21+

Κρίσταλ Πάλας - Έβερτον

22/4/2023 17:00
Κωδ ΟΠΑΠ: 277
Ο συγκεκριμένος αγώνας παίχτηκε πριν 374 ημέρες. Για να δείτε την τελευταία αναμέτρηση πατήστε εδώ: Έβερτον - Κρίσταλ Πάλας στις 19/2/2024

• Θεατές: 25202
90+6'

90+6'

25202 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

90+6'

Κατοχή: Κρίσταλ Πάλας: 56%, Έβερτον: 44%.

90+6'

Ελεύθερο για την ομάδα Έβερτον

90+5'

90+4'

Το παιχνίδι αρχίζει ξανά με ελεύθερο

90+4'

Το παιχνίδι σταμάτησε

90+3'

Η ομάδα Έβερτον εκτελεί πλάγιο μπροστά από την αντίπαλη περιοχή

90+3'

Η σέντρα από τον Jordan Pickford από την ομάδα Έβερτον βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

90+3'

Φράγμα από τον Jean-Philippe Mateta, ο οποίος διακόπτει το τρέξιμο του James Tarkowski. Το φάουλ σφυρίχτηκε.

90+2'

90+1'

90+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 5'

90+1'

Ο Dominic Calvert-Lewin δίνει τη θέση του στον Neal Maupay

90'

Ο Jordan Ayew πηγαίνει για γκολ, αλλά η προσπάθειά του δεν ήταν ποτέ κοντά στο στόχο.

90'

Κατοχή: Κρίσταλ Πάλας: 54%, Έβερτον: 46%.

89'

Ο Joachim Andersen απομακρύνει τη μπάλα

89'

88'

Ο Jordan Pickford κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

87'

Η ομάδα Κρίσταλ Πάλας εκτελεί πλάγιο μπροστά από την αντίπαλη περιοχή

87'

Ο Ben Godfrey από την ομάδα Έβερτον απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

87'

Η ομάδα Κρίσταλ Πάλας εκτελεί πλάγιο στο δικό της μισό του γηπέδου

86'

86'

Ο James Tarkowski από την ομάδα Έβερτον απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

86'

Ο Michael Olise από την ομάδα Κρίσταλ Πάλας εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

86'

Ο Michael Keane σταματά επιτυχώς το σουτ

86'

Το σουτ του Luka Milivojevic μπλοκάρεται

85'

Ο Dominic Calvert-Lewin από την ομάδα Έβερτον απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

85'

85'

Ο Michael Olise από την ομάδα Κρίσταλ Πάλας εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

85'

Ο James Tarkowski σταματά επιτυχώς το σουτ

85'

Το σουτ του Tyrick Mitchell μπλοκάρεται

85'

Ο Michael Keane από την ομάδα Έβερτον απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

85'

Κατοχή: Κρίσταλ Πάλας: 55%, Έβερτον: 45%.

84'

84'

Το σουτ του Michael Olise μπλοκάρεται

84'

Ο Ben Godfrey υποπίπτει σε χέρι

83'

83'

83'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Joachim Andersen από την ομάδα Κρίσταλ Πάλας αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

82'

Ο Michael Olise από την ομάδα Κρίσταλ Πάλας εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

82'

81'

Ο Demarai Gray δίνει τη θέση του στον Ben Godfrey

80'

80'
Κόκκινη κάρτα

ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΑΡΤΑ! - Ο Mason Holgate βλέπει δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβάλλεται

80'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Mason Holgate από την ομάδα Έβερτον ανατρέπει τον Jordan Ayew

79'

79'

Ελεύθερο για την ομάδα Κρίσταλ Πάλας

78'

78'

Ο Cheick Oumar Doucoure δίνει τη θέση του στον Luka Milivojevic

78'

Ο Cheick Oumar Doucoure από την ομάδα Κρίσταλ Πάλας είχε προσπάθεια εκτός στόχου

78'

78'

77'

Ο Alex Iwobi σταματά επιτυχώς το σουτ

77'

Το σουτ του Cheick Oumar Doucoure μπλοκάρεται

77'

77'

77'

Ο Eberechi Eze σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Jordan Pickford ελέγχει την φάση

76'

Ο James Tarkowski κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Joel Ward.

76'

Η σέντρα από τον Dwight McNeil από την ομάδα Έβερτον βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

76'

75'

Ο Tyrick Mitchell τιμωρείται για σπρώξιμο στον Demarai Gray

74'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Michael Keane για την ομάδα Έβερτον. Ο Cheick Oumar Doucoure σταματάει την φάση.

74'

Ο Dwight McNeil από την ομάδα Έβερτον εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

73'

71'

Ο Marc Guehi από την ομάδα Κρίσταλ Πάλας απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

71'

Παίκτης της ομάδας Έβερτον επιχειρεί μακρινό γέμισμα στην αντίπαλη περιοχή

71'

Ο Odsonne Edouard δίνει τη θέση του στον Jean-Philippe Mateta

71'

Ο Jeffrey Schlupp δίνει τη θέση του στον Will Hughes

70'

70'

Ο Dominic Calvert-Lewin τιμωρείται για σπρώξιμο στον Marc Guehi

69'

Ο Michael Olise τιμωρείται για σπρώξιμο στον James Tarkowski

69'

67'

66'

66'

Ο Alex Iwobi από την ομάδα Έβερτον είχε προσπάθεια εκτός στόχου

66'

65'

Ο Idrissa Gana Gueye πηγαίνει για γκολ, αλλά η προσπάθειά του δεν ήταν ποτέ κοντά στο στόχο.

65'

65'

Ο Joachim Andersen από την ομάδα Κρίσταλ Πάλας απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

65'

65'

Ο Cheick Oumar Doucoure από την ομάδα Κρίσταλ Πάλας απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

65'

64'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Odsonne Edouard από την ομάδα Κρίσταλ Πάλας ανατρέπει τον Demarai Gray

64'

63'

Κίτρινη κάρτα για τον Dominic Calvert-Lewin

63'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Dominic Calvert-Lewin από την ομάδα Έβερτον ανατρέπει τον Marc Guehi

63'

62'

Ο Dominic Calvert-Lewin από την ομάδα Έβερτον είχε προσπάθεια εκτός στόχου

62'

Ο Alex Iwobi τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

62'

Ο Dominic Calvert-Lewin κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Joachim Andersen.

61'

60'

60'

Ο Dwight McNeil από την ομάδα Έβερτον το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Michael Olise

60'

60'

59'

Ο Idrissa Gana Gueye από την ομάδα Έβερτον απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

59'

Ο Eberechi Eze από την ομάδα Κρίσταλ Πάλας είναι σε θέση οφσάιντ

59'
Γκολ

ΑΚΥΡΩΝΕΤΑΙ ΤΟ ΓΚΟΛ! - Αφού είδε ξανά τη φάση, ο διαιτητής γνωστοποίησε ότι το γκολ για την ομάδα Κρίσταλ Πάλας δεν μετράει λόγω οφσάιντ.

58'

Ο Alex Iwobi είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

58'

VAR - ΠΙΘΑΝΟ ΓΚΟΛ! - Ο διαιτητής σταματάει το παιχνίδι. Έλεγχος από το VAR σε εξέλιξη, πιθανός καταλογισμός γκολ.

57'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ! Η ομάδα Κρίσταλ Πάλας σκοράρει! Ο Eberechi Eze βάζει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ.

56'

56'

55'

Ο Idrissa Gana Gueye είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

54'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Michael Olise από την ομάδα Κρίσταλ Πάλας ανατρέπει τον Idrissa Gana Gueye

54'

54'

54'

53'

52'

51'

50'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Demarai Gray από την ομάδα Έβερτον ανατρέπει τον Jordan Ayew

50'

50'

49'

48'

Ο James Tarkowski κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Odsonne Edouard.

48'

47'

47'

46'

46'

46'

45+2'

45+2'

Κατοχή: Κρίσταλ Πάλας: 59%, Έβερτον: 41%.

45+2'

45+1'

45+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 1'

45+1'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Demarai Gray από την ομάδα Έβερτον αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

45+1'

Η σέντρα από τον Vitalii Mykolenko από την ομάδα Έβερτον βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

45'

44'

Ο Sam Johnstone κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

44'

43'

42'

Ο Dwight McNeil σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Sam Johnstone ελέγχει την φάση

42'

41'

Ο Michael Olise από την ομάδα Κρίσταλ Πάλας εκτελεί το κόρνερ χαμηλά από τα αριστερά.

41'

Ο Idrissa Gana Gueye σταματά επιτυχώς το σουτ

41'

Το σουτ του Jordan Ayew μπλοκάρεται

40'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Dominic Calvert-Lewin από την ομάδα Έβερτον ανατρέπει τον Joachim Andersen

40'

Ο Dominic Calvert-Lewin σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Sam Johnstone ελέγχει την φάση

40'

Κατοχή: Κρίσταλ Πάλας: 61%, Έβερτον: 39%.

39'

Ο Michael Keane κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Odsonne Edouard.

39'

38'

38'

37'

Κίτρινη κάρτα για τον Mason Holgate

37'

Ο Mason Holgate τιμωρείται για σπρώξιμο στον Jordan Ayew

36'

Κατοχή: Κρίσταλ Πάλας: 66%, Έβερτον: 34%.

35'

35'

35'

Ο Joel Ward σταματά επιτυχώς το σουτ

35'

Το σουτ του Dwight McNeil μπλοκάρεται

35'

Η ομάδα Έβερτον εκτελεί πλάγιο στο δικό της μισό του γηπέδου

34'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Jeffrey Schlupp από την ομάδα Κρίσταλ Πάλας ανατρέπει τον Alex Iwobi

33'

Ο Demarai Gray από την ομάδα Έβερτον είναι σε θέση οφσάιντ

33'

Ο Joel Ward από την ομάδα Κρίσταλ Πάλας απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

32'

Ο Alex Iwobi σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Sam Johnstone ελέγχει την φάση

32'

Ο Tyrick Mitchell από την ομάδα Κρίσταλ Πάλας απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

32'

31'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Joel Ward από την ομάδα Κρίσταλ Πάλας ανατρέπει τον Vitalii Mykolenko

30'

30'

30'

Κατοχή: Κρίσταλ Πάλας: 68%, Έβερτον: 32%.

30'

29'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Dwight McNeil από την ομάδα Έβερτον ανατρέπει τον Joel Ward

28'

Ο James Tarkowski από την ομάδα Έβερτον είναι σε θέση οφσάιντ

27'

Κίτρινη κάρτα για τον Tyrick Mitchell

27'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Tyrick Mitchell από την ομάδα Κρίσταλ Πάλας ανατρέπει τον James Garner

27'

27'

27'

Ο Tyrick Mitchell από την ομάδα Κρίσταλ Πάλας δεν πιάνει καλά το σουτ και η μπάλα φεύγει μακριά από την εστία

26'

Ο Michael Olise τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

26'

25'

Κατοχή: Κρίσταλ Πάλας: 67%, Έβερτον: 33%.

24'

24'

23'

23'

Ο Michael Olise σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Jordan Pickford ελέγχει την φάση

23'

22'

22'

21'

21'

Κατοχή: Κρίσταλ Πάλας: 64%, Έβερτον: 36%.

21'

20'

19'

19'

19'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Tyrick Mitchell από την ομάδα Κρίσταλ Πάλας ανατρέπει τον Demarai Gray

17'

Ο Dominic Calvert-Lewin από την ομάδα Έβερτον είναι σε θέση οφσάιντ

17'

16'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Demarai Gray από την ομάδα Έβερτον ανατρέπει τον Odsonne Edouard

15'

15'

15'

Ο Odsonne Edouard τιμωρείται για σπρώξιμο στον Jordan Pickford

15'

Ο Jordan Pickford από την ομάδα Έβερτον απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

14'

14'

12'

12'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Idrissa Gana Gueye από την ομάδα Έβερτον ανατρέπει τον Jeffrey Schlupp

11'

11'

Ο Vitalii Mykolenko κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

11'

10'

10'

10'

10'

Ο Jordan Ayew κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Mason Holgate.

10'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Jordan Ayew από την ομάδα Κρίσταλ Πάλας αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

9'

Η σέντρα από τον Michael Olise από την ομάδα Κρίσταλ Πάλας βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

9'

8'

Ο Dominic Calvert-Lewin κάνει την κεφαλιά προς την εστία αλλά ο Sam Johnstone μπλοκάρει εύκολα

8'

Ο Dominic Calvert-Lewin κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Marc Guehi.

8'

Η σέντρα από τον Alex Iwobi από την ομάδα Έβερτον βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

7'

7'

Ο James Garner κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

7'

6'

5'

5'

Κατοχή: Κρίσταλ Πάλας: 50%, Έβερτον: 50%.

5'

4'

4'

3'

2'

1'

Η σέντρα από τον Joel Ward από την ομάδα Κρίσταλ Πάλας βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

1'

Συννεφιασμένος ο καιρός αυτήν τη στιγμή.

1'

1'

Η ομάδα Κρίσταλ Πάλας είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

0'

0'

Καλησπέρα σας από το Selhurst Park, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Μόνο νίκες με Χόντγκσον η Κρίσταλ Πάλας

Η μεταμορφωμένη Κρίσταλ Πάλας μετά τον ερχομό του Χόντγκσον, υποδέχεται την Έβερτον που «καίγεται» για βαθμούς στη μάχη της σωτηρίας.

Παρέδωσε μαθήματα κυνικότητας κόντρα στην Σαουθάμπτον και έφυγε με «διπλό» παραμονής από το «Σεντ Μέρις» (2-0). Σε αμυντικό ρόλο στο πρώτο ημίχρονο όπου κινδύνευσε σε δύο περιπτώσεις με το γκολ, αλλά στην επανάληψη εκμεταλλεύτηκε τις στιγμές της και βρήκε δύο γκολ με τον Έζε (54’, 68’). Πιέστηκε έκτοτε, με την αντίπαλο της να είχε δοκάρι κι άλλες δύο καλές στιγμές για να μειώσει, όμως κράτησε το μηδέν και στο φινάλε είχε η ίδια δοκάρι κι άλλη μια μεγάλη στιγμή για ένα τρίτο τέρμα.

Έκανε το 3x3 με τον Ρόι Χόντγκσον στον πάγκο και μάλιστα απέναντι σε βασικές αντιπάλους για την παραμονή. Πριν τον ερχομό του 75χρονου αγνοούσε τη νίκη σε 12 αγωνιστικές (0-5-7) και είχε μπλέξει για τα καλά σε σενάρια υποβιβασμού αλλά με τους εννέα βαθμούς που μάζεψε υπό τις οδηγίες του έμπειρου τεχνικού, πέρασε στην 12η θέση και στο +9 από τη ζώνη του υποβιβασμού. Ουσιαστικά θέλει άλλη μια νίκη για να «κλειδώσει» την παραμονή και θα την κυνηγήσει στο σημερινό απέναντι στην ομάδα που βρίσκεται ακριβώς πάνω από τις επικίνδυνες θέσεις.

Σαφώς βελτιωμένη στο επιθετικό κομμάτι, έχοντας σκοράρει εννέα γκολ στα τρία τελευταία ενώ ενάμισι μήνα νωρίτερα είχε συμπληρώσει τρία ματς χωρίς σουτ στο στόχο! Για τη μεταμόρφωση της ομάδας μετά τον ερχομό του ρωτήθηκε ο Χόντγκσον: «Νομίζω ότι είναι λίγο απλοϊκό να πεις ότι αν πάρεις έναν νέο προπονητή στο σύλλογό σου, θα αντιδράσεις και θα κερδίσεις παιχνίδια που δεν έκανες πριν. Η βελτίωση εξαρτάται από τους παίκτες. Όταν ήρθαμε εδώ, συνειδητοποιήσαμε ότι είχαμε παίκτες που μπορούν να δημιουργήσουν ευκαιρίες και να σκοράρουν μόλις μπουν σε θέσεις επίθεσης», δήλωσε ο έμπειρος κόουτς και αναφέρθηκε στο ματς με την Έβερτον: «Γνωρίζουμε πλήρως ότι το παιχνίδι μπροστά μας θα είναι δύσκολο. Σεβόμαστε πλήρως την Έβερτον. Νομίζω ότι είναι μέσα στις δυνατότητές μας να πιάσουμε την απόδοση των προηγούμενων εμφανίσεων, αλλά πρέπει να παίξουμε εξαιρετικά καλά».

Αγωνιστικά Νέα: Χάνουν τρίτο ο σταρ επιθετικός Ζαχά (24/6) και ο βασικός γκολκίπερ Γκουαΐτα (27/0 ενώ θα λείψει για δεύτερο ο βασικός μπακ Κλάιν (22/0). Μακροχρόνια εκτός ο στόπερ Φέργκιουσον (-).Γνώρισε δεύτερη σερί ήττα, αυτή τη φορά με το βαρύ 3-1 από τη ντεφορμέ Φούλαμ στην έδρα της. Μπήκε μουδιασμένα και βρέθηκε πίσω στο 22’, έκτοτε αφυπνίστηκε, έφτιαξε φάσεις και ισοφάρισε στο 35’ με τον ΜακΝιλ, ενώ είχε δοκάρι και άλλες δύο καλές στιγμές για να ολοκληρώσει την ανατροπή. Αντ’ αυτού δέχτηκε το 2-1 κόντρα στη ροή στο 51’ και έκτοτε έχασε την ορμή της, με την αντίπαλο της να «καθαρίζει» το ματς στο 68’.

Δεύτερη «κολλητή» ήττα μετά από αυτή με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, ενώ έχει μόνο μία νίκη στα οχτώ τελευταία (1-3-4). Βρίσκεται ακριβώς πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού υπερτερώντας στην ισοβαθμία με την Νότιγχαμ Φόρεστ και έχει άμεση ανάγκη τους βαθμούς.

Παρουσιάζει πρόβλημα στο ανασταλτικό κομμάτι έχοντας δεχτεί οχτώ γκολ στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια. Παράλληλα είναι ζητούμενο να βελτιώσει την εκτός έδρας φόρμα της, αφού έχει μόνο ένα «διπλό» σε 15 εξόδους τη φετινή σεζόν (1-6-8). «Το εκτός έδρας ρεκόρ μας δεν είναι υπέροχο τις δύο τελευταίες σεζόν. Σίγουρα είναι θέμα τακτικής αλλά επίσης θέμα νοοτροπίας. Μόνο εμείς μπορούμε να το αλλάξουμε, δεν υπάρχει κάποιο είδος μαγικής σκόνης που το κάνει να αλλάξει. Χρειάζεται ομαδική προσπάθεια για να συμβεί», δήλωσε ο τεχνικός της Ντάις.

Αγωνιστικά Νέα: Επιστρέφει μετά τις αρχές Φλεβάρη ο βασικός φορ Κάλβερτ-Λιούιν (11/1), ενώ καλές ελπίδες επιστροφής έχει και ο μέσος Ονανά (28/1) που μπήκε στις προπονήσεις. Εκτίει τρίτη ο μέσος Ντουκουρέ (19/2), ενώ συνεχίζουν εκτός ο κάπτεν/μπακ Κόλμαν (22/1) και ο εξτρέμ Τάουνσεντ (-).

Κώστας Καραγιαννόπουλος Αθλητικογράφος

Ένα βήμα πριν την παραμονή είναι πλέον η Κρίσταλ Πάλας μετά το 3x3 με τον Χόντγκσον στον πάγκο. Δίκαια φαβορί αλλά το περιμέναμε πιο ισορροπημένο απέναντι σε μια Έβερτον που παίζει τη ζωή της και θα τα δώσει όλα στο σημερινό. Πάσο από σημείο. Έχουν λυθεί επιθετικά οι «αετοί» με τον ερχομό του 75χρονου από την άλλη τα «ζαχαρωτά» παρουσιάζουν πολλά αμυντικά κενά στα τελευταία αλλά στα έξι πιο πρόσφατα έμειναν στο μηδέν μόνο στο «Όλντ Τράφορντ». Μοιάζει υπερβολικό το όβερ σ’ αυτές τις τιμές.

• Η ομάδα Έβερτον δεν έχει κερδίσει στους τελευταίους 7 από 8 αγώνες στη διοργάνωση Πρέμιερ Λιγκ.
    Σημείο: 1X με απόδοση 1.24 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Κρίσταλ Πάλας ήταν ισόπαλη στο ημίχρονο στους τελευταίους 4 αγώνες εντός έδρας στη διοργάνωση Πρέμιερ Λιγκ.
    Σημείο: Ημ.X με απόδοση 1.95 στον ΟΠΑΠ

ΑΓΓΛΙΑ: Πρέμιερ Λιγκ