Απέλυσε τον Ρανιέρι η Λέστερ!

Απέλυσε τον Ρανιέρι η Λέστερ!

Αφορά τον αγώνα ΛΕΣΤΕΡ - ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ


Λίγους μήνες μετά το μυθικό πρωτάθλημα με την Λέστερ, ο Κλαούντιο Ρανιέρι αποτελεί παρελθόν από τον σύλλογο και όλα αυτά μερικές ημέρες μετά την ανακοίνωση-στήριξη της διοίκησης στον Ιταλό τεχνικό!

Σε μια απόφαση που έχει προκαλέσει ανάμεικτα συναισθήματα στους φίλους της Λέστερ προχώρησε η διοίκηση του συλλόγου, αποφασίζοντας να λύσει τη συνεργασία της με τον Κλαούντιο Ρανιέρι.

Ο Ιταλός τεχνικός, που πριν λίγους μήνες βραβεύτηκε από την FIFA με το βραβείο του κορυφαίου προπονητή της χρονιάς για το απίστευτο θαύμα της Λέστερ με την κατάκτηση της Πρέμιερ Λιγκ, αποτελεί και επίσημα παρελθόν από τις «αλεπούδες».

Ο πρώην ομοσπονδιακός τεχνικός της Εθνικής Ελλάδας πλήρωσε το «μάρμαρο» για την αποκαρδιωτική φετινή πορεία της Λέστερ, η οποία βρίσκεται μόλις στο +1 από τη ζώνη του υποβιβασμού. Βέβαια, αρκετά ερωτηματικά προκαλεί το timing της απόφασης, αφού έρχεται μια ημέρα μετά την ήττα με 2-1 από την Σεβίλλη στην Ισπανία για το πρώτο σκέλος των «16» του Τσάμπιονς Λιγκ, ένα αποτέλεσμα όχι απαγορευτικό ενόψει της ρεβάνς στην Αγγλία.

Μάλιστα, η διοίκηση του συλλόγου είχε ανακοίνωσε πριν μερικές ημέρες ότι στηρίζει απόλυτα τον Κλαούντιο Ρανιέρι, θέλοντας να βάλει τέλος στα σενάρια αποχώρησης από τον σύλλογο. Τελικά τα δημοσιεύματα αποδείχθηκαν αληθινά, με την ανακοίνωση του συλλόγου πάντως να χαρακτηρίζει τον Ιταλό ως τον πιο επιτυχημένο προπονητή στην ιστορία της.

«Ήταν η πιο δύσκολη απόφαση που πήρα τα 7 χρόνια που βρίσκομαι στην Λέστερ. Όμως είμαστε αναγκασμένοι να βάλουμε τα μακροπρόθεσμα πλάνα του κλαμπ πάνω από κάθε προσωπικό συναίσθημα όσο δυνατό και αν είναι αυτό» είπε ο αντιπρόεδρος, Aiyawatt Srivaddhanaprabha.

Παρελθόν αποτελεί και το τεχνικό επιτελείο του Ρανιέρι, ενώ ρόλο υπηρεσιακού αναλαμβάνει ο Γκρέγκ Σέξπιρ μαζί με τον Μάικ Στόουελ. Όσον αφορά τον μόνιμο αντικαταστάτη του Ιταλού, οι στοιχηματικές εταιρίες χρίζουν τους Ρομπέρτο Μαντσίνι, Άλαν Πάρντιου και Γκάρι Ρόουετ ως φαβορί για πιθανούς αντικαταστάτες, ενώ κυκλοφορούν σενάρια που βάζουν στο «κόλπο» και τον πρώην τεχνικό της ομάδας, Νάιτζελ Πίρσον.




Στοιχεία για τον αγώνα: ΛΕΣΤΕΡ - ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ
1Χ2OverUnder1X12X2
5.253.651.501.601.902.151.171
Ημ. 1Ημ. ΧΗμ. 2GoalNo Goal
5.202.081.911.651.85
0-1 Goals 2-3 Goals 4-6 Goals 7+ Goals
3.751.782.6028.00

Σχολιασμός

24 σχόλια:

[+]  AVENIDA-BRASIL στις 23/02/2017 22:49

στις 23/02/2017 22:49
Δεν μου κανει εντυπωση . οι αγγλοι ειναι ο πιο σιχαμενος και αχαριστος λαος

στις 23/02/2017 22:52
enw o ranieri to lamogio ti einai....kai an nomizete oti to prwtathlima to phre me tis ikanothtes tou ws proponhths eiste poly gelasmenoi...fysika kai htan sthmeno apo tis stoixhmatikes na to parei h leizester

[+]  t4sos στις 23/02/2017 22:52

στις 23/02/2017 22:54
ΚΑΙ ΣΤΗΝ 5Η ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΝΑ ΕΠΕΦΤΕ Η ΛΕΣΤΕΡ ΠΑΛΙ ΜΕ ΤΟΝ ΡΑΝΙΕΡΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ.ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΛΙΓΟΥΣ ΜΗΝΕΣ Η ΛΕΣΤΕΡ ΕΚΑΝΕ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΘΑΥΜΑΤΑ ΣΤΟ ΣΥΓΧΡΟΝΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΗΤΑΝ ΙΣΩΣ Ο ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ ΠΟΥ ΣΥΝΕΒΑΛΕ ΣΤΟ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΑΥΜΑ.ΑΧΑΡΙΣΤΙΑ,ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ ΚΑΙ ΕΛΕΙΨΗ ΣΕΒΑΣΜΟΥ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΤΟΥ ΑΥΤΗ Η ΑΠΟΦΑΣΗ.ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΗΝ ΚΑΡΙΕΡΑ ΣΟΥ ΤΕΡΑΣΤΙΕ ΡΑΝΙΕΡΙ

[+]  AVENIDA-BRASIL στις 23/02/2017 22:58

στις 23/02/2017 23:05
ποιο στημενο ρε παιδια??! γιατι βλεπουμε παντου συνωμωσιες οταν κατι δεν μας "κανει"??!

Φτασαμε να μιλαμε για σωτηρια της πρωταθλητριας, αλλα μην ξεχναμε πως εχει "ταυτοτητα" ομαδας που επαιζε πανω-κατω στις κατηγοριες ολα αυτα τα χρονια..

Περσυ της βγηκε, τελος ομως.. ολα μα ολα στημενα τα βλεπουμε επειδη δεν μπορουμε να εξηγησουμε καποια γεγονοτα..

ΥΓ. Και η προκριση στο CL ακομα δεν εχει κριθει φυσικα.. με 1-0 πχ περναει!!

1η φορα στην ιστορια της στους 16 και με πιθανοτητες να παει στους 8!!

στις 23/02/2017 23:14
fysika kai tha milame gia synomwsies otan en eth 2016 mia pswro lester me ena vardy kai ena chadli katafere na vgei prwth sto prwtathlima poias xwras???...ths patridas kai yperdynamhs tou pagkosmiou podosfairikou stoixhmatismou...elpizw na katalaves pws oute o ranieri oute h endekada katafere orthodoksa na katakthsei thn persynh premier alla me sthsimo

στις 23/02/2017 23:19
Απολύθηκε ο Ρανιέρι από την Λέστερ! Και σε αυτό πρωτιά η ΕΠΟ!

στις 23/02/2017 23:24
Γιατι δηλαδη να μη φταινε οι παικτες και να φταιει ο Ρανιερι; οι ιδιοι δεν ειναι και στο cl;τα ιδια θα λετε και για τη Λειψεια του χρονου; Αρα η λογικη λεει οτι δεν τα βρισκουν Ρανιερι και παικτες στο πρωταθλημα.

στις 23/02/2017 23:26
σοβαρα ρε συ, ποσα παιχνιδια ειδες περσυ στην Πρεμιερ? Εκτος αν απλα παιζεις στοιχημα τα σ/κ, χωρις να βλεπεις ματς..

Η Μονπελιε(!!!) που το πηρε πριν λιγα χρονια στην Γαλλια?

Η Στουτγκαρδη επισης στη Γερμανια?

Η Λειψια φετος η σε μια πενταετια??

Στημενα και εκεινα?

Μπαλα ειναι, και περαν των αλλων αθλημα ψυχολογιας..

Φιλικα παντα..

στις 23/02/2017 23:34
To επωνυμο του αντιπροεδρου ομως ολα τα λεφτα..

Aiyawatt Srivaddhanaprabha

στις 24/02/2017 00:19
η Λέστερ θα σωθεί τώρα ..και μπορεί και να περάσει στην επόμενη φάση τσουλας

στις 24/02/2017 01:59
μαλακια εκαναν που τον εδιωξαν

η υπεροψια ειναι θανασιμο αμαρτημα

οι περισσοτερες ομαδες περισι ηταν χαλια.η λεστερ ηταν η μοναδικη που εκανε τοσο μεγαλο αηττητο και αυτο την ντοπαρε.αγωνιζοντουσαν σα να επαιζαν για τη ζωη τους και τους βγηκε

τα θαυματα γινονται εκει που δε το περιμενεις

στις 24/02/2017 07:40
η Λεστερ χωρις πλακα θα παει τελικο!!

στις 24/02/2017 07:50
Εγω πιστευω οτι ολες αυτες ειναι παγιδες του στοιχηματος!!

στις 24/02/2017 09:20
@lucadirisio η μ@λ@@@α σου βαραει κοκκινα φιλε...Βλεπω τοσο καιρο τι γραφεις και πραγματικα δεν αξιζει να ασχοληθει κανεις μαζι σου, αλλα εσυ αγορακι μου ξεπερνας καθε οριο!

στις 24/02/2017 09:21
Λες αχαριστους τους Αγγλους(στην προκειμενη περιπτωση) αλλα δεν βλεπεις λιγο τα μουτρα σου...

στις 24/02/2017 09:22
...δεν θα πρεπε να μιλας σαν αλβανος που εισαι, διοτι μεγαλυτερη αχαριστια απο αυτη που βγαζετε εσεις δεν υπαρχει!Σε ολα τα επιπεδα!!!

στις 24/02/2017 09:25
Βεβαια για να τα λεμε ολα και η χωρα που σε φιλοξενει, η ΕΛΛΑΔΑΡΑ μας δηλαδη, ειναι και αυτη αχαριστη σε πολλα θεματα...επομενως κρατα το στοματακι σου κλειστο αν ειναι να πετας συνεχως μ@λ@κ@@ς!

στις 24/02/2017 14:02
lygkas

Δηλαδή εν ολίγοις μας λες ότι οι στηχηματικές έστησαν καμιά δεκαριά ομάδες πέρσι για να έχουν μειωμένη απόδοση σε όλη την διάρκεια του πρωταθλήματος για να το κατακτήσει η Λέστερ...Γιατί αλλιώς δεν βγαίνει αυτό που υποστηρίζεις.Έστησαν και την τσέλσι και την λίβερπουλ και την σίτι και την γιουνάιτεντ και την τότεναμ και την άρσεναλ...Λογικό μου ακούγεται! Μήπως ξέρεις και τα ακριβή ποσά που δαπανήθηκαν από τις στοιχηματικές εταιρίες για το σκοπό αυτό? Γιατί δεν νομίζω να συνέναισαν οι σύλλογοι-συνδιεκδικητές του τίτλου χωρίς κάποιο οικονομικό όφελος,ετσι δεν είναι?

Υ.Γ.Δεν είναι η παπαριά που μου τη δίνει όσο αυτή η απόλυτη σιγουριά με την οποία την λένε.Σαν να λέει δηλαδή << αφού το λέω εγώ ότι είναι στημένο έτσι είναι και όποιος δεν υιοθετεί την άποψη μου είναι πρόβατο>> Εντάξει,ούτε εγώ είμαι από εκείνους που πιστεύω ότι όλα είναι αγγελικά πλασμένα στον χώρο του ποδοσφαίρου παγκοσμίως,αλλά έλεος δηλαδή.Δεν μιλάμε για έναν αγώνα που στήθηκε,αλλά για εκατοντάδες που θα έπρεπε ν

στις 24/02/2017 14:04
* να στηθούν για να γίνει αυτό που γράφει ο λύγκας...

στις 24/02/2017 14:32
αντι να διωξουμ κανα-δυο παικτες που κανανε ζημια με την τεμπελια και την αδιαφορια τους, διωξαβε τον προπονητη που τους εκανε πρωταθλητες περυσι και τους εφτασε ως εδω στο τσαμιονς λιγκ και μπορει να τους περνουσε και στον επομενο γυρο. βλακες παραγοντες προεδροι και συμβουλοι...

στις 24/02/2017 17:03
την εχω παιξει για τελικο τσαμπιονσ λιγκ.θα τριβεται τα ματια σας

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.