Μουντιάλ 2014: Στους «8» η Γαλλία

30/6/2014 21:02
Με γκολ του Πογκμπά (79’) και αυτογκόλ του Γιόμπο (90+1’), η Γαλλία κέρδισε με 2-0 την Νιγηρία και «σφράγισε» το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Μουντιάλ, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Γερμανία ή την Αλγερία.

Την πρόκριση στα προημιτελικά του Μουντιάλ για πρώτη φορά μετά το 2006 εξασφάλισε η Γαλλία, η οποία παρότι ζορίστηκε, κέρδισε με 2-0 την Νιγηρία και «σφράγισε» το εισιτήριο για τους «8» εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Γερμανία εκτός αν η Αλγερία κάνει τη μεγάλη έκπληξη.

Οι Γάλλοι τα βρήκαν σκούρα απέναντι στη Νιγηρία, ωστόσο στο τελευταίο 20λέπτο ανέβασαν ρυθμούς, δημιούργησαν ευκαιρίες με κορυφαία το δοκάρι του Καμπάιγ στο 77’ και δύο λεπτά μετά ο Πογκμπά εκμεταλλεύτηκε την άστοχη έξοδο του Ενιάμα, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του, με τον Γιόμπο να να διαμορφώνει το τελικό 2-0 με αυτογκόλ στις καθυστερήσεις μετά από προσπάθεια του εξαιρετικού Γκριεζμάν

Κακό θέαμα στο πρώτο ημίχρονο, με την Γαλλία να μην μπορούσε να δημιουργήσει μεγάλες ευκαιρίες για γκολ, καθώς η άμυνα της Νιγηρίας είχε κλείσει καλά τους επιθετικούς της γαλλικής ομάδας.

Η πρώτη καλή στιγμή των Γάλλων ήταν ένα σουτ του Πογκμπά στο 22’ το οποίο απόκρουσε ο Ενιάμα, με την Νιγηρία να απαντάει στο 40’ με σουτ του Μόουσες που δεν ανησύχησε τον Γιορίς.

Ο αργός ρυθμός συνεχίστηκε και στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, με τη Νιγηρία να μπαίνει καλύτερα και να είχε καλή στιγμή στο 64’ με σουτ του Οντεμβίγκι που απόκρουσε ο Γιορίς.

Ωστόσο η είσοδος του Γκριεζμάν αντί του Ζιρού βοήθησε την Γαλλία, η οποία άρχισε να ανεβάζει ρυθμό και στο 70’ είχε μεγάλη ευκαιρία, καθώς ο Μπενζεμά έπαιξε το 1-2 με τον άσο της Σοσιεδάδ , ωστόσο το σουτ πρώτου του σταμάτησε στον Ενγιάμα.

Ο ίδιος απείλησε ξανά στο 73’ με νέο σουτ, ενώ στο 77’ ο Καμπάιγ παραλίγο να πετύχει ένα τρομερό γκολ, τραντάζοντας το οριζόντιο δοκάρι των Νιγηριανών με δυνατό σουτ.

Η Γαλλία συνέχιζε να απειλεί, με τον Ενγιάμα να πραγματοποιεί μεγάλη απόκρουση στη κεφαλιά του Μπενζεμά στο 79’, ωστόσο ο Νιγηριανός γκολκίπερ ένα λεπτό μετά απόκρουσε ασταθώς δίνοντας την ευκαιρία στον Πογκμπά να «γράψει» το 1-0 με κεφαλιά.

Στο 84’ ο Γκριεζμάν είχε μεγάλη ευκαιρία για το 2-0, με τον Ενγιάμα να του λέει «όχι» αποκρούοντας με το ένα χέρι το δυνατό σουτ του Γάλλου άσου, ωστόσο στις καθυστερήσεις ο Γιόμπο έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0 για τους Γάλλους.

Τα αποτελέσματα στους «16» (εδώ αναλυτικά)