49048 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

90+5'

Κατοχή: Λιλ: 47%, Τσέλσι: 53%.

90+5'

Ο Marcos Alonso επιχειρεί να σκοράρει με απευθείας φάουλ, αλλά η μπάλα φεύγει άουτ

90+4'

Κίτρινη κάρτα για τον Jose Fonte

90+4'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Jose Fonte από την ομάδα Λιλ ανατρέπει τον Romelu Lukaku

90+3'

Ο Benjamin Andre από την ομάδα Λιλ είναι σε θέση οφσάιντ

90+3'

Η ομάδα Τσέλσι κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

90+2'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο N'Golo Kante από την ομάδα Τσέλσι ανατρέπει τον Angel Gomes

90+2'

Ο Leo Jardim κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

90+2'
Σέντρα

Ο Mason Mount κάνει τη σέντρα

90+2'

Ο Leo Jardim έσωσε ένα σίγουρο γκολ! Ο Marcos Alonso βρέθηκε σε εξαιρετική θέση για να σκοράρει, αλλά ο Leo Jardim του αρνήθηκε το γκολ με μια μεγάλη απόκρουση.

90+2'

Ο N'Golo Kante «κόβει» την αντίπαλη άμυνα με μία τρομερή πάσα

90+1'

Η ομάδα Τσέλσι κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

90+1'

Ο Marcos Alonso από την ομάδα Τσέλσι στέλνει την μπάλα μέσα στην περιοχή αλλά κόβεται από έναν αντίπαλο.

90+1'

Ο Hakim Ziyech «κόβει» την αντίπαλη άμυνα με μία τρομερή πάσα

90+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 4'

90'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Burak Yilmaz από την ομάδα Λιλ ανατρέπει τον Ruben Loftus-Cheek

90'

Κατοχή: Λιλ: 49%, Τσέλσι: 51%.

90'

89'
Απόκρουση

Ο Jose Fonte απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

89'
Σέντρα

Ο Marcos Alonso κάνει τη σέντρα

88'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Xeka από την ομάδα Λιλ ανατρέπει τον Ruben Loftus-Cheek

88'

Η ομάδα Τσέλσι παίζει κοντά την μπάλα σε ελεύθερο.

88'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Xeka από την ομάδα Λιλ αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

88'
Σέντρα

Ο Timothy Weah κάνει τη σέντρα

87'

Ο Hatem Ben Arfa από την ομάδα Λιλ εκτελεί χαμηλά το κόρνερ από τα δεξιά.

87'
Σέντρα

Ο Timothy Weah από την ομάδα Λιλ προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

86'
Απόκρουση

Ο Antonio Ruediger απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

86'
Σέντρα

Ο Benjamin Andre κάνει τη σέντρα

86'

Η ομάδα Λιλ έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

85'

85'

85'

Ο Tiago Djalo από την ομάδα Λιλ είδε την πάσα του να κόβεται από έναν αντίπαλο.

84'
Ντρίμπλα

Επίδειξη τεχνικής κατάρτησης από τον Tiago Djalo , ο οποίος προσπερνάει με ντρίπλες τους αντιπάλους του

84'

84'

Ο N'Golo Kante τιμωρείται για σπρώξιμο στον Xeka

83'

Ο Kai Havertz δίνει τη θέση του στον Hakim Ziyech

82'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Jose Fonte από την ομάδα Λιλ ανατρέπει τον Mason Mount

82'

Η ομάδα Λιλ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

81'

81'

Η ομάδα Τσέλσι έχει την κατοχή της μπάλας

80'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Domagoj Bradaric από την ομάδα Λιλ ανατρέπει τον Ruben Loftus-Cheek

80'

79'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Romelu Lukaku από την ομάδα Τσέλσι ανατρέπει τον Angel Gomes

79'

Ο Kai Havertz σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Leo Jardim ελέγχει την φάση

79'

Η ομάδα Λιλ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

78'

77'

Ο Jonathan Bamba δίνει τη θέση του στον Angel Gomes

77'

Ο Gabriel Gudmundsson δίνει τη θέση του στον Domagoj Bradaric

77'

Ο Jonathan David δίνει τη θέση του στον Hatem Ben Arfa

77'

76'

Η ομάδα Λιλ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

76'
Σέντρα

75'

Ο Antonio Ruediger από την ομάδα Τσέλσι κάνει το φάουλ καθώς βρίσκει με τον αγκώνα του τον Jonathan Bamba

75'

Η ομάδα Τσέλσι κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

75'

Κατοχή: Λιλ: 48%, Τσέλσι: 52%.

74'

Η ομάδα Τσέλσι κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

74'

74'

Ο Christian Pulisic δίνει τη θέση του στον Romelu Lukaku

74'

Ο Jorginho δίνει τη θέση του στον Ruben Loftus-Cheek

73'

Ο Cesar Azpilicueta από την ομάδα Τσέλσι το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Gabriel Gudmundsson

73'

Ο Kai Havertz από την ομάδα Τσέλσι είναι σε θέση οφσάιντ

73'

Η ομάδα Λιλ έχει την κατοχή της μπάλας

71'

Ο Mason Mount έδωσε την ασίστ για το γκολ.

71'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Cesar Azpilicueta σκοράρει με το δεξί πόδι!

71'
Σέντρα

71'

Η ομάδα Τσέλσι έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

70'

Κατοχή: Λιλ: 50%, Τσέλσι: 50%.

69'

68'

68'

Ο Jonathan Bamba τιμωρείται για σπρώξιμο στον Marcos Alonso

67'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Kai Havertz από την ομάδα Τσέλσι ανατρέπει τον Tiago Djalo

66'

Ελεύθερο για την ομάδα Τσέλσι

65'

65'

65'

Ο Christian Pulisic υποπίπτει σε χέρι

64'

Ο Edouard Mendy κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

64'
Σέντρα

Ο Jonathan Bamba κάνει τη σέντρα

64'

63'

ΕΥΚΑΙΡΙΑ! Αυτό πραγματικά θα έπρεπε να ήταν γκολ. Ο Xeka χάνει μια τεράστια ευκαιρία με τη κεφαλιά του να βρίσκει στο δοκάρι!

63'
Σέντρα

Ο Burak Yilmaz κάνει τη σέντρα

63'

Ο Burak Yilmaz από την ομάδα Λιλ εκτελεί χαμηλά το κόρνερ από τα δεξιά.

63'
Απόκρουση

Ο Antonio Ruediger απομακρύνει τον κίνδυνο διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ...

63'
Απόκρουση

Ο Mason Mount απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

63'
Σέντρα

Ο Gabriel Gudmundsson κάνει τη σέντρα

63'

62'

Το παιχνίδι αρχίζει ξανά με ελεύθερο

61'

Ο Trevoh Chalobah είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

61'

60'

Η ομάδα Λιλ παίζει κοντά την μπάλα σε ελεύθερο.

60'

Κατοχή: Λιλ: 52%, Τσέλσι: 48%.

60'

Ο Antonio Ruediger αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

60'

Ο Marcos Alonso εκτελεί το φάουλ αλλά η μπάλα βρίσκει στο τείχος

58'

Ο Mehmet Zeki Celik δίνει τη θέση του στον Timothy Weah

58'

Ο Sven Botman είναι τραυματίας και αντικαθίσταται από τον Amadou Onana

58'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Xeka από την ομάδα Λιλ ανατρέπει τον Christian Pulisic

57'

57'

Δεν μοιάζουν καλά τα πράγματα, με τον Sven Botman να μεταφέρεται εκτός γηπέδου για να δεχτεί ιατρική περίθαλψη

56'

Ο Sven Botman είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

55'

55'

55'

54'

54'

54'

Ο Jorginho από την ομάδα Τσέλσι κάνει μία πάσα στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας αλλά «κόβεται από τον αντίπαλο.

54'

Ο Mehmet Zeki Celik επιστρέφει στο γήπεδο.

53'

53'

Δεν μοιάζουν καλά τα πράγματα, με τον Mehmet Zeki Celik να μεταφέρεται εκτός γηπέδου για να δεχτεί ιατρική περίθαλψη

53'

Ο Mehmet Zeki Celik είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

52'

52'

Ο Burak Yilmaz παίρνει την κεφαλιά και η μπάλα φεύγει ξυστά από το δοκάρι. Τόσο κοντά στο γκολ!

52'
Σέντρα

52'
Απόκρουση

Ο Marcos Alonso απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

51'
Σέντρα

Ο Tiago Djalo κάνει τη σέντρα

51'

Ο Jonathan David από την ομάδα Λιλ πιάνει την κεφαλιά αλλά η προσπάθεια του είναι πολύ άστοχη.

51'
Σέντρα

Ο Mehmet Zeki Celik κάνει τη σέντρα

51'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Mason Mount από την ομάδα Τσέλσι ανατρέπει τον Benjamin Andre

50'

50'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο N'Golo Kante από την ομάδα Τσέλσι ανατρέπει τον Xeka

50'

49'

49'

48'

Ο Cesar Azpilicueta τιμωρείται για σπρώξιμο στον Gabriel Gudmundsson

48'
Γέμισμα

Ο Marcos Alonso εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

47'

47'

47'

46'

Ο Jonathan Bamba από την ομάδα Λιλ είναι σε θέση οφσάιντ

46'

Η ομάδα Λιλ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

46'

46'

Ο Mateo Kovacic δίνει τη θέση του στον Mason Mount

46'

45+4'

45+4'

Κατοχή: Λιλ: 46%, Τσέλσι: 54%.

45+3'

Ο Jorginho έδωσε την ασίστ για το γκολ.

45+3'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Christian Pulisic σκοράρει με το δεξί πόδι!

45+3'

Ο Jorginho «κόβει» την αντίπαλη άμυνα με μία τρομερή πάσα

45+3'

45+2'

Η ομάδα Τσέλσι εκδηλώνει επίθεση

45+1'

45+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 3'

45+1'

45'

Κατοχή: Λιλ: 45%, Τσέλσι: 55%.

44'

44'
Απόκρουση

Ο Burak Yilmaz απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

44'

Ο Marcos Alonso από την ομάδα Τσέλσι εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

44'

43'

Κίτρινη κάρτα για τον Gabriel Gudmundsson

43'

Ο Gabriel Gudmundsson από την ομάδα Λιλ το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Kai Havertz

42'

42'

Ο Burak Yilmaz από την ομάδα Λιλ είναι σε θέση οφσάιντ

41'

41'

40'

Κατοχή: Λιλ: 41%, Τσέλσι: 59%.

40'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Benjamin Andre από την ομάδα Λιλ ανατρέπει τον Jorginho

39'

38'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Burak Yilmaz της ομάδας Λιλ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα από το σημείο του πέναλτι με το δεξί πόδι! Ο Edouard Mendy λίγο έλειψε να αποκρούσει.

38'

ΠΕΝΑΛΤΙ! - Ο Jorginho κάνει χέρι εντός περιοχής. Έντονες διαμαρτυρίες από τον Jorginho αλλά ο διαιτητής δε συγκινείται

37'
Πέναλτι

Μετά από εξέταση του VAR, ο διαιτητής αποφάσισε να αλλάξει την απόφασή του και να καταλογίσει πέναλτι για την ομάδα Λιλ!

36'

VAR - ΠΙΘΑΝΟ ΠΕΝΑΛΤΙ! - Ο διαιτητής σταματάει το παιχνίδι. Έλεγχος από το VAR σε εξέλιξη, πιθανός καταλογισμός πέναλτι.

36'

36'

Ο Sven Botman από την ομάδα Λιλ είδε την πάσα του να κόβεται από έναν αντίπαλο.

36'

Ο Jonathan David από την ομάδα Λιλ κάνει επιτυχημένη εναέρια πάσα σε συμπαίκτη του.

35'
Απόκρουση

Ο Edouard Mendy απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

35'
Γέμισμα

Ο Jonathan Bamba εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

34'

Κίτρινη κάρτα για τον Trevoh Chalobah

34'

Ο Trevoh Chalobah τιμωρείται για σπρώξιμο στον Jonathan David

33'

Ο Andreas Christensen είναι τραυματίας και αντικαθίσταται από τον Trevoh Chalobah

33'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Jonathan Bamba από την ομάδα Λιλ ανατρέπει τον Marcos Alonso

32'

Δεν μοιάζουν καλά τα πράγματα, με τον Andreas Christensen να μεταφέρεται εκτός γηπέδου για να δεχτεί ιατρική περίθαλψη

31'

Ο Andreas Christensen είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

31'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Cesar Azpilicueta από την ομάδα Τσέλσι ανατρέπει τον Tiago Djalo

30'

Κατοχή: Λιλ: 40%, Τσέλσι: 60%.

30'

30'

29'

28'

28'

27'

Ο Jonathan Bamba τιμωρείται για σπρώξιμο στον Thiago Silva

27'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Mateo Kovacic από την ομάδα Τσέλσι ανατρέπει τον Mehmet Zeki Celik

26'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο N'Golo Kante από την ομάδα Τσέλσι ανατρέπει τον Benjamin Andre

26'
Απόκρουση

Ο Tiago Djalo απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

26'
Σέντρα

26'
Απόκρουση

26'
Σέντρα

Ο Antonio Ruediger κάνει τη σέντρα

25'

25'

Κατοχή: Λιλ: 39%, Τσέλσι: 61%.

25'

24'

Ο Christian Pulisic από την ομάδα Τσέλσι κάνει την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ο Leo Jardim βγαίνει μπροστά και μαζεύει τη μπάλα

24'

Κίνδυνος! Ο Mateo Kovacic από την ομάδα Τσέλσι δίνει μία σωστή πάσα στην πλάτη της άμυνας και βρίσκει έναν συμπαίκτη του.

24'
Ντρίμπλα

Επίδειξη τεχνικής κατάρτησης από τον Mateo Kovacic , ο οποίος προσπερνάει με ντρίπλες τους αντιπάλους του

23'

23'

23'
Απόκρουση

Ο Sven Botman από την ομάδα Λιλ είναι σε εγρήγορση και γυρνάει με κεφαλιά στον τερματοφύλακα.

22'

22'

21'

21'
Σέντρα

Ο Burak Yilmaz από την ομάδα Λιλ κάνει την σέντρα μέσα στην περιοχή αλλά η μπάλα καταλήγει πλάγιο άουτ.

21'

Κίνδυνος! Ο Jonathan David από την ομάδα Λιλ δίνει μία σωστή πάσα στην πλάτη της άμυνας και βρίσκει έναν συμπαίκτη του.

21'

Καλή στιγμή καθώς ο Mateo Kovacic από την ομάδα Τσέλσι βρήκε ωραία τον συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή...

20'

Ο Jonathan David από την ομάδα Λιλ είναι σε θέση οφσάιντ

20'

19'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο N'Golo Kante από την ομάδα Τσέλσι ανατρέπει τον Tiago Djalo

19'

18'

18'

17'

Ο N'Golo Kante υποπίπτει σε χέρι

17'

16'

16'
Σέντρα

Ο Gabriel Gudmundsson από την ομάδα Λιλ προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

15'

Κατοχή: Λιλ: 36%, Τσέλσι: 64%.

15'

Το σουτ του Gabriel Gudmundsson μπλοκάρεται

15'
Σέντρα

14'

14'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Jorginho από την ομάδα Τσέλσι ανατρέπει τον Burak Yilmaz

14'
Απόκρουση

14'
Σέντρα

Ο Christian Pulisic κάνει τη σέντρα

13'

13'

12'

11'

11'

11'

Κατοχή: Λιλ: 34%, Τσέλσι: 66%.

11'

Ο Burak Yilmaz επιχειρεί να σκοράρει με απευθείας φάουλ, αλλά η μπάλα φεύγει άουτ

10'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Andreas Christensen από την ομάδα Τσέλσι ανατρέπει τον Jonathan David

8'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Mehmet Zeki Celik από την ομάδα Λιλ ανατρέπει τον Kai Havertz

8'
Απόκρουση

Ο Kai Havertz απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

8'

Ο Jonathan Bamba από την ομάδα Λιλ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

7'

Το σουτ του Burak Yilmaz μπλοκάρεται

7'

Ο Mehmet Zeki Celik από την ομάδα Λιλ είναι σε θέση οφσάιντ

7'

6'

6'

Κατοχή: Λιλ: 31%, Τσέλσι: 69%.

5'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο N'Golo Kante από την ομάδα Τσέλσι ανατρέπει τον Burak Yilmaz

5'

5'

4'

4'

Ο Xeka τιμωρείται για σπρώξιμο στον Kai Havertz

3'

2'

2'
Σέντρα

2'

2'
Απόκρουση

2'

Ο Jonathan Bamba από την ομάδα Λιλ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

1'
Σέντρα

1'

1'

Συννεφιασμένος ο καιρός αυτήν τη στιγμή.

1'

Η ομάδα Τσέλσι είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

0'

0'

Καλησπέρα σας από το Stade Pierre-Mauroy, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Στο γήπεδο η Τσέλσι παραμένει ποιοτική

Η Λιλ υποδέχεται την Τσέλσι για το δεύτερο μεταξύ τους παιχνίδι στη φάση των «16» του Τσάμπιονς Λιγκ. Δύσκολα τα πράγματα για τους γηπεδούχους, τα τυπικά για την πρόκριση θέλουν να κάνουν οι φιλοξενούμενοι.

Τι ισχύει: Δεύτερο ματς για τη φάση των 16 του Τσάμπιονς Λιγκ. Δεν ισχύει ο κανόνας του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση ισοπαλίας στο συνολικό σκορ ακολουθεί παράταση κι αν χρειαστεί πέναλτι.

Α' Παιχνίδι: Τσέλσι-Λιλ 2-0

ΛΙΛ

Δεν μπόρεσε να πάρει κάτι θετικό από την πρώτη αναμέτρηση στο Λονδίνο και γνώρισε την ήττα με 2-0 που τη φέρνει σε εξαιρετικά δύσκολη θέση όσον αφορά την υπόθεση πρόκριση. Δέχτηκε πίεση από νωρίς στο παιχνίδι, βρέθηκε δίκαια πίσω στο σκορ στο 8’ και παρά το γεγονός ότι ισορρόπησε το ρυθμό δεν φάνηκε απειλητικοί. Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε, σε μία αντεπίθεση στο 63’ είδε την αντίπαλο της να κάνει το 2-0 και πλέον στη Γαλλία ψάχνει την υπέρβαση.

Την Παρασκευή «σκόνταψε» στην εντός έδρας αναμέτρηση για το πρωτάθλημα απέναντι στη Σεντ Ετιέν, έμεινε στο 0-0 και έχασε έδαφος στη μάχη που δίνει για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο. Σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι, είχε τις καλύτερες στιγμές όμως στο 40’ ο Τσελίκ βρήκε το δοκάρι σε σουτ μέσα από την περιοχή και στο 48’ ο Ονανά από πλεονεκτική θέση έστειλε με κεφαλιά την μπάλα άουτ. Αυτές ήταν και οι δύο μεγαλύτερες ευκαιρίες στο παιχνίδι, δεν τις εκμεταλλεύτηκε και δεν σκόραρε.

Είδε έτσι την διαφορά από την 5η θέση να αυξάνεται στους τέσσερις βαθμούς, το πρωτάθλημα έχει άλλες 10 αγωνιστικές και η ίδια θέλει να βρεθεί όσο ψηλότερα γίνεται. Βέβαια πολύ δύσκολα θα ξεπεράσει την 4η Ρεν η οποία είναι 6 πόντους μπροστά της, το τελευταίο διάστημα όμως έχει χτίσει ένα αήττητο σερί και είναι προσπαθεί να βρει ρυθμό. Η Ευρώπη φέτος αποτέλεσε το μέρος όπου έφερε επιτυχίες αλλά το εμπόδιο της Τσέλσι μοιάζει ανυπέρβλητο.

«Από τότε που η Τσέλσι έχει αυτά τα θέματα, για περίπου τρεις εβδομάδες, συνεχίζουν να κερδίζουν. Οπότε δεν τους έχει επηρεάσει αγωνιστικά. Έχουμε ένα 10% για να προκριθούμε. Το Τσάμπιονς Λιγκ είναι μία εξαιρετική διοργάνωση όπου έχουν γίνει πολλά απρόβλεπτα πράγματα στην ιστορία. »

Αγωνιστικά Νέα: Σημαντική η απώλεια του μέσου Ρενάτο Σάντσες ο οποίος τραυματίστηκε και θα μείνει εκτός για τρεις εβδομάδες περίπου.

ΤΣΕΛΣΙ

Έδειξε την ανωτερότητα της στο πρώτο παιχνίδι και πήρε τη νίκη με 2-0 απέναντι στη Λιλ, κάνοντας το έργο της στον επαναληπτικό πιο εύκολο. Μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση, απείλησε δις με τον Χάβερτζ και τελικά ο Γερμανός στο 8’ με κεφαλιά της έδωσε το προβάδισμα. Δεν κινδύνεψε ουσιαστικά σε όλη την αναμέτρηση και στο 63’ βρήκε και δεύτερο γκολ με τον Πούλισικ έπειτα από ωραία ενέργεια του Καντέ.

Στο πρωτάθλημα δυσκολεύτηκε αρκετά την Κυριακή απέναντι στη Νιούκαστλ εντός έδρας όμως ένα γκολ του Χάβερτζ το 89’ της έδωσε τη νίκη. Επηρεασμένη ίσως και με όσα συμβαίνουν με τον Αμπράμοβιτς και τις κυρώσεις που της έχουν επιβληθεί, είχε την υπεροχή αλλά δυσκολευόταν να δημιουργήσει. Όλα αυτά βέβαια μέχρι το τέλος όπου ένα εξαιρετικό κοντρόλ του Χάβερτζ και ένα σουτ, της έδωσαν το προβάδισμα ενώ στις καθυστερήσεις ο Γερμανός είχε και δοκάρι για να «σφραγίσει» τη νίκη της ομάδας του.

Πέτυχε την 6η σερί νίκη της στο πρωτάθλημα, έχει σταθεροποιηθεί στην 3η θέση με 59 βαθμούς και προσπαθεί να συνεχίσει ανεπηρέαστη σε σχέση με τα όσα συμβαίνουν γύρω της. Αγωνιστικά πάντως έχει ρυθμό αλλά το θέμα είναι ότι άπαντες ασχολούνται με ό,τι άλλο εκτός από αυτό. Το πώς θα ταξιδέψει στη Γαλλία, που θα μείνει, πώς θα γυρίσει. Φαίνεται πάντως πως τα ξενοδοχείο έχει πληρωθεί ήδη από πριν οπότε για την ώρα δεν υπάρχει πρόβλημα. Ο Χάβερτζ πάντως στη συνέντευξη Τύπου προσφέρθηκε μέχρι και να πληρώσει ο ίδιος για την μεταφορά, ,τονίζοντας πως υπάρχουν πολύ πιο σημαντικά προβλήματα στον κόσμο.

«Όσο έχουμε φανέλες και όσο υπάρχουμε θα φτάνουμε στα παιχνίδια θα είμαστε ανταγωνιστικοί και θα παλεύουμε σκληρά για να πετύχουμε. Το χρωστάμε στους ανθρώπους που μας υποστηρίζουν. Σίγουρα είμαστε στο προσκήνιο αλλά αυτή είναι η ευθύνη μας», τόνισε ο κόουτς Τούχελ.

Αγωνιστικά Νέα: Επέστρεψαν στις προπονήσεις οι μπακ Τζέιμς και Αθπιλικουέτα και ο δεύτερος είναι σίγουρα διαθέσιμος. Αμφίβολη είναι η συμμετοχή του Τζέιμς αλλά και του μέσου Χάντσον-Οντόι. Εκτός ο μπακ Τσίλγουελ.

Θάνος Τσαλουχίδης Αθλητικογράφος

Η Λιλ ξέρει πως έχει δύσκολο έργο, οφείλει να ρισκάρει αν θέλει έστω να έχει λίγες ελπίδες για να κάνει την έκπληξη αλλά δεν πιστεύουμε πως μπορεί να τα καταφέρει. Η Τσέλσι μπορεί να έχει δεκάδες προβλήματα εξωαγωνιστικά πλέον όμως μέσα στο γήπεδο είναι ανώτερη ομάδα από τους Γάλλους. Τα τυπικά πρέπει να κάνει για να διατηρήσει το προβάδισμα της, δεν θα ρισκάρει λογικά αλλά θα βρει σίγουρα χώρους. Θεωρούμε πάντως πως δεν θα ξεφύγει το σκορ και γι’ αυτό θα πάμε με το under.

• Η ομάδα Τσέλσι νίκησε στους τελευταίους 5 αγώνες εκτός έδρας σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: 2 με απόδοση 1.90 στον ΟΠΑΠ
  • Στους τελευταίους 5 από 6 αγώνες της ομάδας Λιλ, μπήκαν λιγότερα από 2.5 γκολ (σε όλες τις διοργανώσεις).
    Σημείο: Under με απόδοση 1.55 στον ΟΠΑΠ