Ατρόμητος - ΠΑΟΚ 1-2: Λύτρωση στο 90’ για τον «Δικέφαλο του Βορρά»

1/9/2024 22:30
Σ’ ένα φινάλε-θρίλερ στο Περιστέρι, ο ΠΑΟΚ ισοφαρίστηκε σε 1-1 στο 85’ από τον Ατρόμητο αλλά ο Καμαρά λύτρωσε στο 90’ τον «Δικέφαλο του Βορρά», ο οποίος πήρε τη νίκη με 2-1 και έκανε το 3x3 στο πρωτάθλημα. Ζίβκοβιτς (45+1’) και Ουάρντα (86’ πεν.) τα άλλα τέρματα.

Ο ΠΑΟΚ έστω και δύσκολα επικράτησε με 2-1 του Ατρόμητου στο Περιστέρι και πήρε την τρίτη νίκη του σε ισάριθμα ματς πρωταθλήματος.

Οι Θεσσαλονικείς τα βρήκαν σκούρα στο πρώτο ημίχρονο από τον Ατρόμητο που μπήκε πιο ορεξάτα στο ματς, όμως μετά το ημίωρο ισορρόπησαν και βρήκαν το γκολ στην τελευταία φάση του πρώτου 45λεπτου με τον Ζίβκοβιτς.

Στην επανάληψη το ματς είχε πολύ χαμηλό τέμπο και κύλησε δίχως κάτι αξιόλογο έως το 85’ όπου οι Περιστεριώτες ισοφάρισαν με πέναλτι του Ουάρντα. Ωστόσο πριν καλά καλά κοπιάσουν οι πανηγυρισμοί των γηπεδούχων, ο «Δικέφαλος του Βορρά» ανέκτησε το προβάδισμα με κεφαλιά του Καμαρά στο 90’ ύστερα από χτύπημα φάουλ του Ντεσπότοφ.

Το 2-1 ήταν το τελικό σκορ, με τον ΠΑΟΚ να επεκτείνει σε έξι ματς το αήττητο απέναντι στον Ατρόμητο κάνοντας το 3x3 στο πρωτάθλημα. Στον αντίποδα, οι Περιστεριώτες, που βρέθηκαν για τρίτο σερί ματς πίσω στο σκορ αλλά βρήκαν απάντηση, γνώρισαν την πρώτη τους ήττα μετά από δύο ισοπαλίες και πάνε δίχως νικηφόρο αποτέλεσμα στη διακοπή.Πιο δυνατό ξεκίνημα ο Ατρόμητος, ισορρόπησε μετά το ημίωρο ο ΠΑΟΚ και βρήκε το γκολ στο φινάλε του ημιχρόνου με τον Ζίβκοβιτς

Ο Ατρόμητος μπήκε πολύ δυναμικά στο ματς, πιέζοντας ψηλά στη μπάλα και μην επιτρέποντας στον ΠΑΟΚ να κυκλοφορήσει σωστά τη μπάλα. Οι Περιστεριώτες πλησίασαν δύο φορές στο γκολ στο πρώτο δεκάλεπτο με σουτ των Μίχορλ (5’) και Ουάρντα (8’) αλλά ο Κοτάρσκι με ισάριθμες επεμβάσεις κράτησε το μηδέν.

Η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία που έπαιζε κυρίως από τα αριστερά με τον Ουάρντα, κέρδιζε αρκετές μπάλες στο κέντρο και στο 19’ είχε την τρίτη της καλή στιγμή στο ματς, με σουτ του Καρλίτος που πέρασε άουτ.

Οι Θεσσαλονικείς δεν είχαν καταγράψει τελική στο πρώτο ημίωρο αλλά στο τελευταίο τέταρτο ανέβασαν την απόδοση τους και στο 33’ απείλησαν με σουτ του Ζίβκοβιτς το οποίο κόντραρε στα σώματα και η μπάλα κατέληξε κόρνερ. Ο Σέρβος εξτρέμ ήταν αυτός που έδωσε τη λύση για τον ΠΑΟΚ ανοίγοντας το σκορ στην τελευταία φάση του ημιχρόνου. Μετά από κλέψιμο της μπάλας, ο Κωνσταντέλιας έδωσε στον Σορετίρε ο οποίος πάτησε περιοχή, τράβηξε πάνω του τέσσερις παίκτες του Ατρόμητου και την κατάλληλη στιγμή γύρισε στον Ζίβκοβιτς ο οποίος με διπλή προσπάθεια έστειλε με το κεφάλι τη μπάλα στα δίχτυα, «γράφοντας» το 1-0 υπέρ των «ασπρόμαυρων».
Χαμηλό τέμπο στην επανάληψη, ακυρώθηκε γκολ του Ζίβκοβιτς στο VAR

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν χωρίς αλλαγές το δεύτερο ημίχρονο, με τον ΠΑΟΚ να είχε τον έλεγχο του αγώνα πηγαίνοντας το ματς σε χαμηλό τέμπο. Ο Ατρόμητος δυσκολευόταν να κρατήσει μπάλα και να φτιάξει προϋποθέσεις για γκολ και το παιχνίδι κυλούσε δίχως φάσεις.

Η πρώτη τελική σημειώθηκε στο 59’ με ένα σουτ του Μπάμπα που δεν προβλημάτισε τον αντίπαλο γκολκίπερ. Επτά λεπτά μετά ο ΠΑΟΚ κατάφερε να βρει δίχτυα με τον Ζίβκοβιτς, αλλά το γκολ ακυρώθηκε μέσω VAR για φάουλ του Μπάμπα στο ξεκίνημα της φάσης, βρίσκοντας άσχημα τον Μουντές με τον ώμο στο πρόσωπο. Η απόφαση πάντως προκάλεσε τις αντιδράσεις στον πάγκο των «ασπρόμαυρων και μάλιστα υπήρξε και έντονη κουβέντα μεταξύ Λουτσέσκου και Ουάρντα.

Ο Γκαρσία βλέποντας την ομάδα του να μην απειλεί πέρασε τους Φαν Βέερτ και Βρακά αντί των Καρλίτος και Γκονσάλες ενώ λίγη ώρα μετά έβαλε και τον Γιουμπιτάνα στη θέση του Μπάκου. Από την πλευρά του ο Λουτσέσκου έκανε τριπλή αλλαγή στο 72’ με τους Καμαρά, Μουργκ και Τισουνταλί στη θέση των Οζντόεφ, Σορετίρε και Τσάλοφ.

Ισοφάρισε με Ουάρντα στο 85’ ο Ατρόμητος, απάντησε άμεσα ο ΠΑΟΚ με Καμαρά

Η πρώτη φάση του Ατρόμητου στο δεύτερο μέρος ήταν στο 72’ με ένα απευθείας χτύπημα του Μίχορλ από πλεονεκτική θέση, όμως η εκτέλεση του Αυστριακού ήταν πολύ κακή και η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ. Ο ΠΑΟΚ απείλησε στο 82’ με ένα σουτ του Καμαρά που αποκρούστηκε από τους αμυντικούς και ένα λεπτό μετά οι Περιστεριώτες κέρδισαν πέναλτι για χέρι του Ότο στην περιοχή μετά από σέντρα του Ουάρντα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Αιγύπτιος και δε λάθεψε, «γράφοντας» το 1-1 στο 85' απέναντι στην πρώην ομάδα του. Μάλιστα ο ίδιος το πανηγύρισε έξαλλα με τους οπαδούς του Ατρομήτου.
Αμέσως μετά το 1-1 ο Λουτσέσκου πέρασε στο ματς τον Ντεσπότοφ αντί του του Κωνσταντέλια και από χτύπημα φάουλ του Βούλγαρου ο ΠΑΟΚ ανέκτησε το προβάδισμα στο 90’ με τον Καμαρά, ο οποίος πήρε την κεφαλιά στην «καρδιά» της αντίπαλης άμυνας και «έγραψε» το 2-1. Ήταν μάλιστα το πρώτο γκολ του Αφρικανού με τη φανέλα των «ασπρόμαυρων».

Ο διαιτητής έδωσε οχτώ λεπτά καθυστερήσεις αλλά ο ΠΑΟΚ με σωστή διαχείριση δεν επέτρεψε στον Ατρόμητο να φανεί απειλητικός, κρατώντας το υπέρ του σκορ έως το τελικό σφύριγμα.
Μεγάλη ένταση μεταξύ Ουάρντα και παικτών του ΠΑΟΚ στο φινάλε
Ατρόμητος (Πάμπλο Γκαρσία): Κοσέλεφ, Μούντες, Τσακμάκης, Μπρόρσον, Αθανασίου, Ουεντραόγκο, Γκονθάλεθ (65’ Φαν Βέερτ), Μπακού (73’ Γιουμπιτάνα), Μιχόρλ, Ουάρντα, Καρλίτος (65’ Βρακάς)

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Ότο, Κεντζιόρα, Μιχαηλίδης, Μπάμπα, Οζντόεφ (73’ Καμαρά), Σβαμπ, Ζίβκοβιτς, Κωνσταντέλιας (86’ Ντεσπόντοφ), Σορετίρε (73’ Μουργκ), Τσάλοφ (73’ Τισουντάλι)