Μπρεστ - Λοριάν

27/2/2022 16:00
Κωδ ΟΠΑΠ: 1003
0 - 1
Ο συγκεκριμένος αγώνας παίχτηκε πριν 791 ημέρες. Για να δείτε την τελευταία αναμέτρηση πατήστε εδώ: Λοριάν - Μπρεστ στις 31/3/2024

• Θεατές: 14050
90+5'

Η ομάδα Λοριάν είναι η νικήτρια του αγώνα, σ' ένα μοιρασμένο παιχνίδι όπου η μπίλια μπορούσε να κάτσει παντού

90+5'

Ο Ibrahima Kone από την ομάδα Λοριάν είναι υποψήφιος για παίκτης του παιχνιδιού μετά την σπουδαία σημερινή του εμφάνιση

90+5'

90+5'

14050 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

90+5'

Κατοχή: Μπρεστ: 45%, Λοριάν: 55%.

90+4'

Η ομάδα Λοριάν κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

90+4'

Ο Thomas Monconduit από την ομάδα Λοριάν το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Hugo Magnetti

90+3'

90+2'

Ο Ibrahima Kone από την ομάδα Λοριάν είναι σε θέση οφσάιντ

90+2'

Ο Enzo Le Fee από την ομάδα Λοριάν εκτελεί το κόρνερ χαμηλά από τα αριστερά.

90+1'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Lilian Brassier από την ομάδα Μπρεστ ανατρέπει τον Ibrahima Kone

90+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 3'

90'

Ο Laurent Abergel δίνει τη θέση του στον Enzo Le Fee

90'

Ο Armand Lauriente δίνει τη θέση του στον Moritz Jenz

90'

89'

Ελεύθερο για την ομάδα Λοριάν

89'

Η ομάδα Μπρεστ έχει την κατοχή της μπάλας

88'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Sambou Soumano για την ομάδα Λοριάν. Ο Christophe Herelle σταματάει την φάση.

87'

Η ομάδα Λοριάν κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

87'

Η ομάδα Μπρεστ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

86'

Ο Franck Honorat δίνει τη θέση του στον Jeremy Le Douaron

86'

Ο Lucien Agoume δίνει τη θέση του στον Haris Belkebla

86'

Η ομάδα Μπρεστ εκδηλώνει επίθεση

85'

Κατοχή: Μπρεστ: 44%, Λοριάν: 56%.

84'

Φράγμα από τον Steve Mounie, ο οποίος διακόπτει το τρέξιμο του Laurent Abergel. Το φάουλ σφυρίχτηκε.

84'
Απόκρουση

Ο Lilian Brassier απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

84'
Σέντρα

Ο Houboulang Mendes κάνει τη σέντρα

83'

Η ομάδα Λοριάν έχει την κατοχή της μπάλας

82'

Ελεύθερο για την ομάδα Μπρεστ

82'

Η ομάδα Μπρεστ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

81'

Κίτρινη κάρτα για τον Lucien Agoume

81'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Lucien Agoume για την ομάδα Μπρεστ. Ο Laurent Abergel σταματάει την φάση.

80'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Sambou Soumano για την ομάδα Λοριάν. Ο Lilian Brassier σταματάει την φάση.

80'

79'

78'

Ο Ibrahima Kone έκανε φάουλ στον Lilian Brassier

78'

Η ομάδα Λοριάν κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

77'

Ο Marco Bizot κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

77'
Σέντρα

76'

75'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Steve Mounie για την ομάδα Μπρεστ. Ο Laurent Abergel σταματάει την φάση.

75'

Η ομάδα Μπρεστ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

75'

73'

Η ομάδα Λοριάν κατάφερε να σκοράρει το σημαντικό πρώτο γκολ. Μπορεί να χτίσει πάνω σε αυτό;

73'

Ο Laurent Abergel έδωσε την ασίστ για το γκολ.

73'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Ibrahima Kone σκοράρει με το δεξί πόδι!

73'

Κίνδυνος! Ο Laurent Abergel από την ομάδα Λοριάν δίνει μία σωστή πάσα στην πλάτη της άμυνας και βρίσκει έναν συμπαίκτη του.

72'

72'

Η ομάδα Λοριάν εκδηλώνει επίθεση

71'

Ο Martin Satriano δίνει τη θέση του στον Steve Mounie

71'

Ο Romain Del Castillo δίνει τη θέση του στον Paul Lasne

70'

Ο Terem Moffi δίνει τη θέση του στον Ibrahima Kone

70'

Κατοχή: Μπρεστ: 46%, Λοριάν: 54%.

70'

Ο Sambou Soumano από την ομάδα Λοριάν είχε προσπάθεια εκτός στόχου

70'
Σέντρα

Ο Armand Lauriente κάνει τη σέντρα

69'

68'

67'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Houboulang Mendes από την ομάδα Λοριάν ανατρέπει τον Franck Honorat

67'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Sambou Soumano για την ομάδα Λοριάν. Ο Hugo Magnetti σταματάει την φάση.

66'

66'

65'

65'

Κίτρινη κάρτα για τον Laurent Abergel

65'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Laurent Abergel για την ομάδα Λοριάν. Ο Hugo Magnetti σταματάει την φάση.

64'
Σέντρα

64'

64'
Σέντρα

Ο Armand Lauriente από την ομάδα Λοριάν προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

64'

63'

Ο Lucien Agoume επιστρέφει στο γήπεδο.

63'

Το παιχνίδι αρχίζει ξανά με ελεύθερο

63'

Δεν μοιάζουν καλά τα πράγματα, με τον Lucien Agoume να μεταφέρεται εκτός γηπέδου για να δεχτεί ιατρική περίθαλψη

62'

Ο Lucien Agoume είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

62'

62'

62'

Το παιχνίδι έχει χαμηλό ρυθμό καμία από τις δύο πλευρές δεν έχει πάρει την πρωτοβουλία

61'

Ο Armand Lauriente από την ομάδα Λοριάν στέλνει την μπάλα μέσα στην περιοχή αλλά κόβεται από έναν αντίπαλο.

61'

Κίνδυνος! Ο Vincent Le Goff από την ομάδα Λοριάν δίνει μία σωστή πάσα στην πλάτη της άμυνας και βρίσκει έναν συμπαίκτη του.

61'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Hugo Magnetti από την ομάδα Μπρεστ ανατρέπει τον Armand Lauriente

60'

60'

59'

Ο Dango Ouattara από την ομάδα Λοριάν πιάνει την κεφαλιά αλλά η προσπάθεια του είναι πολύ άστοχη.

59'

Ο Thomas Monconduit από την ομάδα Λοριάν εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

59'

58'
Απόκρουση

Ο Martin Satriano απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

57'

57'

Έχουμε ένα καλό μακρινό σουτ από τον Armand Lauriente και ο Marco Bizot αναγκάζεται σε απόκρουση. Κόρνερ.

56'

Ο Houboulang Mendes από την ομάδα Λοριάν είναι σε θέση οφσάιντ

56'

55'

Ο Franck Honorat από την ομάδα Μπρεστ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

55'

Κατοχή: Μπρεστ: 49%, Λοριάν: 51%.

54'

Ο Bonke Innocent δίνει τη θέση του στον Sambou Soumano

54'
Απόκρουση

Ο Marco Bizot απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

54'

Ο Thomas Monconduit από την ομάδα Λοριάν εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

53'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Martin Satriano για την ομάδα Μπρεστ. Ο Leo Petrot σταματάει την φάση.

52'

Η ομάδα Μπρεστ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

52'

Η ομάδα Λοριάν κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

51'

Φράγμα από τον Houboulang Mendes, ο οποίος διακόπτει το τρέξιμο του Franck Honorat. Το φάουλ σφυρίχτηκε.

51'

Η ομάδα Λοριάν παίζει κοντά την μπάλα σε ελεύθερο.

51'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Martin Satriano από την ομάδα Μπρεστ αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

50'
Σέντρα

Ο Jean-Kevin Duverne κάνει τη σέντρα

50'

50'
Απόκρουση

Ο Julien Laporte απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

50'

Ο Romain Del Castillo από την ομάδα Μπρεστ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

50'

Κατοχή: Μπρεστ: 48%, Λοριάν: 52%.

49'

Σουτ του Martin Satriano βρίσκει σε σώματα και καταλήγει εκτός εστίας

49'

Το σουτ του Romain Del Castillo μπλοκάρεται

49'

49'

48'

48'
Κακό κοντρόλ

Ο Terem Moffi από την ομάδα Λοριάν έκανε κακή επαφή με τη μπάλα και δεν εκμεταλλεύτηκε την σέντρα του συμπαίκτη του.

48'
Σέντρα

Ο Dango Ouattara κάνει τη σέντρα

48'
Απόκρουση

Ο Christophe Herelle απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

48'
Σέντρα

Ο Laurent Abergel κάνει τη σέντρα

47'

Ο Armand Lauriente από την ομάδα Λοριάν εκτελεί το κόρνερ χαμηλά από τα αριστερά.

47'

46'

Το σουτ του Thomas Monconduit βρίσκει σε σώματα, αλλά ο γκολκίπερ αντιδρά σωστά

46'

46'

45+6'

Οι δύο ομάδες δεν έχουν πολλές διαφορές στο πρώτο ημίχρονο

45+6'

45+6'

Κατοχή: Μπρεστ: 50%, Λοριάν: 50%.

45+5'

Μετά από βίαιο μαρκάρισμα, ο Houboulang Mendes δικαίως σημειώνεται στο μπλοκάκι του διαιτητή

45+5'

Ο Martin Satriano από την ομάδα Μπρεστ δέχεται κίτρινη κάρτα μετά από επικίνδυνο μαρκάρισμα σε αντίπαλο παίκτη.

45+4'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Martin Satriano για την ομάδα Μπρεστ. Ο Houboulang Mendes σταματάει την φάση.

45+3'

45+3'

Ο Armand Lauriente πηγαίνει για γκολ, αλλά η προσπάθειά του δεν ήταν ποτέ κοντά στο στόχο.

45+2'

Η ομάδα Λοριάν έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

45+1'

45+1'

Κίτρινη κάρτα για τον Armand Lauriente

45+1'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Armand Lauriente για την ομάδα Λοριάν. Ο Romain Del Castillo σταματάει την φάση.

45'

Κατοχή: Μπρεστ: 51%, Λοριάν: 49%.

44'

Ο Romain Del Castillo από την ομάδα Μπρεστ προσπαθεί να σκοράρει έξω από την περιοχή. Δυστυχώς η προσπάθειά του πέρασε μόλις άουτ.

44'

43'

Κίτρινη κάρτα για τον Bonke Innocent

43'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Bonke Innocent από την ομάδα Λοριάν ανατρέπει τον Jean-Kevin Duverne

43'

Καλή ενέργεια από τον Bonke Innocent ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

42'

40'

Κατοχή: Μπρεστ: 56%, Λοριάν: 44%.

39'

39'

39'

37'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Thomas Monconduit για την ομάδα Λοριάν. Ο Hugo Magnetti σταματάει την φάση.

36'

36'
Απόκρουση

Ο Jean-Kevin Duverne απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

36'

35'

Ο Houboulang Mendes από την ομάδα Λοριάν στέλνει την μπάλα μέσα στην περιοχή αλλά κόβεται από έναν αντίπαλο.

35'

35'

Κατοχή: Μπρεστ: 62%, Λοριάν: 38%.

34'

34'

33'

33'

32'

Ο Mohamed Youcef Belaili δίνει τη θέση του στον Jere Uronen

32'

Ο Armand Lauriente επιχειρεί να σκοράρει με απευθείας φάουλ, αλλά η μπάλα φεύγει άουτ

30'

Κατοχή: Μπρεστ: 64%, Λοριάν: 36%.

29'
Κόκκινη κάρτα

ΑΠΟΒΟΛΗ! - Ο Brendan Chardonnet έκανε φάουλ και αποβάλλεται καθώς ήταν ο τελευταίος παίκτης!

29'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Brendan Chardonnet από την ομάδα Μπρεστ ανατρέπει τον Terem Moffi

29'

Κίνδυνος! Ο Houboulang Mendes από την ομάδα Λοριάν δίνει μία σωστή πάσα στην πλάτη της άμυνας και βρίσκει έναν συμπαίκτη του.

29'

Ο Julien Laporte από την ομάδα Λοριάν το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Martin Satriano

28'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Franck Honorat για την ομάδα Μπρεστ. Ο Matthieu Dreyer σταματάει την φάση.

27'

27'

26'

Το απευθείας φάουλ του Armand Lauriente κατέληξε στα χέρια του γκολκίπερ, ο οποίος δίνει συνέχεια στο ματς

26'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Romain Del Castillo από την ομάδα Μπρεστ ανατρέπει τον Thomas Monconduit

25'

Κατοχή: Μπρεστ: 65%, Λοριάν: 35%.

24'

Ο Romain Del Castillo από την ομάδα Μπρεστ στέλνει την μπάλα μέσα στην περιοχή αλλά κόβεται από έναν αντίπαλο.

24'

24'

24'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Lilian Brassier από την ομάδα Μπρεστ ανατρέπει τον Bonke Innocent

23'

Καλή ενέργεια από τον Terem Moffi ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

23'

Καλή στιγμή καθώς ο Dango Ouattara από την ομάδα Λοριάν βρήκε ωραία τον συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή...

23'

22'

22'

Και οι δύο πλευρές προσπαθούν να διασπάσουν τις αντίπαλες άμυνες

22'

22'

21'

21'

Ο Thomas Monconduit επιστρέφει στο γήπεδο.

21'

Η ομάδα Μπρεστ παίζει κοντά την μπάλα σε ελεύθερο.

21'

21'

Δεν μοιάζουν καλά τα πράγματα, με τον Thomas Monconduit να μεταφέρεται εκτός γηπέδου για να δεχτεί ιατρική περίθαλψη

20'

Ο Thomas Monconduit είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

20'

Κατοχή: Μπρεστ: 73%, Λοριάν: 27%.

19'

19'

19'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Martin Satriano από την ομάδα Μπρεστ ανατρέπει τον Leo Petrot

18'

18'

17'

Η ομάδα Λοριάν ξεκινάει αντεπίθεση

17'

Ο Franck Honorat από την ομάδα Μπρεστ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

16'

16'

15'

15'

Κατοχή: Μπρεστ: 69%, Λοριάν: 31%.

15'

Τέλεια ημέρα για ποδόσφαιρο, με ηλιόλουστο καιρό

15'

14'

14'

Ο Thomas Monconduit δοκιμάζει τον Marco Bizot με ένα μακρινό σουτ το οποίο όμως αποκρούεται!

14'

13'

13'

12'

12'

11'

Ο Mohamed Youcef Belaili από την ομάδα Μπρεστ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

11'

11'

10'

10'

Κατοχή: Μπρεστ: 83%, Λοριάν: 17%.

9'

9'

9'

9'

8'

Ο Laurent Abergel τιμωρείται για σπρώξιμο στον Lilian Brassier

8'

7'

6'

6'

5'

5'

Κατοχή: Μπρεστ: 86%, Λοριάν: 14%.

5'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Dango Ouattara για την ομάδα Λοριάν. Ο Marco Bizot σταματάει την φάση.

5'
Απόκρουση

5'

Καλή στιγμή καθώς ο Terem Moffi από την ομάδα Λοριάν βρήκε ωραία τον συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή...

5'

Ο Terem Moffi από την ομάδα Λοριάν προωθεί την μπάλα μπροστά και προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρία

4'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Bonke Innocent από την ομάδα Λοριάν ανατρέπει τον Lucien Agoume

3'

2'

2'

2'

1'

1'

1'

Συννεφιασμένος ο καιρός αυτήν τη στιγμή.

1'

1'

Η ομάδα Μπρεστ είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

0'

0'

Καλησπέρα σας από το Stade Francis le Ble, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Μεγαλύτερο το κίνητρο των «μπακαλιάρων» στο ντέρμπι

Η Μπρεστ θα κοντραριστεί με τη Λοριάν σε γειτονικό ντέρμπι στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Λιγκ 1. Οι γηπεδούχοι προέρχονται από ισοπαλία στο «σπίτι» της Ρεμς, ενώ οι φιλοξενούμενοι ηττήθηκαν εντός έδρας από τη Μονπελιέ.

ΜΠΡΕΣΤ

Το πρόγραμμα της προηγούμενης «στροφής» την υποχρέωσε να ταξιδέψει στην πόλη Ρεμς ούτως ώστε να δοκιμαστεί στην έδρα της τοπικής και ομώνυμης ομάδας. Άξιζε τη νίκη αλλά παραχώρησε ισοπαλία 1-1. Αιφνιδιάστηκε στο 4’ και είδε τους γηπεδούχους να ανοίγουν το σκορ με κεφαλιά του αμυντικού Φαές. Ισορρόπησε σιγά-σιγά και στο 34’ ισοφάρισε με ωραίο πλασέ του Σατριάνο μέσα από την περιοχή. Το δεύτερο μέρος της ανήκε εξ ολοκλήρου. Κέρδισε πέναλτι για αντικανονικό μαρκάρισμα εντός περιοχής. Ο Μπελαϊλί ανέλαβε την ευθύνη αλλά δεν νίκησε τον τερματοφύλακα Ραΐκοβιτς ο οποίος απέκρουσε σωτήρια. Δεν το έβαλε κάτω και λίγο αργότερα είχε δοκάρι σε κεφαλιά του Μπρασιέ από τη μικρή περιοχή. Η τύχη δεν της χαμογέλασε ποτέ, καθώς και η προσπάθεια του Μανέτι σταμάτησε στην αριστερή δοκό της εστίας των «ερυθρόλευκων». Πίεσε μέχρι το τέλος αλλά δεν βρήκε ποτέ το γκολ της ανατροπής.

Αυτό ήταν το δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι στο οποίο η Μπρεστ δεν έφυγε με σκυμμένο το κεφάλι, καθώς είχε προηγηθεί η άνετη επικράτηση κόντρα στην Τρουά. Έχει συγκεντρώσει 32 βαθμούς και βρίσκεται στην 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Αν δεν εμφανίσει τάσεις «αυτοκτονίας» θα σωθεί χωρίς κανένα πρόβλημα και θα αναζητήσει το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα, δίχως ρεαλιστικές ελπίδες για να φτάσει πιο ψηλά. Οι «πειρατές» έχουν υιοθετήσει ένα αμυντικό στιλ παιχνιδιού και δεν είναι τυχαίο ότι τα τέσσερα από τα πέντε πιο πρόσφατα ματς τους ολοκληρώθηκαν Under.

Ο τεχνικός του συλλόγου Μισέλ Ντερ Ζακαριάν υποστήριξε: «Μας έμεινε μία πικρή γεύση στον αγώνα με τη Ρεμς αλλά είναι σημαντικό να μην χάνεις όταν δεν είσαι σε θέση να κερδίσεις. Κι εμείς το καταφέραμε. Παίξαμε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και θα μπορούσαμε να έχουμε κερδίσει. Σίγουρα στο τρανζίσιον δεν αμυνθήκαμε σωστά κι επιτρέψαμε φάσεις στους αντιπάλους μας. Είχαμε μεγάλη ακρίβεια στο παιχνίδι μας και περιμένω να συνεχίσουμε στο ίδιο επίπεδο απέναντι στη Λοριάν».

Αγωνιστικά Νέα: Ο μοναδικός «πονοκέφαλος» αφορά τον μπακ Πιερ-Γκάμπριελ (24/0) ο οποίος είναι τραυματίας.

ΛΟΡΙΑΝ

Την περασμένη εβδομάδα κλήθηκε να αντιμετωπίσει εντός έδρας τη Μονπελιέ και να επιβεβαιώσει ότι βρίσκεται σε καλή κατάσταση. Δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε δίκαια με το οριακό 0-1. Διατήρησε μία ανούσια κατοχή της μπάλας στο πρώτο σαρανταπεντάλεπτο και δημιούργησε μόνο μία καλή στιγμή μπροστά στην εστία των φιλοξενούμενων. Την ίδια στιγμή κινδύνευσε σοβαρά σε δύο περιπτώσεις. Μπήκε δυνατά στην επανάληψη και πλησίασε στο γκολ. Στο 56’ όμως είδε τους αντιπάλους της να ανοίγουν το σκορ. Ο Σαβανιέ βρέθηκε αμαρκάριστος στο «ύψος» της μεγάλης περιοχής και με πανέμορφο φαλτσαριστό πλασέ την ανάγκασε να κυνηγάει στο σκορ. Ήθελε να αντιδράσει αλλά δεν γνώριζε τον τρόπο και βγήκε μαζικά στην επίθεση αφήνοντας μεγάλα αμυντικά κενά. Ήταν τυχερή και δεν δέχτηκε άλλο γκολ, ωστόσο δεν απάντησε ποτέ και μοιραία έφυγε με σκυμμένο το κεφάλι από το γήπεδο.

Η Λοριάν μετά από δύο παιχνίδια στα οποία δεν είχε χάσει, γεύτηκε ξανά την πίκρα της ήττας και «προσγειώθηκε» απότομα. Η συγκομιδή των 21 βαθμών φέρνει τους «μπακαλιάρους» στην 18η θέση του βαθμολογικού πίνακα, καθώς υπερτερούν στην ισοβαθμία με τη Μετς και την Μπορντό, αλλά υστερούν σ’ εκείνη με την Τρουά. Το βέβαιο είναι ότι εξελίσσονται σ’ ένα από τα φαβορί για υποβιβασμό, με την επίθεση να αποτελεί τη μεγάλη τους αδυναμία, καθώς διαθέτουν τη χειρότερη στη Λιγκ 1 με μόλις 20 τέρματα στο ενεργητικό τους. Τα επτά από τα δέκα πιο πρόσφατα ματς τους ήταν Under.

«Απογοητευτήκαμε πολύ για την ήττα μας από τη Μονπελιέ. Δεν είναι δυνατόν να κάνουμε τόσες σέντρες και τόσα σουτ και να μην σκοράρουμε. Έχουμε επιθετικούς που δεν είναι τόσο αποτελεσματικοί όσο πρέπει. Δυστυχώς οι αντίπαλοι κάνουν μία ευκαιρία και μας βάζουν γκολ. Εμείς δεν έχουμε τόσο ώριμους παίκτες και το πληρώνουμε. Κάναμε ό,τι μπορούσαμε αλλά δεν απέδωσε και πρέπει να επικεντρωθούμε στο ντέρμπι με την Μπρεστ όπου θέλουμε νίκη και εκδίκηση για την ήττα του πρώτου γύρου» ήταν τα λόγια του προπονητή της ομάδας, Κριστόφ Πελισιέ.

Αγωνιστικά Νέα: Θα λείψουν οι μέσοι Λεμουάν (12/0) και Ντιαρά (13/0). Έτοιμος ο αμυντικός Μορέλ (4/0).

Δημήτρης Ρήγας Αθλητικογράφος

Η Μπρεστ θα χρειαστεί απλώς να είναι σοβαρή μέχρι το τέλος της σεζόν για να «σφραγίσει» την παραμονή της στη Λιγκ 1. Σαφώς πιο μπλεγμένη η Λοριάν η οποία υπέστη ήττα-πισωγύρισμα από τη Μονπελιέ κι αποτελεί μία από τις ομάδες που θα παλέψουν έως το φινάλε για τη σωτηρία τους. Οι «πειρατές» έχουν πια ως βασικό στόχο να μην χάνουν και προσπαθούν πάντοτε να είναι προσεκτικοί. Στον αντίποδα οι «μπακαλιάροι» έχουν τεράστια ανάγκη τους βαθμούς αλλά δύσκολα θα ρισκάρουν σ’ ένα ματς που αποτελεί και γειτονικό ντέρμπι της Βρετάνης. Αξίζει το ρίσκο στην ισοπαλία και θα το πάρουμε.

• Η ομάδα Λοριάν δεν έχει κερδίσει στους τελευταίους 10 από 11 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: 1X με απόδοση 1.27 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Λοριάν έχασε στους τελευταίους 5 από 6 αγώνες εκτός έδρας σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: 1 με απόδοση 2.02 στον ΟΠΑΠ
  • Στους τελευταίους 5 από 6 αγώνες της ομάδας Μπρεστ, μπήκαν λιγότερα από 2.5 γκολ (σε όλες τις διοργανώσεις).
    Σημείο: Under με απόδοση 1.70 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Λοριάν έχανε στο ημίχρονο στους τελευταίους 5 από 6 αγώνες εκτός έδρας σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: Ημ.1 με απόδοση 2.65 στον ΟΠΑΠ

ΓΑΛΛΙΑ: Λιγκ 1