Γιουρόπα Λιγκ: Θρίαμβος με Καρίμ για Ολυμπιακό!

Γιουρόπα Λιγκ: Θρίαμβος με Καρίμ για Ολυμπιακό!

Αφορά τον αγώνα ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ


Ο Ολυμπιακός με δύο γκολ του Ανσαριφάρντ (47’, 86’) και ένα του Ελιονούσι (70’) κέρδισε με 3-0 την Οσμάνλισπορ στην Τουρκία και εξασφάλισε πανηγυρικά την πρόκριση για τους «16» του Γιουρόπα Λιγκ.

Θρίαμβος για Ολυμπιακό την Τουρκία! Οι «ερυθρόλευκοι» δεν ήταν καλοί στο πρώτο μέρος κόντρα στην Οσμάνλισπορ, αλλά με εξαιρετική εμφάνιση στην επανάληψη, κέρδισαν με 3-0 και σε συνδυασμό με τα 0-0 του πρώτου αγώνα, «σφράγισαν» το εισιτήριο για τους «16» του Γιουρόπα Λιγκ.

Ο Μπέντο έδωσε φανέλα βασικού στον Καρίμ Ανσαριφάρντ και ο Ιρανός με δύο γκολ (47’, 86’) ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στη νίκη των Πειραιωτών. Το άλλο τέρμα σημείωσε ο Ελιονούσι (70’) μετά από εξαιρετική ενέργεια του Ανδρούτσου, ενώ ο Λεάλι με σωτήριες επεμβάσεις κράτησε ανέπαφη την εστία του.

Με τη νίκη, ο Ολυμπιακός εξασφάλισε θέση στην αυριανή (24/2, 14:00) κλήρωση, δίνοντας το «παρών» στους «16» του Γιουρόπα Λιγκ για πρώτη φορά μετά τη σεζόν 2011/12.

Το ματς:


Το παιχνίδι ξεκίνησε με ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, καθώς στο 3ο λεπτό ο Ντα Κόστα βρέθηκε σε θέση βολής έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, όμως το σουτ του Μαροκινού πέρασε ψηλά άουτ. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για τους «ερυθρόλευκους», καθώς όσο περνούσε η ώρα, η Οσμάνλισπορ κέρδιζε μέτρα, πιέζοντας για το 1-0. Στο 12’ η προβολή του Γουέμπο πέρασε δίπλα από το δοκάρι, ενώ στο 18’ ο Μποτία έβαλε σωτήρια το πόδι του σε πλασέ του Μπιφουμά.

Ο ρυθμός έπεσε αισθητά στα επόμενα λεπτά, με τον Ολυμπιακό να αδυνατούσε να απειλήσει με αξιώσεις την εστία της Οσμανλισπόρ. Ενδεικτικό ότι η πρώτη και μοναδική σημαντική φάση για τους Πειραιώτες ήρθε στο 42’, με τον Φιγκέιρας να κάνει επικίνδυνο γύρισμα από τα δεξιά και τον Tσιουριουκσού να διώχνει λίγο μπροστά από την γραμμή. Δύο λεπτά νωρίτερα οι γηπεδούχοι είχαν απειλήσει με σουτ του Εντιαγέ, όμως ο Μποτία αντέδρασε σωστά, απομακρύνοντας τη μπάλα. Η τελευταία φάση του πρώτου μέρους άνηκε και αυτή στους Τούρκους, με τον Ρεγκατέν (45’) να επιχειρεί μονοκόμματο σουτ και τη μπάλα να φεύγει δίπλα από το δοκάρι.

Η αγωνιστική εικόνα του Ολυμπιακού στο πρώτο μέρος δεν ήταν ενθαρρυντική, όμως τα πάντα άλλαξαν στο ξεκίνημα της επανάληψης. Στο 47’ ο Σεμπά εκτέλεσε κόρνερ, ο Μποτία πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και ο Ανσαριφάρντ με κοντινό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα! Με αυτό το γκολ οι «ερυθρόλευκοι» είχαν μαξιλαράκι ασφαλείας, αφού η Οσμάνλισπορ χρειάζονταν δύο τέρματα για να πάρει αυτή την πρόκριση.

Στο 52’ οι Πειραιώτες «άγγιξαν» το 2-0 με σουτ του Ελιονούσι και δύο λεπτά μετά ο Λεάλι απομάκρυνε το διαγώνιο σουτ του Ρεγκατέν. Οι Τούρκοι είχαν νέα μεγάλη ευκαιρία με άστοχο σουτ του Εντιαγέ (63’) ενώ η απάντηση του Ολυμπιακού ήρθε στο 66’, με τον Σεμπά να αστοχεί με σουτ από διαγώνια θέση.
Σ’ εκείνο το σημείο ο Μπέντο πέρασε στο ματς τον Ανδρούτσο αντί του τραυματία Μάρτινς και στο 70’ ο Έλληνας άσος έδωσε έτοιμο γκολ στον Ελιονούσι. Με εκπληκτική ενέργεια, ο 19χρονος «άδειασε» τον προσωπικό του αντίπαλο και έβγαλε «γλυκιά» σέντρα για τον Νορβηγό, ο οποίος με κεφαλιά στην κίνηση «έγραψε» το 2-0 , τελειώνοντας το ματς.

Η Οσμάνλισπορ πέταξε λευκή πετσέτα και ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που πίεζε για ένα τρίτο τέρμα. Στο 75’ ο Καρτσεμάρσκας έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Ελιονούσι, ενώ στο 79’ ο Λιθουανός πορτιέρο απόκρουσε σωτήρια το κοντινό πλασέ του Ανσαριφάρντ. Οι Τούρκοι θα μπορούσαν να μειώσουν στο 85’ όμως ο Λεάλι νίκησε σε τετ-α-τετ τον Γουέμπο κρατώντας το μηδέν. Το 2-1 δεν ήρθε και στο επόμενο λεπτό οι «ερυθρόλευκοι» έβαλαν το κερασάκι στην τούρτα, με τον Ανσαριφάρντ να διαμορφώνει το τελικό 3-0 με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά.





Στοιχεία για τον αγώνα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ
1Χ2OverUnder1X12X2
1.205.0010.001.552.00113.33
Ημ. 1Ημ. ΧΗμ. 2GoalNo Goal
1.532.358.252.001.55
0-1 Goals 2-3 Goals 4-6 Goals 7+ Goals
4.001.802.5023.00

Σχολιασμός

44 σχόλια:

στις 23/02/2017 19:58
ΤΕΛΙΚΟ!!!! Οσμανλισπόρ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-3!! Στους "16" του UEFA Europa League ο ΘΡΥΛΟΣ!

ΚΑΡΙΜ ΑΝΣΑΡΙΦΑΛΝΤ 2 ΓΚΟΛ

ΕΛΙΟΝΟΥΣΙ 1 ΓΚΟΛ

ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΣΠΙΤΙΑ ΣΑΣ ΜΕΜΕΤΙΑ ΕΤΣΙ ΓΑΜΑΕΙ Ο ΠΕΙΡΑΙΑΣ ΚΑΙ Η ΕΛΛΑΔΑ!!!

ΠΕΡΗΦΑΝΙΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΡΥΘΡΟΛΕΥΚΟΥΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΕΣ ΜΑΣ!!!

στις 23/02/2017 19:58
Μπράβο ρε Ανσαριφάρντ, μπράβο!!! Άντε γιατί με το Καρντόσο είχε παραγίνει το θέμα. Πάμε μπροστά γερά και ερυθρόλευκα!

στις 23/02/2017 19:58
ΘΑ ΣΕΒΕΣΤΕ!!!

στις 23/02/2017 20:04
0-2 είχα γράψει 0-3 ήρθε.Όπως το περίμενα έβαλε Ανσαριφαρντ.Μεγάλος παίκτης κύριοι ! Θα καθαρίσει πολλά ματς.Είχα γράψει ότι ήταν η μεγαλύτερη απώλεια για ΠΑΟ το γεγονός ότι δεν τον πήρε.Σώζει Μπέντο ο παίκτης αυτός και Ολυμπιακό .Προβλέπω κλήρωση με Κοπεγχάγη στον επόμενο και πρόκριση στους 8.

στις 23/02/2017 20:04
ειδατε ρε που εισασταν απαισιοδοξοι?ακομη και οι γαυροι....την καναμε τη μαγκια μεσα στην Τουρκια......αντε και εις αλλα

στις 23/02/2017 20:05
αν και κανω καζουρα καμια φορα συγχαρητηρια αποψε στον γαυρο.Αξιζατε την νικη ελπιζω να τα πατε καλα στην συνεχεια.

[+]  lucadirisio στις 23/02/2017 20:06

στις 23/02/2017 20:08
απο εναν ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ αν και είμαι αντί ολυμπιακός και τους σιχαίνομαι , έχω να πω συγχαρητήριά για την πρόκριση κάνετε περήφανους τους ΕΛΛΗΝΕΣ πάνω απο ολα γιατί οι τουρκοι το είχαν κάνει εθνικό ζήτημα να περάσουν αυτοί ενάντιων της ελληνικής ομάδας...πρώτα απο ολα είμαι ΕΛΛΗΝΑΣ και μετά παο......

στις 23/02/2017 20:10
mprabo foberh enfanish omologoumenous kaneis den perimene to 0-3 o olimpiakoa sto deuteron hmi eitan magikos kai magkikos polu kallos o ansarifant kallh sunexeis ston gauro kai stous 8 euxomai.

στις 23/02/2017 20:19
Τωρα ειναι "καλος" ο Μπεντο, απ' οτι φαινεται....

Συγχαρητηρια για την προκριση και ενα μεγαλο μπραβο στους πιτσιρικαδες!!

[+]  lucadirisio στις 23/02/2017 20:19

[+]  lucadirisio στις 23/02/2017 20:20

στις 23/02/2017 20:25
Johnt epeidh autoi einai zwa kai to kanan ethiko zhthma emeis prepei na dinoume sunexeia mhn ginestai malakes enas podosfairikos agonas htan kai bravo ston Olumpiako pou perase makari na erthei kalh klhrwsh kai gt oxi na to shkwsei kiolas... Bravo kai palu bravo

[+]  lucadirisio στις 23/02/2017 20:26

στις 23/02/2017 20:27
Τράβα κλάψε γελοίε ισπανολάγνε, τουρκόσπορε χανούμι.

[+]  lucadirisio στις 23/02/2017 20:34

στις 23/02/2017 20:36
Pantws blepw o Karim na poulietai 15 miria to kalokairi . ax re marinakh telika ektos ap ta kerdh Pou exeis ap ta narkwtika Pou poulas sth thira 7 bgazeis k ap to podosfairo twra

στις 23/02/2017 20:38
Den eida ton agona alla molis eida to video kai antikeimenika milwntas bash oswn eida prin ligo to teliko apotelesma mono dikaio den to les tromera astoxoi h osmanlispor alla auto pou metraei einai to teliko apotelesma

στις 23/02/2017 20:39
Re taksidiwth asxolhsou me ton alafouzo na sou dwsei kanena pinelo na bapseis kanena kagkelo ;) tha Paris k kapelaki dwro lol

στις 23/02/2017 20:43
Lucadirisio gamniesai mpetoblaka

στις 23/02/2017 20:44
Gamo thn mizeria sou blaka

στις 23/02/2017 20:49
mangas01

στις 22/02/2017 00:01

Magkes ena pragma tha pw!!!O olympiakos tha perasei panigirika stin epomeni fasi!.Sas to grafw kai sas to ypografw!!! TELOS

στις 23/02/2017 20:50
Ο άνθρωπος είναι φως φανάρι ότι δεν ξέρει από μπάλα, μόνο να βρίζει θέλει.

στις 23/02/2017 20:52
gia akomi mia for a dikawnomai loipon!Magkika,krystalina kai peiraiwtika.Autos einai o thrylos,o olympiakos tis kardias mas..Kai giati na min paroume to Europa???yparxei kamia omada fovitro auti tin stigmi pou mporei na mas to apotrepsei????Egw proswpika tha ithela besiktas ston epomeno gyrw giati moi anoixe I orexi....

στις 23/02/2017 20:55
sygxaritiria ston olympiako...pantws ayto pou leei o aektzis oti o olympiakos nikhse ton platania ths tourkias den exei adiko

στις 23/02/2017 20:59
o platanias tourkias eixe omws ton idio proipologismo me ton prwtathliti elladas!!An kai stin sygkrisi istorias kai fanelas o prwtathlitis elllados yperisxuei oloskeros...

στις 23/02/2017 21:04
Mangas xalarwse ligo re file antikeimenika h osmanlispor htan kalhterh

στις 23/02/2017 21:05
An s9u anoikse h oreksh fae kana pitoguro

στις 23/02/2017 21:12
λουκαμαλακα πονας αλαβανακι που γαμησανε τααδελδφια σου

στις 23/02/2017 21:18
ΜΠΡΑΒΟ ΟΛΥΜΠΙΑΚΑΡΑ ΜΟΥ ΔΟΣΕ ΠΟΝΟΟΟ ΛΕΜΕ ΣΠΑΣΑΜΕ ΝΤΑΛΚΑΔΑΚΙ ΣΑΝ ΝΑ ΑΚΟΥΓΑΜΕ ΠΕΝΙΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΜΠΟΥΖΟΥΚΑΚΙ ΑΚΟΥΓΟΤΑΝ ΤΟ ΚΑΘΕ ΓΚΟΟΟΛΛ

στις 23/02/2017 21:41
na kai AEK kai egw...to eipa kai prin eimai uper kathe ellhnikias omada sthn eurwph uefa h c.l mpravo ston olumpiako KAI GIA TIN PROKRISH APO TOUS KWLO TOURKOUS..pou tous MISW giati panw apo ola xreiazomete vathmous stin eurwph akoma k tourkoi kai elvetoi mas pernane pesame telios prepei na eimaste antikoimenikoi..!

στις 23/02/2017 21:51
Σιγά την ομάδα που νίκησε ο Ολυμπιακός φαινόταν.. Αλλά μπράβο για την Ελληνική ομάδα.

στις 23/02/2017 22:07
Δεν χριαζεται να λεμε αεκ εγω παοκ εγω παο εγω κλπ κλπ εννοειτε οτι υποστηριζουμε οελς τις ελληνικες ομαδες οταν παιζουν με ξενες ...

στις 23/02/2017 22:08
χρειαζεται* ολες**

στις 23/02/2017 22:10
ΓΑΜΙΕΤΕ Η ΑΕΚ ΚΙ ΤΟΥΡΚΙΑ,.,,.,ΑΕΚΤΖΗΔΕΣ ΦΛΩΡΟΙ ΚΟΜΠΛΕΞΙΚΟΙ ΓΑΜΩ ΤΑ ΘΕΜΕΛΙΑ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ΣΟΥ,.LOUCADIRISIO

στις 23/02/2017 22:11
AN KAI OI SOSTOI AEKTZHDES DEN EXOUN THN IDIA APOPSI ME SEMA LOUGRADIRISION

στις 23/02/2017 22:17
ασχετο.. μολις απολυθηκε ο Ρανιερι απ' τη Λεστερ..

στις 23/02/2017 22:23
ΤΟ ΣΚΟΤΩΣΕ ΤΟ ΘΗΡΙΟ.

στις 23/02/2017 22:38
μπράβο γαύροι

στις 23/02/2017 23:18
BRAVO ston olumpiako,to perimena pws mporouse kai aneta opws kai egine,an kai A.E.K BRAVO ston olumpiako h monh omada pou paiei eurwph kathe xrono kai se oti paixthkh katastash einai........O mpento pantws mexri maio paidia,den einai gia allo xrono//

στις 23/02/2017 23:58
To pirame to tropaio

στις 24/02/2017 00:41
δεν ξέρω ποσο καλοί ήμασταν εμείς αλλα οι τούρκοι ήταν τραγικοί

στις 24/02/2017 09:07
poytanas goi toyrkosporoi!!!! poytsa 3ydi kai kalo ta3idi!

στις 24/02/2017 15:24
Α ρε Ολυμπιακαρα! Αυτα ειναι! Γαμησαμε τους τουρκους και τωρα γαμαμε τα βαζελοχανουμα! Ο ζελας και η κουλα ειναι οι 2 ομαδες της φαπας. ΠΑΟΚ+Ολυμπιακος = Ευρωπη.

Υ.Γ. Γαμιεται ο αρης!!!

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.