Κατοχή: Λοριάν: 43%, Χάβρη: 57%.

90+4'

Ο Steve Ngoura έδωσε την ασίστ για το γκολ.

90+4'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Andre Ayew σκοράρει με ανάποδο ψαλίδι με το αριστερό πόδι! Εκπληκτική προσπάθεια!

90+4'

Το σουτ του Nabil Alioui μπλοκάρεται

90+4'

Ο Souleymane Toure από την ομάδα Λοριάν απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

90+4'

Ο Oussama Targhalline κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Nathaniel Adjei.

90+4'

Ο Rassoul Ndiaye τιμωρείται για σπρώξιμο στον Montassar Talbi

90+2'

Ο Imran Louza έδωσε την ασίστ για το γκολ.

90+2'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Mohamed Bamba της ομάδας Λοριάν σκοράρει με κεφαλιά

90+2'

Η σέντρα από τον Imran Louza από την ομάδα Λοριάν βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

90+1'

Ο Steve Ngoura από την ομάδα Χάβρη το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Theo Le Bris

90+1'

Ο Etienne Youte Kinkoue από την ομάδα Χάβρη απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

90+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 4'

90'

Ο Etienne Youte Kinkoue τιμωρείται για σπρώξιμο στον Mohamed Bamba

90'

90'

Ο Steve Ngoura από την ομάδα Χάβρη είναι σε θέση οφσάιντ

89'

Ο Julien Laporte υποπίπτει σε χέρι

89'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Steve Ngoura από την ομάδα Χάβρη ανατρέπει τον Julien Laporte

89'

Η ομάδα Χάβρη εκτελεί πλάγιο μπροστά από την αντίπαλη περιοχή

88'

88'

Ο Montassar Talbi κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Nabil Alioui.

87'

Ελεύθερο για την ομάδα Λοριάν

87'
Ολοκληρώθηκε

Ο ΕΛΕΓΧΟΣ ΤΟΥ VAR ΤΕΛΕΙΩΣΕ - Δεν θα υπάρξει κάποια αλλαγή απόφασης μετά τον έλεγχο του VAR.

86'

VAR - ΓΚΟΛ! Ο διαιτητής σταμάτησε το παιχνίδι. Γίνεται έλεγχος του VAR, πιθανό γκολ για την ομάδα Χάβρη

85'

Ο Nabil Alioui έδωσε την ασίστ για το γκολ.

85'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Andre Ayew της ομάδας Χάβρη σκοράρει με κεφαλιά

85'

Η σέντρα από τον Nabil Alioui από την ομάδα Χάβρη βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

85'

Ο Yassine Kechta δίνει τη θέση του στον Rassoul Ndiaye

85'

Κατοχή: Λοριάν: 44%, Χάβρη: 56%.

85'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Imran Louza από την ομάδα Λοριάν ανατρέπει τον Antoine Joujou

84'

Ο Andre Ayew τιμωρείται για σπρώξιμο στον Montassar Talbi

82'

Η ομάδα Λοριάν εκτελεί πλάγιο στο δικό της μισό του γηπέδου

82'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Yassine Kechta από την ομάδα Χάβρη ανατρέπει τον Mohamed Bamba

82'

Ελεύθερο για την ομάδα Χάβρη

82'

Ο Imran Louza επιχειρεί να σκοράρει με απευθείας φάουλ, αλλά η μπάλα φεύγει άουτ

80'

Ο Gautier Lloris τιμωρείται για σπρώξιμο στον Mohamed Bamba

80'

Κατοχή: Λοριάν: 46%, Χάβρη: 54%.

80'

79'

79'

Ο Panos Katseris δίνει τη θέση του στον Nathaniel Adjei

78'

Ο Julien Laporte από την ομάδα Λοριάν απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

78'

Η ομάδα Χάβρη έχει την κατοχή της μπάλας

77'

76'

Ο Yassine Kechta κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

76'

Κατοχή: Λοριάν: 47%, Χάβρη: 53%.

75'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Julien Ponceau από την ομάδα Λοριάν ανατρέπει τον Yassine Kechta

75'

74'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Julien Ponceau από την ομάδα Λοριάν ανατρέπει τον Arouna Sangante

74'

74'

Ο Nabil Alioui από την ομάδα Χάβρη απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

73'

Κίτρινη κάρτα για τον Christopher Operi

73'

Ο Christopher Operi από την ομάδα Χάβρη το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Montassar Talbi

73'

Ο Montassar Talbi τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

72'

Ο Julien Laporte σταματά επιτυχώς το σουτ

72'

72'

Η σέντρα από τον Antoine Joujou από την ομάδα Χάβρη βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

72'

Ο Andre Ayew κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

71'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Christopher Operi από την ομάδα Χάβρη ανατρέπει τον Ayman Kari

70'

Κατοχή: Λοριάν: 48%, Χάβρη: 52%.

70'

Η ομάδα Χάβρη εκτελεί πλάγιο στο δικό της μισό του γηπέδου

70'

Ο Josue Casimir δίνει τη θέση του στον Nabil Alioui

70'

Ο Daler Kuzyaev δίνει τη θέση του στον Andre Ayew

69'

Ο Elie Kroupi δίνει τη θέση του στον Mohamed Bamba

67'

66'

Η ομάδα Λοριάν εκτελεί πλάγιο μπροστά από την αντίπαλη περιοχή

66'

Ο Gautier Lloris από την ομάδα Χάβρη απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

66'

65'

Ο Gautier Lloris απομακρύνει τη μπάλα

65'

Κατοχή: Λοριάν: 49%, Χάβρη: 51%.

65'

Ο Laurent Abergel από την ομάδα Λοριάν απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

64'

Παραλίγο! Ο Julien Ponceau σουτάρει από μακρινή απόσταση αλλά η μπάλα σταματά στο δοκάρι!

63'

Η ομάδα Λοριάν ξεκινάει αντεπίθεση

63'

63'

Το σουτ του Oussama Targhalline μπλοκάρεται

63'

Ο Christopher Operi κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

63'

Ο Panos Katseris σταματά επιτυχώς το σουτ

63'

Το σουτ του Antoine Joujou μπλοκάρεται

62'

62'

Ο Yassine Kechta από την ομάδα Χάβρη το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Julien Ponceau

60'

Κατοχή: Λοριάν: 51%, Χάβρη: 49%.

60'

60'

Ο Panos Katseris από την ομάδα Λοριάν είχε προσπάθεια εκτός στόχου

60'

Ο Theo Le Bris τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

59'

58'

Ο Theo Le Bris κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Steve Ngoura.

58'

58'

57'

Ο Ayman Kari κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Yassine Kechta.

57'

57'

Ο Emmanuel Sabbi δίνει τη θέση του στον Oussama Targhalline

56'

Ο Loic Nego δίνει τη θέση του στον Steve Ngoura

56'

55'

55'

Κατοχή: Λοριάν: 52%, Χάβρη: 48%.

55'

55'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Arouna Sangante από την ομάδα Χάβρη αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

55'

Ο Christopher Operi από την ομάδα Χάβρη εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

55'

Ο Christopher Operi εκτελεί το φάουλ προς την εστία, αλλά ο Yvon Mvogo ελέγχει την φάση

53'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Imran Louza από την ομάδα Λοριάν ανατρέπει τον Yassine Kechta

53'

Ο Yvon Mvogo από την ομάδα Λοριάν απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

51'

Ο Elie Kroupi έδωσε την ασίστ για το γκολ.

51'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Ayman Kari σκοράρει με το δεξί πόδι!

51'

Ο Ayman Kari τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

51'

Ο Josue Casimir κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Souleymane Toure.

51'

50'

50'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Souleymane Toure από την ομάδα Λοριάν αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

50'

Ο Imran Louza από την ομάδα Λοριάν εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

50'

Ο Arouna Sangante σταματά επιτυχώς το σουτ

50'

Το σουτ του Julien Ponceau μπλοκάρεται

49'

Ο Theo Le Bris κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

49'

Ο Souleymane Toure κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Arouna Sangante.

49'

48'

Κίτρινη κάρτα για τον Yassine Kechta

48'

Ο Yassine Kechta από την ομάδα Χάβρη το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Elie Kroupi

48'

47'

Ο Arthur Desmas κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

47'

Ο Montassar Talbi κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

47'

46'

46'

45+4'

45+4'

45+3'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Laurent Abergel από την ομάδα Λοριάν ανατρέπει τον Yassine Kechta

45+3'

45+2'

Ο Etienne Youte Kinkoue τιμωρείται για σπρώξιμο στον Panos Katseris

45+2'

Ο Imran Louza από την ομάδα Λοριάν απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

45+2'

Ο Christopher Operi από την ομάδα Χάβρη εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

45+2'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 3'

45+1'

Ο Imran Louza σταματά επιτυχώς το σουτ

45+1'

Το σουτ του Josue Casimir μπλοκάρεται

45+1'

Ο Montassar Talbi σταματά επιτυχώς το σουτ

45+1'

45'

Κίτρινη κάρτα για τον Imran Louza

45'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Imran Louza για την ομάδα Λοριάν. Ο Daler Kuzyaev σταματάει την φάση.

45'

Ο Yassine Kechta κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Souleymane Toure.

45'

45'

Κατοχή: Λοριάν: 54%, Χάβρη: 46%.

43'

Κίτρινη κάρτα για τον Emmanuel Sabbi

43'

ΟΧΙ ΠΕΝΑΛΤΙ! Ο διαιτητής θεωρεί ότι ο Emmanuel Sabbi βούτηξε στην περιοχή. Αμφισβητούμενο!

43'

Η σέντρα από τον Christopher Operi από την ομάδα Χάβρη βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

42'

Κίτρινη κάρτα για τον Julien Ponceau

42'

Ο Julien Ponceau υποπίπτει σε χέρι

42'

Καλή ενέργεια από τον Julien Ponceau ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

42'

Ο Panos Katseris τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

42'

42'

41'

41'

Καλή ενέργεια από τον Panos Katseris ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

41'

Το αμυντικό λάθος του Etienne Youte Kinkoue μπορεί να κοστίσει με γκολ στην ομάδα του

40'

40'

39'

Ο Montassar Talbi από την ομάδα Λοριάν απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

38'

38'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Arouna Sangante για την ομάδα Χάβρη. Ο Yvon Mvogo σταματάει την φάση.

38'

Ο Yvon Mvogo κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

38'

Ο Arouna Sangante τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

37'

Ο Gautier Lloris της ομάδας Χάβρη παίρνει την κεφαλιά αλλά βλέπει την προσπάθεια του να μπλοκάρεται πριν καταλήξει στα δίχτυα.

37'

36'

Κίτρινη κάρτα για τον Theo Le Bris

36'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Theo Le Bris από την ομάδα Λοριάν ανατρέπει τον Emmanuel Sabbi

36'

35'

Κατοχή: Λοριάν: 57%, Χάβρη: 43%.

35'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Theo Le Bris από την ομάδα Λοριάν ανατρέπει τον Yassine Kechta

33'

Ο Ayman Kari έδωσε την ασίστ για το γκολ.

33'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Imran Louza της ομάδας Λοριάν νικάει τον τερματοφύλακα έξω από την περιοχή με το αριστερό πόδι!

33'

33'

32'

Καλή ενέργεια από τον Gautier Lloris ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

31'

Ο Arouna Sangante κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Souleymane Toure.

31'

31'

31'

Ο Montassar Talbi απομακρύνει τη μπάλα

31'

30'

Ο Ayman Kari από την ομάδα Λοριάν είναι σε θέση οφσάιντ

30'

Ο Julien Ponceau κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Arouna Sangante.

28'

27'

27'

27'

27'

26'

Κίτρινη κάρτα για τον Etienne Youte Kinkoue

26'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Etienne Youte Kinkoue από την ομάδα Χάβρη ανατρέπει τον Ayman Kari

25'

25'

Κατοχή: Λοριάν: 58%, Χάβρη: 42%.

23'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Ayman Kari από την ομάδα Λοριάν ανατρέπει τον Yassine Kechta

22'

Ο Souleymane Toure τιμωρείται για σπρώξιμο στον Josue Casimir

22'

21'

Καλή ενέργεια από τον Elie Kroupi ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

21'

Το αμυντικό λάθος του Daler Kuzyaev μπορεί να κοστίσει με γκολ στην ομάδα του

20'

Κατοχή: Λοριάν: 59%, Χάβρη: 41%.

19'

19'

Ο Christopher Operi επιχειρεί να σκοράρει με απευθείας φάουλ, αλλά η μπάλα φεύγει άουτ

18'

Ο Antoine Joujou είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

17'

Κίτρινη κάρτα για τον Panos Katseris

17'

Ο διαιτητής σφύριξε. Ο Panos Katseris ανέτρεψε τον Antoine Joujou από πίσω και δόθηκε φάουλ

16'

16'

15'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Emmanuel Sabbi της ομάδας Χάβρη ευστοχεί στο πέναλτι με το δεξί πόδι! Ο Yvon Mvogo επέλεξε τη λάθος γωνία.

14'

ΠΕΝΑΛΤΙ- Ο Julien Laporte από την ομάδα Λοριάν υποπίπτει σε πέναλτι καθώς ανέτρεψε τον Josue Casimir.

13'

Ο Arouna Sangante τιμωρείται για σπρώξιμο στον Julien Ponceau

12'

Ο Yassine Kechta υποπίπτει σε χέρι

11'

11'

10'

Κατοχή: Λοριάν: 65%, Χάβρη: 35%.

9'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Emmanuel Sabbi από την ομάδα Χάβρη ανατρέπει τον Souleymane Toure

9'

Ο Gautier Lloris κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

9'

8'

Ο Christopher Operi από την ομάδα Χάβρη εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

7'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Daler Kuzyaev από την ομάδα Χάβρη ανατρέπει τον Laurent Abergel

7'

6'

Ο Julien Laporte τιμωρείται για σπρώξιμο στον Gautier Lloris

6'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Daler Kuzyaev από την ομάδα Χάβρη ανατρέπει τον Imran Louza

5'

5'

5'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Julien Laporte από την ομάδα Λοριάν αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

5'

4'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Loic Nego από την ομάδα Χάβρη ανατρέπει τον Julien Ponceau

3'

Ο Daler Kuzyaev κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

2'

Ο Laurent Abergel κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

2'

Ο Imran Louza κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

1'

1'

Ο Souleymane Toure κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

1'

Τι κακό γήπεδο. Το χορτάρι λείπει σε πολλά μέρη.

1'

Συννεφιασμένος ο καιρός αυτήν τη στιγμή.

1'

Η ομάδα Χάβρη είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

1'

0'

Καλησπέρα σας από το Stade du Moustoir, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

«Τελικός» παραμονής για τους γηπεδούχους

Η Λοριάν φιλοξενεί τη Χάβρη για την 19η αγωνιστική της Λιγκ 1. Οι γηπεδούχοι προέρχονται από ήττα στο «σπίτι» της Λιλ, ενώ οι φιλοξενούμενοι θριάμβευσαν εντός έδρας απέναντι στη Λυών.

Έχοντας αποκλειστεί πρόωρα από το κύπελλο Γαλλίας, η τελευταία της επίσημη υποχρέωση ήταν πριν δύο εβδομάδες. Υποχρεώθηκε να ταξιδέψει στον Βορρά για να μετρήσει τις δυνάμεις της εκτός έδρας απέναντι στη Λιλ κι αναζητούσε μία υπέρβαση. Δεν την πέτυχε και ηττήθηκε «καθαρά» και δίκαια με 3-0. Θέλησε να αιφνιδιάσει κι έχασε τη μοναδική της μεγάλη ευκαιρία στο παιχνίδι στο 2’. Από εκείνο το χρονικό σημείο κι έπειτα αποφάσισε να αμυνθεί μαζικά αδιαφορώντας εντελώς για το επιθετικό σκέλος. Άντεξε στην πίεση μέχρι το 37’, με τον Ντέιβιντ να νικάει τους αμυντικούς της στον αέρα και να σκοράρει για το 1-0. Στην επανάληψη συνέχισε σε παθητικό ρόλο κι απλώς ήθελε να μείνει «ζωντανή» για όσο περισσότερο μπορούσε. Τα κατάφερε μέχρι το 90’, με τον Καμπελά να πετυχαίνει το 2-0 και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ζεγκρόβα νίκησε εκτός περιοχής τον Εμβογκό για το τελικό 3-0.

Η Λοριάν έχει «χτίσει» το μεγαλύτερο αρνητικό σερί σε ολόκληρη την κατηγορία, καθώς έχει φτάσει πλέον στα εννιά παιχνίδια στα οποία δεν έχει χαμογελάσει ούτε μία φορά. Μάλιστα στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα έχει δεχτεί επτά «σφαλιάρες» κι έχει αναδειχθεί ισόπαλη όλες κι όλες δύο φορές. Οι «μπακαλιάροι» έχουν μαζέψει μόλις 12 βαθμούς και στέκονται στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, αποτελώντας πλέον το πρώτο και μεγαλύτερο φαβορί για υποβιβασμό. Διαθέτουν τη χειρότερη άμυνα στη Λιγκ 1 με 38 γκολ παθητικό και τα πέντε από τα έξι πιο πρόσφατα ματς τους ήταν Over.

Ο τεχνικός των γηπεδούχων Ρετζί Λε Μπρι -ο οποίος βρίσκεται σε δύσκολη θέση- υπογράμμισε: «Η ομάδα μου πιστεύω ακόμα ότι είναι ζωντανή. Το έδειξε στο παιχνίδι με τη Λιλ όπου το πάλεψε μέχρι το 90’ και στο τέλος δεν τα καταφέραμε. Μας λείπει εμπειρία όμως δουλεύουμε σκληρά και είμαστε όσο πιο δυνατοί μπορούμε. Είμαι πεπεισμένος ότι θα έρθουν τα καλά αποτελέσματα και δεν πρέπει να παραιτηθούμε».

Αγωνιστικά Νέα: Τιμωρημένος ο μέσος Μπακαγιόκο (7/0). Ξανά εκτός οι αμυντικοί Μεντί (7/1), Λε Γκοφ (9/1) όπως επίσης και ο μεσοεπιθετικός Φεβρ (16/5). Μακροχρόνιος απών ο μέσος Μποϊσκγάρντ (-). Στο Κύπελλο Εθνών Αφρικής οι αμυντικοί Ταλμπί (16/0), Γιόνγκουα (12/1), Καλουλού (12/0) και Μεντί (10/0), όπως και ο εξτρέμ Ντουκουρέ (11/1). Παρών ο στόπερ Λαπόρτ (11/0), εκτός ο επιθετικός Τοσέν (10/2). Απέκτησε τον 22χρονο Έλληνο αριστερό μπακ Πάνο Κατσέρη από την ιταλική Καταντζάρο και μάλιστα είναι στην αποστολή.

Για τη φάση των «32» του κυπέλλου Γαλλίας είχε υποχρεωθεί να αντιμετωπίσει εκτός έδρας τη Σατορού. Τα... χρειάστηκε αλλά επικράτησε 1-0 χάρη σε γκολ του Ενγκουρά στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Όσον αφορά το πρωτάθλημα, στην προηγούμενη «στροφή» έπαιξε εντός έδρας με τη Λυών και θριάμβευσε με το εμφατικό 3-1. Μόλις στο 18’ πήρε το προβάδισμα με κεφαλιά του προωθημένου Γιορίς μετά από κόρνερ. Στο ημίωρο απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα και στο 50’ ο Σαμπί της έδωσε «αέρα» δύο τερμάτων και φάνηκε θεωρητικά να «καθαρίζει» την υπόθεση. Δεν ήταν ακριβώς έτσι τα πράγματα, καθώς στο 54’ ο Λακαζέτ εκμεταλλεύτηκε μία κακή αντίδραση της άμυνας και μείωσε σε 2-1. Ωστόσο έβγαλε σπουδαία αντίδραση κι οκτώ λεπτά αργότερα ο Οπερί μ’ ένα εκπληκτικό γκολ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1. Σπατάλησε ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ, δίχως να αλλάξει κάτι έως το φινάλε.

Με αυτόν τον τρόπο η Χάβρη ξεκίνησε τον δεύτερο γύρο με μία σπουδαία επιτυχία που ήταν και η δεύτερή της στους τρεις τελευταίους αγώνες της. Η συγκομιδή των 22 πόντων φέρνει τους «κοσμήτορες» στην 11η θέση της κατάταξης και τα έχουν καταφέρει πάρα πολύ καλά μέχρι στιγμής στην επιστροφή τους στα «μεγάλα σαλόνια» του γαλλικού ποδοσφαίρου. Οι νεοφώτιστοι είναι αλήθεια ότι συνήθως παίζουν «σφιχτά», ωστόσο τα τρία από τα τέσσερα πιο πρόσφατα ματς τους στη Λιγκ 1 ολοκληρώθηκαν Over κι αμφίσκορα.

«Οι παίκτες μου έχουν αποδείξει ότι έχουν καρδιά και είναι κάτι που με χαροποιεί ιδιαίτερα διότι δεν είναι ποτέ εύκολο να κερδίζεις αγώνες στο κορυφαίο επίπεδο. Το πρωτάθλημα και το κύπελλο είναι διαφορετικές διοργανώσεις κι εμείς σκεφτόμαστε μόνο το κρίσιμο παιχνίδι με τη Λοριάν όπου περιμένω μία καλή εμφάνιση» σχολίασε ο κόουτς των φιλοξενούμενων, Λούκα Έλσνερ.

Αγωνιστικά Νέα: Εξέτισε και είναι ξανά διαθέσιμος ο μέσος Εντιαγέ (13/0). Τραυματίες ο αμυντικός Σαλμιέ (13/1) και ο επιθετικός Λόγμκμπο (10/0). Στο Κύπελλο Εθνών Αφρικής ο μέσος Τουρέ (17/0) και ο σέντερ φορ Μπαγιό (12/4). Επέστρεψε πρόωρα ο εξτρέμ Αγιού (4/0).

Δημήτρης Ρήγας Αθλητικογράφος

Οι διαδοχικές αποτυχίες έχουν μπλέξει τη Λοριάν σε πολύ σοβαρές περιπέτειες και τείνει να εξελιχθεί -αν δεν έχει συμβεί ήδη- στο πρώτο και μεγαλύτερο φαβορί για να τερματίσει στην τελευταία θέση και να υποβιβαστεί. Από την άλλη η Χάβρη, έστω κι αν είναι νεοφώτιστη, τα έχει καταφέρει πάρα πολύ καλά και είναι πλέον ξεκάθαρα στα δικά της... πόδια για να εξασφαλίσει με σχετική άνεση τον στόχο της παραμονής στα «μεγάλα σαλόνια». Η πρώτη μας σκέψη λόγω της ανάγκης των γηπεδούχων για θετικό αποτέλεσμα ήταν ο «άσος», όμως θα προτιμήσουμε το αμφίσκορο σε πολύ καλή απόδοση.

• Η ομάδα Λοριάν έχασε στους τελευταίους 5 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: 2 με απόδοση 2.45 στον ΟΠΑΠ
  • Στους τελευταίους 5 αγώνες της ομάδας Λοριάν, μπήκαν περισσότερα από 2.5 γκολ (σε όλες τις διοργανώσεις).
    Σημείο: Over με απόδοση 2.40 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Λοριάν έχανε στο ημίχρονο στους τελευταίους 4 αγώνες στη διοργάνωση Λιγκ 1.
    Σημείο: Ημ.2 με απόδοση 3.20 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Χάβρη νίκησε στους τελευταίους 4 από 5 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις.
  • Η ομάδα Χάβρη νικούσε στο ημίχρονο στους τελευταίους 4 από 5 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις.

ΓΑΛΛΙΑ: Λιγκ 1