Football League: Στα πλει-οφ ο Ηρακλής

29/3/2014 18:05
Ο Ηρακλής επικράτησε με 2-1 της αδιάφορης Ζακύνθου και εξασφάλισε την παρουσία του στα πλει-οφ ανόδου για τη Σούπερ Λιγκ.

Το τέταρτο και τελευταίο εισιτήριο του Βόρειου Ομίλου που οδηγεί στα πλει-οφ ανόδου στη Σούπερ Λιγκ «σφράγισε» ο Ηρακλής ο οποίος κέρδισε με ανατροπή (2-1) την αδιάφορη Ζάκυνθο, σκορ που του επέτρεψε να διεκδικήσει την παρουσία του στην πρώτη κατηγορία.

Το παιχνίδι πήρε… φωτιά όταν η Ζάκυνθος άνοιξε το σκορ στο 19ο λεπτό με τον Σολφερίνο, ωστόσο ο Ηρακλής απάντησε άμεσα, με τον Τσιλιανίδη να ισοφαρίζει σε 1-1 στο 29’, ενώ στο 36’ ο Πορτουλίδης με εύστοχο χτύπημα πέναλτι γύρισε το σκορ για τον «Γηραιό».

Στην επανάληψη, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, με αποτέλεσμα το 2-1 να μείνει μέχρι το τέλος και ο Ηρακλής να «σφραγίσει» το εισιτήριο για τα πλει-φ.

Υπενθυμίεται πως τα υπόλοιπα τρία εισητήρια του Βόρειου Ομίλου έχουν εξασφαλίσει Κέρκυρα, Νίκη Βόλου και Αιγινιακός οι οποίες ολοκλήρωσαν με νίκες τις υποχρεώσεις τους στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Οι δύο πρώτες κέρδισαν με 1-0 Πιερικό και Αναγέννηση Καρδίτσας αντίστοιχα, ενώ ο Αιγινιακός διέλυσε με 5-0 την Καβάλα.