Γιουρόπα Λιγκ: Ο ΑΠΟΕΛ απέκλεισε τη Μπιλμπάο!

Γιουρόπα Λιγκ: Ο ΑΠΟΕΛ απέκλεισε τη Μπιλμπάο!



Ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε με 2-0 την Μπιλμπαό στο «ΓΣΠ», ανέτρεψε το 3-2 του πρώτου αγώνα στο «Σαν Μαμές» και προκρίθηκε στους «16» του Γιουρόπα Λιγκ, ρίχνοντας στο… καναβάτσο την ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε.

«Τρελαίνει» την Ευρώπη ο ΑΠΟΕΛ! Οι «γαλαζοκίτρινοι» κέρδισαν με 2-0 την Μπιλμπάο στο «ΓΣΠ», ανέτρεψαν το 3-2 του πρώτου αγώνα και έγραψαν «χρυσή» σελίδα στην ιστορία τους, εξασφαλίζοντας την πρόκριση για τους «16» του Γιουρόπα Λιγκ.

Η Μπιλμπάο είχε κάποιες σημαντικές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ στο πρώτο μέρος, αλλά ο Βάτερμαν με σωτήριες επεμβάσεις κράτησε το μηδέν για τον ΑΠΟΕΛ. Τα πράγματα ήταν εντελώς διαφορετικά στην επανάληψη, αφού στο 46’ ο Εφραίμ έκανε τη σέντρα για τον Σωτηρίου και αυτός με εντυπωσιακό τακουνάκι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, «γράφοντας» το 1-0.

Το δεύτερο γκολ για τους Κύπριους ήρθε στο 54’, με τον Γιαννιώτα να μετουσιώνει σε γκολ το πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος από τον Μπαλενσιάνγκα. Στο 65’ ο Σωτηρίου αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, αλλά ο ΑΠΟΕΛ διαχειρίστηκε άψογα το σκορ πρόκρισης και μάλιστα στο 80’ «άγγιξε» το 3-0 με τον Εμπεσίλιο.

O Βαλβέρδε, που είδε στο 89’ τον Ιτουράσπε να αποβάλλεται, θα ήθελε πολύ να είχε στη διάθεση του τον Λαπόρτ και κυρίως τον Αντούριθ, με το 2-0 να μένει ως το φινάλε και τον ΑΠΟΕΛ να παίρνει ιστορική πρόκριση για τους «16».







Στοιχεία για τον αγώνα: ΑΘΛΕΤΙΚ ΜΠΙΛΜΠΑΟ - ΓΡΑΝΑΔΑ
1Χ2OverUnder1X12X2
1.354.106.751.651.8511.132.55
Ημ. 1Ημ. ΧΗμ. 2GoalNo Goal
1.752.156.251.851.65
0-1 Goals 2-3 Goals 4-6 Goals 7+ Goals
3.501.752.7530.00

Σχολιασμός

22 σχόλια:

στις 23/02/2017 22:14
ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΟΜΑΔΑΡΑ ΜΑΣ ΟΠΟΥ ΕΛΛΑΣ Κ ΤΑΜΕΙΟ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΡΑΒΑΔΙΑ

στις 23/02/2017 22:19
ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΠΡΟΚΡΙΣΗ

ΠΕΡΗΦΑΝΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΑΔΕΡΦΙΑ ΜΑΣ

ΚΥΠΡΟΣ ΓΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ

στις 23/02/2017 22:23
ΜΠΡΑΒΟ ΑΔΕΡΦΙΑ.

ΜΑΣ ΠΛΗΡΩΣΑΤΕ ΣΤΟ ΣΤΟΙΧΗΜΑ ΚΑΙ ΜΑΣ ΚΑΝΑΤΕ ΠΕΡΗΦΑΝΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ.

ΠΗΔΗΞΤΕ ΤΟΥΣ ΟΛΟΥΣ

[+]  VeLoDrOmE11 στις 23/02/2017 22:24

στις 23/02/2017 22:28
και εμεις εσενα αρχιδι μπραβο ορε κουμπαροι

στις 23/02/2017 22:29
μπραβο αδερφια!! καλη συνεχεια!!

στις 23/02/2017 22:37
μπράβο Ρε αποελαρααα αλλά γιατί δεν εφαγες ένα γκολ να πιάσω και το σκοράκι..?

[+]  lygkas στις 23/02/2017 22:51

στις 23/02/2017 22:56
Στην καρδιά μας και η Κύπρος ήταν και θα είναι ελληνική κ ο θρύλος σας κερνάει γαύρο

στις 23/02/2017 23:01
Φέρτε πίσω το Γιαννιώτα τώρα!!!

στις 23/02/2017 23:04
BRE YSASTE OLOI GIA TA MPAZA

TORA TOYS THIMITHIKATE POY EINE KAI ELLINIKH

EYGE KAI PALI EYGE PAME GIA TELIKO

στις 23/02/2017 23:35
GIA PESTEMOY POY GRAPSATE KATI GIA AYTHN THN OMADOYLA NA TO DIABASO GIA PIGENETE STO PROTO PEXNIDH POY EXASE

TI EGRAPSA

στις 24/02/2017 00:09
2.2.2.2.2

στις 20/02/2017 00:10

-1 Ποιά Τουρκία ρε μεθυσμένος είσαι η... όσων για το ματς. Χ με 1-1 και περνάει Μπιλμπάο λόγω ποιότητας.

Εχει τρελαθει στο ταμειο αυτο το παιδι ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ οπα στον κουβα ηθελα να πω! Μεγαλη ποιοτητα η Μπιλμπαο μπραβο φιλε! ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΑΧΑΧΑ

στις 24/02/2017 00:15
Ο ΑΠΟΕΛ θα κανει μεγαλη πορεία φέτος...

στις 24/02/2017 00:16
Αθλητικός Ποδοσφαιρικός Όμιλος Ελλήνων Λευκωσίας

στις 24/02/2017 01:07
ενα μεγαλο μπραβο στον αποελ και ολα τα παιδια !!

στις 24/02/2017 07:47
ena megalo mpravo stin katapliktiki apoel pou katafere kai kerdise mia omada pou exei tin real kaitin mpartsa parolou pou ego eimai fan tis real to leo oti xasame apo tin mpilmpao den eimai san to geniusmalakamsn

στις 24/02/2017 07:48
mia omada pou exei kardisi tin real kai tin mpartsa enoo

στις 24/02/2017 17:09
Το Ευρωπαικό θα κάνει διακοπές φέτος στην Αγία Νάπα.

στις 24/02/2017 18:12
μπραβο αποελαρα

στις 24/02/2017 23:46
Avdalyan μαθε ελληνικα πρωτα και μετα καταπιε την μπουγατσα με κυμα που σε κερασε ο Τζατζα βρωμιλενε χαχαχα

στις 02/03/2017 19:18
malaka genius gamo tin katalonia sou meso gamo ton kipo tou patera sou gifte

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.