Μπρεστ - Λοριάν

9/10/2022 16:00
Κωδ ΟΠΑΠ: 508
1 - 2
Ο συγκεκριμένος αγώνας παίχτηκε πριν 580 ημέρες. Για να δείτε την τελευταία αναμέτρηση πατήστε εδώ: Λοριάν - Μπρεστ στις 31/3/2024

• Θεατές: 9819
90+5'

Η ομάδα Λοριάν είναι η νικήτρια του αγώνα, σ' ένα μοιρασμένο παιχνίδι όπου η μπίλια μπορούσε να κάτσει παντού

90+5'

90+5'

9819 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

90+5'

Κατοχή: Μπρεστ: 50%, Λοριάν: 50%.

90+5'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Jere Uronen από την ομάδα Μπρεστ ανατρέπει τον Enzo Le Fee

90+4'

Ελεύθερο για την ομάδα Μπρεστ

90+4'

Ο Quentin Boisgard από την ομάδα Λοριάν είχε προσπάθεια εκτός στόχου

90+4'

Η ομάδα Λοριάν εκδηλώνει επίθεση

90+3'

Ελεύθερο για την ομάδα Λοριάν

90+3'

Η ομάδα Μπρεστ εκδηλώνει επίθεση

90+2'

90+2'

Ο Sirine Doucoure από την ομάδα Λοριάν είχε προσπάθεια εκτός στόχου

90+2'

Η ομάδα Λοριάν έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

90+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 4'

90+1'

90+1'

Ο Mathias Pereira-Lage αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

90'

Κατοχή: Μπρεστ: 49%, Λοριάν: 51%.

90'

Ο Jean-Kevin Duverne σταματά επιτυχώς το σουτ

90'

Το σουτ του Sirine Doucoure μπλοκάρεται

90'

90'

Η ομάδα Λοριάν ξεκινάει αντεπίθεση

89'

Ο Julien Laporte από την ομάδα Λοριάν απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

89'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Sirine Doucoure από την ομάδα Λοριάν ανατρέπει τον Jere Uronen

89'

Καλή ενέργεια από τον Karamoko Dembele ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

88'

Η ομάδα Μπρεστ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

88'

Η ομάδα Μπρεστ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

87'

Ο Terem Moffi δίνει τη θέση του στον Sirine Doucoure

87'

Ο Julien Ponceau δίνει τη θέση του στον Bonke Innocent

87'

Ο Montassar Talbi από την ομάδα Λοριάν απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

86'

Η ομάδα Λοριάν έχει την κατοχή της μπάλας

86'

Ο Yvon Mvogo από την ομάδα Λοριάν απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

85'

Η ομάδα Λοριάν κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

85'

85'

84'

Ο Jeremy Le Douaron δοκίμασε ένα δύσκολο ανάποδο ψαλίδι με την μπάλα να φεύγει άουτ

84'

Ο Terem Moffi κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Jean-Kevin Duverne.

84'

84'

Ο Noah Fadiga δίνει τη θέση του στον Jean-Kevin Duverne

84'

Ο Romain Del Castillo δίνει τη θέση του στον Karamoko Dembele

83'

82'

82'

Ο Montassar Talbi σταματά επιτυχώς το σουτ

82'

Το σουτ του Noah Fadiga μπλοκάρεται

81'

81'

Ο Julien Laporte απομακρύνει τη μπάλα

81'

Ο Romain Del Castillo από την ομάδα Μπρεστ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

80'

80'

Κατοχή: Μπρεστ: 48%, Λοριάν: 52%.

80'

Ο Quentin Boisgard από την ομάδα Λοριάν εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

79'

Καλή ενέργεια από τον Terem Moffi ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

79'

78'

Ο Islam Slimani δίνει τη θέση του στον Axel Camblan

78'

Ο Haris Belkebla τιμωρείται για σπρώξιμο στον Julien Ponceau

77'

Ο Julien Laporte τιμωρείται για σπρώξιμο στον Jere Uronen

77'

Ο Brendan Chardonnet απομακρύνει τη μπάλα

77'

76'

Ο Haris Belkebla από την ομάδα Μπρεστ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

75'

75'

75'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Brendan Chardonnet από την ομάδα Μπρεστ αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

75'

Ο Romain Del Castillo από την ομάδα Μπρεστ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

74'

74'

Η σέντρα από τον Jere Uronen από την ομάδα Μπρεστ βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

74'

74'

73'

73'

Η ομάδα Μπρεστ έχει την κατοχή της μπάλας

72'

Η ομάδα Λοριάν κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

71'

Ο Yoann Cathline δίνει τη θέση του στον Ibrahima Kone

71'

Ο Stephane Diarra δίνει τη θέση του στον Chrislain Matsima

70'

70'

Ο Enzo Le Fee έκανε φάουλ στον Romain Del Castillo

70'

69'

Ο Romain Del Castillo από την ομάδα Μπρεστ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

69'

68'

Ο Quentin Boisgard από την ομάδα Λοριάν δέχεται κίτρινη κάρτα μετά από επικίνδυνο μαρκάρισμα σε αντίπαλο παίκτη.

68'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Quentin Boisgard για την ομάδα Λοριάν. Ο Hugo Magnetti σταματάει την φάση.

68'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Yoann Cathline από την ομάδα Λοριάν ανατρέπει τον Mathias Pereira-Lage

67'

Ο Franck Honorat δίνει τη θέση του στον Mathias Pereira-Lage

67'

Ο Mahdi Camara δίνει τη θέση του στον Hugo Magnetti

66'

Ο Franck Honorat έκανε φάουλ, καθώς δεν είχε άλλο τρόπο να σταματήσει την αντεπίθεση, και βλέπει κίτρινη κάρτα

66'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Franck Honorat από την ομάδα Μπρεστ ανατρέπει τον Terem Moffi

66'

66'

Ο Julien Ponceau κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

66'

66'

65'

65'

64'

Ο Quentin Boisgard σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Marco Bizot ελέγχει την φάση

63'

Ο Romain Del Castillo έκανε φάουλ, καθώς δεν είχε άλλο τρόπο να σταματήσει την αντεπίθεση, και βλέπει κίτρινη κάρτα

63'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Romain Del Castillo από την ομάδα Μπρεστ ανατρέπει τον Terem Moffi

63'

63'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Jeremy Le Douaron από την ομάδα Μπρεστ αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

63'

63'

62'

Ο Yoann Cathline επιστρέφει στο γήπεδο.

62'

62'

Δεν μοιάζουν καλά τα πράγματα, με τον Yoann Cathline να μεταφέρεται εκτός γηπέδου για να δεχτεί ιατρική περίθαλψη

62'

Ο Yoann Cathline είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

60'

60'

60'

Η ομάδα Λοριάν κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

58'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Franck Honorat από την ομάδα Μπρεστ ανατρέπει τον Stephane Diarra

58'

Ο Achraf Dari από την ομάδα Μπρεστ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

57'

Ο Brendan Chardonnet από την ομάδα Μπρεστ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

57'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Noah Fadiga από την ομάδα Μπρεστ ανατρέπει τον Yoann Cathline

56'

Ο Jeremy Le Douaron σημαδεύει την εστία με ψαλιδάκι, αλλά ο Yvon Mvogo του αρνείται ένα καταπληκτικό γκολ!

56'

Ο Islam Slimani τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

55'

Ο Islam Slimani από την ομάδα Μπρεστ είναι σε θέση οφσάιντ

55'

53'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Terem Moffi αντιδρά πρώτος σε μία διεκδικούμενη μπάλα και τη στέλνει στα δίχτυα με το αριστερό!

53'

Ο Brendan Chardonnet σταματά επιτυχώς το σουτ

53'

Το σουτ του Yoann Cathline μπλοκάρεται

53'

52'

Ο Julien Ponceau τιμωρείται για σπρώξιμο στον Noah Fadiga

52'

Ο Haris Belkebla τιμωρείται για σπρώξιμο στον Terem Moffi

51'

51'

51'

50'

Ο Marco Bizot κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

50'

50'

49'

49'

Ο Jere Uronen από την ομάδα Μπρεστ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

49'

48'

48'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Yoann Cathline από την ομάδα Λοριάν ανατρέπει τον Noah Fadiga

47'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Terem Moffi από την ομάδα Λοριάν ανατρέπει τον Achraf Dari

46'

Ο Jeremy Le Douaron τιμωρείται για σπρώξιμο στον Julien Laporte

46'

45+2'

45+2'

45+2'

Ο Noah Fadiga κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

45+1'

45+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 1'

45+1'

Ο Quentin Boisgard τιμωρείται για σπρώξιμο στον Mahdi Camara

45'

Κατοχή: Μπρεστ: 47%, Λοριάν: 53%.

45'

Ο Yvon Mvogo κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

45'

45'

Ο Haris Belkebla κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

44'

44'

44'

43'

42'

Ο Vincent Le Goff κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

42'

41'

Ο Montassar Talbi απομακρύνει τη μπάλα

41'

41'

Ο Theo Le Bris απομακρύνει τη μπάλα

40'

Κατοχή: Μπρεστ: 45%, Λοριάν: 55%.

40'

40'

Ο Quentin Boisgard από την ομάδα Λοριάν εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

40'

39'

39'

Ο Franck Honorat από την ομάδα Μπρεστ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

39'

38'

Ο Theo Le Bris κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

38'

37'

Ο Julien Laporte κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Islam Slimani.

37'

37'

Ο Quentin Boisgard αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

37'

36'

36'

35'

Κατοχή: Μπρεστ: 46%, Λοριάν: 54%.

35'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Brendan Chardonnet από την ομάδα Μπρεστ ανατρέπει τον Terem Moffi

34'

33'

33'

33'

32'

Ο Marco Bizot από την ομάδα Μπρεστ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

32'

Ο Vincent Le Goff από την ομάδα Λοριάν εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

32'

Ο Noah Fadiga σταματά επιτυχώς το σουτ

32'

31'

Ο Romain Del Castillo επιστρέφει στο γήπεδο.

31'

31'

Η ομάδα Μπρεστ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

31'

31'

Δεν μοιάζουν καλά τα πράγματα, με τον Romain Del Castillo να μεταφέρεται εκτός γηπέδου για να δεχτεί ιατρική περίθαλψη

30'

29'

Ο Romain Del Castillo είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

29'

28'

27'

Ο Vincent Le Goff από την ομάδα Λοριάν είναι σε θέση οφσάιντ

26'

25'

25'

Ο Laurent Abergel είναι τραυματίας και αντικαθίσταται από τον Quentin Boisgard

24'

Ο Julien Ponceau έδωσε την ασίστ για το γκολ!

24'

Ο Laurent Abergel έδωσε την ασίστ για το γκολ.

24'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Terem Moffi σκοράρει με το δεξί πόδι!

22'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Julien Laporte από την ομάδα Λοριάν ανατρέπει τον Islam Slimani

21'

Ο Islam Slimani από την ομάδα Μπρεστ δέχεται κίτρινη κάρτα μετά από επικίνδυνο μαρκάρισμα σε αντίπαλο παίκτη.

21'

Ο Islam Slimani τιμωρείται για σπρώξιμο στον Julien Laporte

21'
Γκολ

ΑΚΥΡΩΝΕΤΑΙ ΤΟ ΓΚΟΛ! - Αφού είδε ξανά τη φάση, ο διαιτητής γνωστοποίησε ότι το γκολ για την ομάδα Μπρεστ δεν μετράει επειδή έχει προηγηθεί φάουλ.

21'

VAR - ΠΙΘΑΝΟ ΓΚΟΛ! - Ο διαιτητής σταματάει το παιχνίδι. Έλεγχος από το VAR σε εξέλιξη, πιθανός καταλογισμός γκολ.

21'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ! Η ομάδα Μπρεστ σκοράρει!

21'

Ο Jeremy Le Douaron κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Julien Laporte.

20'

20'

20'

20'

Ο Romain Del Castillo τιμωρείται για σπρώξιμο στον Laurent Abergel

19'

19'

18'

Ο Islam Slimani έδωσε την ασίστ για το γκολ!

17'

Ο Jere Uronen έδωσε την ασίστ για το γκολ.

17'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Romain Del Castillo της ομάδας Μπρεστ σκοράρει με κεφαλιά

17'

17'

16'

16'

16'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Achraf Dari για την ομάδα Μπρεστ. Ο Terem Moffi σταματάει την φάση.

15'

15'

Ο Romain Del Castillo σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Yvon Mvogo ελέγχει την φάση

15'

15'

14'

13'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Stephane Diarra από την ομάδα Λοριάν ανατρέπει τον Romain Del Castillo

13'

Ο Achraf Dari απομακρύνει τη μπάλα

13'

13'

13'

Καλή ενέργεια από τον Yoann Cathline ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

12'

12'

12'

11'

11'

10'

Η ομάδα Λοριάν κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

10'

Κατοχή: Μπρεστ: 51%, Λοριάν: 49%.

10'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Haris Belkebla από την ομάδα Μπρεστ ανατρέπει τον Enzo Le Fee

9'

Ο Franck Honorat κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Vincent Le Goff.

9'

Η ομάδα Μπρεστ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

9'

8'

7'

Ο Stephane Diarra από την ομάδα Λοριάν είναι σε θέση οφσάιντ

7'

6'

6'

Ο Julien Ponceau από την ομάδα Λοριάν δεν πιάνει καλά το σουτ και η μπάλα φεύγει μακριά από την εστία

6'

6'

6'

Ο Mahdi Camara απομακρύνει τη μπάλα

5'

Κατοχή: Μπρεστ: 72%, Λοριάν: 28%.

5'

4'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Islam Slimani από την ομάδα Μπρεστ αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

4'

Ο Noah Fadiga από την ομάδα Μπρεστ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

4'

3'

2'

Ο Stephane Diarra τιμωρείται για σπρώξιμο στον Brendan Chardonnet

2'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Montassar Talbi από την ομάδα Λοριάν αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

2'

Ο Theo Le Bris από την ομάδα Λοριάν εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

1'

1'

1'

1'

1'

Τέλεια ημέρα για ποδόσφαιρο, με ηλιόλουστο καιρό

1'

Η ομάδα Λοριάν είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

0'

0'

Καλησπέρα σας από το Stade Francis le Ble, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Ντέρμπι που το θέλουν για διαφορετικούς λόγους

Η Μπρεστ υποδέχεται τη Λοριάν σε ντέρμπι της Βρετάνης στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Λιγκ 1. Οι γηπεδούχοι προέρχονται από ισοπαλία στο «σπίτι» της Οσέρ, ενώ οι φιλοξενούμενοι νίκησαν εντός έδρας τη Λιλ.

Έψαχνε μία καλή εμφάνιση κι ένα θετικό αποτέλεσμα στον αγώνα της περασμένης εβδομάδας στην έδρα της Οσέρ. Πλησίασε πολύ κοντά στη νίκη όμως δεν τα κατάφερε, παραχωρώντας τελικά ισοπαλία 1-1. Δεν έθελξε σε καμία περίπτωση με την απόδοσή της και στο πρώτο μέρος περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο, δίχως να κατορθώσει να φανεί απειλητική στα «καρέ» των αντιπάλων. Στάθηκε τυχερή όταν το φοβερό σουτ του Σιναγιοκό μέσα από την περιοχή, τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας της. Στην επανάληψη απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα στο 52’ λόγω αποβολής του Ζανβιέ. Φρόντισε να το εκμεταλλευτεί άμεσα και στο 64’ ο Σλιμανί με σουτ μέσα από την περιοχή την έβαλε σε θέση «οδηγού». Έπαιξε πιο προσεκτικά στη συνέχεια, χωρίς να υπερασπιστεί με επιτυχία το υπέρ της αποτέλεσμα. Στο 86’ καταλογίστηκε πέναλτι μέσω VAR και ο Νιάνγκ σημείωσε το τελικό 1-1.

Η Μπρεστ «τρέχει» ένα αρνητικό σερί έξι παιχνιδιών στα οποία δεν έχει χαμογελάσει, πανηγυρίζοντας όλο κι όλο ένα «τρίποντο» έως τώρα στη σεζόν. Στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα πάντως έχει γνωρίσει τέσσερις ήττες κι αναδείχθηκε ισόπαλη σε δύο περιπτώσεις. Οι «πειρατές» έχουν συγκεντρώσει 6 βαθμούς και βρίσκονται εντός επικίνδυνης ζώνης και πιο συγκεκριμένα στην 18η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Όλα δείχνουν ότι θα παλέψουν σκληρά για να αποφύγουν τον υποβιβασμό στη Λιγκ 2. Τα τέσσερα πιο πρόσφατα ματς τους ήταν Under.

Υπάρχει πίεση προς το πρόσωπο του κόουτς Μισέλ Ντερ Ζακαριάν ο οποίος πάντως απέδειξε πέρσι ότι μπορεί να οδηγήσει το κλαμπ σε... ήρεμα νερά. Ο ίδιος πάντως περιμένει από τους παίκτες του να δώσουν κάποιες απαντήσεις στο ντέρμπι με τη Λοριάν.

Αγωνιστικά Νέα: Δεν μπορούν να προσφέρουν ο μέσος Λι-Μελού (8/2) για προσωπικούς λόγους, ο προωθημένος Καρντόνα (7/0) επειδή είναι άρρωστος και ο τρυαματίας επιθετικός Μουνιέ (1/0). Επιστρέφει ο μέσος Μανιετί (8/0) και ο μπακ Φαντιγκά (3/0).

Το πρόγραμμα της προηγούμενης «στροφής» την έφερε αντιμέτωπη εντός έδρας με την ποιοτική Λιλ. Επιβεβαίωσε την εξαιρετική της φόρμα και πανηγύρισε ακόμα μία τεράστια νίκη με 2-1. Θέλησε να αιφνιδιάσει και το πέτυχε. Στο 9’ ο Ντιακιτέ έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του ανοίγοντας το σκορ. Ήταν ανώτερη στις λεπτομέρειες μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου, αν και κινδύνευσε δύο φορές. Στην επανάληψη έμοιαζε να ελέγχει το ματς, όμως στο 62’ ο Ουαταρά αποβλήθηκε σωστά με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Δέχτηκε πίεση στη συνέχεια και οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ισοφάριση με υπέροχο συνδυασμό και ψύχραιμο πλασέ του Ντέιβιντ σε κενή εστία στο 78’. Το μομέντουμ δεν ήταν με το μέρος της και στο 85’ ανησύχησε έντονα σε κεφαλιά του Ντζαλό. Δύο λεπτά αργότερα όμως, ο Τεό Λε Μπρι -ανιψιός του προπονητή- με φοβερή ατομική ενέργεια και ψύχραιμο πλασέ της χάρισε το «τρίποντο» διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

Με αυτόν τον περιπετειώδη τρόπο η Λοριάν απέδειξε ότι δεν πραγματοποιεί τυχαία το καλύτερο ξεκίνημα στην ιστορία της. Το νικηφόρο σερί της έχει φτάσει πλέον στους πέντε αγώνες κι αποτελεί τη μεγαλύτερη ευχάριστη έκπληξη της σεζόν έως τώρα στη Γαλλία. Η συγκομιδή των 22 βαθμών φέρνει τους «μπακαλιάρους» στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Για να αντιληφθεί κάποιος το μέγεθος της επιτυχίας τους, αρκεί να σκεφτεί ότι στο ξεκίνημα της χρονιάς θεωρούνταν ένα από τα μεγάλα φαβορί για υποβιβασμό. Τα επτά από τα εννιά φετινά ματς τους ολοκληρώθηκαν Over.

Αγωνιστικά Νέα: Κομβική η απουσία του εξαιρετικού εξτρέμ Ουαταρά (9/4) ο οποίος αποβλήθηκε στο προηγούμενο και είναι τιμωρημένος. Θα λείψουν ακόμα ο μπακ Καλουλού (9/0) και ο μέσος Μποϊσγκάρ (1/0) και ο επίσης χαφ Αουσίς (1/0). Έτοιμος για πρώτη φορά φέτος ο μπακ Ιγκόρ (-).

Δημήτρης Ρήγας Αθλητικογράφος

Εντελώς διαφορετικό είναι το κλίμα στην Μπρεστ και τη Λοριάν, πριν από το μεταξύ τους ντέρμπι. Οι «πειρατές»... άγγιξαν τη νίκη στην έδρα της Οσέρ δίχως να τα καταφέρουν και παραμένουν βυθισμένοι στην εσωστρέφεια, την ώρα που οι «μπακαλιάροι» θριάμβευσαν κι απέναντι στη Λιλ και πλέον έχουν σταματήσει να στοχεύουν στη σωτηρία και σκέφτονται μόνο το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα στο πρώτο μισό της βαθμολογίας. Δεν θα μπλέξουμε με σημείο καθώς πρόκειται για ντέρμπι. Θα προτιμήσουμε το Over βασιζόμενοι κυρίως στο στιλ παιχνιδιού των φιλοξενούμενων.

• Η ομάδα Μπρεστ δεν έχει κερδίσει στους τελευταίους 10 από 11 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: X2 με απόδοση 1.64 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Λοριάν δεν έχει χάσει στους τελευταίους 10 από 11 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις.
  • Η ομάδα Λοριάν νίκησε στους τελευταίους 5 αγώνες στη διοργάνωση Λιγκ 1.
    Σημείο: 2 με απόδοση 3.00 στον ΟΠΑΠ
  • Στους τελευταίους 7 από 8 αγώνες της ομάδας Λοριάν, μπήκαν περισσότερα από 2.5 γκολ (στη διοργάνωση Λιγκ 1).
    Σημείο: Over με απόδοση 1.88 στον ΟΠΑΠ
  • Στους τελευταίους 4 αγώνες της ομάδας Μπρεστ, μπήκαν λιγότερα από 2.5 γκολ (στη διοργάνωση Λιγκ 1).
    Σημείο: Under με απόδοση 1.88 στον ΟΠΑΠ

ΓΑΛΛΙΑ: Λιγκ 1