Πρέμιερ Λιγκ: Άνετα η Τσέλσι, επέστρεψαν στις νίκες Μάν. Σίτι και Γιουνάιτεντ

27/9/2014 18:55
Επέστρεψε στις νίκες η Τσέλσι, η οποία κέρδισε με 3-0 την Άστον Βίλα στο Λονδίνο και έφτασε τις 5 νίκες στο πρωτάθλημα, απολαμβάνοντας την μοναξιά στην κορυφή. Νίκες για Μάντσετσερ Σίτι και Γιουνάιτεντ.

Κανένα πρόβλημα δεν συνάντησε κόντρα στην Άστον Βίλα η Τσέλσι, καθώς οι «μπλε» πήραν τη νίκη με 3-0 στο Λονδίνο και επέστρεψαν στις νίκες μετά την ισοπαλία την περασμένη αγωνιστική στην έδρα της Σίτι.

Μόλις στο 7ο λεπτό ο Οσκάρ, μετά από προσπάθεια του Γουίλιαν, άνοιξε από κοντά το σκορ για την ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο, ενώ στην επανάληψη ο Ντιέγκο Κόστα με γκολ στο 59’ «σφράγισε» τη νίκη για τους «μπλε», με τον Ισπανό να φτάνει τα 8 γκολ στο φετινό πρωτάθλημα.

Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε στο 80’ ο Γουίλιαν, με την Τσέλσι να μετράει 5 νίκες και μία ισοπαλία σε 6 παιχνίδια πρωταθλήματος, με την ομάδα του Μουρίνιο να έχει σκοράρει συνολικά 19 γκολ.

Επέστρεψε στις νίκες η Μαν. Σίτι

Επιστροφή στις νίκες και για την Μάντσεστερ Σίτι, η οποία επικράτησε με 4-2 της Χαλ εκτός έδρας, με τον Τζέκο να σκοράρει δύο γκολ και τον Λάμπαρντ να βρίσκει ξανά δίχτυα.

Οι «πολίτες» πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων πολύ νωρίς χάρη στα γκολ των Αγκουέρο (7’) και Τζέκο (11’), όμως η Χαλ κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 πριν το ημίχρονο με αυτογκόλ του Μανγκαλά (21’) και εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ερνάντες (33’).

Ωστόσο οι πρωταθλητές κατάφεραν να πάρουν τη νίκη, με τον Τζέκο να βρίσκει ξανά τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 68’, ενώ στο 87’ ο Λάμπαρντ διαμόρφωσε το τελικό 4-2, σκοράροντας για 3ο σερί παιχνίδι.

Νίκη για Γιουνάιτεντ, ρεκόρ ο Ρούνεϊ

Έτσι η Σιτι διατήρησε το -5 από την πρωτοπόρο Τσέλσι, ενώ στο -8 βρίσκεται η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ η οποία κέρδισε με 2-1 την Γουέστ Χαμ στο «Όλντ Τράφορντ» και επέστρεψε στις νίκες.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων με τα τέρματα των Ρούνεϊ (5’) και Φαν Πέρσι (22’), με τον πρώτο να φτάνει τα 176 τέρματα στην Πρέμιερ Λιγκ ξεπερνώντας κατά ένα τον Τιερί Ανρί με αποτέλεσμα να ανέβει στην 3η θέση του πίνακα των σκόρερ όλων των εποχών στο πρωτάθλημα (μετά την μετονομασία του).

Ωστόσο ο Άγγλος φορ με αψυχολόγητη ενέργεια κλώτσησε τον Ντάουνινγκ στην επανάληψη με αποτέλεσμα να αποβληθεί στο 59ο λεπτό αφήνοντας την Γιουνάιτεντ με δέκα παίκτες.

Παρόλα αυτά η Γουέστ Χαμ που είχε μειώσει με τον Σακό στο 39’ δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα, με το 2-1 να μένει μέχρι το φινάλε. Πάντως οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για γκολ που τους ακυρώθηκε ως οφσάιντ στο 89' σε μια πολύ οριακή φάση

Δεύτερη η Σαουθάμπτον

Συνεχίζει να εντυπωσιάζει η Σαουθάμπτον η οποία κέρδισε με 2-1 την ΚΠΡ και διατηρήθηκε μόνη στη δεύτερη θέση με 13 βαθμούς, τρεις λιγότερους από την Τσέλσι και δύο περισσότερους από την Σίτι.

Μπέρτραντ (54’) και Πελέ (68’) τα γκολ για τους «Άγιους» με την ΚΠΡ να ισοφαρίζει προσωρινά με τον Όστιν στο 66’.

Στα άλλα παιχνίδια, η Κρίσταλ Πάλας επικράτησε με 2-0 της Λέστερ ενώ Σάντερλαντ και Σουόνσι έμειναν στο 0-0, με τον Μαυρία να μένει στον πάγκο.