• Γήπεδο: Stadio Olimpico, Rome
  • Χωρητικότητα: 70634
  • Θεατές: 40000
90+5'

Η ομάδα Λάτσιο είναι η νικήτρια του αγώνα, σ' ένα μοιρασμένο παιχνίδι όπου η μπίλια μπορούσε να κάτσει παντού

90+5'

90+5'

40000 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

90+5'

Κατοχή: Λάτσιο: 47%, Λέτσε: 53%.

90+5'

Η ομάδα Λέτσε εκτελεί πλάγιο μπροστά από την αντίπαλη περιοχή

90+5'

90+4'

Κίτρινη κάρτα για τον Marin Pongracic

90+3'

Κίτρινη κάρτα για τον Ciro Immobile

90+3'

Ο Ciro Immobile τιμωρείται για σπρώξιμο στον Wladimiro Falcone

90+3'

Ο Wladimiro Falcone κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

90+3'

Η ομάδα Λάτσιο εκδηλώνει επίθεση

90+3'

Ο Mario Gila κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

90+3'

Η ομάδα Λέτσε ξεκινάει αντεπίθεση

90+1'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Marin Pongracic από την ομάδα Λέτσε ανατρέπει τον Ciro Immobile

90+1'

Ο Ylber Ramadani κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Felipe Anderson.

90+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 4'

90'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Pedro Rodriguez από την ομάδα Λάτσιο ανατρέπει τον Lorenzo Venuti

90'

Η ομάδα Λέτσε έχει την κατοχή της μπάλας

90'

89'

Ο Matias Vecino κάνει σκληρό φάουλ σε αντίπαλο και σημειώνεται στο μπλοκάκι του διαιτητή

89'

Απρόσεκτο μαρκάρισμα εδώ. Ο Matias Vecino υποπίπτει σε σκληρό φάουλ στον Ylber Ramadani

89'

Η ομάδα Λέτσε εκτελεί πλάγιο στο δικό της μισό του γηπέδου

89'

Ελεύθερο για την ομάδα Λάτσιο

88'

87'

Ο Federico Baschirotto από την ομάδα Λέτσε απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

87'

Ο Pedro Rodriguez από την ομάδα Λάτσιο εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

86'

86'

85'

Ο Remi Oudin δίνει τη θέση του στον Roberto Piccoli

85'

Ο Antonino Gallo δίνει τη θέση του στον Patrick Dorgu

85'

85'

Ο Nikola Krstovic τιμωρείται για σπρώξιμο στον Alessio Romagnoli

85'

Ο Alessio Romagnoli από την ομάδα Λάτσιο απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

85'

Κατοχή: Λάτσιο: 48%, Λέτσε: 52%.

84'

Ο Ciro Immobile από την ομάδα Λάτσιο κάνει το φάουλ καθώς βρίσκει με τον αγκώνα του τον Marin Pongracic

84'

Η ομάδα Λάτσιο εκτελεί πλάγιο στο δικό της μισό του γηπέδου

83'
Ολοκληρώθηκε

Ο ΕΛΕΓΧΟΣ ΤΟΥ VAR ΤΕΛΕΙΩΣΕ - Δεν θα υπάρξει κάποια αλλαγή απόφασης μετά τον έλεγχο του VAR.

82'
Σε εξέλιξη

VAR - ΚΑΡΤΑ! Ο διαιτητής σταμάτησε το παιχνίδι. Γίνεται έλεγχος του VAR, πιθανή κάρτα για τον παίκτη της ομάδας Λέτσε.

81'

Ο Ylber Ramadani από την ομάδα Λέτσε δέχεται κίτρινη κάρτα μετά από επικίνδυνο μαρκάρισμα σε αντίπαλο παίκτη.

81'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Ylber Ramadani για την ομάδα Λέτσε. Ο Nicolo Rovella σταματάει την φάση.

81'

81'

80'

80'

Η ομάδα Λάτσιο εκτελεί πλάγιο μπροστά από την αντίπαλη περιοχή

80'

79'

Ο Mattia Zaccagni δίνει τη θέση του στον Ciro Immobile

78'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Gabriel Strefezza από την ομάδα Λέτσε ανατρέπει τον Pedro Rodriguez

77'

Ο Matteo Guendouzi κάνει σκληρό φάουλ σε αντίπαλο και σημειώνεται στο μπλοκάκι του διαιτητή

77'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Matteo Guendouzi από την ομάδα Λάτσιο ανατρέπει τον Gabriel Strefezza

77'

Ο Nikola Krstovic από την ομάδα Λέτσε απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

77'

Ο Nicolo Rovella από την ομάδα Λάτσιο εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

76'

75'

Ο Lorenzo Venuti κάνει σκληρό φάουλ σε αντίπαλο και σημειώνεται στο μπλοκάκι του διαιτητή

75'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Lorenzo Venuti από την ομάδα Λέτσε ανατρέπει τον Mattia Zaccagni

75'

74'

Ελεύθερο για την ομάδα Λέτσε

73'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Pontus Almqvist από την ομάδα Λέτσε ανατρέπει τον Mattia Zaccagni

73'

Ο Matias Vecino κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

72'

Ο Joan Gonzalez δίνει τη θέση του στον Gabriel Strefezza

72'

Ο Mohamed Kaba δίνει τη θέση του στον Alexis Blin

72'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Nicolo Rovella από την ομάδα Λάτσιο ανατρέπει τον Mohamed Kaba

71'

71'

Ο Mohamed Kaba από την ομάδα Λέτσε είχε προσπάθεια εκτός στόχου

71'

70'

Κατοχή: Λάτσιο: 45%, Λέτσε: 55%.

69'

Η ομάδα Λάτσιο έχει την κατοχή της μπάλας

68'

68'

67'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Nikola Krstovic από την ομάδα Λέτσε αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

67'

Η ομάδα Λέτσε έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

66'

65'

65'

Ο Luca Pellegrini δίνει τη θέση του στον Manuel Lazzari

65'

Ο Luis Alberto δίνει τη θέση του στον Matias Vecino

64'

64'

Ο Luis Alberto αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

64'

Ο Antonino Gallo από την ομάδα Λέτσε απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

63'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Mohamed Kaba από την ομάδα Λέτσε ανατρέπει τον Luis Alberto

63'

63'
Σε εξέλιξη

VAR - ΠΕΝΑΛΤΙ! Ο διαιτητής σταμάτησε το παιχνίδι. Γίνεται έλεγχος του VAR, πιθανό πέναλτι για την ομάδα Λέτσε

62'

61'

60'

60'

59'

Η ομάδα Λάτσιο κατάφερε να σκοράρει το σημαντικό πρώτο γκολ. Μπορεί να χτίσει πάνω σε αυτό;

59'

59'

Ο Nicolo Rovella έδωσε την ασίστ για το γκολ!

58'

Ο Luis Alberto έδωσε την ασίστ για το γκολ.

58'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Felipe Anderson σκοράρει με το δεξί πόδι!

58'

Ο Luis Alberto τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

58'

57'

Ο Valentin Gendrey δίνει τη θέση του στον Lorenzo Venuti

57'

Ο Nikola Krstovic τιμωρείται για σπρώξιμο στον Mario Gila

56'

Ο Ylber Ramadani από την ομάδα Λέτσε απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

56'

55'

55'

54'

Ο Mattia Zaccagni από την ομάδα Λάτσιο είχε προσπάθεια εκτός στόχου

54'

54'

Η ομάδα Λάτσιο ξεκινάει αντεπίθεση

54'

Ο Nicolo Rovella κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

53'

Ο Mario Gila υποπίπτει σε χέρι

53'

52'

51'

51'

Ο Pedro Rodriguez αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

50'

Το σουτ του Luis Alberto μπλοκάρεται

50'

49'

48'

48'

Η ομάδα Λέτσε εκδηλώνει επίθεση

47'

46'

Ο Gustav Isaksen δίνει τη θέση του στον Pedro Rodriguez

46'

45+3'

Οι δύο ομάδες δεν έχουν πολλές διαφορές στο πρώτο ημίχρονο

45+3'

45+3'

Κατοχή: Λάτσιο: 43%, Λέτσε: 57%.

45+2'

45+2'

45+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 1'

45+1'

Κίτρινη κάρτα για τον Valentin Gendrey

45'

Κίτρινη κάρτα για τον Mattia Zaccagni

45'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Mattia Zaccagni για την ομάδα Λάτσιο. Ο Valentin Gendrey σταματάει την φάση.

45'

Κατοχή: Λάτσιο: 41%, Λέτσε: 59%.

44'

44'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Luca Pellegrini από την ομάδα Λάτσιο ανατρέπει τον Remi Oudin

44'

43'

Ο Valentin Gendrey τιμωρείται για σπρώξιμο στον Mattia Zaccagni

43'

42'

Το σουτ του Federico Baschirotto μπλοκάρεται

42'

Ο Ylber Ramadani αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

42'

Ο Remi Oudin από την ομάδα Λέτσε εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

41'

40'

40'

Το σουτ του Pontus Almqvist μπλοκάρεται

40'

40'

39'

39'

38'

37'

36'

36'

35'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Marin Pongracic από την ομάδα Λέτσε ανατρέπει τον Luis Alberto

35'

Κατοχή: Λάτσιο: 39%, Λέτσε: 61%.

34'

34'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Marin Pongracic από την ομάδα Λέτσε αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

34'

Ο Remi Oudin από την ομάδα Λέτσε εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

34'

Καλή ενέργεια από τον Mohamed Kaba ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

34'

33'

32'

Ο Federico Baschirotto κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

31'

Ο Remi Oudin από την ομάδα Λέτσε εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

31'

Ο Adam Marusic απομακρύνει τη μπάλα

30'

30'

Κατοχή: Λάτσιο: 44%, Λέτσε: 56%.

30'

29'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Mattia Zaccagni από την ομάδα Λάτσιο ανατρέπει τον Valentin Gendrey

28'

27'

27'

26'

Ο Mario Gila τιμωρείται για σπρώξιμο στον Nikola Krstovic

26'

Ο Pontus Almqvist κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

26'

25'

25'

24'

24'

24'

23'

23'

Ο Patric τιμωρείται για σπρώξιμο στον Joan Gonzalez

22'

21'

20'

20'

Ο Pontus Almqvist τιμωρείται για σπρώξιμο στον Patric

20'

19'

18'

17'

17'

Ο Ivan Provedel κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

17'

17'

16'

15'

15'

Κατοχή: Λάτσιο: 52%, Λέτσε: 48%.

14'

14'

14'

13'

13'

Καλή ενέργεια από τον Gustav Isaksen ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

13'

Η ομάδα Λάτσιο έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

12'

Καλή ενέργεια από τον Nikola Krstovic ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

11'

11'

10'

10'

10'

Ο Patric από την ομάδα Λάτσιο είχε προσπάθεια εκτός στόχου

10'

10'

Κατοχή: Λάτσιο: 62%, Λέτσε: 38%.

10'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Valentin Gendrey από την ομάδα Λέτσε ανατρέπει τον Felipe Anderson

9'

8'

Ο Federico Baschirotto κάνει την κεφαλιά προς την εστία αλλά ο Ivan Provedel μπλοκάρει εύκολα

8'

Η σέντρα από τον Remi Oudin από την ομάδα Λέτσε βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

7'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Nicolo Rovella από την ομάδα Λάτσιο ανατρέπει τον Nikola Krstovic

7'

Ο Nikola Krstovic κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

6'

6'

6'

Ο Luca Pellegrini κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

6'

Ο Remi Oudin από την ομάδα Λέτσε εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

5'

Ο Patric σταματά επιτυχώς το σουτ

5'

Το σουτ του Remi Oudin μπλοκάρεται

5'

Κατοχή: Λάτσιο: 78%, Λέτσε: 22%.

4'

3'

2'

1'

1'

1'

Συννεφιασμένος ο καιρός αυτήν τη στιγμή.

1'

Η ομάδα Λάτσιο είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

1'

0'

Καλησπέρα σας από το Stadio Olimpico, Rome, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Με φουλ ψυχολογία η Λάτσιο

Η Λάτσιο υποδέχεται τη Λέτσε για την 20η αγωνιστική της Σέριε Α. Από σημαντική νίκη επί της Ρόμα για το Κύπελλο προέρχονται οι γηπεδούχοι, από ισοπαλία απέναντι στην Κάλιαρι οι φιλοξενούμενοι.

Έδειξε χαρακτήρα την Τετάρτη στην εντός έδρας αναμέτρηση με τη Ρόμα για τους «8» του Κυπέλλου Ιταλίας, πήρε τη νίκη-πρόκριση και θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά τη Γιουβέντους. Σε ένα πρώτο μέρος με ελάχιστες φάσεις, κράτησε εύκολα το μηδέν και τελικά προηγήθηκε στο 51’ με μία εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τζακάνι. Έψαξε έπειτα το δεύτερο γκολ χωρίς όμως επιτυχία και στο τέλος κινδύνεψε αλλά ο Μανδάς κράτησε ανέπαφη την εστία του.

Πέρα από το γεγονός πως διεκδικεί με αξιώσεις ένα τρόπαιο, κέρδισε και τη μεγάλη της αντίπαλο και πήρε ψυχολογία για τη συνέχεια. Στο πρωτάθλημα μάλιστα προέρχεται από τρεις σερί νίκες, με τελευταία αυτή απέναντι στην Ουντινέζε εκτός έδρας. Προηγήθηκε με μία εκτέλεση φάουλ του Πελεγκρίνι στο 12’, δεν απείλησε όμως παραπάνω και στο 59’ δέχθηκε την ισοφάριση. Είχε όμως αντίδραση και στο 76’ ο Βεσίνο με σουτ μέσα από την περιοχή διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Ισοβαθμεί έτσι με την Αταλάντα στην 6η θέση, είναι στο -3 από την πρώτη τετράδα και βλέπει με μεγαλύτερη αισιοδοξία το μέλλον. Δείχνει πως έχει βρει ρυθμό αλλά συνεχίζω να πιστεύω πως δεν είναι ομάδα που εμπνέει εμπιστοσύνη και θεωρώ πως δεν θα τερματίσει φέτος στην πρώτη τετράδα.

Αγωνιστικά Νέα: Εκτός λόγω τραυματισμού ο επιθετικός Καστεγιάνος (17/2). Επιστρέφουν ο φορ Ιμόμπιλε (16/4) και ο τερματοφύλακας Προβεντέλ (19/0). Αμφίβολη η συμμετοχή του μεσοεπιθετικού Φελίπε Άντερσον (19/1).

Υποδέχτηκε την Κάλιαρι την προηγούμενη αγωνιστική και σε ένα σχετικά μοιρασμένο παιχνίδι αρκέστηκε στο βαθμό της ισοπαλίας (1-1). Είχε δοκάρι στο 15’ και τελικά άνοιξε το σκορ με μία κεφαλιά του Ζεντρέ στο 31’. Έχασε τεράστια ευκαιρία στο 38’ με τον Κρστόβιτς για να κάνει το 2-0 και έτσι στο 68’ δέχθηκε την ισοφάριση. Πιέστηκε μάλιστα στα τελευταία λεπτά και μπορεί να νιώθει και ικανοποιημένη με το τελικό αποτέλεσμα.

Μετράει έτσι μόλις μία νίκη στα τελευταία 14 παιχνίδια της στη Σέριε Α αλλά ακόμα απέχει επτά βαθμούς από τη ζώνη του υποβιβασμού. Περίμενα να δείξει καλύτερο πρόσωπο μετά το προβάδισμα της με την Κάλιαρι, φοβήθηκε όμως παραπάνω απ’ όσο θα έπρεπε. Συνεχίζω να πιστεύω πως είναι από τις ομάδες βέβαια που δεν θα κινδυνέψουν στο τέλος καθώς μένει πιστή στο στυλ της και θα έρθουν και τα αποτελέσματα.

«Αργά ή γρήγορα όλοι θα παίξουμε με όλους. Ας σκεφτόμαστε ένα παιχνίδι τη φορά. Παίζουμε εκτός έδρας, έχουμε απουσίες αλλά ας δούμε τα θετικά. Πρέπει να αμυνθούμε σωστά απέναντι σε μία ομάδα που τα πηγαίνει καλά», σχολίασε ο κόουτς Ντ’ Αβέρσα.

Αγωνιστικά Νέα: Εξέτισε και επιστρέφει ο επιθετικός Μπαντά (13/2). Στο Κόπα Άφρικα ο αμυντικός Τούμπα (4/0) και ο μέσος Χάμζα (17/1). Δεν είναι διαθέσιμος ο επιθετικός Σανσόνε (11/1).

Θάνος Τσαλουχίδης Αθλητικογράφος

Η Λάτσιο έρχεται με πολύ καλή ψυχολογία στην αναμέτρηση, η πρόκριση επί της Ρόμα έφτιαξε ακόμα περισσότερο το κλίμα στην ομάδα και τώρα θέλει να δώσει συνέχεια. Η Λέτσε από την άλλη δεν θα πάρει ρίσκα και θα ψάξει να χτυπήσει μέσω αντεπιθέσεων και να εκμεταλλευτεί την κούραση των γηπεδούχων. Θεωρώ πως μπορεί να κάνει μία μικρή «ζημιά» και να βρει ένα γκολ. Θα πάω με το αμφίσκορο.

• Η ομάδα Λάτσιο δεν έχει χάσει στους τελευταίους 8 από 9 αγώνες εντός έδρας σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: 1X με απόδοση 1.11 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Λάτσιο νίκησε στους τελευταίους 4 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: 1 με απόδοση 1.60 στον ΟΠΑΠ
  • Στους τελευταίους 5 από 6 αγώνες της ομάδας Λέτσε, μπήκαν λιγότερα από 2.5 γκολ (στη διοργάνωση Σέριε A).
    Σημείο: Under με απόδοση 1.70 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Λέτσε ήταν ισόπαλη στο ημίχρονο στους τελευταίους 5 από 6 αγώνες εκτός έδρας στη διοργάνωση Σέριε A.
    Σημείο: Ημ.X με απόδοση 2.07 στον ΟΠΑΠ

ΙΤΑΛΙΑ: Σέριε A