Ελλάδα - Σερβία 11-12: Ο «κακός δαίμονας» άφησε τη «γαλανόλευκη» εκτός τετράδας Ολυμπιακών Αγώνων (video)

Συντάκτης: Δημήτρης Ρήγας
Δημήτρης Ρήγας
7/8/2024 17:52
Η Εθνική Ελλάδας στο πόλο έκανε τεράστια προσπάθεια απέναντι στη Σερβία στα προημιτελικά αλλά ηττήθηκε (11-12) κι έμεινε εκτός συνέχειας στο Ολυμπιακό Τουρνουά του Παρισιού.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έμεινε εκτός από την ομάδα που του είχε στερήσει και το χρυσό μετάλλιο στον τελικό στο Τόκιο πριν από τρία χρόνια.

Κάπως έτσι τελειώνει άδοξα το ταξίδι της ομάδας του Θοδωρή Βλάχου που έκανε όνειρα ακόμα και για μετάλλιο. Πλέον είναι υποχρεωμένη όμως να συνεχίσει στα παιχνίδια για τις θέσεις κατάταξης 5-8.

Το βέβαιο είναι ότι υπάρχει μόνο περηφάνια για τη «γαλανόλευκη» που είναι σταθερά στο κορυφαίο επίπεδο.

Όσον αφορά την εξέλιξη του προημιτελικού, η Ελλάδα ευτύχησε να προηγηθεί μόλις στην πρώτη της επίθεση. Ο Φουντούλης έκανε την πάσα σε θέση φουνταριστού στον Παπανικολάου και ο τελευταίος με φοβερό γυριστό άνοιξε το σκορ για το 1-0. Οι Σέρβοι πάντως αντέδρασαν και ισοφάρισαν με πέναλτι του Μάντιτς σε 1-1, μόλις στο δεύτερο λεπτό.

Η «γαλανόλευκη» πήρε ξανά το προβάδισμα με 2-1 χάρη σε ωραίο σουτ του Βλαχόπουλου από το εξάμετρο, όμως η απάντηση των τυπικά φιλοξενούμενων ήρθε στον παίκτη παραπάνω με τον Βίκτορ Ράσοβιτς, πριν δώσει εκ νέου την πρωτοπορία στο σκορ ο Φουντούλης με πέναλτι στο 5ο λεπτό.Ένα σουτ του Στραχίνια Ράσοβιτς από την περιφέρεια κατέληξε στα δίχτυα ισοφαρίζοντας σε 3-3 και το ντέρμπι καλά κρατούσε. Αυτό ήταν και το αποτέλεσμα στο φινάλε του πρώτου οκταλέπτου, καθώς ο Φουντούλης σημάδεψε το δοκάρι στον παίκτη παραπάνω.

Στο δεύτερο λεπτό της δεύτερης περιόδου η Σερβία σκόραρε στον παίκτη παραπάνω με τον Μάντιτς για το 3-4, προσπερνώντας για πρώτη φορά στο ματς. Σε αυτήν την περίπτωση όμως η Ελλάδα έβγαλε αντίδραση και από θέση φουνταριστού ο Κάκαρης στον παίκτη παραπάνω πέτυχε το 4-4.

Παρ' όλα αυτά στον παραπάνω ο Στραχίνια Ράσοβιτς νίκησε τον Ζερδεβά στην κλειστή του γωνία σημειώνοντας το 4-5 και η άμυνα έπρεπε πάση θυσία να βελτιωθεί. Οι αποβολές διαδέχονταν η μία την άλλη και ο Παπαναστασίου ευστόχησε στον παίκτη παραπάνω φέρνοντας ξανά το ματς στα ίσα (5-5).

Ο Μάντιτς αποτελούσε άλυτο πρόβλημα και πέτυχε στα ίσα το 5-6, δημιουργώντας σημαντικό «πονοκέφαλο». Τίποτα δεν έμελλε να αλλάξει έως το φινάλε του ημιχρόνου που βρήκε τη Σερβία να έχει οριακό προβάδισμα (5-6).

Στην πρώτη επίθεση του δευτέρου ημιχρόνου ο Κάκαρης κέρδισε πέναλτι και ο Γενηδουνιάς ευστόχησε για το 6-6. Λίγο αργότερα όμως το νέο πέναλτι που κέρδισε ο Κάκαρης δεν το εκτέλεσε εύστοχα ο Βλαχόπουλος. Παρ' όλα αυτά η μίνι ανατροπή έγινε στο 20' με το σουτ του Σκουμπάκη να καταλήγει στα δίχτυα για το 7-6.

Η Ελλάδα έχασε ευκαιρίες να ξεφύγει με διαφορά δύο τερμάτων και δύο λεπτά πριν τελειώσει το τρίτο οκτάλεπτο, ο Μάντιτς από την περιφέρεια με δυνατό σουτ νίκησε ξανά τον Ζερδεβά για το 7-7.

Αμέσως μετά όμως οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου κέρδισαν αποβολή και ο Σκουμπάκης με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα πέτυχε το 8-7. Παρ' όλα αυτά και οι Σέρβοι αρνούνταν να παραδοθούν και ο Βίκτορ Ράσοβιτς ισοφάρισε μετά από «ριμπάουντ» σε 8-8. Ο Σκουμπάκης είχε πάρει «φωτιά» και στον παραπάνω από κοντά πέτυχε το 9-8 που ήταν και το σκορ στο 24'.

Η τελευταία περίοδος είχε συγκλονιστική εξέλιξη με τους Σέρβους να ισοφαρίζουν δύο φορές σε 9-9 και 10-10, με τους Ράσοβιτς και Βίτσο, την ώρα που για την Εθνική είχε δώσει προβάδισμα 10-9 ο Γκίλλας.

Κανείς δεν μπορούσε να σταματήσει τον Μάντιτς ο οποίος πήρε το εξάμετρο και με το πέμπτο του προσωπικό γκολ πέτυχε το 10-11 στα δύο λεπτά για το φινάλε. Τίποτα δεν άλλαξε στο τελευταίο κομμάτι του ματς και υπήρχαν 20'' για το τέλος, με τον Θοδωρή Βλάχο να καλεί τάιμ άουτ. Ο Βλαχόπουλος ισοφάρισε στα 6'΄ όμως ο Γιάκσιτς από μεγάλη απόσταση πέτυχε το 11-12 κι έριξε την Ελλάδα στο καναβάτσο.

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 2-3, 4-2, 2-4

Ελλάδα (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 1, Σκουμπάκης 2, Καλογερόπουλος, Φουντούλης 1, Παπαναστασίου, Γκίλλας 1, Αργυρόπουλος, Παπανικολάου 1, Κάκαρης 1, Νικολαΐδης, Βλαχόπουλος 1, Τζωρτζάτος

Σερβία (Ούρος Στεβάνοβιτς): Φιλίποβιτς, Μάντιτς 5, Ράσοβιτς Σ. 2, Ραντέλοβιτς, Τσουκ, Ντέντοβιτς, Ντράσοβιτς, Γιάκσιτς Ν. 1, Βίτσο 1, Ούμποβιτς, Γιάκσιτς Π., Ράσοβιτς Β. 3, Μίσοβιτς