Πριμέρα Ντιβιζιόν: Η Βαλένθια έβαλε… φωτιά στο πρωτάθλημα

Πριμέρα Ντιβιζιόν: Η Βαλένθια έβαλε… φωτιά στο πρωτάθλημα

Αφορά τον αγώνα ΑΛΑΒΕΣ - ΒΑΛΕΝΘΙΑ


Η Βαλένθια με δύο γκολ στο πρώτο δεκάλεπτο (5’ Τζάτζα, 9’ Ορεγιάνα) κέρδισε με 2-1 την Ρεάλ στο «Μεστάγια» και έβαλε… φωτιά στη μάχη του τίτλου. Μείωσε με Ρονάλντο (44’) η «βασίλισσα» που παρέμεινε στο +1 από Μπαρτσελόνα και στο +3 από Σεβίλλη.

Στα σκουπίδια πέταξε η Ρεάλ το πρώτο μαξιλαράκι ασφαλείας που είχε από την Μπαρτσελόνα. Σε εξ’ αναβολής παιχνίδι, η «βασίλισσα» ηττήθηκε με 2-1 από την Βαλένθια στο «Μεστάγια» και έχασε την ευκαιρία να ξεφύγει με +4 από τους Καταλανούς, που πλέον έχουν μόνο ένα παιχνίδι περισσότερο από την ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν.

Οι «νυχτερίδες» πραγματοποίησαν ονειρικό ξεκίνημα, αφού μέχρι το 10’ είχαν εξασφαλίσει προβάδισμα δύο τερμάτων απέναντι στην Ρεάλ. Στο 5’ ο Τζάτζα, έχοντας πλάτη στο τέρμα, έπιασε ένα εκπληκτικό γυριστό σουτ, μην αφήνοντας περιθώριο αντίδρασης στον Νάβας για το 1-0. Το δεύτερο γκολ ήρθε στο 9’, όταν μετά από λάθος του Κρόος, ο Νάνι έβγαλε τον Ορεγιάνα σε τετ-α-τετ και ο τελευταίος δεν αστόχησε, «γράφοντας» το 2-0!

Πριν προλάβει να συνέλθει η Ρεάλ, η Βαλένθια απείλησε και με τρίτο γκολ στο 13’ όμως το πλασέ του Μουνίρ από το ύψος του πέναλτι κόντραρε σε αμυντικό και κατέληξε κόρνερ. Η πρώτη κλασική ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους ήρθε δύο λεπτά μετά, με τον Ρονάλντο να επιχειρεί σέντρα-σουτ από πλάγια θέση, όμως ο Χάμες δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή και ο Κανσέλο απομάκρυνε.

Η «βασίλισσα» απείλησε ξανά στο 21’ με πλασέ του Μπενζεμά, το οποίο έδιωξε σε κόρνερ ο Άλβες, ενώ στο 30’ ο Νάβας απόκρουσε σωτήρια το απευθείας φάουλ του Παρέχο. Η πίεση της Ρεάλ απέδωσε καρπούς στο 44’, όταν μετά από σέντρα του Μαρσέλο, ο Ρονάλντο πήδηξε μπροστά από τον Μανγκαλά και μείωσε το σκορ σε 2-1.

Στο δεύτερο μέρος, η Βαλένθια εμφανίστηκε εξαιρετικά στημένη και μάλιστα έφευγε επικίνδυνα στην κόντρα, φωνάζοντας σωστά για δύο περιπτώσεις πέναλτι σε ανατροπές των Τζάτζα και Μουνίρ. Η Ρεάλ περιορίστηκε σε φλύαρη κατοχή και κατάφερε να φανεί απειλητική μόνο στις καθυστερήσεις. Στο 90+2’ ο Παρέχο έδιωξε σωτήρια την κεφαλιά του Μπέιλ, ενώ στη συνέχεια η κεφαλιά του Ρονάλντο πέρασε λίγο άουτ, με το 2-1 υπέρ της Βαλένθια να μένει ως το φινάλε.





Στοιχεία για τον αγώνα: ΑΛΑΒΕΣ - ΒΑΛΕΝΘΙΑ
1Χ2OverUnder1X12X2
2.552.802.602.051.501.331.291.35
Ημ. 1Ημ. ΧΗμ. 2GoalNo Goal
3.151.773.201.751.75
0-1 Goals 2-3 Goals 4-6 Goals 7+ Goals
2.751.683.6030.00

Σχολιασμός

29 σχόλια:

στις 22/02/2017 21:51
και μετα θελετε πρωταθλημα ΧΑΧΑΧΑΧΑ γελαει και η κουτση μαρια και φετος η μπαρτσα θα το παρει

στις 22/02/2017 21:58
Σουρωτηρι η αμυνα.. Ουτε μακαρονια δεν επιαναν ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ! ΤΙ ΠΟΥΤΣΑ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟΙ ΡΕ ΒΡΩΜΙΛΕΝΟΙ?ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑ τιρλα ντα ντα ντιρλα ντα ντα σας εκαναν ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑ Ξαναμπειτε στις σπηλιες σας,οπως βγηκατε βρωμιαρηδες χαχαχα!

(Ωραια κεφαλια ο πεναλντο) Αλλα επεφτε σαν τον Μπο στο χθεσινο επειδοσιο του Σαρβαιβορ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑ ΠΟΥΤΣΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΤΡΩΤΕ και πουστε ε..ερχεται και ο Ασπας με τον Βας σε λιγο καιρο ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑ

στις 22/02/2017 22:01
Δεν πειραζει ρε ομαδαρα και παλι μπροστα ειμαστε εχουμε και ενα ματσ ακομα λιγοτερο...το πιο δικαιο αποτελεσμα ηταν το χ...κακη αναπτυξη,πολυ καλα κλεισμενη πισω η βαλενθια...οπως μπηκαμε στο δευτερο με τον ιδιο τροπο επρεπε να ειχαμε μπει απο την αρχη.

στις 22/02/2017 22:06
ΣΑΝ ΤΟ ΜΠΟ ΑΧΟΟΧΑΟΧΑΟΑΧΟΧΑΟΟΧΑΟΧΑΟΑΧΟΟΧΑΟΑΧΟ

στις 22/02/2017 22:31
Xaxa xaxa kai pali prwtathlima fetos h Barcelona . a re ronaldo τζαμπα οι ανταβγιες

στις 22/02/2017 22:35
Geniusmsn ένα ωραίο τραγουδάκι Paris από τους Chainsmokers το ξέρεις ?

στις 22/02/2017 22:37
Ο genius exei 5 prwtathlima ta se 7 xronia kai exeis ampaloi brwmilenoi 1 prwtathlima se 7 xronia osa kai emeis . den dikaiouste na milate .

στις 22/02/2017 22:38
Kai exete #

στις 22/02/2017 23:09
PAOKARA KAI PASHS ELLADOS

στις 22/02/2017 23:23
Στη πούτσα μας για την Ισπανία.

στις 22/02/2017 23:32
teleiws tyxaia h real exase apo thn 15h valencia poy xanei kai apo thn anw kolopetinitsa...gelaei o kosmos me oloys esas poy lete prwta8lhma h barca..e afoy cl einai poy8ena! :D

στις 23/02/2017 00:12
Loipon eimai polu euxaristhmenos kai bravo tous,exw to plhreeeestero roster tou kosmou,exw PAGKO.HALA MADRID 11CL magkes kai einai polla kai fetos 12 me svistes mhxanes kai kserete giati?GIATI EXW THN KORUFAIA ENTEKADA TOU KOSMOU-TON KORUFAIO PAGKO TOU KOSMOU-TON KORUFAIO ZIDANE POU MIRIZEI TI MPALA KAI PANTA THA PERNW OTI TOP YPARXEI STHN AGORA APO PAIXTES!!!!

HALA REAL MADRID King Of Europe thn lene kapoioi akousa.....

στις 23/02/2017 00:26
Δε πειράζει πθα ξεφύγουμε μετέπειτα. Η Μπαρτσελόνα παίζει με Ατλέτικο που είναι σε φόρμα. Δε λέω και εμείς έχουμε δύσκολο παιχνίδι Αλλά μια τέτοια Βιγιαρεάλ δε μπορεί κόντρα στην Ρεάλ. Το πρωτάθλημα είναι δικό μας.

στις 23/02/2017 01:40
Λουκαρντισιο θα συμφωνησω σε αυτο με τα πρωταθληματα χαχαχα εχουν να δουν πρωταθλημα κατι ΧΡΟΟΟΟΟΟΝΙΑ!

Pako33 Ξερω και ενα με το Βας αμα γουσταρεις,αλλα ξεχασα το εχεις μαθει απ'εξωωωω ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Αrsenal95 ΑΚΟΜΗ ΧΩΝΕΥΕΙΣ ΤΟ ΠΕΝΤΑΜΠΑΛΟ αδερφε? Που να χωνεψεις ,ερχεται αλλο ενα την αλλη εβδομαδα ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ε φιλε προβλεπω ενα συνολικο σκορ 10-1 χαχαχαχαχαχα ΠΟΣΟ ΚΛΑΜΑ ΜΕ ΚΑΤΙ ΚΑΗΜΕΝΟΥΣ ΕΔΩΩΩΩΩΩΩ ΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑ

στις 23/02/2017 01:44
Μαδριλενοι ΧΑΡΤΟΜΑΝΤΗΛΑ ΘΕΛ(ΤΑ)ΕΤΕ?ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑ ΑΠΟ ΤΗΝ 12η ρε ?Και με ΥΠΕΡ διαιτησια? ΠΟΣΟ ΑΧΡΗΣΤΟΙ? ΜΗΝ ΚΛΑΙΓΕΣΤΕ ΡΕ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΕΧΕΤΕ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΟ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Αυτος ο ΤΕΟ που χαθηκε?Μεσα στην πικρα θα ειναι ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

στις 23/02/2017 03:38
Καλα σας λεω ομαδα της 10ετιας που μας λετε οτι εχουμε χροοονια να παρουμε πρωταθλημα μεσα στα 10 χρονια πηρατε 5-6 πρωταθληματα και κανα-δυο copa del rey κ περηφανευεσαι κιολας γατακι χαρη στον μεσι τα πηρατε ολα αυτα,τα προηγουμενα χρονια τι γινεται μηπως σας γαμουσαν οι γκαλακτικος της ρεαλ?Για να γνωριζετε πιτσιρικια genius,lucadirisio επηδει υποστηριζετε ουφαλονα και ατλετικο ο θεσμος του τσαμπιονς λιγκ (η κορυφαια διασυλλογικη διοργανωση) ειναι ονειρο απιαστο (5 μολις ο ουεφαλονας και 1-2 ποσα εχεις εσυ ατλετικε?χαχαχα) λοιπον,εμεις ειχαμε 9 και επρεπε να εστιασουμε σε αυτην την διοργανωση,επρεπε να αυξησουμε την διαφορα μας,πρωταθληματα εχουμε πιο πολλα απο σας και δεν δωσαμε τοσο βαση...φετος ομως ηρθε η ωρα να παρουμε primera που εχουμε χροοοονια να παρουμε,γιατι εμεις γατακια λεγομαστε ''βασιλισσα'' της ευρωπης και δινουμε βαρυτητα σε αυτο το τροπαιο που για σας φανταζει κατι το απιαστο...αλλα τι σας λεω ομως αυτα ειναι ποοοοοολυ ψηλα γραμματα για ομαδες οπως οι δικες σας.

στις 23/02/2017 11:29
geniusMSN- σου ειπα παλιοκαθηστερημενο σκατομωρο , δεν θα μου ξανααπευθυνεις τον λογο, με μωρα δεν ξαναασχολουμε, μιλα και βγαλε τα ματια σου με τους αλλους κομπλεξικους(Ρεαλκ.λ.π.) δεν θα κατω να αναλυσω το ποιος ειναι ο πονεμενος και γιατι ..

στις 23/02/2017 14:27
mpori na trome poutses apo balenthia k thelta k apo opion thes ala apo tin ouefalona de troo xoxaoxoxaaxoxaoox panivlakes pali kato apo ta arxidia mas k xerete ti lene e opios ine kato apo ta rxidia sou to mono pou mpori na kani ine na sta glifi oaoaxooxaoxao ante gia twra

στις 23/02/2017 15:19
sixaritiria stin valencia parolo pou ego eimai fan tis REAL alla kai i real to mialo se allo paixnidi to exei....

στις 23/02/2017 16:21
ωραιο παιχνιδι

"νικητης" ηταν οποιος το παρακολουθησε

στις 23/02/2017 18:51
Carmelo Μιλησε μας για το ΚΑΥΛΙ (0-4)που σε κερασα στο μπερναΛΕΟ χωρις Μεσι αμπαλε χαχαχαα ΠΟΥΤΣΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!

Nickxa Εχεις 1 πρωταθλημα σε 8 χρονια! Η ομαδα της "10ετιας" σας εκανε το κωλι σουρωτηρι στο μπερναΛΕΟ μεθυσμενοι χαχαχα!

Αποκλειστηκες παλι απο Κυπελλο ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑ Ειμαι τελικο Κυπελλου=Κυπελλακι , Αν εισασταν εσεις=Κυπελλαρα ΦΑΤΕ ΤΟ ΚΑΥΛΙ ΤΟΥ ΠΑΡΑΣΚΕΥΑ ΤΩΡΑ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!

Οσο για τα champions league πηγαιντε αναψτε ενα κερακι στον Φρανκο αχαχαχαχα Μεχρι και με οφασιντ γκολ πηρατε τσουλου βρωμια τη Ισπανιας ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑ

ΚΑΛΗ Η ΒΑΛΕΝΘΙΑ ΧΘΕΣ? ΣΟΥΡΩΤΗΡΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

στις 23/02/2017 18:53
ΤΕΟ οταν μιλας καλα ειναι? ΡΟΥΦΑ ΤΟ ΚΑΥΛΙ ΤΟΥ ΤΖΑΤΖΑ τωρα και υπνο βρωμιλενε! χαχαχαχαχα

ΥΓ Βρυσε το σοι μου αν θες ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑ

στις 23/02/2017 21:15
Eistai oloi gia ton poutso

στις 23/02/2017 21:15
O kathenas to makri tou kai to komto tou

στις 23/02/2017 22:43
χαχαχαχα για γελια εισαι οπως απαντας genius μου ειπες για το κυπελλο που εσεις δεν αξιζατε να περασετε και υπερηφανευσαι κιολας το γκολ του γκριεζμαν γιατι το ακυρωσανε,απαντα αν εχεις βεβαια κατι να πεις.Οσο για την καραμελα του φρανκο σου προτεινω να παρεις ενα χαπι να αντεξεις τα cl που θα αυξηθουν και ξερεις οτι ΠΟΤΕ δεν θα παρεις το αξιωμα της ''βασιλισσας'' και θα εισαι παντα μια ουεφαλονα της 10ετιας χαχαχοχοχοχοχχιχιχιχιχχεχεχεχεχε....γελιο πιτσιρικι χαχαχαχαχα...και σου αφιερωνω το γνωστο σλογκαν ''ΟΣΟ ΚΡΑΖΕΙΣ - ΤΟΣΟ ΘΑΥΜΑΖΕΙΣ''

στις 23/02/2017 22:47
τωρα εβγαλες και το γκολ του ραμος στο τελικο του μιλανο οφσαιντ χαχαχεχεχεχοχοχο ποσο σε ποναει το 11ο...το 12ο πως το προτιμας?Να σου πω θελω να το βαλει ο πεναλντο στο 90 και να μην ειναι κιολας για να σε τσουζει πιο πολυ θα σου αρεσε ετσι?χαχαχα εισαι γελοιος

στις 24/02/2017 00:00
puta la madrid real madrid

VAMOS ATLETI

στις 24/02/2017 02:43
Τι αμπαλος που εισαι ρε nickxa αμα το πας ετσι ουτε εσεις αξιζατε το 11ο τσου λου (ΓΚΟΛ ΟΦΑΣΑΙΝΤ) ξεχασες?Πολυ στενες σχεσεις με Ουεφα εχετε ντροπη του ποδοσφαιρου! Κριμα που καποιοι παικτες πχ Μπειλ Μαρσελο ,χαραμιζονται σε αυτον τον αθλιο συλλογο!

Καλα αμα τυχεις με Μπαγερν και σου σφυριξει 4 μπαλακια,εγω εδω θα ειμαι εδω να σε παρηγορησω ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑ

ΠΑΝΤΩΣ ΡΕ ΑΠΟΓΟΝΟΙ ΤΟΥ ΦΡΑΝΚΟ ΤΙ ΓΚΟΛΑΡΑ ΣΑΣ ΚΑΡΦΩΣΕ Ο ΤΖΑΤΖΑ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ? nickxa ειδες πως σας το καρφωσε? ΣΟΥΡΩΤΗΡΙΙΙΙΙΙ ΙΙ Ι Ι Ι Ι ΙΙ Ι ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑ

στις 24/02/2017 02:48
Η "Ουεφαλονα" ΣΟΥ ΚΑΡΦΩΣΕ ΤΕΤΡΑΜΠΑΛΟ(4) ΣΤΟ μπερναΛΕΟ ΧΩΡΙΣ ΤΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΟΥ ΠΑΙΚΤΗ (ΜΕΣΙ) ΣΑΣ ΓΛΕΝΤΗΣΑΜΕΕΕΕΕ χαχαχαχα ΤΙ ΠΟΥΤΣΑ ΗΤΑΝ ΑΥΤΗ ΠΟΠΟΠΟΠΟΟ ΕΙΧΑΤΕ ΛΑΛΗΣΕΙ ΟΜΑΔΙΚΩΣ ΚΑΙ ΚΛΑΙΓΑΤΕ ΧΑΑΧΑΧΧΑΧΑΑΧΧΑΧΑΧΑ

Οσο για το γκολ του Γκριζμαν γκολ ξεκγκολ χεστηκαμε! Μας εχει" σκοτωσει" η διαιτησια φετος ,εσυ μην εχεις παραπονο εχεις βαλει κατι γκολ οφσαιντ σε Μπετις( νομιζω) εχεις παρει κατι πετσινους βαθμους χαχαχαχαχαχαχαχαχαχχα

ΡΕ ΕΔΩ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΓΛΕΝΤΑΩ καλα του ΤΕΟ δεν του μιλαω γιατι θα κλαψει στο τελος ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΑ

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.