Άρσεναλ - Τσέλσι

2/5/2023 22:00
Κωδ ΟΠΑΠ: 874
3 - 1
Ο συγκεκριμένος αγώνας παίχτηκε πριν 364 ημέρες. Για να δείτε την τελευταία αναμέτρηση πατήστε εδώ: Άρσεναλ - Τσέλσι στις 23/4/2024

• Θεατές: 60144
90+6'

90+6'

60144 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

90+6'

Κατοχή: Άρσεναλ: 55%, Τσέλσι: 45%.

90+5'

Κίτρινη κάρτα για τον Conor Gallagher

90+5'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Conor Gallagher από την ομάδα Τσέλσι ανατρέπει τον Ben White

90+5'

Ο Granit Xhaka σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Kepa Arrizabalaga ελέγχει την φάση

90+5'

Ο Kai Havertz κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Kieran Tierney.

90+4'

Ο Kai Havertz κάνει την κεφαλιά προς την εστία αλλά ο Aaron Ramsdale μπλοκάρει εύκολα

90+4'

Ο Mykhaylo Mudryk τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

90+4'

90+3'

Καλή ενέργεια από τον Kai Havertz ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

90+3'

Ο Kai Havertz τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

90+3'

Ο Mateo Kovacic κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Gabriel Martinelli.

90+2'

Ο Trevoh Chalobah κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Gabriel Jesus.

90+2'

Ελεύθερο για την ομάδα Άρσεναλ

90+2'

Ο Hakim Ziyech αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

90+1'

Ο Mateo Kovacic κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

90+1'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Gabriel Martinelli από την ομάδα Άρσεναλ ανατρέπει τον Ben Chilwell

90+1'

Ο Kieran Tierney από την ομάδα Άρσεναλ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

90+1'

Ο Gabriel Jesus από την ομάδα Άρσεναλ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

90+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 5'

90'

Κατοχή: Άρσεναλ: 57%, Τσέλσι: 43%.

90'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Thomas Partey από την ομάδα Άρσεναλ ανατρέπει τον Ben Chilwell

88'

88'

Η σέντρα από τον Hakim Ziyech από την ομάδα Τσέλσι βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

88'

Η ομάδα Τσέλσι εκτελεί πλάγιο μπροστά από την αντίπαλη περιοχή

87'

87'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Ben White από την ομάδα Άρσεναλ ανατρέπει τον Mykhaylo Mudryk

87'

Ελεύθερο για την ομάδα Τσέλσι

86'

Ο Wesley Fofana δίνει τη θέση του στον Trevoh Chalobah

86'

Ο Jorginho δίνει τη θέση του στον Thomas Partey

85'

Ο Gabriel είναι τραυματίας και αντικαθίσταται από τον Rob Holding

85'

85'

Ο Gabriel είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

85'

84'

Καλή ενέργεια από τον Martin Oedegaard ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

84'

Η σέντρα από τον Ben White από την ομάδα Άρσεναλ βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

83'

Η ομάδα Άρσεναλ έχει την κατοχή της μπάλας

82'

81'

Η ομάδα Τσέλσι εκτελεί πλάγιο στο δικό της μισό του γηπέδου

81'

80'

Κίτρινη κάρτα για τον Mateo Kovacic

80'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Mateo Kovacic από την ομάδα Τσέλσι ανατρέπει τον Gabriel Jesus

79'

Η ομάδα Άρσεναλ εκτελεί πλάγιο στο δικό της μισό του γηπέδου

79'

Ο Noni Madueke είναι τραυματίας και αντικαθίσταται από τον Hakim Ziyech

79'

Ο Gabriel κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Wesley Fofana.

79'

Ο Gabriel από την ομάδα Άρσεναλ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

79'

Ο Mykhaylo Mudryk από την ομάδα Τσέλσι εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

79'

Ο Jorginho σταματά επιτυχώς το σουτ

79'

Ο Thiago Silva της ομάδας Τσέλσι παίρνει την κεφαλιά αλλά βλέπει την προσπάθεια του να μπλοκάρεται πριν καταλήξει στα δίχτυα.

79'

Η σέντρα από τον Mykhaylo Mudryk από την ομάδα Τσέλσι βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

78'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Reiss Nelson από την ομάδα Άρσεναλ ανατρέπει τον Conor Gallagher

77'

Ο Noni Madueke επιστρέφει στο γήπεδο.

77'

Δεν μοιάζουν καλά τα πράγματα, με τον Noni Madueke να μεταφέρεται εκτός γηπέδου για να δεχτεί ιατρική περίθαλψη

76'

Ο Noni Madueke είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

76'

76'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Conor Gallagher από την ομάδα Τσέλσι ανατρέπει τον Jorginho

75'

Κατοχή: Άρσεναλ: 58%, Τσέλσι: 42%.

75'

74'

Ο Bukayo Saka δίνει τη θέση του στον Reiss Nelson

73'

Ο Oleksandr Zinchenko δίνει τη θέση του στον Kieran Tierney

73'

Ο Jakub Kiwior από την ομάδα Άρσεναλ κάνει το φάουλ καθώς βρίσκει με τον αγκώνα του τον Thiago Silva

73'

Ο Thiago Silva από την ομάδα Τσέλσι απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

73'

Ο Bukayo Saka από την ομάδα Άρσεναλ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

71'

Ο Raheem Sterling δίνει τη θέση του στον Mykhaylo Mudryk

71'

Ο Enzo Fernandez δίνει τη θέση του στον Conor Gallagher

71'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Gabriel από την ομάδα Άρσεναλ ανατρέπει τον Cesar Azpilicueta

70'

Κατοχή: Άρσεναλ: 56%, Τσέλσι: 44%.

68'

Ο Gabriel κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Thiago Silva.

68'

Η σέντρα από τον Oleksandr Zinchenko από την ομάδα Άρσεναλ βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

68'

Ο Kai Havertz από την ομάδα Τσέλσι απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

68'

66'

66'

Ο Enzo Fernandez έδωσε την ασίστ για το γκολ!

65'

65'

Ο Mateo Kovacic έδωσε την ασίστ για το γκολ.

65'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Noni Madueke σκοράρει με το αριστερό πόδι!

65'

Η σέντρα από τον Mateo Kovacic από την ομάδα Τσέλσι βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

64'

Ο Enzo Fernandez κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

63'

63'

Ο Martin Oedegaard κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

63'

Η ομάδα Τσέλσι ξεκινάει αντεπίθεση

63'

Ο Bukayo Saka πηγαίνει για γκολ, αλλά η προσπάθειά του δεν ήταν ποτέ κοντά στο στόχο.

63'

Ο Kepa Arrizabalaga από την ομάδα Τσέλσι απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

63'

Ο Gabriel Martinelli από την ομάδα Άρσεναλ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

61'

Η σέντρα από τον Enzo Fernandez από την ομάδα Τσέλσι βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

61'

Ο Oleksandr Zinchenko από την ομάδα Άρσεναλ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

60'

60'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Mateo Kovacic από την ομάδα Τσέλσι ανατρέπει τον Jorginho

60'

Ο Kai Havertz κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Jakub Kiwior.

59'

Ο Leandro Trossard δίνει τη θέση του στον Gabriel Martinelli

59'

Ο Gabriel Jesus από την ομάδα Άρσεναλ είναι σε θέση οφσάιντ

59'

Η σέντρα από τον Leandro Trossard από την ομάδα Άρσεναλ βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

57'

57'

Ο Bukayo Saka αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

56'

Καλή ενέργεια από τον Bukayo Saka ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

56'

Ο Martin Oedegaard τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

56'

54'

54'

54'

Ο Gabriel Jesus από την ομάδα Άρσεναλ δεν πιάνει καλά το σουτ και η μπάλα φεύγει μακριά από την εστία

53'

53'

Ο Leandro Trossard από την ομάδα Άρσεναλ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

53'

Καλή ενέργεια από τον Granit Xhaka ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

53'

Ο Granit Xhaka τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

52'

52'

51'

Ο Thiago Silva σταματά επιτυχώς το σουτ

51'

Ο Gabriel της ομάδας Άρσεναλ παίρνει την κεφαλιά αλλά βλέπει την προσπάθεια του να μπλοκάρεται πριν καταλήξει στα δίχτυα.

51'

Ο Leandro Trossard από την ομάδα Άρσεναλ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

51'

Ο Raheem Sterling από την ομάδα Τσέλσι απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

50'

50'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Cesar Azpilicueta από την ομάδα Τσέλσι ανατρέπει τον Gabriel Jesus

49'

Η ομάδα Άρσεναλ εκτελεί πλάγιο μπροστά από την αντίπαλη περιοχή

49'

47'

47'

Ο Gabriel Jesus υποπίπτει σε χέρι

46'

46'

Ο Jakub Kiwior απομακρύνει τη μπάλα

46'

Ο Pierre-Emerick Aubameyang δίνει τη θέση του στον Kai Havertz

46'

45+3'

45+3'

Κατοχή: Άρσεναλ: 59%, Τσέλσι: 41%.

45+3'

Ο Mateo Kovacic τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

45+1'

Ο Gabriel Jesus τιμωρείται για σπρώξιμο στον Raheem Sterling

45+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 2'

45'

Ο Enzo Fernandez υποπίπτει σε χέρι

45'

45'

44'

44'

Ο Wesley Fofana επιστρέφει στο γήπεδο.

43'

Ο Noni Madueke τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

43'

Ο Noni Madueke κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

43'

43'

43'

Δεν μοιάζουν καλά τα πράγματα, με τον Wesley Fofana να μεταφέρεται εκτός γηπέδου για να δεχτεί ιατρική περίθαλψη

42'

Ο Wesley Fofana είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

42'

41'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο N'Golo Kante από την ομάδα Τσέλσι ανατρέπει τον Leandro Trossard

40'

40'

Ο Gabriel Jesus από την ομάδα Άρσεναλ κάνει το φάουλ καθώς βρίσκει με τον αγκώνα του τον Wesley Fofana

40'

Ο Ben White κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

40'

Το αμυντικό λάθος του Aaron Ramsdale μπορεί να κοστίσει με γκολ στην ομάδα του

39'

37'

37'

36'

Κατοχή: Άρσεναλ: 53%, Τσέλσι: 47%.

34'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Gabriel Jesus αντιδρά πρώτος σε μία διεκδικούμενη μπάλα και τη στέλνει στα δίχτυα με το δεξί!!

34'

Ο Wesley Fofana σταματά επιτυχώς το σουτ

34'

Το σουτ του Granit Xhaka μπλοκάρεται

34'

Ο Gabriel Jesus τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

34'

34'

Ο Wesley Fofana από την ομάδα Τσέλσι απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

32'

Ο Leandro Trossard έδωσε την ασίστ για το γκολ!

31'

Ο Granit Xhaka έδωσε την ασίστ για το γκολ.

31'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Martin Oedegaard σκοράρει με το αριστερό πόδι!

31'

Η σέντρα από τον Granit Xhaka από την ομάδα Άρσεναλ βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

30'

Ο Wesley Fofana απομακρύνει τη μπάλα

30'

Κατοχή: Άρσεναλ: 60%, Τσέλσι: 40%.

29'

Ο Wesley Fofana από την ομάδα Τσέλσι το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Gabriel Jesus

28'

Ο Kepa Arrizabalaga κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

27'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Pierre-Emerick Aubameyang από την ομάδα Τσέλσι ανατρέπει τον Jorginho

26'

Ο Bukayo Saka κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

26'

Ο Jakub Kiwior από την ομάδα Άρσεναλ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

26'

Ο Ben Chilwell από την ομάδα Τσέλσι εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

25'

Κατοχή: Άρσεναλ: 61%, Τσέλσι: 39%.

25'

Καλή ενέργεια από τον Ben Chilwell ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

25'

Ο Ben Chilwell τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

25'

Ο N'Golo Kante τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

23'

Ο Oleksandr Zinchenko κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Noni Madueke.

23'

22'

Ο Jorginho τιμωρείται για σπρώξιμο στον Enzo Fernandez

21'

Ο Jorginho κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

21'

20'

Κατοχή: Άρσεναλ: 62%, Τσέλσι: 38%.

19'

Ο Gabriel Jesus έδωσε την ασίστ για το γκολ!

18'

18'

18'

17'

Ο Oleksandr Zinchenko κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

17'

17'

Ο Jakub Kiwior κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

15'

15'

Το σουτ του Gabriel Jesus μπλοκάρεται

15'

Ο Bukayo Saka κάνει την κεφαλιά προς την εστία αλλά ο Kepa Arrizabalaga μπλοκάρει εύκολα

15'

15'

Ο Granit Xhaka από την ομάδα Άρσεναλ εκτελεί το κόρνερ χαμηλά από τα αριστερά.

15'

Κατοχή: Άρσεναλ: 45%, Τσέλσι: 55%.

14'

14'

Ο Ben Chilwell από την ομάδα Τσέλσι απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

14'

14'

13'

Ο Jakub Kiwior κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Pierre-Emerick Aubameyang.

13'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Cesar Azpilicueta από την ομάδα Τσέλσι ανατρέπει τον Leandro Trossard

12'

12'

Ο Leandro Trossard από την ομάδα Άρσεναλ εκτελεί το κόρνερ χαμηλά από τα αριστερά.

11'

11'

11'

10'

Κατοχή: Άρσεναλ: 50%, Τσέλσι: 50%.

10'

Ο N'Golo Kante κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

10'

10'

10'

9'

Ο Thiago Silva είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

9'

7'

Ο Gabriel Jesus κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

7'

6'

6'

5'

5'

5'

5'

5'

Το αμυντικό λάθος του Cesar Azpilicueta μπορεί να κοστίσει με γκολ στην ομάδα του

4'

4'

3'

Ο Noni Madueke από την ομάδα Τσέλσι απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

2'

Ο Granit Xhaka κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

2'

2'

Ο Cesar Azpilicueta κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

1'

1'

Το σουτ του Bukayo Saka μπλοκάρεται

1'

Ο Jakub Kiwior σταματά επιτυχώς το σουτ

1'

Το σουτ του Enzo Fernandez μπλοκάρεται

1'

Συννεφιασμένος ο καιρός αυτήν τη στιγμή.

1'

Ο αγωνιστικός χώρος είναι σε φανταστική κατάσταση σήμερα και οι παίκτες απολαμβάνουν την επιφάνεια.

1'

Η ομάδα Τσέλσι είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

0'

0'

Καλησπέρα σας από το Emirates Stadium, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Στο κυνήγι της Σίτι πλέον η Άρσεναλ

Άρσεναλ και Τσελσι αναμετρούνται στο «Έμιρειτς», με τους «κανονιέρηδες» να θέλουν την επιστροφή στις νίκες ώστε να περάσουν ξανά -έστω και προσωρινά- στην κορυφή της βαθμολογίας. Πέντε σερί ήττες μετρούν οι «μπλε», που έχουν μείνει εκτός στόχων.

* Λονδρέζικο ντέρμπι, με αντιπαλότητα

* Η Άρσεναλ έχει κερδίσει τις πέντε από τις έξι τελευταίες αναμετρήσεις τους σ’ όλες τις διοργανώσεις, με εξαίρεση την ήττα στο «Έμιρειτς» τον Αύγουστο του 21’ για το πρωτάθλημα.

* Οι «κανονιέρηδες» έχουν ευκαιρία να κερδίσουν την Τσέλσι σε τρία διαδοχικά ματς πρωταθλήματος για πρώτη φορά μετά το διάστημα 2003-04.

Παρουσιάστηκε κατώτερη των προσδοκιών στο ντέρμπι κορυφής στο «Έτιχαντ» και η βαριά ήττα με 4-1 από την Μάντσεστερ Σίτι την φέρνει πλέον με την πλάτη στον τοίχο για το πρωτάθλημα. Κατώτερη σ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, δέχτηκε από δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο (7’, 45+1’, 54’, 90+5’) ενώ η ίδια μείωσε απλώς στο 86’ με τον Χόλντινγκ. «Ήταν μια προσγείωση στην πραγματικότητα. Μια μεγάλη νύχτα που δεν κάναμε την εμφάνιση που θέλαμε», δήλωσε ο τεχνικός της Αρτέτα.

Παρέμεινε χωρίς νίκη για τέταρτη σερί αγωνιστική (0-3-1) και υποχώρησε στην 2η θέση και στο -1 από την πρωτοπόρο Σίτι έχοντας και ματς περισσότερο από την ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα. Όλα αυτά όταν τέτοιο καιρό πριν ένα μήνα βρίσκονταν στο +8 από τους «πολίτες.

Η ψυχολογία σαφώς και δεν είναι η καλύτερη δυνατή στις τάξεις και έχει ενδιαφέρον πως θα αντιδράσει μετά τη βαριά ήττα στο Μάντσεστερ. Ο Αρτέτα στάθηκε στο γεγονός πως η ομάδα εξασφάλισε την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ για πρώτη φορά μετά τη σεζόν 2015-16 και πως παραμένει στη μάχη του τίτλου:

«Δεν ήταν πολύς κόσμος αισιόδοξος ότι θα καταφέρναμε να βγούμε στο Τσάμπιονς Λιγκ. Αυτό που μου αρέσει περισσότερο είναι ότι το πετύχαμε με έξι παιχνίδια να απομένουν. Αυτό δεν έχει συμβεί για περισσότερο από μία δεκαετία στον σύλλογο αλλά παραμένουμε μη ικανοποιημένοι. Είμαστε ακόμα στεναχωρημένοι και θέλουμε περισσότεροι. Πετύχαμε αυτό που είναι δύσκολο να κάνουμε και μπορούμε ακόμα να κατακτήσουμε την Πρέμιερ Λιγκ. Υπάρχουν πέντε παιχνίδια μπροστά και πολλά πράγματα θα συμβούν ακόμα. Αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να ξεχάσουμε τι συνέβη από αυτήν την ήττα στη Μάντσεστερ Σίτι, να μάθουμε από αυτήν και να προχωρήσουμε στο επόμενο παιχνίδι στην έδρα μας με τον κόσμο μας σε ένα ντέρμπι του Λονδίνου και να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους».

Έχει δεχτεί 2+ γκολ στα επτά από τα 12 τελευταία παιχνίδια της στο πρωτάθλημα και κινδυνεύει να δεχτεί πάνω από ένα γκολ σε πέντε διαδοχικά ματς για πρώτη φορά από το 1985. Φέτος είναι αήττητη σε 11 λονδρέζικα ντέρμπι, έχοντας κερδίσει τα εννέα που είναι επίδοση-ρεκόρ.

Αγωνιστικά Νέα: Θα χάσει άλλο ένα ο βασικός στόπερ Σαλιμπά (27/2), με την απουσία του να έχει αποδειχθεί καθοριστική (η Άρσεναλ έχει δεχτεί 13 γκολ στα έξι ματς πρωταθλήματος χωρίς αυτόν). Πάντα εκτός ο μέσος Ελνένι (5/0) και ο μπακ Τομιγιάσου (21/0).Έφτασε τις πέντε ήττες σε ισάριθμα ματς με τον Φρανκ Λάμπαρντ στον πάγκο, γνωρίζοντας εντός έδρας ήττα με 2-0 από τη γειτόνισσα Μπρέντφορντ. Παρατάχθηκε μ’ ένα εντελώς ανορθόδοξο σχήμα χωρίς εξτρέμ, τον βαρύ πλέον Αθπιλικουέτα σε ρόλο φουλ-μπακ και τους μέσους Γκάλαγχερ και Καντέ πίσω από τον μοναδικό προωθημένο, Στέρλινγκ που είχε ρόλο ψευτοεννιαριού. Δεν απείλησε ιδιαίτερα στο πρώτο μέρος και στο 37’ βρέθηκε πίσω στο σκορ από αυτογκόλ του Αθπιλικουέτα. Στην επανάληψη ο Λάμπαρντ διόρθωσε τις… αλχημείες στο σχηματισμό με την είσοδο των Ομπαμεγιάνγ-Μούντρικ και η ομάδα του είχε τέσσερις κλασσικές φάσεις στο πρώτο τέταρτο για το 1-1. Δεν τα κατάφερε, έκτοτε δεν ήταν το ίδιο απειλητική και στο 78’ δέχτηκε δεύτερο στην κόντρα, στο μοναδικό σουτ της αντιπάλου της στο στόχο.

Μέσα στον Απρίλιο κατάφερε να πετύχει μόλις ένα γκολ – και αυτό με δόση τύχης- σε επτά παιχνίδια, επιχειρώντας συνολικά 101 σουτ! Στο πρωτάθλημα έχει μόλις 30 γκολ σε 32 αγωνιστικές, την τέταρτη χειρότερη επίδοση της κατηγορίας.

Η τελευταία της νίκη χρονολογείται στις 11 Μαρτίου (3-1 στο Λέστερ), έκτοτε αγνοεί τη νίκη σε οχτώ παιχνίδια σ’ όλες τις διοργανώσεις (0-2-6). Έχει υποχωρήσει στην 12η θέση της βαθμολογίας με 39 βαθμούς και δεν κυνηγάει κάτι στα εναπομείναντα παιχνίδια. Ουσιαστικά στην ομάδα έχει ήδη ξεκινήσει ο σχεδιασμός για τη νέα σεζόν, με αρκετούς παίκτες του ρόστερ να αναμένεται να αποχωρήσουν τον Μάιο.

Εν όψει του αγώνα με την Άρσεναλ ο Λάμαπρντ δήλωσε: «Είναι ακόμα στο κυνήγι για την κατάκτηση της Πρέμιερ Λιγκ, είναι μια φανταστική ομάδα που έκανε μια υπέροχη σεζόν. Θυμάμαι παίζοντας κόντρα στις πρώτες ομάδες του Μικέλ, κάποιες φορές έπαιζαν με πέντε πίσω, κάποιες με τέσσερις, τώρα έχουν πολύ ξεκάθαρη ταυτότητα στον τρόπο που παίζουν και ένα ισχυρό όραμα στην ενίσχυση της ομάδας και στο προφίλ των παικτών», δήλωσε ο Άγγλος τεχνικός ο οποίος παραδέχτηκε πως η ομάδα του είναι χαμηλά σε αυτοπεποίθηση και επίπεδο εμφανίσεων αλλά πως με σκληρή δουλειά μπορεί να φτάσει στο επιθυμητό επίπεδο.

Αγωνιστικά Νέα: Με αρκετά προβλήματα, αφού έχουν τεθεί νοκ-άουτ οι δύο φουλ-μπακ Τζέιμς (16/1) και Κουκουρέγια (24/0), ο επιθετικός χαφ Μάουντ (24/3) και ο στόπερ Κουλιμπαλί (22/2), ενώ συνεχίζει μακροχρόνια εκτός ο φορ Μπρόγια (12/1). Στα θετικά ότι αναμένεται να επιστρέψει ο βασικός επιθετικός χαφ Χάβερτς (29/7) που αγωνίζεται κυρίως σε ρόλο φορ.

Κώστας Καραγιαννόπουλος Αθλητικογράφος

Ψάχνει αντίδραση η Άρσεναλ μετά τα διαδοχικά αρνητικά αποτελέσματα -αποκορύφωμα αυτών η βαριά ήττα από την Μάντσεστερ Σίτι- που την έριξαν στην 2η θέση και την μετέτρεψαν σε αουτσάιντερ για τον τίτλο. Η αλήθεια είναι ότι η φετινή Τσέλσι προσφέρεται ως αντίπαλος για κάτι τέτοιο, με τους «μπλε» να μετρούν 5/5 ήττες με τον Λάμπαρντ στον πάγκο και να μην κυνηγούν κάτι. Δεν αποκλείεται όμως οι φιλοξενούμενοι να βγάλουν ποδοσφαιρικό εγωισμό μετά τα τόσα αρνητικά αποτελέσματα και να εμφανιστούν ανταγωνιστικοί απέναντι στους συμπολίτες. Θα θέλαμε λίγο πιο ψηλά τον άσο για να τον ποντάρουμε. Καλή εναλλακτική το όβερ, η Άρσεναλ χωρίς τον Σαλιμπά έχει δεχτεί 13 γκολ σε έξι ματς πρωταθλήματος και η Τσέλσι κάποια στιγμή θα μετουσιώσει σε γκολ τις ευκαιρίες της. Από την άλλη οι «μπλε» υποπίπτουν σε τραγικά λάθη στα μετόπισθεν και δύσκολα θα κρατήσουν καθαρή εστία μέσα στο «Έμιρειτς» απέναντι σε μια Άρσεναλ που θέλει να ξεσπάσει.

• Στους τελευταίους 9 αγώνες της ομάδας Άρσεναλ, μπήκαν περισσότερα από 2.5 γκολ (στη διοργάνωση Πρέμιερ Λιγκ).
    Σημείο: Over με απόδοση 1.61 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Τσέλσι δεν έχει κερδίσει στους τελευταίους 8 από 9 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: 1X με απόδοση 1.14 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Τσέλσι έχασε στους τελευταίους 5 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: 1 με απόδοση 1.52 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Άρσεναλ δεν έχει χάσει στους τελευταίους 7 από 8 αγώνες εντός έδρας σε όλες τις διοργανώσεις.
  • Στους τελευταίους 6 από 7 αγώνες της ομάδας Τσέλσι, μπήκαν λιγότερα από 2.5 γκολ (σε όλες τις διοργανώσεις).
    Σημείο: Under με απόδοση 2.22 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Άρσεναλ νίκησε στους τελευταίους 4 από 5 αγώνες εντός έδρας στη διοργάνωση Πρέμιερ Λιγκ.

ΑΓΓΛΙΑ: Πρέμιερ Λιγκ