Κοντονής: «Ακόμα και εκτός Ευρώπης»

Κοντονής: «Ακόμα και εκτός Ευρώπης»



Ο Σταύρος Κοντονής συναντήθηκε με τον Μισέλ Πλατινί και αποκάλυψε πως η κυβέρνηση εξετάζει ακόμα και το ενδεχόμενο της μη συμμετοχής των ελληνικών ομάδων στην Ευρώπη προκειμένου να καταπολεμήσει τη βία στα γήπεδα και τη φοροδιαφυγή.

Ο Υφυπουργός Αθλητισμού Σταύρος Κοντονής συναντήθηκε με τον Πρόεδρο της UEFA Μισέλ Πλατινί στην Νίον, παρουσία εκπροσώπου της FIFA, όπου συζήτησαν για όλα τα θέματα που απασχολούν το ελληνικό ποδόσφαιρο.

Η συζήτηση διεξήχθη σε καλό κλίμα αν και υπήρξαν διαφωνίες. Η βασική αφορούσε, σύμφωνα με τις πληροφορίες, το θέμα της ανάδειξης της διοίκησης της ΕΠΟ και της διαφάνειας στη λειτουργία, με τον Υφυπουργό να επιθυμεί διερεύνηση της εκλογικής βάσης και την UEFA να εκφράζει αντιρρήσεις, αφού οι εγχώριες ομοσπονδίες αναδεικνύονται διεθνώς από τις τοπικές ενώσεις και όχι τα σωματεία.

Όπως έγινε γνωστό θα υπάρξει και νέα συνάντηση στην Αθήνα στις 30 Μαρτίου έτσι ώστε να λυθούν οι διαφωνίες ενώ συστάθηκε ομάδα εργασίας, η οποία μέχρι τις 30 Απριλίου θα έχει καταλήξει σε όλα τα ζητήματα που θα τεθούν.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Σταύρος Κοντονής δήλωσε πως η ελληνική κυβέρνηση «εξετάζει το ενδεχόμενο της μη συμμετοχής των ελληνικών ομάδων στα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα» ώστε «να δώσει τέλος στις πολυετείς παθογένειες του ελληνικού επαγγελματικού ποδοσφαίρου κυρίως στη βία και στη φοροδιαφυγή» αν και τόνισε πως αυτή η λύση δεν είναι η επιθυμητή.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Σταύρου Κοντονή:


"Στη συνάντηση που έγινε με πρωτοβουλία της ελληνικής κυβέρνησης είχαμε μια πολύ καλή και ενδιαφέρουσα συζήτηση με τις Διεθνείς Ομοσπονδίες. Υπήρξε ταύτιση απόψεων σε πάρα πολλά θέματα και μας δηλώθηκε από τις Διεθνείς Ομοσπονδίες ότι θα έχουμε την βοήθεια και την συμπαράστασή τους στα σοβαρά ζητήματα για την πάταξη της βίας στο ελληνικό ποδόσφαιρο. Επίσης, ρητά αναφέρθηκε εκ μέρους τους ότι, για τα θέματα της φοροδιαφυγής και της χειραγώγησης των αγώνων, θα βοηθήσουν την ελληνική κυβέρνηση σε όποια πρωτοβουλία κρίνει αυτή απαραίτητη να λάβει, δεχόμενοι ότι αυτό είναι ένα πεδίο απόλυτης παρέμβασης και ελέγχου της ελληνικής κυβέρνησης.

Στα ζητήματα που δεν υπήρξε ταύτιση απόψεων αποφασίστηκε να συγκροτηθεί ομάδα εργασίας από την ελληνική κυβέρνηση, τις δύο Ομοσπονδίες και την ΕΠΟ, για να καταστεί δυνατή η συμφωνία και σε αυτά τα ζητήματα, δηλαδή ζητήματα θεσμικά, εκδημοκρατισμού και διαφάνειας. Έγινε δεκτή η πρόταση της ελληνικής κυβέρνησης έως τις 30.3.2015 να γίνει ένας πρώτος κύκλος συνομιλιών των τεσσάρων εμπλεκομένων φορέων.

Στις 30 Μαρτίου θα γίνει μία συνάντηση στην Αθήνα, όπου θα καταγραφεί η εξέλιξη των συνομιλιών και των εργασιών της επιτροπής και το ενδεχόμενο γεφύρωσης των διιστάμενων απόψεων. Καταληκτική ημερομηνία προσδιορίστηκε η 30η Απριλίου, μετά την οποία η ελληνική κυβέρνηση κατόπιν των συνομιλιών, θα πάρει όλες εκείνες τις αποφάσεις που κρίνει σκόπιμες, στο νομοθετικό επίπεδο.

Κατά τη συζήτηση η οποία έγινε σε πνεύμα αλληλοκατανόησης, τονίστηκε για μια ακόμη φορά, ότι η ελληνική κυβέρνηση είναι αποφασισμένη να δώσει τέλος στις πολυετείς παθογένειες του ελληνικού επαγγελματικού ποδοσφαίρου κυρίως στη βία και στη φοροδιαφυγή και μπροστά σε αυτήν την προοπτική, εξετάζει το ενδεχόμενο της μη συμμετοχής των ελληνικών ομάδων στα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα. Πράγμα το οποίο δηλώθηκε ότι ούτε επιθυμούμε, ούτε επιδιώκουμε. Ακριβώς γι αυτό το λόγο συστάθηκε η ομάδα εργασίας η οποία μέχρι τις 30 Απριλίου θα έχει καταλήξει σε όλα τα ζητήματα που θα τεθούν
"



Ομάδα που αφορά: ΜΕΤΑ

Σχολιασμός

11 σχόλια:

στις 09/03/2015 19:20
T0 KaIyter0 E Den PAei AII0 Terma

στις 09/03/2015 19:30
1)Ρε παιδια τι στον διαολο ο υπουργος αθλητισμου τι ρολο βαραει εχει γαμισει τα παντα τα παντα ο υφηπουργος :P

2)Γαμαει ομως και την βαθμολογια της ελλαδας στην uefa ετσι

στις 09/03/2015 21:21
ΕΤΣΙ ΚΟΝΤΟΝΗ ΠΆΤΑΞΗ ΚΑΙ ΤΙΜΩΡΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ΚΑΙ ΞΕΡΕΙΣ ΕΣΥ ΠΛΙΝ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ, ΟΠΩΣ ΗΔΗ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ!

στις 09/03/2015 21:25
Το τελευταίο που πρέπει να μας απασχολεί είναι η βαθμολογία της Ελλάδας στην UEFA. Έχουνε ξεφτιλιστεί οι ελληνικές ομάδες με την ολοφάνερη ξελιγωμάρα τους για τα λεφτουδάκια του Champions League, εφευρίσκουν απίστευτους τρόπους για να μπορέσουν να συμμετάσχουν και να τα οικονομήσουν, (χωρίς κανένα μεσοπρόθεσμο ή μακροπρόθεσμο επενδυτικό πλάνο, σαν τους γύφτους δηλαδή), και όλααυτάνομίζουν ότι καταφέρνουν να τα αφήσουν κρυφά από τους μεγαλομπακάληδες της UEFA! Ναι, έχουν καταστρέψει το ποδόσφαιρο αυτοί οι μεγαλομπακάληδες με τιςαλητείες τους, αλλά μπροστά στα θρασύδειλα λαμόγια που λυμαίνονται τον χώρο του εγχώριου ποδοσφαίρου, οι μπακάληδες μοιάζουν με αψεγάδιαστους ευπατρίδες! Ναι, έξω από τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις, που με τα έσοδα που προσφέρουν στους Έλληνες προέδρους ΠΑΕ συντηρούν το καθεστώς της απαξίωσης και της ανομίας! Άντε, να φτιάξουμε το ποδόσφαιρο μας από την αρχή, μήπως και το οικοδομήσουμε σε υγιή θεμέλια. (Αν και τέτοιος λαός που είμαστε, πολύ αμφιβάλλω αν μπορούμε να

στις 09/03/2015 22:07
Einai krima na plirwsoun oles oi omades tin malakia pou dernei orismenes omades...na min pane euvrwpi oi omades pou fernoun tin via sta gipeda auto einai to swsto...egw proteinw na vgazoume mono ton olympiako evrwpi gia dyo-tria xronakia etsi wste oi alles omades na synetistoun alla parallila tha exoume kai kerdos stin evrwpi mias kai oti vathmous tha pernei o olympiakos stin evrwpi(pou mono autos pernei) tha pigainoun oloi stin ellada xwris na diairountai dia 5 opws gineti twra..etsi tha anevei kai i ellada stin katataxi

στις 09/03/2015 22:09
kai episis kapoio meros twn esodwn pou pernei o olympiakos stin evrwpi na pigainoun stis omades pou tha pigainan evrwpi etsi gia na min katastrafoun oikonomika...

στις 09/03/2015 22:13
toulaxiston ton deutero kai ton trito xrono

στις 09/03/2015 22:54
Και που παμε Ευρώπη...ανοίγουν ποδαράκια γαύρο βάζελοι. Και τους ξεσκίζουν κατι ντνπρ

στις 09/03/2015 23:01
ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΦΤΙΑΧΝΕΤΕ ΕΝΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΟΛΑ ΤΟΣΟ ΤΕΛΕΙΑ..!! ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΓΑΤΑ ΟΥΤΕ ΖΗΜΙΑ!!!

στις 10/03/2015 10:23
Ρε συ mangas01, αλλο πιο ξυπνιο γιο η μαμακα σου δεν εχει ?? Για να μας πει καμια μαλακια παραπανω μπας και γελασουμε........ γιατι μ' εσενα μονο κλαιμε με τις μαλακιες που λες !! Καλα που η ομαδουλα σου ρε μαγκακο δινει ποντους στην Ελλαδα με τα κλαρινα που κανει στην Ευρωπη .......... Καραγκιοζακια , τα τοσα προβληματα που εχει δημιουργησει ο πουστροσυλλογος σου πληρωνουν ολοι σημερα και βγαινεις τωρα εσυ να μας πεις τι ρε γαυρε ? Πρωταθλητες του ΚΩΛΟΥ , γελανε και τα πομολα απ' τις πορτες μαζι σας κι εσεις το βιολι σας ........ ΧΑ'Ι'ΒΑΝΙΑ . Ποσο γουσταρω να μπουν νομοι με αρχιδια να σε δω μετα ρε κολογαυρε ......... οχι πρωταθλημα δεν θα παρεις αλλα σε βλεπω να παλευεις στα χωραφια της Β' Εθνικης ....... λαμογια , κακομαθημενα του συστηματος !!

στις 11/03/2015 06:00
Όταν λες ότι μόνο ο Ολυμπιακό κερδίζει πόντους στην Ευρώπη, τους πόντους της κάθε χρονιάς τους μετράς; Φέτος, για παράδειγμα, πρόσφερες περισσότερους βαθμούς εσύ ή ο Αστέρας Τρίπολης; Για κάτσε μέτρα πρώτα, και μην αναδημοσιεύεις ότι μαλακία διαβάζεις στον "Πρωταθλητή" και στον "Γαύρο", ή την ακούς στην εκπομπή του Τσουκαλά. (Ο Αστέρας Τρίπολης σε δώδεκα ματς κέρδισε δεκαπέντε πόντους. Εσύ σε δέκα ματς, δέκα. Κάνε και την διαίρεση και δες ποιος κέρδισε περισσότερους κατά μέσο όρο).

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.