Κόπα Αμέρικα: «Καθάρισε» από νωρίς η Κολομβία (video)

4/6/2016 12:54
Με δύο γκολ στο πρώτο μέρος, η Κολομβία νίκησε με 2-0 τις ΗΠΑ στην Σάντα Κλάρα και ξεκίνησε νικηφόρα στο επετειακό Κόπα Αμέρικα.

Ξεκούραστη νίκη πήρε η Κολομβία στην πρεμιέρα του Κόπα Αμέρικα με αντίπαλο την οικοδέσποινα Αμερική. Οι «καριόκας» επικράτησαν με σκορ 2-0 των ΗΠΑ, στην Σάντα Κλάρα και ξεκίνησαν με το… δεξί στην επετειακή διοργάνωση.

Η Κολομβία ευτύχησε να προηγηθεί από το 8ο λεπτό χάρη σε εύστοχο σουτ του Σαπάτα από το ύψος του πέναλτι. Οι παίκτες του Γιούργκεν Κλίνσμαν δεν μπόρεσαν να ισοφαρίσουν και στο 43’ ο Χάμες Ροντρίγκες «έγραψε» το 2-0 από το σημείο του πέναλτι.

Στην επανάληψη, οι ΗΠΑ είχαν καλή στιγμή με Ντέμπσεϊ (60’) για να επιστρέψουν στο ματς, ενώ στο 77’ ο Μπάκα έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, χάνοντας την ευκαιρία για ένα τρίτο γκολ. Το 2-0 ήταν το τελικό αποτέλεσμα και η Κολομβία έκανε μεγάλο βήμα για την κατάληψη της πρώτης θέσης του ομίλου.