρτήτως αποτελεσμάτων. Καλές και ευπρόσδεκτες οι νίκες, ειδικά επί άλλων όπως ο Ολυμπιακός, (που κι αυτός έχει πρόβλημα συνεχόμενων κακών εμφανίσεων, και μάλλον δεν φταίει μόνο ο Μπέντο), αλλά θέλουμε να βλέπουμε και λίγο πιο ποιοτική μπάλα ρε γαμώτο.

στις 05/03/2017 22:51
*** Επί άλλων μεγάλων αντιπάλων εννοώ εκεί που γράφω "επί άλλων".

στις 05/03/2017 22:53
ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΠΟΥΤΣΑ ΤΟΥ ΕΞΥΓΙΑΝΤΗ, ΔΙΠΛΗ, ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΩΛΟ. ΜΙΧΕΛ ΑΦΙΕΡΩΣΕ ΤΗ ΝΙΚΗ ΣΤΟΥΣ ΦΙΛΑΘΛΟΥΣ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ ΚΑΙ ΕΣΥ ΡΕ ΤΩΡΑ.

στις 05/03/2017 23:02
+500000 για αυτα που ειπε ο

PeterPan88

στις 05/03/2017 22:22

....σκοπο να μεγεθυνουν την αντιπαλοτητα και να θρεψουν την εχθρα μεταξυ Θεσσαλονικης κ Αθηνας. Ξεφτιλες δειλοι τιποτενιοι οσοι βριζουν τις μανες αλλων.

[+]  arias34567 στις 05/03/2017 23:11

στις 05/03/2017 23:23
Arias34567 Ο ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΑΔΕΙΑ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΘΑ ΠΑΡΕΙ. ΟΥΤΕ ΜΠΑΡΑΖ ΘΑ ΠΑΙΞΕΙ. Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΟΒΕΙ ΒΑΘΜΟΥΣ ΑΠΟ ΑΕΚ-ΠΑΟ-ΠΑΟΚ ΓΙΑ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ Ο ΟΣΦΠ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΟΙΓΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ. ΔΕΣ ΠΟΣΑ ΘΑ ΧΑΣΕΙ ΑΥΡΙΟ. ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΟΥΤΕ ΑΔΕΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΥΕΦΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΑΣΧΕΙ. ΜΗΝ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑΖΕΤΑΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ.

στις 05/03/2017 23:33
ασε να κανουμε την πλακα μας ρε

στις 05/03/2017 23:53
stisoupoustara pou exeis kriftei?

στις 05/03/2017 23:54
Ναι ρε παιδιά με το βρίσιμο.....

τοσα γκομενάκια έξω, όλοι εδώ ήρθατε να ..μησετε;;;

Μπράβο ΠΑΟΚαρα

στις 05/03/2017 23:59
k na pw k kati stus opadous tu gaurou gt vlepw oti psaxnonte na doune ti ftei gia tin katastasi tis omadas tous.Loipon,poli apla,ektos apta politiria pextwn,oi omades pou leilatusate me tin dietisia k me ta xartinopetsina prwta8limata apektisan isxures dioikiseis k dn mporeite na kanete ta idia.

στις 06/03/2017 00:33
Στασου να φας την πουτσα ποναει?????????κουληηηηηηηηηηη!!!!!!

στις 06/03/2017 01:23
stasoumugdala pou eisai re?exeis meinei sthn toumpaaaaa?aaaaaaaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxax POUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUTSA.-TELOS

στις 06/03/2017 02:04
με τοσα χυσια θελει πλεον φασινα

στις 06/03/2017 02:49
KOULHHHHHHHHH APO POUTSA SE POUTSA KOULHHHHHHHHHHHHHHHHHHH

στις 06/03/2017 07:30
Για μια ακομα φορα αποδειχθηκε οτι ειστε ενα τιποτα χωρις την διαιτησια. Ντροπη και μονο

στις 06/03/2017 08:43
1 τι εγιναν οι ολυμπιακοι κρυφτηκαν? 2 ο μονος που φταιει ειναι ο χοντρος ξαεπουλησε την ομαδα 3 μακραν ο χειροτερος ολυμπ της 10ετιας

στις 06/03/2017 09:33
Μάγκες η. (ΣΤΑΣΟΥΛΑ ) πέρνει πίπες στη συγκρου για κ´ανα10€ μην την ψάχνεται ;;;

στις 06/03/2017 15:06
Πιπες στον βαρβαρη περνει απο τους ΠΑΟΚΤΣΙΔΕΣ

στις 06/03/2017 16:09
επιτελους πολυ καλη διαιτησια 50-50! ο ολυμπιακος μπορουσε να ειχε προηγηθει απο το λαθος του γλυκου αλλα ο παοκ ηταν καλυτερος στη συνεχεια και κερδισε δικαια

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.