Σπέτσια - Έμπολι

14/8/2022 21:45
Κωδ ΟΠΑΠ: 506
1 - 0
Ο συγκεκριμένος αγώνας παίχτηκε πριν 632 ημέρες. Για να δείτε την τελευταία αναμέτρηση πατήστε εδώ: Έμπολι - Σπέτσια στις 11/2/2023

• Θεατές: 8360
90+6'

Η ομάδα Σπέτσια είναι η νικήτρια του αγώνα, σ' ένα μοιρασμένο παιχνίδι όπου η μπίλια μπορούσε να κάτσει παντού

90+6'

90+6'

8360 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

90+6'

Κατοχή: Σπέτσια: 41%, Έμπολι: 59%.

90+5'

Η ομάδα Σπέτσια κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

90+5'

Ο Jacopo Sala κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

90+5'

Η ομάδα Έμπολι κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

90+5'

90+5'

Το παιχνίδι σταμάτησε. Οι παίκτες σπρώχνουν και φωνάζουν ο ένας στον άλλο, ο διαιτητής πρέπει να αναλάβει δράση.

90+4'

Ο διαιτητής σφύριξε. Ο Jacopo Sala ανέτρεψε τον Nedim Bajrami από πίσω και δόθηκε φάουλ

90+3'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Petar Stojanovic από την ομάδα Έμπολι ανατρέπει τον Simone Bastoni

90+3'

Η ομάδα Έμπολι κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

90+2'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Jacopo Sala από την ομάδα Σπέτσια ανατρέπει τον Nicolo Cambiaghi

90+2'

Η ομάδα Έμπολι κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

90+2'

Ελεύθερο για την ομάδα Σπέτσια

90+1'

Ο Kevin Agudelo δίνει τη θέση του στον Mikael Egill Ellertsson

90+1'

Ο Mehdi Bourabia δίνει τη θέση του στον Jacopo Sala

90+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 4'

90'

Ο Sam Lammers από την ομάδα Έμπολι είχε προσπάθεια εκτός στόχου

90'

Η σέντρα από τον Petar Stojanovic από την ομάδα Έμπολι βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

90'

Η ομάδα Έμπολι κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

90'

Κατοχή: Σπέτσια: 42%, Έμπολι: 58%.

90'

90'

Ο Razvan Marin από την ομάδα Έμπολι είχε προσπάθεια εκτός στόχου

89'

Ο Bartlomiej Dragowski απομακρύνει τη μπάλα

89'

Ο Petar Stojanovic τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

89'

Ο Nedim Bajrami τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

89'

Η σέντρα από τον Nedim Bajrami από την ομάδα Έμπολι βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

88'

Ο Mehdi Bourabia από την ομάδα Σπέτσια απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

88'

Η ομάδα Έμπολι εκδηλώνει επίθεση

88'

88'

Ο αρχηγός παραδίδει το περιβραχιόνιο του καθώς βγαίνει αλλαγή.

88'

Ο Filippo Bandinelli δίνει τη θέση του στον Jacopo Fazzini

87'

Ο Sam Lammers αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

86'

Ο Jakub Kiwior από την ομάδα Σπέτσια απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

86'

86'

Ο Albin Ekdal απομακρύνει τη μπάλα

85'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο David Strelec από την ομάδα Σπέτσια ανατρέπει τον Petar Stojanovic

85'

Κατοχή: Σπέτσια: 43%, Έμπολι: 57%.

84'

84'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Simone Bastoni από την ομάδα Σπέτσια ανατρέπει τον Razvan Marin

83'

83'

83'

82'

Ο Bartlomiej Dragowski κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

82'

81'

81'

Κατοχή: Σπέτσια: 45%, Έμπολι: 55%.

81'

80'

79'

79'

79'

Ο Filippo Bandinelli τιμωρείται για σπρώξιμο στον Emil Holm

78'

Ο Emil Holm υποπίπτει σε χέρι

77'

77'

76'

Η ομάδα Σπέτσια κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

75'

Ο Arkadiusz Reca δίνει τη θέση του στον Emil Holm

75'

75'

Ο Emmanuel Quartsin Gyasi δίνει τη θέση του στον David Strelec

75'

Κατοχή: Σπέτσια: 47%, Έμπολι: 53%.

75'

74'

Ο Mattia Caldara απομακρύνει τη μπάλα

74'

73'

Ο Guglielmo Vicario κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

73'

Η ομάδα Σπέτσια ξεκινάει αντεπίθεση

73'

Ο Mehdi Bourabia σταματά επιτυχώς το σουτ

73'

Το σουτ του Fabiano Parisi μπλοκάρεται

73'

Ο Albin Ekdal σταματά επιτυχώς το σουτ

73'

Το σουτ του Nicolo Cambiaghi μπλοκάρεται

72'

Ο Mattia Destro δίνει τη θέση του στον Martin Satriano

72'

Ο Simone Bastoni τιμωρείται για σπρώξιμο στον Petar Stojanovic

71'

Ελεύθερο για την ομάδα Έμπολι

71'

Ο Kevin Agudelo αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

70'

Η ομάδα Σπέτσια εκδηλώνει επίθεση

70'

Κατοχή: Σπέτσια: 48%, Έμπολι: 52%.

70'

69'

69'

Ο Mattia Caldara από την ομάδα Σπέτσια απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

69'

69'

69'

68'

Ο Dimitrios Nikolaou από την ομάδα Σπέτσια απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

68'

68'

Ο M'Bala Nzola τιμωρείται για σπρώξιμο στον Ardian Ismajli

67'

67'

67'

67'

67'

67'

67'

Το σουτ του Sam Lammers μπλοκάρεται

66'

Ο Sam Lammers τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

66'

Ο Emmanuel Quartsin Gyasi από την ομάδα Σπέτσια είναι σε θέση οφσάιντ

66'

Ο Petar Stojanovic από την ομάδα Έμπολι απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

66'

Ο Ardian Ismajli από την ομάδα Έμπολι απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

65'

Κατοχή: Σπέτσια: 49%, Έμπολι: 51%.

65'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Ardian Ismajli από την ομάδα Έμπολι ανατρέπει τον Simone Bastoni

64'

64'

64'

63'

Ο Sebastiano Luperto από την ομάδα Έμπολι απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

63'

Ο Guglielmo Vicario από την ομάδα Έμπολι απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

63'

Ο Kevin Agudelo από την ομάδα Σπέτσια εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

63'

Ο Fabiano Parisi απομακρύνει τη μπάλα

63'

62'

62'

Ο Nedim Bajrami επιχειρεί να σκοράρει με απευθείας φάουλ, αλλά η μπάλα φεύγει άουτ

61'

Ο Daniele Verde δίνει τη θέση του στον Albin Ekdal

60'

Ο Arkadiusz Reca έκανε φάουλ, καθώς δεν είχε άλλο τρόπο να σταματήσει την αντεπίθεση, και βλέπει κίτρινη κάρτα

60'

Ο Arkadiusz Reca από την ομάδα Σπέτσια το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Nicolo Cambiaghi

59'

59'

Καλή ενέργεια από τον Sam Lammers ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

58'

Η ομάδα Έμπολι έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

58'

Ο Kevin Agudelo υποπίπτει σε χέρι

57'

Ο Mattia Destro από την ομάδα Έμπολι είναι σε θέση οφσάιντ

57'

56'

56'

56'

Ο Razvan Marin από την ομάδα Έμπολι εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

55'

Ο Jakub Kiwior σταματά επιτυχώς το σουτ

55'

54'

54'

Ο Liam Henderson δίνει τη θέση του στον Nicolo Cambiaghi

53'

Ο Simone Bastoni πηγαίνει για γκολ, αλλά η προσπάθειά του δεν ήταν ποτέ κοντά στο στόχο.

53'

53'

Μεγάλη χαμένη ευκαιρία! Ο M'Bala Nzola από την ομάδα Σπέτσια αστοχεί από πλεονεκτική θέση. Σπατάλησε την ευκαιρία.

53'

Ο Simone Bastoni από την ομάδα Σπέτσια εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

52'

52'

52'

51'

51'

50'

50'

49'

Η ομάδα Σπέτσια κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

49'

49'

49'

Η σέντρα από τον Liam Henderson από την ομάδα Έμπολι βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

49'

Το σουτ του Petar Stojanovic μπλοκάρεται

49'

Ο Emmanuel Quartsin Gyasi από την ομάδα Σπέτσια απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

48'

48'

Η σέντρα από τον Fabiano Parisi από την ομάδα Έμπολι βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

48'

Ο Liam Henderson σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Bartlomiej Dragowski ελέγχει την φάση

48'

47'

47'

Ένας παίκτης από την ομάδα Σπέτσια στέλνει την μπάλα μέσα στην περιοχή με ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά.

46'

46'

45+2'

Το γκολ που σκόραρε η ομάδα Σπέτσια της δίνει ένα ελαφρύ προβάδισμα στην ανάπαυλα.

45+2'

45+2'

Κατοχή: Σπέτσια: 52%, Έμπολι: 48%.

45+2'

Ο Daniele Verde από την ομάδα Σπέτσια είναι σε θέση οφσάιντ

45+2'

45+1'

Ο Mattia Destro τιμωρείται για σπρώξιμο στον Jakub Kiwior

45+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 1'

45'

Ο Dimitrios Nikolaou από την ομάδα Σπέτσια το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Sam Lammers

45'

45'

44'

44'

Ο Mattia Destro χάνει ανεπανάληπτη ευκαιρία για να σκοράρει!

43'

Ο Mattia Destro από την ομάδα Έμπολι στέλνει την μπάλα λίγο άουτ. Τόσο κοντά!

43'

Ο Fabiano Parisi τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

43'

43'

41'

Κατοχή: Σπέτσια: 54%, Έμπολι: 46%.

41'

41'

Ένας παίκτης από την ομάδα Σπέτσια στέλνει την μπάλα μέσα στην περιοχή με ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά.

40'

40'

Ο Mattia Caldara τιμωρείται για σπρώξιμο στον Ardian Ismajli

40'

39'

Ο Simone Bastoni από την ομάδα Σπέτσια εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

39'

Καλή ενέργεια από τον Arkadiusz Reca ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

39'

Ο Arkadiusz Reca τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

39'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον M'Bala Nzola για την ομάδα Σπέτσια. Ο Guglielmo Vicario σταματάει την φάση.

38'

38'

38'
Γκολ

ΤΟ ΓΚΟΛ ΜΕΤΡΑΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ! - Αφού είδε ξανά τη φάση, ο διαιτητής αποφασίζει ότι το γκολ για την ομάδα Σπέτσια μετράει κανονικά.

37'

VAR - ΠΙΘΑΝΟ ΓΚΟΛ! - Ο διαιτητής σταματάει το παιχνίδι. Έλεγχος από το VAR σε εξέλιξη, πιθανός καταλογισμός γκολ.

37'

Η ομάδα Σπέτσια κατάφερε να σκοράρει το σημαντικό πρώτο γκολ. Μπορεί να χτίσει πάνω σε αυτό;

36'

Ο Mehdi Bourabia έδωσε την ασίστ για το γκολ!

36'

Ο Simone Bastoni έδωσε την ασίστ για το γκολ.

36'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο M'Bala Nzola σκοράρει με το δεξί πόδι!

36'

Η ομάδα Σπέτσια έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

36'

Ο Simone Bastoni τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

35'

35'

Καλή ενέργεια από τον Fabiano Parisi ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

35'

Ο Fabiano Parisi της ομάδας Έμπολι παίρνει την κεφαλιά αλλά βλέπει την προσπάθεια του να μπλοκάρεται πριν καταλήξει στα δίχτυα.

35'

Η σέντρα από τον Razvan Marin από την ομάδα Έμπολι βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

35'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Mehdi Bourabia από την ομάδα Σπέτσια ανατρέπει τον Sam Lammers

35'

Ο Mattia Caldara χάνει ανεπανάληπτη ευκαιρία για να σκοράρει!

34'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Mattia Caldara από την ομάδα Σπέτσια αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

34'

Η σέντρα από τον Arkadiusz Reca από την ομάδα Σπέτσια βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

34'

Ο Sam Lammers από την ομάδα Έμπολι απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

33'

33'

Ο Fabiano Parisi από την ομάδα Έμπολι απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

33'

32'

Ο Sam Lammers κάνει την κεφαλιά προς την εστία αλλά ο Bartlomiej Dragowski μπλοκάρει εύκολα

32'

Η σέντρα από τον Filippo Bandinelli από την ομάδα Έμπολι βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

32'

31'

Ο Razvan Marin από την ομάδα Έμπολι εκτελεί χαμηλά το κόρνερ από τα δεξιά.

31'

31'

31'

Η ομάδα Έμπολι ξεκινάει αντεπίθεση

31'

31'

30'

Κατοχή: Σπέτσια: 53%, Έμπολι: 47%.

30'

Ο Filippo Bandinelli σταματά επιτυχώς το σουτ

30'

Ο Daniele Verde εκτελεί το φάουλ αλλά η μπάλα βρίσκει στο τείχος

29'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Filippo Bandinelli από την ομάδα Έμπολι ανατρέπει τον Kevin Agudelo

28'

27'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Mattia Destro από την ομάδα Έμπολι ανατρέπει τον Mattia Caldara

27'

Ο M'Bala Nzola τιμωρείται για σπρώξιμο στον Razvan Marin

26'

Κατοχή: Σπέτσια: 59%, Έμπολι: 41%.

26'

26'

25'

24'

Η ομάδα Σπέτσια κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

23'

23'

23'

Ο Nedim Bajrami από την ομάδα Έμπολι προσπαθεί να σκοράρει έξω από την περιοχή. Δυστυχώς η προσπάθειά του πέρασε μόλις άουτ.

23'

22'

Το αμυντικό λάθος του Kevin Agudelo μπορεί να κοστίσει με γκολ στην ομάδα του

22'

22'

Ο Kevin Agudelo πηγαίνει για γκολ, αλλά η προσπάθειά του δεν ήταν ποτέ κοντά στο στόχο.

22'

21'

Ο Ardian Ismajli απομακρύνει τη μπάλα

21'

21'

21'

Ο Mattia Destro πηγαίνει για γκολ, αλλά η προσπάθειά του δεν ήταν ποτέ κοντά στο στόχο.

21'

21'

Ο Ardian Ismajli σταματά επιτυχώς το σουτ

21'

Το σουτ του Mehdi Bourabia μπλοκάρεται

20'

20'

20'

19'

19'

Καλή ενέργεια από τον Mattia Destro ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

19'

Ο Mattia Destro τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

18'

18'

Ο Sebastiano Luperto τιμωρείται για σπρώξιμο στον Daniele Verde

17'

16'

15'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Kevin Agudelo από την ομάδα Σπέτσια ανατρέπει τον Filippo Bandinelli

14'

Κίτρινη κάρτα για τον Liam Henderson

14'

Απρόσεκτο μαρκάρισμα εδώ. Ο Liam Henderson υποπίπτει σε σκληρό φάουλ στον Simone Bastoni

13'

Η ομάδα Έμπολι έχει την κατοχή της μπάλας

12'

Ο Kevin Agudelo από την ομάδα Σπέτσια είναι σε θέση οφσάιντ

12'

11'

Κατοχή: Σπέτσια: 56%, Έμπολι: 44%.

10'

10'

Ο Kevin Agudelo από την ομάδα Σπέτσια εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

10'

10'

9'

9'

8'

8'

7'

6'

6'

5'

5'

5'

5'

Ο Razvan Marin από την ομάδα Έμπολι εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

4'

Ο διαιτητής επιστρέφει για να δείξει στον Emmanuel Quartsin Gyasi από την Σπέτσια κίτρινη κάρτα για προηγούμενο φάουλ.

4'

Ο Kevin Agudelo απομακρύνει τη μπάλα

4'

Ο Mattia Caldara σταματά επιτυχώς το σουτ

3'

Ο Emmanuel Quartsin Gyasi από την ομάδα Σπέτσια φαίνεται να έκανε φάουλ στον Fabiano Parisi, αλλά ο διαιτητής λέει να συνεχιστεί το παιχνίδι.

3'

3'

Ο Arkadiusz Reca από την ομάδα Σπέτσια είχε προσπάθεια εκτός στόχου

3'

Το σουτ του Daniele Verde μπλοκάρεται

2'

2'

1'

1'

1'

Καλώς ήρθατε στο σημερινό παιχνίδι όπου οι προβολείς φωτίζουν όλο το γήπεδο.

1'

Η ομάδα Έμπολι είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

0'

0'

Καλησπέρα σας από το Stadio Alberto Picco, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Νέοι προπονητές, ίδιοι στόχοι

Η Σπέτσια υποδέχεται την Έμπολι για την 1η αγωνιστική της Σέριε Α’. Νέο ξεκίνημα για τις δύο ομάδες που έχουν κοινό στόχο την παραμονή.

Η αλήθεια είναι πως μας προκάλεσε μία μικρή έκπληξη η περσινή της παραμονή καθώς μετά την αποχώρηση από τον πάγκο της του Βιντσέντζο Ιταλιάνο, η διοίκηση έδωσε τα κλειδιά στον Τιάγκο Μότα και μάλιστα ο Ιταλόβραζιλιάνος δεν είχε το δικαίωμα να κάνει μεταγραφές. Παρόλα αυτά και παρά το μέτριο ξεκίνημα, η Σπέτσια έκανε την αντεπίθεση της στο ξεκίνημα του 2022, πήρε κάποια μεγάλα αποτελέσματα και στην ουσία έβαλε τις βάσεις για την παραμονή της.

Ο Μότα που μέχρι εκείνο το σημείο ήταν κοντά στην έξοδο έμεινε ως το τέλος και ολοκλήρωσε με επιτυχία την αποστολή του αλλά πλέον αποτελεί παρελθόν. Νέος προπονητής ανέλαβε ο Λούκα Γκότι ο οποίος αποχώρησε από την Ουντινέζε τον Δεκέμβριο. Παρουσίασε καλό έργο στο «Φριούλι» αν και αποτελούσε προσωρινή επιλογή, στην αρχή δεν ήθελε ούτε ο ίδιος να γίνει πρώτος προπονητής αλλά πλέον ακολουθεί το δικό του δρόμο.

Στα μεταγραφικά κράτησε τους Ρέτσα, Μπουράμπια, Αγουδέλο και Κοβαλένκο ενώ απέκτησε τον τερματοφύλακα Νταγκόφσκι, τον μέσο Έκτναλ και δανεικούς από τη Μίλαν τον στόπερ Καλντάρα και τον φορ Μαλντίνι. Μοιάζει οριακά ενισχυμένη σε σχέση με πέρσι δεν θα ψάξει κάτι παραπάνω από την παραμονή της.

Στο Κύπελλο έκανε το καθήκον της και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στην Κόμο της οποίας επικράτησε με 5-1 και έτσι πήρε την πρόκριση.

«Η Έμπολι θα μας βάλει δύσκολα αλλά μπορούμε να τα καταφέρουμε. Ας μην ξεχνάμε ότι για κάποιους παίκτες μας θα είναι το πρώτο παιχνίδι στη Σέριε Α', δεν έχουμε όλοι την ίδια εμπειρία στην κατηγορία. Πάντα το νέο ξεκίνημα έχει ενθουσιασμό αλλά και αβεβαιότητα», επισήμανε ο κόουτς Γκότι.

Αγωνιστικά Νέα: Εκτός έμειναν ο μέσος Κοβαλένκο και ο εξτρέμ Βέρντε.

Έκανε έναν εντυπωσιακό πρώτο γύρο την περσινή σεζόν, βρέθηκε στο μέσο της βαθμολογίας αλλά μάλλον επαναπαύτηκε στη συνέχεια, έκανε να κερδίσει 16 σερί αγωνιστικές αλλά παρόλα αυτά δεν κινδύνευσε και κέρδισε άνετα την παραμονή της.

Ο Αουρέλιο Αντρεατσόλι βέβαια δεν τα βρήκε με τη διοίκηση για την ανανέωση του συμβολαίου του και έτσι νέος προπονητής ανέλαβε ο Πάολο Ζανέτι. Ο Ιταλός ανέβασε πέρσι την Βενέτσια στη Σέριε Α’ αλλά στην πρώτη κατηγορία δεν μπόρεσε να επιβιώσει και λίγο πριν το τέλος απολύθηκε. Τώρα έχει ένα πιο έμπειρο ρόστερ στα χέρια του και αναμένουμε να δούμε τι θα παρουσιάσει.

Αυτό που την «έκαιγε» ήταν να βρει τον αντικαταστάτη του Πιναμόντι που πέρσι πέτυχε 13 γκολ αλλά ο δανεισμός του τελείωσε. Γι’ αυτό το λόγο απέκτησε τον Ματίας Ντέστρο που τα τελευταία δύο χρόνια είχε βρει τον καλό του εαυτό στην Τζένοα. Κράτησε στο τέρμα τον Βικάριο που σε αρκετά παιχνίδια ήταν εντυπωσιακός πέρσι αλλά έχασε τον στόπερ Βίτι και τον μέσο Ασλάνι βάζοντας όμως λεφτά στα ταμεία της. Γενικά βέβαια με κινήσεις όπως του μπακ Εμπουέχι από την Μπενφίκα και του φορ Λάμερς από την Αταλάντα δείχνει ενισχυμένη.

Η πρώτη της επίσημη εικόνα ωστόσο δεν ήταν καλή καθώς γνώρισε τον αποκλεισμό (2-1) στην παράταση από τη ΣΠΑΛ για το Κύπελλο.

«Αν με ρωτήσετε αν βρισκόμαστε στο 100% θα σας πω όχι αλλά είμαστε σίγουρα καλύτερα από ότι πριν μία εβδομάδα. Ανεβαίνουμε σε φυσική κατάσταση και όταν θα έχουμε μία ολοκληρωμένη εικόνα του ρόστερ, θα βγάλουμε και καλύτερα συμπεράσματα. Όσο για τώρα νομίζω ότι είμαστε στο σωστό δρόμο και εκεί που επιθυμούσαμε», σχολίασε ο κόουτς Ζανέτι.

Αγωνιστικά Νέα: Κουβαλάει τιμωρία ο στόπερ Ντε Βίντερ και θα απουσιάσει.

Θάνος Τσαλουχίδης Αθλητικογράφος

Αμφίρροπη αναμέτρηση με το καλημέρα ανάμεσα σε δύο ομάδες που έχουν νέους προπονητές και κοινούς στόχους. Η Σπέτσια μας εξέπληξε πέρσι με την παραμονή της, η Έμπολι έκανε έναν φανταστικό για τα δεδομένα της πρώτο γύρο και τώρα αμφότερες ψάχνουν ένα καλό ξεκίνημα. Μοιάζουν σε καλύτερο σημείο από το περσινό τους ξεκίνημα, είναι πολύ νωρίς για να πάρουμε θέση και τώρα θα ρισκάρουμε με την ισοπαλία.

• Στους τελευταίους 6 αγώνες της ομάδας Σπέτσια, μπήκαν περισσότερα από 2.5 γκολ (σε όλες τις διοργανώσεις).
    Σημείο: Over με απόδοση 1.62 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Έμπολι δεν έχει χάσει στους τελευταίους 6 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: X2 με απόδοση 1.52 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Έμπολι νίκησε στους τελευταίους 5 από 6 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: 2 με απόδοση 2.67 στον ΟΠΑΠ

ΙΤΑΛΙΑ: Σέριε A