Μπέτις - Μαγιόρκα

19/3/2023 15:00
Κωδ ΟΠΑΠ: 1276
1 - 0
Ο συγκεκριμένος αγώνας παίχτηκε πριν 409 ημέρες. Για να δείτε την τελευταία αναμέτρηση πατήστε εδώ: Μαγιόρκα - Μπέτις στις 27/1/2024

• Θεατές: 50402
90+6'

90+6'

Κατοχή: Μπέτις: 61%, Μαγιόρκα: 39%.

90+5'

Η ομάδα Μπέτις εκτελεί πλάγιο μπροστά από την αντίπαλη περιοχή

90+5'

Η ομάδα Μαγιόρκα εκτελεί πλάγιο στο δικό της μισό του γηπέδου

90+5'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Ludwig Augustinsson από την ομάδα Μαγιόρκα ανατρέπει τον Youssouf Sabaly

90+4'

Ο Andres Guardado από την ομάδα Μπέτις απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

90+4'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Youssouf Sabaly από την ομάδα Μπέτις ανατρέπει τον Amath Ndiaye

90+3'

Ο Antonio Raillo κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον William Carvalho.

90+3'

Ελεύθερο για την ομάδα Μπέτις

90+2'

90+2'

Ο Borja Iglesias δίνει τη θέση του στον Willian Jose

90+2'

Καλή ενέργεια από τον Youssouf Sabaly ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

90+2'

Ο Youssouf Sabaly τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

90+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 4'

90+1'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Abdon Prats από την ομάδα Μαγιόρκα ανατρέπει τον Guido Rodriguez

90'

Κατοχή: Μπέτις: 60%, Μαγιόρκα: 40%.

89'

Ο Matija Nastasic σταματά επιτυχώς το σουτ

89'

Το σουτ του William Carvalho μπλοκάρεται

89'

88'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Guido Rodriguez από την ομάδα Μπέτις ανατρέπει τον Ludwig Augustinsson

87'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Amath Ndiaye από την ομάδα Μαγιόρκα ανατρέπει τον Guido Rodriguez

86'

86'

85'

Ο Victor Ruiz από την ομάδα Μπέτις απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

85'

Ο Kang-In Lee από την ομάδα Μαγιόρκα εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

85'

Ο διαιτητής δε δέχεται τα παράπονα από τον Javier Aguirre, που βλέπει κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία

84'

Ο William Carvalho κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Inigo Ruiz de Galarreta.

83'

Ο German Pezzella δίνει τη θέση του στον Victor Ruiz

83'

Ο Sergio Canales δίνει τη θέση του στον Joaquin

82'

Ο Giovanni Gonzalez από την ομάδα Μαγιόρκα είναι σε θέση οφσάιντ

82'

Η ομάδα Μαγιόρκα εκτελεί πλάγιο μπροστά από την αντίπαλη περιοχή

81'

Ο Borja Iglesias από την ομάδα Μπέτις απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

81'

Ο Kang-In Lee από την ομάδα Μαγιόρκα εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

80'

Ο διαιτητής δε δέχεται τα παράπονα από τον Andres Guardado, που βλέπει κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία

80'

Κατοχή: Μπέτις: 62%, Μαγιόρκα: 38%.

80'

Καλή ενέργεια από τον Tino Kadewere ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

79'

78'

Ο William Carvalho από την ομάδα Μπέτις κάνει το φάουλ καθώς βρίσκει με τον αγκώνα του τον Kang-In Lee

78'

Ο Edgar Gonzalez από την ομάδα Μπέτις απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

77'

Η ομάδα Μπέτις εκτελεί πλάγιο στο δικό της μισό του γηπέδου

77'

Ο Vedat Muriqi δίνει τη θέση του στον Abdon Prats

76'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Juanmi από την ομάδα Μπέτις ανατρέπει τον Giovanni Gonzalez

75'

75'

75'

Ο Antonio Sanchez από την ομάδα Μαγιόρκα απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

74'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Kang-In Lee από την ομάδα Μαγιόρκα ανατρέπει τον William Carvalho

72'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Antonio Sanchez από την ομάδα Μαγιόρκα ανατρέπει τον Guido Rodriguez

72'

71'

Ο Pablo Maffeo δίνει τη θέση του στον Amath Ndiaye

70'

Ο Antonio Raillo από την ομάδα Μαγιόρκα απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

70'

70'

70'

Ο Andres Guardado απομακρύνει τη μπάλα

69'

Ο Ayoze Perez δίνει τη θέση του στον William Carvalho

69'

Ο Rodri δίνει τη θέση του στον Juanmi

68'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο German Pezzella από την ομάδα Μπέτις ανατρέπει τον Vedat Muriqi

68'

Ο Giovanni Gonzalez από την ομάδα Μαγιόρκα απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

67'

Η ομάδα Μπέτις έχει την κατοχή της μπάλας

65'

64'

64'

Ο Vedat Muriqi από την ομάδα Μαγιόρκα είχε προσπάθεια εκτός στόχου

62'

60'

Ο Borja Iglesias από την ομάδα Μπέτις είναι σε θέση οφσάιντ

60'

60'

Ο Tino Kadewere από την ομάδα Μαγιόρκα είναι σε θέση οφσάιντ

58'

Ο Vedat Muriqi υποπίπτει σε χέρι

58'

Ο Edgar Gonzalez κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Tino Kadewere.

58'

58'

Παίκτης της ομάδας Μαγιόρκα επιχειρεί μακρινό γέμισμα στην αντίπαλη περιοχή

58'

57'

Ο Iddrisu Baba δίνει τη θέση του στον Antonio Sanchez

57'

Ο Daniel Rodriguez δίνει τη θέση του στον Tino Kadewere

57'

Ο Jaume Costa δίνει τη θέση του στον Ludwig Augustinsson

56'

56'

Ο German Pezzella απομακρύνει τη μπάλα

56'

Κατοχή: Μπέτις: 64%, Μαγιόρκα: 36%.

54'

Κίτρινη κάρτα για τον Matija Nastasic

54'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Matija Nastasic από την ομάδα Μαγιόρκα ανατρέπει τον Sergio Canales

54'

Ο Youssouf Sabaly από την ομάδα Μπέτις απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

54'

54'

Ο Pablo Maffeo κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Juan Miranda.

54'

53'

53'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Pablo Maffeo από την ομάδα Μαγιόρκα αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

53'

Η σέντρα από τον Iddrisu Baba από την ομάδα Μαγιόρκα βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

52'

Η σέντρα από τον Juan Miranda από την ομάδα Μπέτις βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

50'

Κατοχή: Μπέτις: 66%, Μαγιόρκα: 34%.

49'

Ο Sergio Canales έδωσε την ασίστ για το γκολ!

48'

Ο Youssouf Sabaly έδωσε την ασίστ για το γκολ.

48'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Borja Iglesias σκοράρει με το δεξί πόδι!

48'

Το σουτ του Youssouf Sabaly μπλοκάρεται

47'

47'

47'

Ο Juan Miranda από την ομάδα Μπέτις απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

46'

Ο Giovanni Gonzalez απομακρύνει τη μπάλα

46'

46'

50402 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

46'

45+2'

45+2'

45+2'

45+1'

45+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 1'

45'

45'

44'

Απρόσεκτο μαρκάρισμα εδώ. Ο Youssouf Sabaly υποπίπτει σε σκληρό φάουλ στον Kang-In Lee

44'

Ο Predrag Rajkovic από την ομάδα Μαγιόρκα απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

44'

44'

Ο Giovanni Gonzalez σταματά επιτυχώς το σουτ

44'

Το σουτ του Sergio Canales μπλοκάρεται

43'

Ο Guido Rodriguez κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

43'

Ο Iddrisu Baba απομακρύνει τη μπάλα

42'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Edgar Gonzalez από την ομάδα Μπέτις ανατρέπει τον Kang-In Lee

42'

42'

Ο Giovanni Gonzalez κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

41'

41'

40'

Ο Rodri από την ομάδα Μπέτις είναι σε θέση οφσάιντ

40'

Κατοχή: Μπέτις: 67%, Μαγιόρκα: 33%.

39'

38'

Ο Guido Rodriguez κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Vedat Muriqi.

38'

Ελεύθερο για την ομάδα Μαγιόρκα

37'

37'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Kang-In Lee από την ομάδα Μαγιόρκα ανατρέπει τον Youssouf Sabaly

36'

36'

36'

Ο Vedat Muriqi κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον German Pezzella.

35'

Ο Iddrisu Baba σταματά επιτυχώς το σουτ

35'

34'

33'

Ο Antonio Raillo απομακρύνει τη μπάλα

33'

31'

Κατοχή: Μπέτις: 63%, Μαγιόρκα: 37%.

31'

31'

Κίτρινη κάρτα για τον Jaume Costa

31'

Ο Jaume Costa από την ομάδα Μαγιόρκα κάνει το φάουλ καθώς βρίσκει με τον αγκώνα του τον Rodri

29'

Ο German Pezzella κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Vedat Muriqi.

29'

Ο Ayoze Perez σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Predrag Rajkovic ελέγχει την φάση

27'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Daniel Rodriguez από την ομάδα Μαγιόρκα ανατρέπει τον Andres Guardado

26'

Το σουτ του Guido Rodriguez μπλοκάρεται

26'

26'

Ο Vedat Muriqi από την ομάδα Μαγιόρκα απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

26'

Ο Sergio Canales από την ομάδα Μπέτις εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

26'

26'

Ο Sergio Canales από την ομάδα Μπέτις εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

25'

Ο Matija Nastasic από την ομάδα Μαγιόρκα απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

25'

Ο Sergio Canales από την ομάδα Μπέτις εκτελεί χαμηλά το κόρνερ από τα δεξιά.

24'

22'

Ο Vedat Muriqi από την ομάδα Μαγιόρκα είναι σε θέση οφσάιντ

22'

Ο Edgar Gonzalez σταματά επιτυχώς το σουτ

22'

Το σουτ του Jaume Costa μπλοκάρεται

22'

Ο Antonio Raillo κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Borja Iglesias.

22'

21'

21'

Ο Iddrisu Baba από την ομάδα Μαγιόρκα απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

20'

20'

Κατοχή: Μπέτις: 70%, Μαγιόρκα: 30%.

19'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Jaume Costa από την ομάδα Μαγιόρκα ανατρέπει τον Youssouf Sabaly

18'

17'

17'

Ο Juan Miranda από την ομάδα Μπέτις δεν πιάνει καλά το σουτ και η μπάλα φεύγει μακριά από την εστία

17'

Η σέντρα από τον Sergio Canales από την ομάδα Μπέτις βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

16'

16'

Ο Jaume Costa αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

15'

Κατοχή: Μπέτις: 78%, Μαγιόρκα: 22%.

15'

12'

12'

11'

Ο Jaume Costa τιμωρείται για σπρώξιμο στον Sergio Canales

11'

Κατοχή: Μπέτις: 74%, Μαγιόρκα: 26%.

10'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Ayoze Perez από την ομάδα Μπέτις ανατρέπει τον Giovanni Gonzalez

10'

10'

10'

8'

8'

Ο Andres Guardado αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

7'

Ο Sergio Canales από την ομάδα Μπέτις εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

7'

6'

6'

5'

Κατοχή: Μπέτις: 50%, Μαγιόρκα: 50%.

4'

Ο Iddrisu Baba κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

4'

3'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Kang-In Lee από την ομάδα Μαγιόρκα ανατρέπει τον Rui Silva

2'

Ο Daniel Rodriguez τιμωρείται για σπρώξιμο στον Rodri

2'

Ο Daniel Rodriguez κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

2'

1'

1'

Ο Jaume Costa από την ομάδα Μαγιόρκα το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Sergio Canales

1'

1'

Τέλεια ημέρα για ποδόσφαιρο, με ηλιόλουστο καιρό

1'

Η ομάδα Μαγιόρκα είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

0'

0'

Καλησπέρα σας από το Estadio Benito Villamarin, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Πέντε συνεχόμενες εκτός έδρας ήττες η Μαγιόρκα

Η Μπέτις γλίτωσε την ήττα στο Θεράμικα και τώρα επιστρέφει στην Ανδαλουσία έχοντας και ένα ευρωπαϊκό ματς μεσοβδόμαδα για να υποδεχθεί την... ανύπαρκτη εκτός Μαγιόρκα.

Παρέμεινε αήττητη για πέμπτη σερί αγωνιστική (3-2-0), αφού φιλοξενήθηκε στο Θεράμικα από τη Βιγιαρεάλ και πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας μετά το 1-1. Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά ισορροπημένο με την Μπέτις να παίρνει το προβάδισμα στο 38΄ με τον Μπόρχα Ιγκλέσιας, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Ρέινα με την μπάλα να του φεύγει μέσα από τα χέρια. Στην επανάληψη, η Βιγιαρεάλ ήταν καλύτερη και ισοφάρισε με τον Γέρεμι Πίνο στο 50', ενώ δημιούργησε ευκαιρίες για την ανατροπή με τους Ανδαλουσιάνους να έχουν περισσότερο παθητικό ρόλο στο ματς.

Πάντως, η Μπέτις πήρε αυτό που ήθελε, καθώς σε πιθανή ισοβαθμία με τη Βιγιαρεάλ έχει το πάνω χέρι μιας και είχε επικρατήσει στον πρώτο γύρο του ισπανικού πρωταθλήματος και συνεχίζει την προσπάθεια της για έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ.

«Παίρνουμε την ισοπαλία για τα καλά, είναι ένα βαθμό εκτός έδρας απέναντι σε αντίπαλο του Champions League. Αν δεν μπορείς να κερδίσεις, πρέπει να ισοφαρίσεις. Είχαμε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο όπου ίσως μπορούσαμε να έχουμε διαφορά ακόμη ενός γκολ. Παρόλα αυτά ο βαθμός είναι πολύ καλός, αφού έχουμε υπέρ μας την ισοβαθμία, έχοντας κερδίσει στο ματς του πρώτου γύρου. Ναι, νομίζω ότι στο δεύτερο ημίχρονο η Βιγιαρεάλ είχε περισσότερο έλεγχο της μπάλας. Αν και δεν μας δημιούργησαν πολλά, είχαν κάποιες ευκαιρίες.» ανέφερε ο κόουτς Μανουέλ Πελεγκρίνι.

Την Πέμπτη έμεινε εκτός ευρωπαϊκών διοργανώσεων αφού είχε τον επαναληπτικό στην Ανδαλουσία κόντρα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μετά το 4-1 στο Ολντ Τράφορντ και έχασε και στην Ισπανία με 1-0. Το μοναδικό γκολ της συνάντησης πέτυχε ο Μάρκους Ράσφορντ στο 56ο λεπτό της συνάντησης.

Αγωνιστικά Νέα: Τιμωρημένος είναι ο εξτρέμ Λουίζ Ενρίκε (23/1), αλλά εξέτισε και επιστρέφει ο μέσος Καρβάλιο (21/2). Νέα απώλεια ο μπακ Αμπνέρ (7/0). Σημαντική η απουσία του μεσοεπιθετικού Φεκίρ (15/2). Παραμένει εκτός ο στόπερ Λουίζ Φελίπε (14/0).Η ήττα από την ουραγό Έλτσε στο Son Moix ήταν μια κακή παρένθεση, αφού την προηγούμενη αγωνιστική φιλοξένησε την Σοσιεδάδ και πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας μετά το 1-1, αν και δεν είχε στη διάθεση της, τον πρώτο της σκόρερ Μουρίκι λόγω τιμωρίας. Επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα αν και δεν ξεκίνησε καθόλου καλά το ματς με τους Βάσκους να ανοίγουν το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό με τον Κάρλος Φερνάντεθ.

Όμως, στο δεύτερο ημίχρονο η είσοδος του Πρατς άλλαξε την εικόνα του ματς με την Μαγιόρκα να μπαίνει πιο δυνατά και να ισοφαρίζει με τον Λι στο 50΄ και είχε δοκάρι με τον Εντιαγέ στο 85'. Στις καθυστερήσεις η Σοσιεδάδ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μερίνο, αλλά τίποτα δεν άλλαξε. Τώρα η Μαγιόρκα πάει στην Ανδαλουσία και είναι αξιοσημείωτο πως έχει να πανηγυρίσει βαθμό εκτός έδρας από τον περασμένο Νοέμβριο και συγκεκριμένα στις 6 Νοέμβρη που κέρδισε τη Βιγιαρεάλ. Έκτοτε μετράει πέντε συνεχόμενες ήττες.

«Για τρίτη φορά στη σεζόν χάσαμε ήδη στο λεπτό 5 και αυτό είναι πολύ δύσκολο γιατί υπονομεύει το ηθικό σας. Η ομάδα χτυπήθηκε και κινδυνεύαμε να νικήσουμε με ένα δεύτερο γκολ Φτάσαμε στο ημίχρονο, αναδιοργανωθήκαμε, κάναμε κάποιες προσαρμογές και δείξαμε άλλο πρόσωπο στο δεύτερο ημίχρονο. Μετά από 15 σεζόν σε αυτή τη χώρα, πιστεύω ότι υπάρχει πάντα δικαιοσύνη στο τέλος. Αν δουλέψεις, πετυχαίνεις τον στόχο και αυτή η ομάδα το κάνει. Πρέπει να κάνεις μεγάλη σωματική προσπάθεια γιατί η ποιότητα δεν πρόκειται να σου δώσει» είπε ο Μεξικανός τεχνικός Χαβιέρ Αγκίρε.

Αγωνιστικά Νέα: Εξέτισε και επιστρέφει ο επιθετικός Μουρίκι (22/10). Εκτός ο αμυντικός Βάλιεντ (20/0).

Γιώργος Βροντάκης Αθλητικογράφος

Η Μπέτις παρέμεινε αήττητη για πέμπτη σερί αγωνιστική (3-2-0) περνώντας δύσκολες στιγμές στην έδρα της Βιγιαρεάλ, αλλά τώρα επιστρέφει στην Ανδαλουσία για να αντιμετωπίσει την Μαγιόρκα που είναι... ανύπαρκτη εκτός έδρας. Οι φιλοξενούμενοι έχουν να πάρουν βαθμό μακριά από το νησί τους από τις 6 Νοέμβρη, αφού μετράνε πέντε συνεχόμενες ήττες. Άσος από εμάς.

• Η ομάδα Μαγιόρκα έχασε στους τελευταίους 5 αγώνες εκτός έδρας στη διοργάνωση Λα Λίγκα.
    Σημείο: 1 με απόδοση 1.85 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Μπέτις ήταν ισόπαλη στο ημίχρονο στους τελευταίους 5 από 6 αγώνες εντός έδρας σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: Ημ.X με απόδοση 1.91 στον ΟΠΑΠ

ΙΣΠΑΝΙΑ: Λα Λίγκα