Νάπολι - Ουντινέζε

19/3/2022 16:00
Κωδ ΟΠΑΠ: 236
2 - 1
Ο συγκεκριμένος αγώνας παίχτηκε πριν 769 ημέρες. Για να δείτε την τελευταία αναμέτρηση πατήστε εδώ: Νάπολι - Ουντινέζε στις 27/9/2023

• Θεατές: 40000
90+7'

Ο Victor Osimhen από την ομάδα Νάπολι είναι υποψήφιος για παίκτης του παιχνιδιού μετά την σπουδαία σημερινή του εμφάνιση

90+7'

90+7'

Το σημερινό παιχνίδι θα διεξαχθεί με περιορισμένο αριθμό θεατών στις εξέδρες, εξαιτίας των μέτρων κατά της εξάπλωσης του κορωνοϊού.

90+7'

40000 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

90+7'

Κατοχή: Νάπολι: 64%, Ουντινέζε: 36%.

90+7'

Η ομάδα Ουντινέζε έχει την κατοχή της μπάλας

90+6'

Η ομάδα Ουντινέζε κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

90+6'

Η ομάδα Ουντινέζε κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

90+6'

Η ομάδα Ουντινέζε παίζει κοντά την μπάλα σε ελεύθερο.

90+6'

Ο Piotr Zielinski από την ομάδα Νάπολι είχε προσπάθεια εκτός στόχου

90+5'

Ο Victor Osimhen από την ομάδα Νάπολι πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

90+5'

Η ομάδα Νάπολι ξεκινάει αντεπίθεση

90+5'

Κατοχή: Νάπολι: 65%, Ουντινέζε: 35%.

90+5'

Η ομάδα Ουντινέζε εκδηλώνει επίθεση

90+4'

Η ομάδα Νάπολι κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

90+4'
Πέναλτι

Μετά από εξέταση του VAR, ο διαιτητής αποφάσισε να παραμείνει στην αρχική απόφασή του και να μην καταλογίσει πέναλτι για την ομάδα Ουντινέζε!

90+3'

VAR - ΠΙΘΑΝΟ ΠΕΝΑΛΤΙ! - Ο διαιτητής σταματάει το παιχνίδι. Έλεγχος από το VAR σε εξέλιξη, πιθανός καταλογισμός πέναλτι.

90+3'

Φράγμα από τον Ignacio Pussetto, ο οποίος διακόπτει το τρέξιμο του Mario Rui. Το φάουλ σφυρίχτηκε.

90+3'

Ο Gerard Deulofeu εκτελεί το φάουλ αλλά η μπάλα βρίσκει στο τείχος

90+2'

Κίτρινη κάρτα για τον Victor Osimhen

90+2'

Ο Victor Osimhen υποπίπτει σε χέρι

90+2'

Το σουτ του Walace μπλοκάρεται

90+1'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Kalidou Koulibaly για την ομάδα Νάπολι. Ο Lazar Samardzic σταματάει την φάση.

90'

90'

90'

Η ομάδα Νάπολι έχει την κατοχή της μπάλας

90'

89'

89'

Η ομάδα Ουντινέζε κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

89'

88'

Ελεύθερο για την ομάδα Ουντινέζε

88'

Ο Lorenzo Insigne δίνει τη θέση του στον Eljif Elmas

88'

Ο Roberto Pereyra δίνει τη θέση του στον Mato Jajalo

87'
Απόκρουση

Εξαιρετική άμυνα από τον Marco Silvestri της ομάδας Ουντινέζε για να αποτρέψει το γκολ.

87'

Ο Marco Silvestri έσωσε ένα σίγουρο γκολ! Ο Mario Rui βρέθηκε σε εξαιρετική θέση για να σκοράρει, αλλά ο Marco Silvestri του αρνήθηκε το γκολ με μια μεγάλη απόκρουση.

87'

Ο Dries Mertens από την ομάδα Νάπολι πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

87'

Η ομάδα Νάπολι έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

86'

85'

85'

85'

Κατοχή: Νάπολι: 63%, Ουντινέζε: 37%.

84'

84'

84'

Έχει σταματήσει το παιχνίδι και ο διαιτητής μιλάει στους παίκτες.

82'
Κόκκινη κάρτα

ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΟΣ! Ο Pablo Mari βλέπει κόκκινη κάρτα! Έντονες διαμαρτυρίες από τους συμπαίκτες του!

82'

Απρόσεκτο μαρκάρισμα εδώ. Ο Pablo Mari υποπίπτει σε σκληρό φάουλ στον Piotr Zielinski

82'

Ο Brandon Soppy τιμωρείται για σπρώξιμο στον Mario Rui

81'

81'

80'

Ο Dries Mertens δοκιμάζει τον Marco Silvestri με ένα μακρινό σουτ το οποίο όμως αποκρούεται!

80'

80'

79'

79'

Ο Rodrigo Becao τιμωρείται για σπρώξιμο στον Lorenzo Insigne

78'

78'

78'

Ο Giovanni Di Lorenzo είναι τραυματίας και αντικαθίσταται από τον Alessandro Zanoli

77'

77'

Ο Gerard Deulofeu από την ομάδα Ουντινέζε κάνει την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ο David Ospina βγαίνει μπροστά και μαζεύει τη μπάλα

77'

Η ομάδα Ουντινέζε έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

77'

76'

Ο Jean-Victor Makengo δίνει τη θέση του στον Lazar Samardzic

76'

Ο Nahuel Molina δίνει τη θέση του στον Brandon Soppy

76'

Ο Andre-Frank Zambo Anguissa τιμωρείται για σπρώξιμο στον Walace

76'

75'

74'

Ο Marco Silvestri είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

74'

Ο Giovanni Di Lorenzo είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

73'

72'

Απρόσεκτο μαρκάρισμα εδώ. Ο Giovanni Di Lorenzo υποπίπτει σε σκληρό φάουλ στον Marco Silvestri

72'

Η ομάδα Νάπολι εκδηλώνει επίθεση

72'

Ο Pablo Mari τιμωρείται για σπρώξιμο στον Victor Osimhen

72'

71'

71'
Ολοκληρώθηκε

Ο ΕΛΕΓΧΟΣ ΤΟΥ VAR ΤΕΛΕΙΩΣΕ - Δεν θα υπάρξει κάποια αλλαγή απόφασης μετά τον έλεγχο του VAR.

70'

Ο Matteo Politano δίνει τη θέση του στον Piotr Zielinski

70'

VAR - ΠΙΘΑΝΟ ΓΚΟΛ! - Ο διαιτητής σταματάει το παιχνίδι. Έλεγχος από το VAR σε εξέλιξη, πιθανός καταλογισμός γκολ.

70'

Ο Victor Osimhen από την ομάδα Νάπολι είναι σε θέση οφσάιντ

70'

Το σουτ του Matteo Politano μπλοκάρεται

69'

69'

68'

Η ομάδα Ουντινέζε κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

68'

Η ομάδα Νάπολι κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

67'

Ο Beto δίνει τη θέση του στον Ignacio Pussetto

67'

Το σουτ του Jean-Victor Makengo μπλοκάρεται

66'

66'

65'

65'

Κίτρινη κάρτα για τον Amir Rrahmani

65'

Ο Amir Rrahmani υποπίπτει σε χέρι

64'

63'

Ο Giovanni Di Lorenzo έδωσε την ασίστ για το γκολ.

63'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Victor Osimhen σκοράρει με το δεξί πόδι!

63'

Ο Giovanni Di Lorenzo από την ομάδα Νάπολι πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

63'

62'

Ο Matteo Politano σουτάρει προς την εστία αλλά ο Marco Silvestri μπλοκάρει

62'

Ο Lorenzo Insigne από την ομάδα Νάπολι εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

61'

61'
Σέντρα

Ο Giovanni Di Lorenzo από την ομάδα Νάπολι προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

61'

61'

Ο David Ospina κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

61'

Ένας παίκτης από την ομάδα Ουντινέζε στέλνει την μπάλα μέσα στην περιοχή με ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά.

60'

60'

60'

59'

Ο Lorenzo Insigne από την ομάδα Νάπολι στέλνει την μπάλα λίγο άουτ. Τόσο κοντά!

59'

59'

Ο Victor Osimhen τιμωρείται για σπρώξιμο στον Pablo Mari

59'

Το σουτ του Victor Osimhen μπλοκάρεται

58'

Η ομάδα Νάπολι κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

57'

57'

Ο Gerard Deulofeu από την ομάδα Ουντινέζε εκτελεί χαμηλά το κόρνερ από τα δεξιά.

57'

Το σουτ του Gerard Deulofeu κατέληξε σε κόρνερ μετά από επέμβαση του γκολκίπερ

57'

56'

56'

55'

Ο Iyenoma Udogie από την ομάδα Ουντινέζε το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Giovanni Di Lorenzo

55'

Η ομάδα Νάπολι κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

55'

Κατοχή: Νάπολι: 66%, Ουντινέζε: 34%.

55'

55'

Ο Dries Mertens από την ομάδα Νάπολι δεν πιάνει καλά το σουτ και η μπάλα φεύγει μακριά από την εστία

55'

Ο Kalidou Koulibaly από την ομάδα Νάπολι δίνει πάσα με το κεφάλι σε έναν συμπαίκτη του.

55'

Ο Matteo Politano από την ομάδα Νάπολι εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

54'
Απόκρουση

Ο Marvin Zeegelaar απομακρύνει τον κίνδυνο διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ...

54'

53'

Ο Lorenzo Insigne από την ομάδα Νάπολι είδε την πάσα του να κόβεται από έναν αντίπαλο.

53'

53'

53'

52'

Ο Mario Rui έδωσε την ασίστ για το γκολ.

52'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Victor Osimhen της ομάδας Νάπολι σκοράρει με κεφαλιά

52'
Γέμισμα

Ο Mario Rui εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

51'

Ο Beto από την ομάδα Ουντινέζε το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Mario Rui

50'

Κίτρινη κάρτα για τον Iyenoma Udogie

50'

50'
Απόκρουση

Ο Amir Rrahmani απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

50'

50'

49'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Stanislav Lobotka από την ομάδα Νάπολι ανατρέπει τον Roberto Pereyra

48'

48'

48'

47'

Ο Mario Rui επιχειρεί να σκοράρει με απευθείας φάουλ, αλλά η μπάλα φεύγει άουτ

47'

Ο Walace τιμωρείται για σπρώξιμο στον Giovanni Di Lorenzo

46'

46'

Ο Fabian Ruiz δίνει τη θέση του στον Dries Mertens

46'

45+2'

Ο διαιτητής δε δέχεται τα παράπονα από τον Marvin Zeegelaar, που βλέπει κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία

45+2'

45+2'

45+2'

Ο Kalidou Koulibaly από την ομάδα Νάπολι προσπαθεί να βρει με κεφαλιά τον συμπαίκτη του αλλά ένας αντίπαλος παρεμβαίνει.

45+2'

45+2'

Σουτ του Mario Rui βρίσκει σε σώματα και καταλήγει εκτός εστίας

45+2'

Αυτή μοιάζει με καλή ευκαιρία. Ο Giovanni Di Lorenzo από την ομάδα Νάπολι στέλνει την μπάλα μέσα στην περιοχή, αλλά στο τέλος δεν γίνεται τίποτα.

45+2'

Ο Andre-Frank Zambo Anguissa από την ομάδα Νάπολι πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

45+2'

45+1'

45+1'

45+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 1'

45+1'

45'

45'

45'

44'

Ο Beto από την ομάδα Ουντινέζε κάνει το φάουλ καθώς βρίσκει με τον αγκώνα του τον Stanislav Lobotka

44'

43'

43'

42'

42'

42'

Ο Giovanni Di Lorenzo από την ομάδα Νάπολι είχε προσπάθεια εκτός στόχου

41'

41'

Το σουτ του Fabian Ruiz βρίσκει σε σώματα και αλλάζει πορεία αλλά ο γκολκίπερ σώζει σε κόρνερ! Σωτήρια επέμβαση!

41'

41'

40'

Κατοχή: Νάπολι: 62%, Ουντινέζε: 38%.

40'

40'

39'

39'

39'

Ο Lorenzo Insigne από την ομάδα Νάπολι κάνει μία ωραία πάσα μέσα στην περιοχή αλλά οι συμπαίκτες του δεν μπορουν να την εκμεταλλευτούν.

39'
Ντρίμπλα

Επίδειξη τεχνικής κατάρτησης από τον Lorenzo Insigne , ο οποίος προσπερνάει με ντρίπλες τους αντιπάλους του

38'

Ο Beto από την ομάδα Ουντινέζε το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Stanislav Lobotka

38'

38'

Ο Matteo Politano αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

37'

37'

37'
Απόκρουση

Ο Rodrigo Becao απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

37'
Σέντρα

Ο Matteo Politano κάνει τη σέντρα

37'

36'

Η ομάδα Νάπολι παίζει κοντά την μπάλα σε ελεύθερο.

36'

Ο Gerard Deulofeu από την ομάδα Ουντινέζε κάνει την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ένας αντίπαλος διώχνει

36'

35'

Κατοχή: Νάπολι: 61%, Ουντινέζε: 39%.

35'

35'

34'

Ο Marco Silvestri κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

34'
Κακό κοντρόλ

Ο Giovanni Di Lorenzo από την ομάδα Νάπολι έκανε κακή επαφή με τη μπάλα και δεν εκμεταλλεύτηκε την σέντρα του συμπαίκτη του.

34'
Σέντρα

Ο Lorenzo Insigne από την ομάδα Νάπολι σπάει την μπάλα μέσα από την περιοχή.

34'

33'
Απόκρουση

Ο Marco Silvestri απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

33'

Ο Matteo Politano από την ομάδα Νάπολι εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

33'

Ο Lorenzo Insigne αναγκάζει τον Marco Silvestri σε μία καλή απόκρουση και η μπάλα φεύγει κόρνερ!

33'

33'

Ελεύθερο για την ομάδα Νάπολι

33'

Ο Gerard Deulofeu από την ομάδα Ουντινέζε εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

32'

Ο Pablo Mari παίρνει την κεφαλιά αλλά ο David Ospina διώχνει σε κόρνερ!

32'

Ο Gerard Deulofeu από την ομάδα Ουντινέζε εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

31'

Σουτ του Beto βρίσκει σε σώματα και καταλήγει εκτός εστίας

31'

Η ομάδα Ουντινέζε ξεκινάει αντεπίθεση

31'
Απόκρουση

Ο Pablo Mari απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

31'
Σέντρα

Ο Giovanni Di Lorenzo κάνει τη σέντρα

30'

Κατοχή: Νάπολι: 57%, Ουντινέζε: 43%.

30'

29'

28'

27'

26'

26'

25'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Lorenzo Insigne από την ομάδα Νάπολι ανατρέπει τον Roberto Pereyra

25'

25'

24'

Ο Beto από την ομάδα Ουντινέζε προωθεί την μπάλα μπροστά και προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρία

24'

24'

24'

22'

Ο Roberto Pereyra έδωσε την ασίστ για το γκολ.

22'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Gerard Deulofeu της ομάδας Ουντινέζε νικάει τον τερματοφύλακα έξω από την περιοχή με το δεξί πόδι!

22'

Ο Roberto Pereyra από την ομάδα Ουντινέζε πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

22'

22'

Ο Victor Osimhen τιμωρείται για σπρώξιμο στον Walace

21'

21'

20'

20'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Lorenzo Insigne από την ομάδα Νάπολι αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

20'
Σέντρα

20'

20'

19'

19'

18'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Nahuel Molina από την ομάδα Ουντινέζε ανατρέπει τον Mario Rui

18'

18'
Σέντρα

Ο Rodrigo Becao από την ομάδα Ουντινέζε προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

17'

17'

16'

16'

Ο Beto στέλνει την μπάλα λίγο άουτ. Ήταν κοντά!

16'
Σέντρα

Ο Nahuel Molina κάνει τη σέντρα

16'
Απόκρουση

Ο Andre-Frank Zambo Anguissa απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

16'
Γέμισμα

Ο Gerard Deulofeu εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

15'

15'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Andre-Frank Zambo Anguissa από την ομάδα Νάπολι ανατρέπει τον Iyenoma Udogie

14'

14'

13'

Ο Kalidou Koulibaly κάνει την κεφαλιά προς την εστία αλλά ο Marco Silvestri μπλοκάρει εύκολα

13'

13'
Απόκρουση

Ο Pablo Mari απομακρύνει τον κίνδυνο διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ...

12'
Σέντρα

Ο Lorenzo Insigne κάνει τη σέντρα

12'

11'

10'

Κατοχή: Νάπολι: 70%, Ουντινέζε: 30%.

10'

Το παιχνίδι αρχίζει ξανά με ελεύθερο

9'

8'

8'

Ο Beto από την ομάδα Ουντινέζε πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

8'

8'

Ο Iyenoma Udogie από την ομάδα Ουντινέζε είναι σε θέση οφσάιντ

7'

Ο Andre-Frank Zambo Anguissa τιμωρείται για σπρώξιμο στον Roberto Pereyra

6'

Κατοχή: Νάπολι: 81%, Ουντινέζε: 19%.

6'

Ο Iyenoma Udogie από την ομάδα Ουντινέζε κάνει την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ένας αντίπαλος διώχνει

5'

5'
Απόκρουση

Ο Walace απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

5'

Ο Andre-Frank Zambo Anguissa από την ομάδα Νάπολι εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

4'

Ο Victor Osimhen από την ομάδα Νάπολι είδε την πάσα του να κόβεται από έναν αντίπαλο.

4'

4'
Απόκρουση

4'
Σέντρα

3'

3'

2'

2'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Gerard Deulofeu από την ομάδα Ουντινέζε ανατρέπει τον Kalidou Koulibaly

1'

1'

Καλώς ήρθατε στο σημερινό παιχνίδι όπου οι προβολείς φωτίζουν όλο το γήπεδο.

1'

1'

Η ομάδα Ουντινέζε είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

0'

0'

Καλησπέρα σας από το Diego Armando Maradona, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Με ψυχολογία απέναντι στην επικίνδυνη Ουντινέζε

Η Νάπολι υποδέχεται την Ουντινέζε για την 30η αγωνιστική της Σέριε Α’. Από σημαντικό διπλό στην έδρα της Βερόνα προέρχονται οι γηπεδούχοι, από ισοπαλία απέναντι στη Ρόμα οι φιλοξενούμενοι.

ΝΑΠΟΛΙ

Με πρωταγωνιστή τον Βίκτορ Οσίμεν που πέτυχε ντοπιέτα κατάφερα να φύγει με ένα σημαντικό διπλό από την έδρα της Βερόνα και να παραμείνει ζωντανή στο κυνήγι του τίτλου. Ο Νιγηριανός φορ με μία κεφαλιά στο 14’ της έδωσε το προβάδισμα, είχε τον έλεγχο στη συνέχεια και δεν κινδύνεψε. Έφτασε άνετα μέχρι το 71’ όπου ο Οσίμεν και πάλι μέσα από την περιοχή έκανε το 2-0, δέχτηκε το γκολ έξι μετά αλλά δεν ανησύχησε καθώς απέκτησε στο 83’ αριθμητικό πλεονέκτημα. Είχε δοκάρι με τον Ρούι στο 89’, κράτησε όμως εύκολα τη νίκη ως το τέλος.

Επέστεψε έτσι στις νίκες μετά την ήττα στο ντέρμπι από τη Μίλαν και έμεινε στο -3 από την αντίπαλο της. Δείχνει ικανή να κυνηγήσει ως το τέλος το Σκουντέτο, μετά την διακοπή ακολουθούν τρία παιχνίδια φωτιά απέναντι σε Αταλάνα, Φιορεντίνα και Ρόμα όπου λογικά θα ξεκαθαρίσουν πολλά για το τέλος της σεζόν. Έχει παίκτες σε καλή κατάσταση, υποχρεώσεις πέρα από το πρωτάθλημα δεν υπάρχουν αλλά ήρθε η ώρα να φέρει και κάποια μεγάλα αποτελέσματα στο «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα».

«Έχουμε νέες περιπέτειες για να ζήσουμε και πρέπει να είμαστε ήδη ευχαριστημένοι που θα εμπλακούμε σε αυτές. Θέλουμε να το κάνουμε μπροστά στους φιλάθλους μας που δεν βρίσκονται μόνο στη Νάπολη αλλά σε όλο τον κόσμο. Η Ουντινέζε είναι μία επικίνδυνη ομάδα επειδή ο Μαρίνο είναι ένας αθλητικός διευθυντής που ξέρει τι χρειάζεται για να χτίσεις ένα σύνολο», τόνισε ο κόουτς Σπαλέτι.

Αγωνιστικά Νέα: Παραμένουν εκτός ο μπακ Μαλκουί (6/0), ο κίπερ Μέρετ (4/0). και ο στόπερ Τουανζέμπε (1/0). Νέα απώλεια ο φορ Πετάνια (22/3).

ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ

Στάθηκε πολύ καλά στην εντός έδρας αναμέτρηση με τη Ρόμα και θα μπορούσε να πάρει ακόμα και τη νίκη, τελικά περιορίστηκε στον βαθμό της ισοπαλίας (1-1). Μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκε δίκαια με υπέροχο πλασέ του Μολίνα στο 14’ και στο 38’ είχε δοκάρι με τον Μακενγκό και δεν μπόρεσε να διπλασιάσει τα τέρματα της. Έδειχνε να κρατάει το προβάδισμα της, έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Σάμαρτζιτς στο 90’ όμως στις καθυστερήσεις δέχτηκε την ισοφάρισε από ένα αυστηρό πέναλτι που καταλογίστηκε εις βάρος της.

Κρατάει σίγουρα την εμφάνιση και το γεγονός πως έμεινε αήττητη για 4η σερί παιχνίδι έχοντας μάλιστα ένα άκρως δύσκολο πρόγραμμα. Βρίσκεται έτσι στην 14η θέση με 30 βαθμούς, οκτώ περισσότερους από τη ζώνη του υποβιβασμού ενώ έχει και ένα παιχνίδι λιγότερο. Μοιάζει απίθανο να κινδυνεύσει όχι γιατί δεν καλύπτεται η διαφορά που έχει αποκτήσει αλλά γιατί η εικόνα της τελευταία είναι καλή. Μετά τη Νάπολι ακολουθούν αντίπαλοι που είναι σαφώς περισσότερο στα μέτρα της και λογικά θα εξασφαλίσει και νωρίς την σωτηρία της.

«Μπορεί να χρειαστεί μία τέλεια εμφάνιση αλλά το τέλειο είναι και ουτοπικό. Θα πρέπει να παρουσιαστούμε όσο καλύτεροι γίνεται, γνωρίζοντας ότι θα παίξουμε σε ένα «καυτό» περιβάλλον. Επίσης θα έρθουμε σε μία έδρα όπου η Ουντινέζε δεν έχει κερδίσει από το 2011 και δεν έχει φέρει ούτε ισοπαλία από το 2013», τόνισε ο κόουτς Τσιόφι.

Αγωνιστικά Νέα: Εξέτισε και επιστρέφει ο μέσος Γούαλας (25/0). Εκτός ο στόπερ Πέρεζ (12/0), αμφίβολος ο φορ Σαξές (15/1).

Θάνος Τσαλουχίδης Αθλητικογράφος

Η Νάπολι τέτοιου είδους παιχνίδια φέτος έχει μάθει να τα κερδίζει, είναι άλλωστε το φαβορί και η ομάδα με το μεγαλύτερο κίνητρο στο παιχνίδι. Η Ουντινέζε έχει δείξει βέβαια πως μπορεί να βάλει δύσκολα σε θεωρητικά ανώτερες ομάδες από την ίδια, θα προσπαθήσει να κάνει το παιχνίδι της και στο «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα» αλλά υστερεί σε ποιότητα. Θα εμπιστευτούμε από την αρχή τους γηπεδούχους και θα πάμε με τη νίκη τους στο ημίχρονο.

• Η ομάδα Νάπολι δεν έχει χάσει στους τελευταίους 9 από 10 αγώνες στη διοργάνωση Σέριε A.
    Σημείο: 1X με απόδοση 1.13 στον ΟΠΑΠ

ΙΤΑΛΙΑ: Σέριε A