Λάτσιο - Σασσουόλο

2/4/2022 19:00
Κωδ ΟΠΑΠ: 355
2 - 1
Ο συγκεκριμένος αγώνας παίχτηκε πριν 745 ημέρες. Για να δείτε την τελευταία αναμέτρηση πατήστε εδώ: Σασσουόλο - Λάτσιο στις 21/10/2023

• Θεατές: 13000
90+6'

90+6'

13000 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

90+6'

Κατοχή: Λάτσιο: 53%, Σασσουόλο: 47%.

90+5'

Η ομάδα Λάτσιο έχει την κατοχή της μπάλας

90+4'

Ο Luigi Samele έδωσε την ασίστ για το γκολ.

90+4'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Hamed Traore σκοράρει με το δεξί πόδι!

90+4'

Ο Luigi Samele από την ομάδα Σασσουόλο δίνει πάσα με το κεφάλι σε έναν συμπαίκτη του.

90+4'
Σέντρα

Ο Jeremy Toljan από την ομάδα Σασσουόλο κάνει μία σέντρα που κοντράρει μέσα στην περιοχή.

90+4'

Το σουτ του Abdou Harroui μπλοκάρεται

90+3'
Απόκρουση

Ο Kaan Ayhan απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

90+3'
Σέντρα

Ο Felipe Anderson κάνει τη σέντρα

90+3'

Η ομάδα Λάτσιο παίζει κοντά την μπάλα σε ελεύθερο.

90+2'

Ο Luis Alberto δίνει τη θέση του στον Jean-Daniel Akpa-Akpro

90+2'

Ο Hamed Traore από την ομάδα Σασσουόλο προσπαθεί να σκοράρει έξω από την περιοχή. Δυστυχώς η προσπάθειά του πέρασε μόλις άουτ.

90+2'

Το σουτ του Giacomo Raspadori μπλοκάρεται

90+2'
Απόκρουση

Ο Patric απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

90+1'

Ο Giacomo Raspadori από την ομάδα Σασσουόλο εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

90+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 5'

90+1'
Σέντρα

Ο Rogerio από την ομάδα Σασσουόλο προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

90'

Κατοχή: Λάτσιο: 54%, Σασσουόλο: 46%.

89'

Η ομάδα Λάτσιο κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

89'

Ο Gianluca Scamacca δίνει τη θέση του στον Luigi Samele

88'

87'
Απόκρουση

87'
Σέντρα

Ο Hamed Traore κάνει τη σέντρα

87'

Η ομάδα Σασσουόλο εκδηλώνει επίθεση

87'

Η ομάδα Σασσουόλο κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

86'

Ο Gianluca Scamacca τιμωρείται για σπρώξιμο στον Francesco Acerbi

86'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Mattia Zaccagni από την ομάδα Λάτσιο ανατρέπει τον Brian Oddei

85'

Κατοχή: Λάτσιο: 52%, Σασσουόλο: 48%.

85'

Ο Sergej Milinkovic-Savic δίνει τη θέση του στον Toma Basic

84'

Ο Gregoire Defrel δίνει τη θέση του στον Brian Oddei

84'

Κίτρινη κάρτα για τον Abdou Harroui

84'

Ο Abdou Harroui κάνει άσχημο φάουλ και φλερτάρει με κάρτα

83'

83'

Η ομάδα Σασσουόλο κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

82'

81'

81'

Ο Luis Alberto από την ομάδα Λάτσιο κάνει μία πάσα στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας αλλά «κόβεται από τον αντίπαλο.

81'

Η ομάδα Λάτσιο ξεκινάει αντεπίθεση

81'
Σέντρα

80'

Ο Manuel Lazzari από την ομάδα Λάτσιο το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Hamed Traore

80'

79'

Ο Lucas Leiva δίνει τη θέση του στον Danilo Cataldi

78'

78'
Απόκρουση

78'

Ο Hamed Traore από την ομάδα Σασσουόλο εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

77'

Το σουτ του Hamed Traore μπλοκάρεται

76'

Ο Thomas Strakosha κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

76'
Σέντρα

Ο Rogerio από την ομάδα Σασσουόλο κάνει μία σέντρα που κοντράρει μέσα στην περιοχή.

75'
Απόκρουση

Ο Gian Marco Ferrari απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

75'
Σέντρα

Ο Manuel Lazzari κάνει τη σέντρα

75'

75'

74'

Ο Mert Muldur δίνει τη θέση του στον Jeremy Toljan

74'

Ο Davide Frattesi δίνει τη θέση του στον Abdou Harroui

74'

Ο Giacomo Raspadori πηγαίνει για γκολ, αλλά η προσπάθειά του δεν ήταν ποτέ κοντά στο στόχο.

74'

Ο Hamed Traore από την ομάδα Σασσουόλο πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

74'

Ο Hamed Traore από την ομάδα Σασσουόλο προωθεί την μπάλα μπροστά και προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρία

73'

Η ομάδα Σασσουόλο κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

73'

Ο Sergej Milinkovic-Savic τιμωρείται για σπρώξιμο στον Hamed Traore

72'

Η ομάδα Σασσουόλο παίζει κοντά την μπάλα σε ελεύθερο.

71'

Ο Luis Alberto από την ομάδα Λάτσιο εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

71'
Σέντρα

Ο Mattia Zaccagni από την ομάδα Λάτσιο προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

71'

Η ομάδα Λάτσιο έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

70'

70'

69'

Ο Manuel Lazzari τιμωρείται για σπρώξιμο στον Rogerio

69'

Το σουτ του Luis Alberto μπλοκάρεται

69'

Ο Ciro Immobile από την ομάδα Λάτσιο πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

69'

Το σουτ του Ciro Immobile μπλοκάρεται

69'

Ο Ciro Immobile από την ομάδα Λάτσιο προωθεί την μπάλα μπροστά και προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρία

68'

67'

66'

Η ομάδα Σασσουόλο έχει την κατοχή της μπάλας

66'
Απόκρουση

Ο Sergej Milinkovic-Savic απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

66'
Γέμισμα

Ο Giacomo Raspadori εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

66'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Manuel Lazzari από την ομάδα Λάτσιο ανατρέπει τον Rogerio

65'

Ο Luis Alberto τιμωρείται για σπρώξιμο στον Gian Marco Ferrari

65'

65'

Ο Felipe Anderson από την ομάδα Λάτσιο πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

64'

Ο Andrea Consigli κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

64'

Ο Adam Marusic από την ομάδα Λάτσιο είδε την πάσα του να κόβεται από έναν αντίπαλο.

64'

Ο Mattia Zaccagni από την ομάδα Λάτσιο πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

63'

Η ομάδα Λάτσιο κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

63'

63'

62'

62'

Το σουτ του Davide Frattesi μπλοκάρεται

62'

Ο Davide Frattesi από την ομάδα Σασσουόλο προωθεί την μπάλα μπροστά και προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρία

61'

61'

61'

Ελεύθερο για την ομάδα Λάτσιο

61'

60'

Ο Sergej Milinkovic-Savic είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

60'

59'

Ο Davide Frattesi από την ομάδα Σασσουόλο είχε προσπάθεια εκτός στόχου

59'

Η ομάδα Σασσουόλο έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

59'

58'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Mattia Zaccagni από την ομάδα Λάτσιο αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

58'

58'

Η ομάδα Σασσουόλο κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

56'

Κατοχή: Λάτσιο: 56%, Σασσουόλο: 44%.

56'

Το σουτ του Mattia Zaccagni μπλοκάρεται

56'
Ντρίμπλα

Επίδειξη τεχνικής κατάρτησης από τον Mattia Zaccagni , ο οποίος προσπερνάει με ντρίπλες τους αντιπάλους του

56'

56'

Το σουτ του Gregoire Defrel μπλοκάρεται

56'

55'

54'
Γκολ

ΤΟ ΓΚΟΛ ΜΕΤΡΑΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ! - Αφού είδε ξανά τη φάση, ο διαιτητής αποφασίζει ότι το γκολ για την ομάδα Λάτσιο μετράει κανονικά.

52'

VAR - ΠΙΘΑΝΟ ΓΚΟΛ! - Ο διαιτητής σταματάει το παιχνίδι. Έλεγχος από το VAR σε εξέλιξη, πιθανός καταλογισμός γκολ.

51'

Ο Luis Alberto έδωσε την ασίστ για το γκολ.

51'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Sergej Milinkovic-Savic σκοράρει με το αριστερό πόδι!

51'
Γέμισμα

Ο Luis Alberto εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

50'

Ο Matheus Henrique από την ομάδα Σασσουόλο το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Mattia Zaccagni

50'

Το αμυντικό λάθος του Matheus Henrique μπορεί να κοστίσει με γκολ στην ομάδα του

50'
Απόκρουση

Ο Matheus Henrique απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

50'

50'

Κατοχή: Λάτσιο: 58%, Σασσουόλο: 42%.

49'

49'

Ο Ciro Immobile πηγαίνει για γκολ, αλλά η προσπάθειά του δεν ήταν ποτέ κοντά στο στόχο.

49'

Ο Sergej Milinkovic-Savic από την ομάδα Λάτσιο κάνει μία εξαιρετική πάσα και ανοίγει χώρο...

49'
Σέντρα

48'

Η ομάδα Λάτσιο εκδηλώνει επίθεση

48'

48'
Κακό κοντρόλ

Ο Mattia Zaccagni από την ομάδα Λάτσιο έκανε κακή επαφή με τη μπάλα και δεν εκμεταλλεύτηκε την σέντρα του συμπαίκτη του.

48'
Σέντρα

Ο Sergej Milinkovic-Savic κάνει τη σέντρα

48'

Ο Felipe Anderson από την ομάδα Λάτσιο κάνει μία εξαιρετική πάσα και ανοίγει χώρο...

48'

47'
Σέντρα

Ο Felipe Anderson από την ομάδα Λάτσιο προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

47'

Ο Ciro Immobile από την ομάδα Λάτσιο στέλνει την μπάλα μέσα στην περιοχή αλλά κόβεται από έναν αντίπαλο.

47'

46'

46'

46'

46'

Ο Giorgos Kyriakopoulos δίνει τη θέση του στον Rogerio

46'

45+1'

45+1'

Ο Sergej Milinkovic-Savic τιμωρείται για σπρώξιμο στον Gian Marco Ferrari

45+1'
Απόκρουση

45+1'

Ο Luis Alberto από την ομάδα Λάτσιο εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

45'

45'
Σέντρα

45'

44'

Έχει σταματήσει το παιχνίδι και ο διαιτητής μιλάει στους παίκτες.

44'

Ο Hamed Traore κάνει φάουλ σε αντίπαλο

44'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Sergej Milinkovic-Savic από την ομάδα Λάτσιο ανατρέπει τον Hamed Traore

44'

43'

42'

Ο Gregoire Defrel έχει μια καταπληκτική ευκαιρία για να σκοράρει, αλλά ο Thomas Strakosha βγαίνει δυνατά και σώζει!

42'

Το σουτ του Matheus Henrique μπλοκάρεται

42'

ΕΥΚΑΙΡΙΑ! Αυτό πραγματικά θα έπρεπε να ήταν γκολ. Ο Davide Frattesi χάνει μια τεράστια ευκαιρία με τη κεφαλιά του να βρίσκει στο δοκάρι!

42'

Ο Hamed Traore από την ομάδα Σασσουόλο κάνει την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ένας αντίπαλος διώχνει

42'

41'

Κατοχή: Λάτσιο: 61%, Σασσουόλο: 39%.

41'

41'
Απόκρουση

Ο Adam Marusic απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

41'

40'

Ο Giorgos Kyriakopoulos αναγκάζει τον Thomas Strakosha σε μία καλή απόκρουση και η μπάλα φεύγει κόρνερ!

40'

40'

40'

Ο Andrea Consigli έσωσε ένα σίγουρο γκολ! Ο Felipe Anderson βρέθηκε σε εξαιρετική θέση για να σκοράρει, αλλά ο Andrea Consigli του αρνήθηκε το γκολ με μια μεγάλη απόκρουση.

40'

Ο Felipe Anderson από την ομάδα Λάτσιο προωθεί την μπάλα μπροστά και προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρία

40'

39'

Ο Giacomo Raspadori από την ομάδα Σασσουόλο κάνει μία πάσα στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας αλλά «κόβεται από τον αντίπαλο.

39'

39'
Σέντρα

Ο Luis Alberto από την ομάδα Λάτσιο σπάει την μπάλα μέσα από την περιοχή.

38'

Ο Ciro Immobile από την ομάδα Λάτσιο κάνει μία ωραία πάσα μέσα στην περιοχή αλλά οι συμπαίκτες του δεν μπορουν να την εκμεταλλευτούν.

37'

37'

Πως το έχασε αυτό; Ο Ciro Immobile έχει μια υπέροχη ευκαιρία να σκοράρει, αλλά κατά κάποιο τρόπο καταφέρνει να χάσει τον στόχο!

37'

Ο Felipe Anderson από την ομάδα Λάτσιο στέλνει την μπάλα στην καρδιά της περιοχής.

37'

36'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Giorgos Kyriakopoulos από την ομάδα Σασσουόλο ανατρέπει τον Felipe Anderson

35'

Υπάρχει έντονη βροχόπτωση στο γήπεδο.

35'

Κατοχή: Λάτσιο: 60%, Σασσουόλο: 40%.

35'

Ο Giacomo Raspadori από την ομάδα Σασσουόλο προσπαθεί να σκοράρει έξω από την περιοχή, αλλά το σουτ του έφυγε δίπλα από την εστία.

35'

Ο Giacomo Raspadori από την ομάδα Σασσουόλο προωθεί την μπάλα μπροστά και προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρία

34'

33'

Ο Gregoire Defrel σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Thomas Strakosha ελέγχει την φάση

33'

Ο Gregoire Defrel από την ομάδα Σασσουόλο προωθεί την μπάλα μπροστά και προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρία

32'

32'

Κίτρινη κάρτα για τον Davide Frattesi

32'

Ο Davide Frattesi από την ομάδα Σασσουόλο κάνει το φάουλ καθώς βρίσκει με τον αγκώνα του τον Manuel Lazzari

31'

31'

Ο Felipe Anderson από την ομάδα Λάτσιο είδε την πάσα του να κόβεται από έναν αντίπαλο.

31'

31'

Κατοχή: Λάτσιο: 59%, Σασσουόλο: 41%.

30'

Ο Hamed Traore υποπίπτει σε χέρι

29'

28'

28'

Τι ευκαιρία! Ο Ciro Immobile έχει μια καταπληκτική ευκαιρία για να σκοράρει, αλλά η κεφαλιά του περνάει δίπλα από την εστία!

28'
Σέντρα

Ο Felipe Anderson από την ομάδα Λάτσιο σπάει την μπάλα μέσα από την περιοχή.

27'

27'

27'

Ο Mattia Zaccagni από την ομάδα Λάτσιο πιάνει την κεφαλιά αλλά η προσπάθεια του είναι πολύ άστοχη.

27'
Σέντρα

Ο Ciro Immobile κάνει τη σέντρα

27'
Απόκρουση

26'

26'

26'

26'

25'

25'

24'

Αυτή είναι μία τρομερή πάσα από τον Felipe Anderson της ομάδας Λάτσιο. Την πέρασε στην πλάτη της άμυνας αλλά η ευκαιρία πήγε χαμένη

24'

23'

22'

Η ομάδα Λάτσιο κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

21'

21'
Απόκρουση

Ο Andrea Consigli από την ομάδα Σασσουόλο βγαίνει κάνει μία εξαιρετική απόκρουση.

21'

Ο Andrea Consigli έσωσε ένα σίγουρο γκολ! Ο Adam Marusic βρέθηκε σε εξαιρετική θέση για να σκοράρει, αλλά ο Andrea Consigli του αρνήθηκε το γκολ με μια μεγάλη απόκρουση.

21'

Ο Ciro Immobile από την ομάδα Λάτσιο βρίσκει τον συμπαίκτη του με τακουνάκι.

20'

20'

20'

20'

Ο Felipe Anderson από την ομάδα Λάτσιο κάνει μία εναέρια πάσα σε συμπαίκτη του.

19'

18'

Ο Ciro Immobile από την ομάδα Λάτσιο είναι σε θέση οφσάιντ

18'

17'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Manuel Lazzari στέλνει με το αριστερό πόδι την μπάλα στα δίχτυα!

17'
Ντρίμπλα

Επίδειξη τεχνικής κατάρτησης από τον Manuel Lazzari , ο οποίος προσπερνάει με ντρίπλες τους αντιπάλους του

17'

Το αμυντικό λάθος του Gian Marco Ferrari μπορεί να κοστίσει με γκολ στην ομάδα του

16'

16'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Luis Alberto από την ομάδα Λάτσιο ανατρέπει τον Mert Muldur

15'

15'

14'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Adam Marusic από την ομάδα Λάτσιο ανατρέπει τον Mert Muldur

13'

13'
Σέντρα

Ο Felipe Anderson από την ομάδα Λάτσιο κάνει την σέντρα αλλά δεν βρίσκει στόχο

13'

12'

12'
Σέντρα

Ο Giorgos Kyriakopoulos κάνει τη σέντρα

12'

11'

11'
Σέντρα

Ο Manuel Lazzari από την ομάδα Λάτσιο κάνει μία σέντρα που κοντράρει μέσα στην περιοχή.

11'
Απόκρουση

Ο Davide Frattesi απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

11'

10'

Ο Mattia Zaccagni από την ομάδα Λάτσιο είδε την πάσα του να κόβεται από έναν αντίπαλο.

10'

10'

Κατοχή: Λάτσιο: 41%, Σασσουόλο: 59%.

9'

9'

8'

Ο Manuel Lazzari από την ομάδα Λάτσιο στέλνει την μπάλα μέσα στην περιοχή αλλά κόβεται από έναν αντίπαλο.

8'

7'

Κίτρινη κάρτα για τον Felipe Anderson

7'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Felipe Anderson από την ομάδα Λάτσιο ανατρέπει τον Hamed Traore

7'

6'

Ο Davide Frattesi από την ομάδα Σασσουόλο προσπαθεί να σκοράρει έξω από την περιοχή, αλλά το σουτ του έφυγε δίπλα από την εστία.

6'

Ο Thomas Strakosha έσωσε ένα σίγουρο γκολ! Ο Gianluca Scamacca βρέθηκε σε εξαιρετική θέση για να σκοράρει, αλλά ο Thomas Strakosha του αρνήθηκε το γκολ με μια μεγάλη απόκρουση.

6'

ΕΥΚΑΙΡΙΑ! Ο Gianluca Scamacca βρέθηκε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα...

6'

Εδώ θα μπορούσε να γίνει μία καλή ευκαιρία καθώς ο Davide Frattesi από την ομάδα Σασσουόλο «κόβει» την αντίπαλη άμυνα στα δύο με μία κάθετη πάσα...

6'

Κατοχή: Λάτσιο: 33%, Σασσουόλο: 67%.

6'

5'

Κίτρινη κάρτα για τον Giorgos Kyriakopoulos

5'

Απρόσεκτο μαρκάρισμα εδώ. Ο Giorgos Kyriakopoulos υποπίπτει σε σκληρό φάουλ στον Manuel Lazzari

4'

4'

4'
Ντρίμπλα

Επίδειξη τεχνικής κατάρτησης από τον Hamed Traore , ο οποίος προσπερνάει με ντρίπλες τους αντιπάλους του

3'

3'

2'

2'

Ο Manuel Lazzari κάνει το σουτ, ο Andrea Consigli αποκρούει αλλά δεν μπορεί να συγκρατήσει την μπάλα...

2'

1'

Το σουτ του Gianluca Scamacca μπλοκάρεται

1'

1'

1'

Συννεφιασμένος ο καιρός αυτήν τη στιγμή.

1'

Η ομάδα Λάτσιο είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

0'

0'

Καλησπέρα σας από το Stadio Olimpico, Rome, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Θέλει να δει αντίδραση η Σάρι, απελευθερωμένη η Σασσουόλο

Η Λάτσιο υποδέχεται την Σασσουόλο για την 31η αγωνιστική της Σέριε Α’. Δεν έχουν πολλά περιθώρια για στραβοπατήματα οι γηπεδούχοι, χωρίς άγχος οι φιλοξενούμενοι.

ΛΑΤΣΙΟ

Ήταν σαν να μην μπήκε ποτέ σε ένα από τα πιο σημαντικά παιχνίδια της χρονιάς στο «Ολίμπικο» και έτσι έχασε με 3-0 από τη Ρόμα. Μόλις στα πρώτα 56 δευτερόλεπτα έμεινε πίσω στο σκορ, δεν είχε αντίδραση και στο 22’ είδε τον Έιμπραχαμ να πετυχαίνει το 2-0. Έδειχνε να τα έχει χαμένα και στο 40’ ένα εκπληκτικό φάουλ του Πελεγκρίνι την έφερε σε εξαιρετικά δύσκολη θέση. Σώθηκε από το δοκάρι στη συνέχεια, στο δεύτερο μέρος πήρε τον έλεγχο και την κατοχή αλλά και πάλι η Ρόμα ήταν αυτή που είχε την μεγαλύτερη ευκαιρία.

Μαζεύει τα κομμάτια της λοιπόν και επανέρχεται μετά την διακοπή με αποκλειστικό στόχο τη νίκη απέναντι στη Σασσουόλο. Η αλήθεια είναι πως δεν περιμέναμε να επιβληθεί της αντιπάλου της αλλά όχι και να παραδοθεί έτσι στο πρώτο ημίχρονο. Θύμισε την κουρασμένη ομάδα μετά τα ευρωπαϊκά παιχνίδια και πλέον καλείται να δείξει χαρακτήρα αν θέλει να βγει στην Ευρώπη. Βρίσκεται στην 7η θέση και στο -2 από την 5η Ρόμα, ενώ έχει μόλις δύο βαθμούς διαφορά από την 8η Φιορεντίνα. Δεν μας έχει πείσει φέτος, δεν έχει παρουσιάσει άλλωστε κάτι το ιδιαίτερο με τον Σάρι ο οποίος ακόμα προσπαθεί να περάσει την φιλοσοφία του στους παίκτες.

«Το ντέρμπι μας άφησε μία πικρή γεύση και τώρα ελπίζω να επιστρέψουμε στα θετικά αποτελέσματα. Η Σασσουόλο είναι μία από τις καλύτερες ομάδες της Ιταλίας. Περιμένω ένα πολύ καλό φινάλε από όλους όχι μόνο στο τεχνικό κομμάτι αλλά και σε αυτό του χαρακτήρα. Από τα παιχνίδια που ακολουθούν θέλω να δω απαντήσεις», τόνισε ο κόουτς Σάρι.

Αγωνιστικά Νέα: Τιμωρημένος ο εξτρέμ Πέδρο (29/8). Επιστρέφει ο μέσος Ζακάνι (21/4).

ΣΑΣΣΟΥΟΛΟ

Έδειξε την ανωτερότητα της και επιβλήθηκε με 4-1 στην εντός έδρας αναμέτρηση με την Σπέτσια τη προηγούμενη αγωνιστική. Δυσκολέυτηκε βέβαια στο πρώτο μέρος και μπορεί να προηγήθηκε με ένα εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μπεράρντι στο 17’ όμως στο 36’ δέχτηκε την ισοφάριση από ένα εξαιρετικό πλασέ του Βέρντε. Ξεκίνησε όμως δυνατά και στην επανάληψη και στο 48’ ο Μπεράρντι βρέθηκε μέσα στην περιοχή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Προβεντέλ. Από εκεί και έπειτα δεν απειλήθηκε και στο 78΄ο προωθημένος Αϊχάν έκανε το 3-1 «σφραγίζοντας» στην ουσία τη νίκη της. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε τρία λεπτά μετά ο Σκαμάκα με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Επιβεβαίωσε το γεγονός πως βρίσκεται σε καλή κατάσταση αν και το τελικό σκορ είναι λίγο πλασματικό. Έμεινε για 6η σερί αγωνιστική αήττητη (4-2-0), πλησίασε την 7η θέση στους έξι βαθμούς αλλά ακόμα και τώρα είναι μοιάζει δύσκολο να βρει ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο. Σε ενδεχόμενη νίκη στη Ρώμη βέβαια τα πράγματα μπορεί να αλλάξουν, είναι ικανή για το καλύτερο ειδικά αν η αντίπαλος της τής δώσει χώρους.

«Η Λάτσιο είναι πιο δυνατή από εμάς και έχει κάποιους σημαντικούς παίκτες που έλειπαν στο πρώτο παιχνίδι. Το όπλο της είναι το επιθετικό transition και είναι δύσκολο να το περιορίσουμε», σχολίασε μεταξύ άλλων ο κόουτς Ντιονίσι.

Αγωνιστικά Νέα: Παραμένει εκτός ο μέσος Τζούριτσιτς (9/2) ενώ είναι αμφίβολη η συμμετοχή του φορ Μπεράρντι (27/14). Μόνιμα απόντες ο εξτρέμ Ομπιάνγκ και ο στόπερ Ρομάνια. Επιστρέφει ο φορ Ρασπαντόρι (28/9) και ο μπακ Τόλιαν (18/0).

Θάνος Τσαλουχίδης Αθλητικογράφος

Η Λάτσιο είχε ανάγκη την διακοπή, η ήττα από τη Ρόμα της στοιχίζει βαθμολογικά αλλά και ψυχολογικά και πλέον καλείται να αντιδράσει. Ποιότητα υπάρχει στο ρόστερ της όχι όμως και βάθος. Από την άλλη η Σασσουόλο έδειχνε σε καλή κατάσταση, τρέχει ένα θετικό σερί και θεωρούμε πως μπορεί να φύγει με βαθμό ή βαθμούς από τη Ρώμη. Θα πάμε με τη διπλή ευκαιρία στο Χ2.

• Στους τελευταίους 7 από 8 αγώνες της ομάδας Σασσουόλο, μπήκαν περισσότερα από 2.5 γκολ (σε όλες τις διοργανώσεις).
    Σημείο: Over με απόδοση 1.32 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Σασσουόλο δεν έχει χάσει στους τελευταίους 7 από 8 αγώνες στη διοργάνωση Σέριε A.
    Σημείο: X2 με απόδοση 2.30 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Λάτσιο ήταν ισόπαλη στο ημίχρονο στους τελευταίους 5 από 6 αγώνες εντός έδρας σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: Ημ.X με απόδοση 2.47 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Σασσουόλο νίκησε στους τελευταίους 4 από 5 αγώνες στη διοργάνωση Σέριε A.
    Σημείο: 2 με απόδοση 4.85 στον ΟΠΑΠ
  • Στους τελευταίους 4 από 5 αγώνες της ομάδας Λάτσιο, μπήκαν περισσότερα από 2.5 γκολ (σε όλες τις διοργανώσεις).

ΙΤΑΛΙΑ: Σέριε A