Λιλ - Ρεν

21/5/2022 22:00
Κωδ ΟΠΑΠ: 255
2 - 2
Ο συγκεκριμένος αγώνας παίχτηκε πριν 707 ημέρες. Για να δείτε την τελευταία αναμέτρηση πατήστε εδώ: Λιλ - Ρεν στις 10/3/2024

• Θεατές: 40116
90+5'

Ο Timothy Weah από την ομάδα Λιλ είναι υποψήφιος για παίκτης του παιχνιδιού μετά την σπουδαία σημερινή του εμφάνιση

90+5'

Υπήρχαν πολλές ευκαιρίες στο παιχνίδι αλλά καμία ομάδα δεν μπόρεσε να βρει το καθοριστικό γκολ.

90+5'

90+5'

40116 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

90+5'

Κατοχή: Λιλ: 49%, Ρεν: 51%.

90+4'

Η ομάδα Ρεν κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

90+4'

Τι παιχνίδι βλέπουμε. Υπάρχει ένταση και καλή κυκλοφορία της μπάλας και από τις δύο ομάδες.

90+4'

ΙΣΟΦΑΡΙΣΗ!!! Κατάφεραν να σκοράρουν στο τελευταίο λεπτό το γκολ της ισοφάρισης! Υπάρχει χρόνος για ένα θρίλερ στο φινάλε;

90+3'

Ο Adrien Truffert έδωσε την ασίστ για το γκολ.

90+3'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Serhou Guirassy της ομάδας Ρεν σκοράρει με κεφαλιά

90+3'
Σέντρα

Ο Adrien Truffert από την Ρεν κάνει ωραία σέντρα

90+2'

Η ομάδα Ρεν παίζει κοντά την μπάλα σε ελεύθερο.

90+2'

Ο Angel Gomes από την ομάδα Λιλ είχε προσπάθεια εκτός στόχου

90+2'
Σέντρα

Ο Mehmet Zeki Celik κάνει τη σέντρα

90+1'

Η ομάδα Λιλ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

90+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 4'

90'

90'

Ελεύθερο για την ομάδα Λιλ

90'

Η ομάδα Ρεν εκδηλώνει επίθεση

90'

Κατοχή: Λιλ: 50%, Ρεν: 50%.

89'

Η ομάδα Λιλ κατάφερε να σκοράρει το αποφασιστικό γκολ στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού!

88'

Ο Mehmet Zeki Celik έδωσε την ασίστ για το γκολ.

88'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Timothy Weah της ομάδας Λιλ σκοράρει με κεφαλιά

88'
Σέντρα

Ο Mehmet Zeki Celik από την Λιλ κάνει ωραία σέντρα

88'

Η ομάδα Λιλ εκδηλώνει επίθεση

86'

Ο Jonathan David δίνει τη θέση του στον Edon Zhegrova

86'

Ο Jonathan Bamba δίνει τη θέση του στον Gabriel Gudmundsson

86'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Lovro Majer για την ομάδα Ρεν. Ο Amadou Onana σταματάει την φάση.

85'

85'

Κατοχή: Λιλ: 51%, Ρεν: 49%.

85'

Ο Alfred Gomis κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

85'

84'

Η ομάδα Ρεν κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

84'

Ο Warmed Omari δίνει τη θέση του στον Jonas Martin

83'

Ο Flavien Tait δίνει τη θέση του στον Lesley Ugochukwu

83'
Απόκρουση

Ο Jose Fonte απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

83'

Ο Hamari Traore από την ομάδα Ρεν κάνει την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ένας αντίπαλος διώχνει

83'

Ο Lovro Majer από την ομάδα Ρεν εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

82'
Σέντρα

Ο Lorenz Assignon από την ομάδα Ρεν προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

82'

82'

Η ομάδα Ρεν κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

82'

Η ομάδα Λιλ παίζει κοντά την μπάλα σε ελεύθερο.

81'

Ο αρχηγός παραδίδει το περιβραχιόνιο του καθώς βγαίνει αλλαγή.

81'

Ο Burak Yilmaz δίνει τη θέση του στον Angel Gomes

80'

Ο Lovro Majer αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

80'

Ο Amadou Onana από την ομάδα Λιλ το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Lorenz Assignon

79'

Ο Jeremy Doku από την ομάδα Ρεν κάνει την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ένας αντίπαλος διώχνει

78'

Ο Jeremy Doku από την ομάδα Ρεν προωθεί την μπάλα μπροστά και προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρία

78'

Η ομάδα Ρεν ξεκινάει αντεπίθεση

78'

Το σουτ του Jonathan Bamba μπλοκάρεται

78'
Απόκρουση

Ο Alfred Gomis απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

78'

78'

77'
Σέντρα

Ο Lovro Majer από την ομάδα Ρεν κάνει την σέντρα μέσα στην περιοχή αλλά η μπάλα καταλήγει πλάγιο άουτ.

77'

76'

76'

Ο Martin Terrier δίνει τη θέση του στον Jeremy Doku

75'

Ο Benjamin Bourigeaud δίνει τη θέση του στον Lorenz Assignon

75'
Απόκρουση

Ο Nayef Aguerd απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

75'
Σέντρα

75'

Κατοχή: Λιλ: 52%, Ρεν: 48%.

74'

Ο Mehmet Zeki Celik επιστρέφει στο γήπεδο.

73'

73'

Δεν μοιάζουν καλά τα πράγματα, με τον Mehmet Zeki Celik να μεταφέρεται εκτός γηπέδου για να δεχτεί ιατρική περίθαλψη

73'

Ο Mehmet Zeki Celik είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

73'

72'

Ο Mehmet Zeki Celik τιμωρείται για σπρώξιμο στον Serhou Guirassy

72'

72'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Burak Yilmaz από την ομάδα Λιλ αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

71'
Σέντρα

Ο Amadou Onana κάνει τη σέντρα

71'

Ο Jonathan David από την ομάδα Λιλ κάνει την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ένας αντίπαλος διώχνει

71'

Η ομάδα Λιλ ξεκινάει αντεπίθεση

71'

Το σουτ του Flavien Tait μπλοκάρεται

71'
Απόκρουση

Ο Sven Botman απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

71'
Σέντρα

Ο Adrien Truffert κάνει τη σέντρα

70'

70'

70'

Ο Benjamin Andre δίνει τη θέση του στον Amadou Onana

69'

Ο Martin Terrier από την ομάδα Ρεν κάνει την πάσα στην πλάτη της άμυνας αλλά ο τερματοφύλακας βγαίνει και μαζεύει.

68'

67'

67'

Ο Burak Yilmaz τιμωρείται για σπρώξιμο στον Warmed Omari

67'

67'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Benjamin Andre από την ομάδα Λιλ ανατρέπει τον Lovro Majer

66'

65'

Κατοχή: Λιλ: 54%, Ρεν: 46%.

65'

65'

Ο Lovro Majer τιμωρείται για σπρώξιμο στον Benjamin Andre

65'
Απόκρουση

Ο Burak Yilmaz απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

65'

Ο Benjamin Bourigeaud από την ομάδα Ρεν εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

65'

64'

Ο Jonathan Bamba από την ομάδα Λιλ το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Hamari Traore

63'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Serhou Guirassy από την ομάδα Ρεν ανατρέπει τον Mehmet Zeki Celik

63'

63'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Sven Botman από την ομάδα Λιλ αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

62'

Ο Jonathan Bamba από την ομάδα Λιλ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

62'

Το σουτ του Jonathan David μπλοκάρεται

62'
Σέντρα

Ο Burak Yilmaz κάνει τη σέντρα

61'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Sven Botman από την ομάδα Λιλ ανατρέπει τον Serhou Guirassy

61'

60'

60'
Σέντρα

Ο Burak Yilmaz από την ομάδα Λιλ κάνει την σέντρα μέσα στην περιοχή αλλά η μπάλα καταλήγει πλάγιο άουτ.

59'

Η ομάδα Λιλ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

59'

Ο Gaetan Laborde δίνει τη θέση του στον Serhou Guirassy

58'

57'

Ο Renato Sanches κάνει σκληρό φάουλ σε αντίπαλο και σημειώνεται στο μπλοκάκι του διαιτητή

57'

Ο Renato Sanches τιμωρείται για σπρώξιμο στον Flavien Tait

57'
Απόκρουση

57'
Σέντρα

Ο Timothy Weah κάνει τη σέντρα

56'

55'

55'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Hamari Traore από την ομάδα Ρεν ανατρέπει τον Burak Yilmaz

55'

54'

Ο Warmed Omari έκανε φάουλ, καθώς δεν είχε άλλο τρόπο να σταματήσει την αντεπίθεση, και βλέπει κίτρινη κάρτα

54'

Ο Warmed Omari από την ομάδα Ρεν το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Burak Yilmaz

53'

Ο Adrien Truffert τιμωρείται για σπρώξιμο στον Mehmet Zeki Celik

53'

Ελεύθερο για την ομάδα Ρεν

53'

ΕΥΚΑΙΡΙΑ! Ο Mehmet Zeki Celik έχει μια καταπληκτική ευκαιρία για να σκοράρει, αλλά η προσπάθεια του με βολέ χτύπησε στο δοκάρι!

53'

Ο Renato Sanches από την ομάδα Λιλ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

53'
Απόκρουση

Ο Martin Terrier απομακρύνει τον κίνδυνο διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ...

52'
Σέντρα

52'

Ο Jose Fonte από την ομάδα Λιλ δίνει πάσα με το κεφάλι σε έναν συμπαίκτη του.

52'

52'

Ο Burak Yilmaz από την ομάδα Λιλ είδε την πάσα του να κόβεται από έναν αντίπαλο.

52'

Ο Jonathan Bamba από την ομάδα Λιλ προωθεί την μπάλα μπροστά και προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρία

52'

51'

Κατοχή: Λιλ: 53%, Ρεν: 47%.

51'

50'

Το σουτ του Timothy Weah μπλοκάρεται

50'

Ο Burak Yilmaz από την ομάδα Λιλ εκτελεί το κόρνερ χαμηλά από τα αριστερά.

50'

Ο Benjamin Andre της ομάδας Λιλ παίρνει την κεφαλιά αλλά βλέπει την προσπάθεια του να μπλοκάρεται πριν καταλήξει στα δίχτυα.

50'

50'
Σέντρα

Ο Mehmet Zeki Celik από την ομάδα Λιλ προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

49'

48'

Η ομάδα Λιλ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

48'

Η ομάδα Ρεν κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

48'

Ο Gaetan Laborde από την ομάδα Ρεν στέλνει την μπάλα μέσα στην περιοχή αλλά κόβεται από έναν αντίπαλο.

47'

Το σουτ του Martin Terrier μπλοκάρεται

47'
Σέντρα

Ο Benjamin Bourigeaud κάνει τη σέντρα

47'

Ο Benjamin Bourigeaud από την ομάδα Ρεν είδε την πάσα του να κόβεται από έναν αντίπαλο.

47'

Ο Leo Jardim έσωσε ένα σίγουρο γκολ! Ο Benjamin Bourigeaud βρέθηκε σε εξαιρετική θέση για να σκοράρει, αλλά ο Leo Jardim του αρνήθηκε το γκολ με μια μεγάλη απόκρουση.

47'
Σέντρα

Ο Lovro Majer κάνει τη σέντρα

46'

Η ομάδα Ρεν έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

46'

46'

45+2'

Οι δύο ομάδες δεν έχουν πολλές διαφορές στο πρώτο ημίχρονο

45+2'

45+2'

45+2'
Απόκρουση

Ο Adrien Truffert απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

45+2'

45+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 1'

45+1'

45+1'

Ο Timothy Weah από την ομάδα Λιλ το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Gaetan Laborde

45'
Απόκρουση

Ο Hamari Traore απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

45'
Σέντρα

Ο Jonathan Bamba κάνει τη σέντρα

45'
Απόκρουση

Ο Warmed Omari απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

44'
Σέντρα

44'

44'

43'

Ο Adrien Truffert έκανε φάουλ, καθώς δεν είχε άλλο τρόπο να σταματήσει την αντεπίθεση, και βλέπει κίτρινη κάρτα

43'

Ο Adrien Truffert από την ομάδα Ρεν το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Jonathan Bamba

43'

42'

42'

Με αυτό το γκολ, η ομάδα Ρεν ισοφάρισε. Υπάρχει παιχνίδι!

41'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Benjamin Bourigeaud στέλνει με το δεξί πόδι τη μπάλα στα δίχτυα!

41'
Σέντρα

Ο Hamari Traore από την ομάδα Ρεν προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

41'

40'

Η ομάδα Λιλ έχει την κατοχή της μπάλας

39'

38'
Σέντρα

Ο Benjamin Andre κάνει τη σέντρα

38'

Η ομάδα Λιλ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

38'

37'

Το σουτ του Lovro Majer μπλοκάρεται

37'
Σέντρα

36'

36'

35'

35'

35'

35'

Ο Martin Terrier υποπίπτει σε χέρι

34'

Ο Lovro Majer εκτελεί το φάουλ αλλά η μπάλα βρίσκει στο τείχος

34'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Renato Sanches από την ομάδα Λιλ ανατρέπει τον Martin Terrier

33'

Ο Hamari Traore από την ομάδα Ρεν κάνει την σέντρα μέσα στην περιοχή αλλά ο Leo Jardim βγαίνει μπροστά και μαζεύει τη μπάλα

33'

32'

31'

31'
Σέντρα

Ο Adrien Truffert από την ομάδα Ρεν κάνει την σέντρα μέσα στην περιοχή αλλά η μπάλα βγαίνει άουτ

31'

30'

30'

Ο Burak Yilmaz από την ομάδα Λιλ το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Nayef Aguerd

29'

Ο Gaetan Laborde από την ομάδα Ρεν κάνει την σέντρα μέσα στην περιοχή αλλά ο Leo Jardim βγαίνει μπροστά και μαζεύει τη μπάλα

29'

Ο Adrien Truffert από την ομάδα Ρεν δίνει πάσα με το κεφάλι σε έναν συμπαίκτη του.

29'
Κακό κοντρόλ

Ο Gaetan Laborde από την ομάδα Ρεν έκανε κακή επαφή με τη μπάλα και δεν εκμεταλλεύτηκε την σέντρα του συμπαίκτη του.

29'
Σέντρα

28'

28'

27'

26'

26'
Γέμισμα

Ο Flavien Tait από την ομάδα Ρεν εκτελεί ένα φάουλ, αλλά ο συμπαίκτης του έφτασε λίγο καθυστερημένα και δεν πρόλαβε να την εκμεταλλευτεί.

25'

Ο Benjamin Andre έκανε φάουλ, καθώς δεν είχε άλλο τρόπο να σταματήσει την αντεπίθεση, και βλέπει κίτρινη κάρτα

25'

Ο διαιτητής σφύριξε. Ο Benjamin Andre ανέτρεψε τον Lovro Majer από πίσω και δόθηκε φάουλ

25'

24'

24'
Απόκρουση

24'
Σέντρα

24'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Adrien Truffert από την ομάδα Ρεν ανατρέπει τον Jonathan David

23'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Benjamin Bourigeaud από την ομάδα Ρεν ανατρέπει τον Mehmet Zeki Celik

23'
Σέντρα

Ο Benjamin Bourigeaud από την ομάδα Ρεν προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

23'

22'

22'

21'

20'

Ο Hamari Traore είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

20'

Κατοχή: Λιλ: 58%, Ρεν: 42%.

20'

20'

Ο Leo Jardim κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

20'
Σέντρα

Ο Hamari Traore από την ομάδα Ρεν κάνει μία σέντρα που κοντράρει μέσα στην περιοχή.

20'

18'

Ο Jonathan Bamba κάνει την κεφαλιά προς την εστία αλλά ο Alfred Gomis μπλοκάρει εύκολα

17'
Σέντρα

Ο Jonathan David κάνει τη σέντρα

17'
Απόκρουση

17'

17'
Απόκρουση

Ο Flavien Tait απομακρύνει τον κίνδυνο διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ...

17'

Ο Jonathan Bamba από την ομάδα Λιλ προσπαθεί να παίξει το 1-2 με έναν συμπαίκτη του αλλά η μπάλα δεν περνάει.

16'

Κατοχή: Λιλ: 59%, Ρεν: 41%.

16'

15'

14'

Το σουτ του Baptiste Santamaria μπλοκάρεται

14'

Ο Warmed Omari από την ομάδα Ρεν δίνει πάσα με το κεφάλι σε έναν συμπαίκτη του.

14'

Ο Lovro Majer από την ομάδα Ρεν εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

14'
Απόκρουση

Ο Benjamin Andre απομακρύνει τον κίνδυνο διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ...

13'

13'

13'

12'

Η ομάδα Λιλ κατάφερε να σκοράρει το σημαντικό πρώτο γκολ. Μπορεί να χτίσει πάνω σε αυτό;

11'
ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ!

Γ Κ Ο Ο Ο Ο Ο Λ - Ο Timothy Weah από την ομάδα Λιλ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα από κοντινή απόσταση.

11'

Το αμυντικό λάθος του Alfred Gomis μπορεί να κοστίσει με γκολ στην ομάδα του

11'
Σέντρα

11'

11'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Warmed Omari από την ομάδα Ρεν ανατρέπει τον Burak Yilmaz

10'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Adrien Truffert από την ομάδα Ρεν ανατρέπει τον Timothy Weah

10'

Κατοχή: Λιλ: 65%, Ρεν: 35%.

10'

10'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Jose Fonte από την ομάδα Λιλ ανατρέπει τον Adrien Truffert

9'

Ο Benjamin Andre από την ομάδα Λιλ εκτελεί το κόρνερ χαμηλά από τα αριστερά.

9'

Ο Jonathan David από την ομάδα Λιλ στέλνει την μπάλα μέσα στην περιοχή αλλά κόβεται από έναν αντίπαλο.

9'

Ο Jonathan David από την ομάδα Λιλ προωθεί την μπάλα μπροστά και προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρία

8'

8'

7'

7'

6'

6'

Κατοχή: Λιλ: 42%, Ρεν: 58%.

6'

5'

5'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Hamari Traore από την ομάδα Ρεν ανατρέπει τον Jonathan Bamba

4'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Lovro Majer από την ομάδα Ρεν ανατρέπει τον Renato Sanches

4'
Απόκρουση

4'

Ο Baptiste Santamaria από την ομάδα Ρεν εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

4'

Το σουτ του Hamari Traore μπλοκάρεται

3'

2'

Ο Gaetan Laborde από την ομάδα Ρεν είναι σε θέση οφσάιντ

2'

1'

1'

Καλώς ήρθατε στο σημερινό παιχνίδι όπου οι προβολείς φωτίζουν όλο το γήπεδο.

1'

Η ομάδα Ρεν είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

0'

0'

Καλησπέρα σας από το Stade Pierre-Mauroy, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Το κίνητρο στην πλευρά των φιλοξενούμενων

Η Λιλ φιλοξενεί τη Ρεν στο πλαίσιο της 38ης και τελευταίας αγωνιστικής της Λιγκ 1. Οι γηπεδούχοι προέρχονται από νίκη στο «σπίτι» της Νις, ενώ οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν εντός έδρας τη Μαρσέιγ.

Το πρόγραμμα της προηγούμενης «στροφής» την υποχρέωσε να ταξιδέψει στην Κυανή Ακτή για να δοκιμαστεί εκτός έδρας από τη φιλόδοξη Νις. Ανέτρεψε όλα τα προγνωστικά κι έφυγε μ’ ένα μεγάλο «διπλό» (1-3) το οποίο ήρθε μάλιστα με ανατροπή. Στο πρώτο σαρανταπεντάλεπτο έμοιαζε εκτός τόπου και χρόνου και στάθηκε τυχερή που έχανε μόνο με 1-0 από το γκολ του Κλάιφερτ στο 31’, μια και σώθηκε δύο φορές από τα δοκάρια και η πίεση που δέχτηκε ήταν αφόρητη. Μεταμορφώθηκε προς το καλύτερο στην επανάληψη και στο 52’ ο Ντέιβιντ επέστρεψε μετά από μήνες στα γκολ ισοφαρίζοντας 1-1. Ο Καναδός επιθετικός εννιά λεπτά αργότερα «έγραψε» το 1-2 στέλνοντας από κοντά την μπάλα στο βάθος της ανυπεράσπιστης εστίας των «αετών». Έπαιξε μαζική άμυνα και στις καθυστερήσεις ο Γουεά με ψύχραιμο τελείωμα διαμόρφωσε το τελικό 1-3.

Η Λιλ άφησε πίσω της τις δύο συνεχόμενες ήττες που είχαν προηγηθεί και είχαν εξαγριώσει τους οπαδούς της οι οποίοι παρομοίαζαν τους ποδοσφαιριστές με τουρίστες. Η αλήθεια είναι πάντως ότι οι περσινοί πρωταθλητές απέτυχαν παταγωδώς. Έχουν συγκεντρώσει 54 βαθμούς και βρίσκονται μόλις στην 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα, υστερώντας στην ισοβαθμία με τη Ναντ και δίχως να πλησιάσουν πραγματικά στην ευρωπαϊκή έξοδο. Τα πέντε από τα έξι πιο πρόσφατα ματς των «μαστίφ» ήταν Over.

Ο τεχνικός του συλλόγου Ζοσελίν Γκουρβενέκ τόνισε: «Χαρήκαμε πολύ για την ανατροπή και τη νίκη στο παιχνίδι με τη Νις διότι ήταν μία αναμέτρηση η οποία ξεκίνησε πολύ άσχημα για εμάς και τα πράγματα ήταν δύσκολα. Ήταν άσχημη η εικόνα μας γιατί υποφέραμε πολύ. Χτίσαμε τη νίκη μας αλλάζοντας τη νοοτροπία μας. Δεν είχαμε πάντα αποτελεσματικότητα σε αυτή τη σεζόν αλλά στον προηγούμενο αγώνα τα καταφέραμε. Ο στόχος μας είναι να τελειώσουμε καλά τη σεζόν με μία καλή εμφάνιση κόντρα στη Ρεν. Οι παίκτες μου απέδειξαν ότι δεν κάνουν διακοπές, παρά τα όσα ειπώθηκαν».

Αγωνιστικά Νέα: Εξέτισαν και είναι ξανά διαθέσιμοι ο στόπερ Μπότμαν (24/3) και ο μέσος Ρενάτο Σάντσες (24/2). Δεν μπορούν να προσφέρει ο μέσος Σέκα (23/3) ο οποίος μάλιστα θα αποχωρήσει. Δεν υπολογίζεται ο Μπεν Αρφά (7/0).

Γνώριζε εκ των προτέρων τη σημασία του εντός έδρας αγώνα του περασμένου Σαββάτου απέναντι στη Μαρσέιγ. Έκανε το καθήκον της και πήρε μία «καθαρή» και δίκαιη νίκη με 2-0. Μπήκε φουριόζα στο ματς κι αναζήτησε ένα γρήγορο γκολ που θα έκανε πιο εύκολο το έργο της. Το βρήκε μόλις στο 12’ με τον Μπουριζό να πλασάρει συρτά και όμορφα στα δίχτυα του Μανταντά για το 1-0. Η κυριαρχία της στο πρώτο σαρανταπεντάλεπτο ήταν απόλυτη. Είναι χαρακτηριστικό ότι δεν ένιωσε ούτε υποψία απειλής κι έμοιαζε θέμα χρόνου να φτάσει και σε δεύτερο τέρμα. Τα κατάφερε στο 35’. Έπειτα από μία άριστα εκδηλωμένη αντεπίθεση η μπάλα γύρισε στον Μάγερ μέσα στην περιοχή και ο τελευταίος δεν δυσκολεύτηκε να σημειώσει το 2-0. Στην επανάληψη έριξε το ρυθμός κι έκανε διαχείριση. Δεν ανησύχησε ποτέ ουσιαστικά και το τελευταίο σφύριγμα τη βρήκε να πανηγυρίζει μία πολύ μεγάλη νίκη.

Με αυτόν τον τρόπο η Ρεν άφησε πίσω της την ήττα που είχε προηγηθεί στο εκτός έδρας ντέρμπι με τη Ναντ κι επιβεβαίωσε ότι διαθέτει μία από τις πιο ισχυρές ομάδες της φετινής Λιγκ 1. Η συγκομιδή των 65 βαθμών φέρνει τους «κοκκινόμαυρους» στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα και θα ψάξουν τη νίκη που θα τους κρατήσει σίγουρα εντός τετράδας, ενώ θα περιμένουν ήττα της Μονακό ή της Μαρσέιγ για να «κλέψουν» ένα εισιτήριο που οδηγεί στο προσεχές Τσάμπιονς Λιγκ. Τα τρία από τα τέσσερα πιο πρόσφατα ματς της ομάδας της Βρετάνης ολοκληρώθηκαν No Goal.

«Δεν είναι η αναγνώριση αυτό που με κάνει να δουλεύω. Στην τελευταία αγωνιστική μπορούν να συμβούν τα πάντα κι αυτό είναι κάτι που το ξέρουμε όλοι πολύ καλά. Αυτό ισχύει τόσο για το δικό μας παιχνίδι με τη Λιλ όσο και για τους αγώνες των ανταγωνιστών μας. Είμαι περήφανος για το πρόσωπο της ομάδας μου, ειδικά εντός έδρας, στο 95% των περιπτώσεων κάναμε ακριβώς αυτό που έπρεπε. Δεν δεχθήκαμε ούτε μία ευκαιρία και θα πρέπει να συνεχίσουμε έτσι στο τελευταίο ματς» ήταν τα λόγια του προπονητή της ομάδας, Μπρούνο Ζενεσιό.

Αγωνιστικά Νέα: Δεν έχουν αναφερθεί προβλήματα και θα παραταχθεί πλήρης.

Δημήτρης Ρήγας Αθλητικογράφος

Το «διπλό» της Λιλ μέσα στην έδρα της Νις δεν είχε καμία αξία, απλώς απέδειξε ότι οι περσινοί πρωταθλητές δεν τα έχουν παρατήσει τελείως. Βέβαια η χρονιά τους παραμένει ολοκληρωτικά αποτυχημένη και το έργο τους κόντρα στην ποιοτική Ρεν εντός έδρας δεν θα είναι καθόλου εύκολο. Οι «κοκκινόμαυροι» χρειάζονται πάση θυσία το «διπλό» για να εξαντλήσουν τα περιθώρια για έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ. Παράλληλα σε περίπτωση ήττας θα κινδυνεύσουν να μείνουν εκτός ευρωπαϊκών διοργανώσεων. Ματς που εξαρτάται από τις ορέξεις των φιλοξενούμενων. Περιμένουμε να ψάξουν γρήγορο γκολ και θα στηρίξουμε την επικράτησή τους στο πρώτο σαρανταπεντάλεπτο.

• Στους τελευταίους 5 από 6 αγώνες της ομάδας Λιλ, μπήκαν περισσότερα από 2.5 γκολ (στη διοργάνωση Λιγκ 1).
    Σημείο: Over με απόδοση 1.48 στον ΟΠΑΠ

ΓΑΛΛΙΑ: Λιγκ 1