Λιλ - Ρεν

6/11/2022 18:05
Κωδ ΟΠΑΠ: 656
1 - 1
Ο συγκεκριμένος αγώνας παίχτηκε πριν 543 ημέρες. Για να δείτε την τελευταία αναμέτρηση πατήστε εδώ: Λιλ - Ρεν στις 10/3/2024

• Θεατές: 35539
90+7'

90+7'

35539 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

90+7'

Κατοχή: Λιλ: 62%, Ρεν: 38%.

90+6'

Η ομάδα Ρεν κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

90+6'

Ελεύθερο για την ομάδα Ρεν

90+5'

Ο Alan Virginius από την ομάδα Λιλ είχε προσπάθεια εκτός στόχου

90+5'

Ο Jonathan David τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

90+5'

Ο Lesley Ugochukwu κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

90+3'

Ο Carlos Baleba από την ομάδα Λιλ δέχεται κίτρινη κάρτα μετά από επικίνδυνο μαρκάρισμα σε αντίπαλο παίκτη.

90+3'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Carlos Baleba για την ομάδα Λιλ. Ο Adrien Truffert σταματάει την φάση.

90+3'

Ο Benjamin Andre κάνει την κεφαλιά προς την εστία αλλά ο Steve Mandanda μπλοκάρει εύκολα

90+2'

Ο Remy Cabella από την ομάδα Λιλ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

90+2'

Ο Benjamin Bourigeaud σταματά επιτυχώς το σουτ

90+2'

Το σουτ του Jose Fonte μπλοκάρεται

90+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 5'

90+1'

90'

Κατοχή: Λιλ: 61%, Ρεν: 39%.

90'
VAR

ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΑΡΤΑ! Αφού είδε ξανά τη φάση, ο διαιτητής αποφάσισε να μετατρέψει την κίτρινη κάρτα που έδωσε στον Birger Meling της ομάδας Ρεν σε κόκκινη κάρτα.

90'

VAR - ΠΙΘΑΝΗ ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΑΡΤΑ! - Ο διαιτητής σταματάει το παιχνίδι. Έλεγχος από το VAR σε εξέλιξη, πιθανή κόκκινη κάρτα.

89'
Κόκκινη κάρτα

ΑΠΟΒΟΛΗ! - Ο παίκτης Birger Meling αποβάλλεται μετά από σκληρό φάουλ

89'

Η κάρτα στον Birger Meling της ομάδας Ρεν δεν ισχύει μετά από παρέμβαση του VAR.

89'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Birger Meling για την ομάδα Ρεν. Ο Adam Ounas σταματάει την φάση.

88'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Bafode Diakite από την ομάδα Λιλ ανατρέπει τον Adrien Truffert

88'

Ο Remy Cabella εκτελεί το φάουλ αλλά η μπάλα βρίσκει στο τείχος

87'

Ο Lovro Majer από την ομάδα Ρεν το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Remy Cabella

86'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Lesley Ugochukwu από την ομάδα Ρεν ανατρέπει τον Adam Ounas

86'

Ελεύθερο για την ομάδα Λιλ

85'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Xeka από την ομάδα Ρεν αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

85'

Ο Benjamin Bourigeaud από την ομάδα Ρεν εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

85'

85'

Ο Jose Fonte απομακρύνει τη μπάλα

84'

84'
Ολοκληρώθηκε

Ο ΕΛΕΓΧΟΣ ΤΟΥ VAR ΤΕΛΕΙΩΣΕ - Δεν θα υπάρξει κάποια αλλαγή απόφασης μετά τον έλεγχο του VAR.

84'

Ο Angel Gomes δίνει τη θέση του στον Carlos Baleba

84'

Ο Jonathan Bamba δίνει τη θέση του στον Alan Virginius

83'

VAR - ΠΙΘΑΝΟ ΓΚΟΛ! - Ο διαιτητής σταματάει το παιχνίδι. Έλεγχος από το VAR σε εξέλιξη, πιθανός καταλογισμός γκολ.

83'

Ο Jonathan David από την ομάδα Λιλ είναι σε θέση οφσάιντ

82'

Ο Adam Ounas κάνει την κεφαλιά προς την εστία αλλά ο Steve Mandanda μπλοκάρει εύκολα

82'

82'

Η σέντρα από τον Jonathan Bamba από την ομάδα Λιλ βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

81'

Ο Tiago Djalo κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

81'

81'

Η ομάδα Ρεν κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

80'

80'

80'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Benjamin Andre για την ομάδα Λιλ. Ο Birger Meling σταματάει την φάση.

79'

79'

Η ομάδα Λιλ εκδηλώνει επίθεση

78'

Ο Jonathan David κάνει την κεφαλιά προς την εστία αλλά ο Steve Mandanda μπλοκάρει εύκολα

77'

77'

Ο Arnaud Kalimuendo-Muinga δίνει τη θέση του στον Birger Meling

77'

Ο Arthur Theate απομακρύνει τη μπάλα

77'

Ο Benjamin Andre από την ομάδα Λιλ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

77'

Ο Amine Gouiri απομακρύνει τη μπάλα

76'

75'

Κατοχή: Λιλ: 60%, Ρεν: 40%.

75'

Ο Benjamin Bourigeaud είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

75'

74'

Ο Bafode Diakite από την ομάδα Λιλ δέχεται κίτρινη κάρτα μετά από επικίνδυνο μαρκάρισμα σε αντίπαλο παίκτη.

74'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Bafode Diakite για την ομάδα Λιλ. Ο Benjamin Bourigeaud σταματάει την φάση.

73'

Η ομάδα Ρεν κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

72'

72'

ΔΟΚΑΡΙ! Αγγίζει το γκολ ο Jonathan David αλλά το τελείωμα του βρίσκει στο δοκάρι!

71'

Η σέντρα από τον Adam Ounas από την ομάδα Λιλ βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

71'

Ο Benjamin Andre κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Adrien Truffert.

70'

70'

69'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Benjamin Andre από την ομάδα Λιλ ανατρέπει τον Lovro Majer

68'

Ο Lesley Ugochukwu σταματά επιτυχώς το σουτ

68'

Το σουτ του Adam Ounas μπλοκάρεται

68'

Η ομάδα Λιλ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

67'

Καλή ενέργεια από τον Jonathan David ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

67'

66'

ΔΟΚΑΡΙ! Η κεφαλιά από τον Tiago Djalo χτύπησε το δοκάρι!

66'

65'

Κατοχή: Λιλ: 58%, Ρεν: 42%.

65'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Lesley Ugochukwu για την ομάδα Ρεν. Ο Remy Cabella σταματάει την φάση.

64'

Ο Arthur Theate από την ομάδα Ρεν απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

64'

63'

Η ομάδα Λιλ έχει την κατοχή της μπάλας

63'

Ο Christopher Wooh κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

62'

Ο Tiago Djalo απομακρύνει τη μπάλα

62'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Jose Fonte από την ομάδα Λιλ ανατρέπει τον Amine Gouiri

61'

Η ομάδα Λιλ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

60'

Κατοχή: Λιλ: 57%, Ρεν: 43%.

60'

Η ομάδα Λιλ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

59'

Ο Flavien Tait δίνει τη θέση του στον Lovro Majer

58'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Benjamin Bourigeaud της ομάδας Ρεν ευστοχεί στο πέναλτι με το δεξί πόδι! Ο Lucas Chevalier επέλεξε τη λάθος γωνία.

57'
Πέναλτι

Μετά από εξέταση του VAR, ο διαιτητής αποφάσισε να αλλάξει την απόφασή του και να καταλογίσει πέναλτι για την ομάδα Ρεν!

57'

VAR - ΠΙΘΑΝΟ ΠΕΝΑΛΤΙ! - Ο διαιτητής σταματάει το παιχνίδι. Έλεγχος από το VAR σε εξέλιξη, πιθανός καταλογισμός πέναλτι.

57'

Ο Jonathan Bamba τραβάει αντίπαλο παίκτη από τη φανέλα και βλέπει κίτρινη

57'

ΠΕΝΑΛΤΙ! Ο Jonathan Bamba τράβηξε τον Christopher Wooh από τη φανέλα και ο διαιτητής έδειξε άσπρη βούλα!

56'

Ο Jose Fonte από την ομάδα Λιλ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

56'

55'

54'

Ο Tiago Djalo από την ομάδα Λιλ δέχεται κίτρινη κάρτα μετά από επικίνδυνο μαρκάρισμα σε αντίπαλο παίκτη.

54'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Tiago Djalo για την ομάδα Λιλ. Ο Xeka σταματάει την φάση.

54'

Ο Jose Fonte κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

54'

53'

Η ομάδα Λιλ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

52'

Ο Xeka από την ομάδα Ρεν απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

52'

Ο Timothy Weah από την ομάδα Λιλ εκτελεί χαμηλά το κόρνερ από τα δεξιά.

52'

Ο Xeka σταματά επιτυχώς το σουτ

52'

Το σουτ του Angel Gomes μπλοκάρεται

51'

50'

Ο Christopher Wooh από την ομάδα Ρεν απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

50'

Κατοχή: Λιλ: 56%, Ρεν: 44%.

50'

Ο Arthur Theate κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Jonathan David.

49'

49'

Ο Christopher Wooh τιμωρείται για σπρώξιμο στον Lucas Chevalier

48'

Ο Lucas Chevalier από την ομάδα Λιλ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

48'

Ο Benjamin Bourigeaud από την ομάδα Ρεν εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

48'

47'

Η ομάδα Ρεν εκδηλώνει επίθεση

47'

Ο Timothy Weah κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

46'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Arnaud Kalimuendo-Muinga από την ομάδα Ρεν ανατρέπει τον Tiago Djalo

46'

45+3'

45+3'

45+2'

Ο Hamari Traore είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

45+1'

45+1'

Ο Arthur Theate σταματά επιτυχώς το σουτ

45+1'

Το σουτ του Jonathan David μπλοκάρεται

45+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 1'

45'

45'

Ο Hamari Traore κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

44'

44'

Ο Andre Gomes είναι τραυματίας και αντικαθίσταται από τον Adam Ounas

44'

Ο Hamari Traore υποπίπτει σε χέρι

43'

42'

Ο Andre Gomes είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

42'

41'

Ο Lucas Chevalier κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

41'

41'

Ο Hamari Traore τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

41'

Η ομάδα Ρεν έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

40'

40'

39'

Η ομάδα Ρεν κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

38'

38'

Ο Steve Mandanda κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

37'

Ο Remy Cabella τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

37'

Ο Jonathan Bamba κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Xeka.

37'

36'

Ο διαιτητής επιστρέφει για να δείξει στον Christopher Wooh από την Ρεν κίτρινη κάρτα για προηγούμενο φάουλ.

36'

Ο Timothy Weah από την ομάδα Λιλ είχε προσπάθεια εκτός στόχου

35'

Ο Xeka κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

35'

Κατοχή: Λιλ: 54%, Ρεν: 46%.

35'

34'

34'

Ο Christopher Wooh απομακρύνει τη μπάλα

33'

33'

32'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Amine Gouiri από την ομάδα Ρεν ανατρέπει τον Andre Gomes

31'

31'

Ο Jonathan Bamba κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

31'

30'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Amine Gouiri από την ομάδα Ρεν ανατρέπει τον Angel Gomes

30'

30'

29'

29'

28'

Ο Andre Gomes από την ομάδα Λιλ το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Lesley Ugochukwu

27'

27'

Η ομάδα Ρεν έχει την κατοχή της μπάλας

26'

26'

Το σουτ του Jonathan Bamba μπλοκάρεται

26'

26'

Ο Angel Gomes από την ομάδα Λιλ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

26'

Ο Steve Mandanda από την ομάδα Ρεν απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

26'

25'

Ο Remy Cabella από την ομάδα Λιλ εκτελεί το κόρνερ χαμηλά από τα αριστερά.

25'

25'

Καλή ενέργεια από τον Remy Cabella ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

24'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Flavien Tait από την ομάδα Ρεν ανατρέπει τον Remy Cabella

23'

23'

22'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Christopher Wooh από την ομάδα Ρεν ανατρέπει τον Andre Gomes

21'

20'

Ο Arthur Theate κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

20'

20'

19'

19'

18'
Γκολ

ΤΟ ΓΚΟΛ ΜΕΤΡΑΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ! - Αφού είδε ξανά τη φάση, ο διαιτητής αποφασίζει ότι το γκολ για την ομάδα Λιλ μετράει κανονικά.

17'

16'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Jose Fonte αντιδρά πρώτος σε μία διεκδικούμενη μπάλα και τη στέλνει στα δίχτυα με το δεξί!!

16'

Το αμυντικό λάθος του Steve Mandanda μπορεί να κοστίσει με γκολ στην ομάδα του

16'

16'

16'

Ο Angel Gomes τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

16'

Ο Angel Gomes από την ομάδα Λιλ εκτελεί χαμηλά το κόρνερ από τα δεξιά.

16'

15'

15'

14'

12'

12'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Christopher Wooh από την ομάδα Ρεν ανατρέπει τον Remy Cabella

11'

Ο Benjamin Bourigeaud σουτάρει προς την εστία αλλά ο Lucas Chevalier μπλοκάρει

11'

Η σέντρα από τον Flavien Tait από την ομάδα Ρεν βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

11'

Κατοχή: Λιλ: 72%, Ρεν: 28%.

10'

10'

10'

9'

Ο Tiago Djalo κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Benjamin Bourigeaud.

9'

8'

8'

Ο Remy Cabella κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

7'

6'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Hamari Traore από την ομάδα Ρεν ανατρέπει τον Remy Cabella

6'

6'

5'

Κατοχή: Λιλ: 50%, Ρεν: 50%.

5'

5'

5'

4'

4'

3'

Ο Benjamin Andre κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

2'

2'

1'

1'

Καλώς ήρθατε στο σημερινό παιχνίδι όπου οι προβολείς φωτίζουν όλο το γήπεδο.

1'

Η ομάδα Λιλ είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

0'

0'

Καλησπέρα σας από το Decathlon Arena-Stade Pierre-Mauroy, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Σπουδαία και ισορροπημένη «μάχη» στο «Πιερ Μορουά»

Η Λιλ φιλοξενεί τη Ρεν για την 14η αγωνιστική της Λιγκ 1. Οι γηπεδούχοι προέρχονται από ήττα στο «σπίτι» της Λυών, ενώ οι φιλοξενούμενοι νίκησαν εντός έδρας τη Μονπελιέ και στη συνέχεια αναδείχθηκαν ισόπαλοι στη Γαλλία με την ΑΕΚ Λάρνακας για το Γιουρόπα Λιγκ.

Γνώριζε εκ των προτέρων ότι είχε πολύ δύσκολο έργο στο εκτός έδρας παιχνίδι της προηγούμενης «στροφής» με αντίπαλο τη Λυών. Πραγματοποίησε μία εξαιρετική εμφάνιση και ηττήθηκε 1-0, χωρίς να αξίζει τέτοιο αποτέλεσμα. «Πάτησε» δίχως ίχνος υπερβολής τους αντιπάλους της αλλά «πλήρωσε» τη σωρεία χαμένων ευκαιριών. Είναι χαρακτηριστικό ότι έπαιξε «μονότερμα» σε όλο το πρώτο μέρος τους γηπεδούχους και σπατάλησε πέντε μεγάλες ευκαιρίες για γκολ, έχοντας και δοκάρι λίγο πριν την ανάπαυλα σε λόμπα του Ντέιβιντ. Στην επανάληψη η εικόνα δεν άλλαξε και πίεζε αφόρητα έχοντας ακόμα τρεις στιγμές για να προηγηθεί. Δεν το έπραξε και στο 74’, στη μοναδική ωραία επίθεση της Ολιμπίκ, ο Λακαζέτ δεν αστόχησε μετά το γύρισμα του Ταλιαφίκο «γράφοντας» το 1-0. Δεν τα παράτησε κι έχασε ακόμα δύο ευκαιρίες για την ισοφάριση, φεύγοντας τελικά με σκυμμένο το κεφάλι.

Η Λιλ αδίκησε τον εαυτό της και είδε το σερί των τριών νικών να σταματάει. Παρ’ όλα αυτά είναι ολοφάνερο ότι έχει αποκτήσει ταυτότητα στο παιχνίδι της και βαδίζει στο σωστό δρόμο. Οι «μαστίφ» έχουν μαζέψει 22 βαθμούς και στέκονται στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Εφόσον κατορθώσουν να γίνουν πιο αποτελεσματικοί σε κάποιες περιπτώσεις, θα διεκδικήσουν τον βασικό στόχο που έχουν θέσει και δεν είναι άλλος από την έξοδο στην Ευρώπη. Σύνολο που αρέσκεται να παίζει επιθετικά, δεν αποτελεί σύμπτωση ότι τα οκτώ από τα δέκα πιο πρόσφατα ματς του ήταν Over.

Ο τεχνικός των γηπεδούχων Πάουλο Φονσέκα υπογράμμισε: «Μας έμεινε πολύ μεγάλη απογοήτευση στον αγώνα με τη Λυών διότι εμείς χάσαμε πολλές μεγάλες ευκαιρίες και τελικά δεχθήκαμε γκολ από μία στημένη φάση και χάσαμε χωρίς να το αξίζουμε. Για ακόμα μία φορά δημιουργήσαμε ευκαιρίες και δεν σκοράραμε και είναι κάτι που θα πρέπει να σταματήσει να συμβαίνει διότι μας πληγώνει. Αν συνεχίσουμε πάντως να παίζουμε έτσι είμαι σίγουρος ότι στο μέλλον θα κερδίσουμε περισσότερους αγώνες».

Αγωνιστικά Νέα: Νέο πρόβλημα ο αριστερός μπακ-χαφ Ισμαΐλι (12/2). Εκτός ξανά ο αριστερός μπακ Γκούντμουντσον (5/0).

Την περασμένη Πέμπτη έπαιξε εντός έδρας με την ΑΕΚ Λάρνακας στο πλαίσιο της έκτης και τελευταίας αγωνιστικής της φάσης των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ. Ολοκλήρωσαν την... αυτοκτονία τους, καθώς έμειναν στο 1-1 με τους Κύπριους. Προηγήθηκαν νωρίς με τέρμα του Αμπλίν όπως δέχτηκαν την ισοφάριση στο 76’ από τον Λόπες. Έμειναν στη δεύτερη θέση του γκρουπ τους και πλέον θα πρέπει να δοκιμαστούν στη διαδικασία των πλέι οφ της διοργάνωσης, αντιμετωπίζοντας μία από τις ομάδες που έφτασαν στην τρίτη θέση των ομίλων τους στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Μερικά εικοσιτετράωρα αργότερα είχε αντιμετωπίσει ξανά μπροστά στο κοινό της, τη Μονπελιέ. Έπρεπε απλώς να αποδείξει την ανωτερότητά της και το έκανε εύκολα και άνετα (3-0), δίχως να αφήσει περιθώρια αμφισβήτησης. Έψαξε να βρει ένα γρήγορο γκολ που θα έκανε το έργο της πιο εύκολο. Το πέτυχε μέσα από στατική φάση με τον Μάγερ να εκτελεί το φάουλ και τον Τεριέ να σκοράρει με κεφαλιά για το 1-0 στο 15’. Εκμεταλλεύτηκε το μομέντουμ και στο 23’ ήταν η σειρά του Καλιμουεντό να βρει δίχτυα με συρτό σουτ έξω από την περιοχή. Το 2-0 ήταν το αποτέλεσμα με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου κι όλα έμοιαζαν να έχουν κριθεί. Δεν συνάντησε δυσκολίες στην επανάληψη αν κι ανησύχησε σε μία περίπτωση. Στο 85’ ο Γκουιρί με ωραίο πλασέ έβαλε το «κερασάκι στην τούρτα» σημειώνοντας το τελικό 3-0.

Με αυτόν τον άκρως πειστικό τρόπο η Ρεν απέδειξε ότι δεν αστειεύεται και παράλληλα ότι αποτελεί πιθανότατα την πιο φορμαρισμένη ομάδα στο γαλλικό πρωτάθλημα. Πανηγύρισε την πέμπτη διαδοχική επιτυχία της, παραμένοντας αήττητη για εννιά σερί αναμετρήσεις. Η συγκομιδή των 27 βαθμών φέρνει τους «μαυροκόκκινους» στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα, καθώς υπερτερούν στην ισοβαθμία με τη Λοριάν. Παράλληλα διαθέτουν τη δεύτερη καλύτερη επίθεση της κατηγορίας με 28 γκολ στο ενεργητικό τους. Τα πέντε πιο πρόσφατα ματς τους στη Λιγκ 1 ολοκληρώθηκαν Over.

«Σε γενικές γραμμές κάναμε ένα πολύ καλό παιχνίδι με τη Μονπελιέ για το πρωτάθλημα και σημειώσαμε τρία όμορφα γκολ. Τον τελευταίο καιρό λόγω των καλών αποτελεσμάτων και των ωραίων εμφανίσεών μας, υπάρχει μεγάλη αυτοπεποίθηση στην ομάδα και είναι πολύ σημαντικό διότι διατηρούμε τον έλεγχο ακόμα και σε δύσκολες στιγμές. Είμαι περήφανος με τον τρόπο που αγωνίζεται η ομάδα μου και θα πρέπει να το πω. Είμαι πεπεισμένος ότι θα συνεχίσουμε έτσι και με τη Λιλ» σχολίασε ο κόουτς των φιλοξενούμενων, Μπρούνο Ζενεσιό.

Αγωνιστικά Νέα: Τέλος η σεζόν για τον μέσο Σάνταμαρια (7/1). Άρρωστος ο σέντερ μπακ Ρόντον (9/1). Σημαντικές οι απουσίες του σκόρερ Τεριέ (13/8) και του εξτρέμ Σουλεμανά (10/1). Μακροχρόνιος απών ο μέσος Ομαρί (-).

Δημήτρης Ρήγας Αθλητικογράφος

Πολύ μεγάλο παιχνίδι θα διεξαχθεί στον γαλλικό Βορρά ανάμεσα στη Λιλ και τη Ρεν. Η πρώτη για ακόμα μία φορά απέδειξε ότι αν δεν κερδίσει, τότε δεν ξέρει πως να αποφύγει την ήττα κι αυτό της κοστίζει, κάτι που συνέβη και κόντρα στη Λυών. Από την άλλη οι «μαυροκόκκινοι» έχουν κάποια κόπωση μετά τον αγώνα της προηγούμενης Πέμπτης με την ΑΕΚ Λάρνακας για το Γιουρόπα Λιγκ, στο οποίο μάλιστα «γκέλαραν». Άκρως αμφίρροπη αναμέτρηση και δεν υπάρχει ο παραμικρός λόγος να μπλέξουμε με σημείο. Θα στραφούμε στα τέρματα και θα πάμε στα 4-6 γκολ περιμένοντας «ανοιχτό» παιχνίδι.

• Η ομάδα Ρεν νίκησε στους τελευταίους 5 αγώνες στη διοργάνωση Λιγκ 1.
    Σημείο: 2 με απόδοση 3.65 στον ΟΠΑΠ
  • Στους τελευταίους 5 αγώνες της ομάδας Ρεν, μπήκαν περισσότερα από 2.5 γκολ (στη διοργάνωση Λιγκ 1).
    Σημείο: Over με απόδοση 1.78 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Ρεν νικούσε στο ημίχρονο στους τελευταίους 4 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: Ημ.2 με απόδοση 3.85 στον ΟΠΑΠ

ΓΑΛΛΙΑ: Λιγκ 1