Πορτογαλία - Γαλλία 0-0 (3-5 πεν.): Νικητές στο «θρίλερ» του Αμβούργου οι «Μπλε» και τώρα... επικός ημιτελικός με Ισπανία! (video)

Συντάκτης: Βασίλης Γούσιος
Βασίλης Γούσιος
6/7/2024 00:48
Το «εισιτήριο» για την ημιτελική φάση του Euro εξασφάλισε η Γαλλία, η οποία επικράτησε της Πορτογαλίας με 5-3 στη διαδικασία των πέναλτι, στον «άσφαιρο» προημιτελικό που έλαβε χώρα στο Αμβούργο.

Το πρώτο μέρος ήταν εξαιρετικά «χλιαρό» με τις δυο πλευρές να αλληλοεξουδετερώνονται και επί της ουσίας καθαρή ευκαιρία δεν υπήρξε σε ολόκληρο το 45λεπτο.

Παρ’ όλα αυτά, το σκηνικό άλλαξε στην επανάληψη και ειδικά στο διάστημα 60’-75’, με την Πορτογαλία και τη Γαλλία να συναγωνίζονται στο ποια ομάδα θα χάσει τη μεγαλύτερη ευκαιρία, ωστόσο κάπως έτσι, το 0-0 διατηρήθηκε μέχρι το τέλος της κανονικής διάρκειας.

Στην παράταση πάντως η ομάδα του Μαρτίνεθ ήταν πολύ πιο απειλητική από την αντίπαλό της και είχε ουκ ολίγες ευκαιρίες για να πάρει το ματς, όμως το «χρυσό» γκολ δεν ήρθε ποτέ και έτσι όλα κρίθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι.

Εκεί, οι «Μπλε» ήταν άψογοι από τη «λευκή βούλα», με τον Φέλιξ να γίνεται μοιραίος στέλνοντας τη μπάλα στο δοκάρι και τη Γαλλία να παίρνει τελικά τη νίκη με 5-3.

Πλέον, η ομάδα του Ντεσάν θα αντιμετωπίσει την Ισπανία στον ημιτελικό της 9ης Ιουλίου στο Μόναχο.

Παιχνίδι τακτικής και… μηδέν εις το πηλίκον

Με τη Γαλλία να πιέζει ψηλά για να αιφνιδιάσει ξεκίνησε ο προημιτελικός του Αμβούργου, ωστόσο οι «Μπλε» δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν κάποια απειλητική στιγμή για την εστία του Ντιόγκο Κόστα και η Πορτογαλία ισορρόπησε γρήγορα.

Το ματς πάντως ήταν εξαιρετικά «φτωχό» από άποψη ευκαιριών στο πρώτο κομμάτι της αναμέτρησης και έπρεπε να φτάσουμε τελικά στο 16’ για να δημιουργηθεί μια ενδιαφέρουσα στιγμή, με τον Φερνάντες να σουτάρει με δύναμη από απόσταση, όμως η μπάλα κόντραρε και κατέληξε σε κόρνερ.Η απάντηση της ομάδας του Ντεσάν ήρθε τέσσερα λεπτά αργότερα, με παρόμοιο τρόπο, όταν ο Ερναντές δοκίμασε το αριστερό του λίγο έξω από την περιοχή των Πορτογάλων, αλλά ο Κόστα ήταν σε ετοιμότητα αποκρούοντας με άνεση. Μάλιστα στην εξέλιξη της φάσης ο πορτιέρο της Πόρτο αντέδρασε σωστά και στο γύρισμα του Εμπαπέ από τα αριστερά, με τη μπάλα να απομακρύνεται στη συνέχεια.

Ρυθμός σε γενικές γραμμές υπήρχε στον αγώνα παρ’ όλα αυτά οι ευκαιρίες απουσίαζαν με τη συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου μιας και οι αμυντικές γραμμές των δύο πλευρών ήταν σχεδόν άψογες στα καθήκοντά τους, ενώ έλειπε και το… κάτι παραπάνω από τους σταρ των δύο ομάδων.

Μάλιστα όσο περνούσαν τα λεπτά οι χώροι περιορίζονταν ακόμη περισσότερο, με την τελευταία θεωρητικά ενδιαφέρουσα στιγμή του πρώτου μέρους να έρχεται στο 42’, αλλά η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φερνάντες πέρασε εκτός και έτσι οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν «άσφαιρες» στα αποδυτήρια.

Ο αγώνας «φούντωσε» αλλά το γκολ δεν ήρθε παρά τις τεράστιες ευκαιρίες

Το δεύτερο μέρος βρήκε τη Γαλλία στην επίθεση, με τον Εμπαπέ στο 50’ να τεστάρει τον Κόστα με ένα πλασέ το οποίο μπλόκαρε άνετα ο κίπερ της ομάδας του Μαρτίνεθ, ενώ δύο λεπτά μετά, ο Κολό Μουανί δεν πρόλαβε το επικίνδυνο γύρισμα του Ερναντές από τα αριστερά.

Το παιχνίδι άργησε αλλά τελικά «άναψε» αφού συμπληρώθηκε μία ώρα αγώνα και η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήταν γεγονός, με τον Φερνάντες στο 61’ να δέχεται την ωραία κάθετη πάσα του Κανσέλο αλλά να μην μπορεί από θέση βολής να νικήσει τον Μενιάν που απέκρουσε με υπερένταση, ενώ στην εξέλιξη της φάσης το αριστερό πλασέ του Κανσέλο έφυγε εκτός.

Η Πορτογαλία είχε το μομέντουμ σε εκείνο το σημείο και στο 63’ έφτασε μια «ανάσα» από το 1-0, όταν ο Λεάο από τα αριστερά γύρισε τη μπάλα στην περιοχή, όμως ο Βιτίνια έστειλε τη μπάλα πάνω στον Μενιάν, ενώ ο πορτιέρο της Μίλαν είπε «όχι» και στο τακουνάκι του Ρονάλντο στη συνέχεια.

Σε εκείνο το σημείο ήταν η ώρα της Γαλλίας να αντιδράσει και στο 66ο λεπτό της αναμέτρησης ο Κολό Μουανί βρέθηκε απέναντι από τον Κόστα έτοιμος να ανοίξει το σκορ, ωστόσο ο Ντίας με την προβολή του τού αλλοίωσε το σουτ, το οποίο κατέληξε σε κόρνερ.

Φτάνοντας μάλιστα στο 70’, ο νεοεισελθών Ντεμπελέ μπήκε με όρεξη και «μπουκάροντας» από τα δεξιά πήγε να γυρίσει τη μπάλα για κάποιον συμπαίκτη του, αυτή όμως κόντραρε και κατέληξε στον Καμαβινγκά, παρ’ όλα αυτά εκείνος κατάφερε να αστοχήσει από πλεονεκτικότατη θέση, πετώντας στα «σκουπίδια» μία ακόμη τεράστια ευκαιρία, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Ντεμπέλε απείλησε εκ νέου με ένα υπέροχο φαλτσαριστό πλασέ εκτός περιοχής το οποίο πέρασε λίγο έξω.

Κάπου εκεί, οι ρυθμοί άρχισαν να πέφτουν και το τελευταίο 20λεπτο δεν περιελάμβανε ιδιαίτερες συγκινήσεις, αφού στο 88’ και το 93’ ο Κόστα αντέδρασε σωστά στα σουτ από Καντέ και Εμπαπέ αντίστοιχα, με τις δύο πλευρές να πηγαίνουν εν τέλει στην παράταση να λύσουν τις διαφορές τους.

Κυνήγησε το γκολ η Πορτογαλία αλλά χωρίς αποτέλεσμα

Η παράταση ξεκίνησε με νέα ευκαιρία, για την Πορτογαλία αυτή τη φορά, όταν στο 93’ ο Κονσεϊσάο έκανε ένα εκπληκτικό μπάσιμο από τα δεξιά, ακολούθως πέρασε για τον Ρονάλντο, όμως το τελείωμα του τελευταίου έφυγε πολύ ψηλά.

Από την πλευρά της η Γαλλία ανέβασε λίγο «στροφές» στα επόμενα λεπτά και στο 98’ προσπάθησε να απειλήσει με τον Τουράμ, ωστόσο το σουτ του ήταν κάκιστο και εντελώς άστοχο αν και είχε τις προϋποθέσεις για κάτι πολύ καλύτερο.

Από εκεί και πέρα οι παίκτες του Μαρτίνεθ πήραν τον έλεγχο και στο 102’ «άγγιξαν» το γκολ σε μια περιπετειώδη φάση, αλλά το πλασέ του Λεάο κόντραρε στον Ουπαμεκανό και εξοστρακίστηκε, ενώ στο 105’ το πλασέ του Κονσεϊσάο εκτός περιοχής δεν βρήκε στόχο, με το 0-0 να παραμένει.

Πάλεψε να βρει το «χρυσό» γκολ η Πορτογαλία όμως δεν είχε ψυχραιμία

Με ευκαιρία για τους Πορτογάλους ξεκίνησε και το δεύτερο μέρος της παράτασης, όταν στο 108’ ο Κονσεϊσάο με υπέροχη μπαλιά έψαξε τον Φέλιξ στο δεύτερο δοκάρι, ωστόσο η κεφαλιά του τελευταίου βρήκε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων της εστίας του Μενιάν.

Από τη μεριά τους οι «Μπλε» προσπάθησαν να φανούν επικίνδυνοι αρχικά με το σουτ του Ντεμπελέ στο 112’ που έφυγε πολύ ψηλά, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Μπαρκολά δεν κατόρθωσε να μετουσιώσει την ωραία ατομική του ενέργεια σε κάτι καλό και το τελείωμά του από πλάγια θέση πέρασε εκτός.

Τελικά, τίποτα δεν έμελλε να αλλάξει μέχρι το τέλος και όλα θα κρίνονταν στη διαδικασία των πέναλτι αφού η Πορτογαλία σπατάλησε στο 120’ μια τεράστια ευκαιρία με τον Μέντες να σουτάρει «χλιαρά» πάνω στον Μενιάν.

Άψογη η ομάδα του Ντεσάν από τη «λευκή βούλα» και η πρόκριση στους «Μπλε»

Εκεί, η Γαλλία ήταν αλάνθαστη από τη «λευκή βούλα» σκοράροντας και τα 5 πέναλτι που εκτέλεσε με τους Ντεμπελέ, Φοφανά, Κουντέ, Μπαρκολά και Ερναντές, ωστόσο από πλευράς Πορτογαλίας ο Φέλιξ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και έτσι οι «Μπλε» πήραν τη νίκη με 5-3.

Πορτογαλία (Μαρτίνεθ): Ντιόγκο Κόστα, Πέπε, Ντίας, Παλίνια (92’ Ρουμπέν Νέβες), Κανσέλο (75’ Σεμέδο), Μέντες, Βιτίνια (119’ Νούνες), Σίλβα, Φερνάντες (75’ Κονσεϊσάο), Λεάο (106’ Φέλιξ), Ρονάλντο

Γαλλία (Ντεσάν): Μενιάν, Κουντέ, Ουπαμεκανό, Καμαβινγκά (91’ Φοφανά), Σαλιμπά, Ερναντές, Καντέ, Τσουαμενί, Γκριεζμάν (66’ Ντεμπελέ), Εμπαπέ (106’ Μπαρκολά), Κολό Μουανί (86’ Τουράμ)