Αυστρία-Τουρκία 1-2: Με ηγέτη Ντεμιράλ και «κέρβερο»  Γκιουνόκ οι Τούρκοι είναι στα προημιτελικά! (video)

Αυστρία-Τουρκία 1-2: Με ηγέτη Ντεμιράλ και «κέρβερο» Γκιουνόκ οι Τούρκοι είναι στα προημιτελικά! (video)

Συντάκτης: Θάνος Τσαλουχίδης
Θάνος Τσαλουχίδης
2/7/2024 23:55
Η Τουρκία με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντεμιράλ επικράτησε με 2-1 της Αυστρίας για τους «16» του Euro 2024 και πήρε μία μεγάλη πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης όπου θα αντιμετωπίσει την Ολλανδία.

Σε ένα παιχνίδι που διεξήχθη υπό έντονη βροχή, οι Τούρκοι αιφνιδίασαν τους αντιπάλους τους και προηγήθηκαν μόλις στο 1' με μία προβολή του Ντεμιράλ. Ο Τούρκος στόπερ ήταν αυτός που πέτυχε και το δεύτερο τέρμα στο 59' και πάλι από στατική φάση, με την Αυστρία να μειώνει με τον Γκρέγκοριτς στο 66' αλλά να μην φτάνει στην ισοφάριση.

Η Τουρκία ήταν πολύ καλά στημένη στην άμυνα της και έκλεισε τους χώρους προς την εστία του Γκιουνόκ ο οποίος σταμάτησε σωτήρια τον Αρναούτοβιτς στο 51' στη μεγαλύτερη ευκαιρία της Αυστρίας πέρα από το γκολ. Οι Αυστριακοί ήταν αυτοί που είχαν την κατοχή και τις περισσότερες φάσεις στο παιχνίδι, άξιζαν άλλο ένα γκολ αλλά είδαν στο τέλος τον εκπληκτικό Γκιουνόκ να πραγματοποιεί απίθανη επέμβαση και να της στερεί την ισοφάριση!

Έτσι η Τουρκία θα βρεθεί για τρίτη φορά στην ιστορία της στα προημιτελικά ενός Euro, το 2000 και το 2008 οι άλλες δύο, και θα ψάξει για δεύτερη φορά μία πρόκριση στα ημιτελικά.

Αιφνιδίασε η Τουρκία, δεν είχε απάντηση η Αυστρία

Η Τουρκία ήταν αυτή που μπήκε δυνατά στο παιχνίδι από το ξεκίνημα και μόλις στο πρώτο λεπτό άνοιξε το σκορ. Ο Γκιουλέρ εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά, οι αμυντικοί της Αυστρίας δεν μπόρεσαν να διώξουν και ο Ντεμιράλ από κοντά έστειλε την μπάλα στον ουρανό της εστίας του Πεντς.

Η Αυστρία θέλησε να απαντήσει άμεσα και στην επόμενη φάση βγήκε στην επίθεση και ο Μπάουγκαρτνερ έκανε το σουτ αλλά για λίγο δεν μπόρεσε να βρει στόχο. Στο 5' μάλιστα οι Αυστριακοί «άγγιξαν» και πάλι την ισοφάριση από μία στατική φάση αλλά και πάλι ο Μπαουμγκάρτνερ από κοντά απέτυχε να βρει την μπάλα όπως θα ήθελε. Στην εξέλιξη της φάσης ο Λίενχαρτ πήδηξε ανενόχλητος μέσα στην περιοχή αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

Ο ρυθμός στα πρώτα λεπτά ήταν τρομερός, με την Αυστρία να έχει αναλάβει τον έλεγχο από τη στιγμή που βρέθηκε πίσω στο σκορ ψάχνοντας την ισοφάριση. H Tουρκία όμως ήταν καλά οργανωμένη στην άμυνα της και σιγά-σιγά κέρδιζε και περισσότερα μέτρα στο γήπεδο. Μάλιστα στο 25' και πάλι από στατική φάση ο Ντεμιράλ πήρε την κεφαλιά αλλά αυτή τη φορά δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα εντός εστίας.

Από τη μία η Αυστρία σαφώς έδειχνε διάθεση να πιέσει, από την άλλη η Τουρκία έψαχνε χώρους στις αντεπιθέσεις για να βρει και δεύτερο γκολ, δεν είχε όμως σωστές επιλογές και δεν μπόρεσε να φτιάξει άλλη φάση στο πρώτο μέρος. Βέβαια ούτε οι Αυστριακοί απείλησαν μετά το πολύ καλό τους διάστημα αλλά είχαν την τελευταία καλή στιγμή στις καθυστερήσεις με τον Μπάουμγκαρτνερ ο οποίος εξ επαφής έστειλε την μπάλα άουτ.

Ντεμιράλ και πάλι... Γκιουνόκ στο 90+5' και η Τουρκία στους «8»

Η Αυστρία μπήκε δυνατά στην επανάληψη και μόλις στο 51' έχασε τεράστια ευκαιρία για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Ο Γκρέγκοριτς βρήκε πολύ ωραία στην πλάτη της άμυνας τον Αρναουότοβιτς αλλά αυτός δεν μπόρεσε να νικήσει σε τετ α τετ τον Γκιουνόκ που απέκρουσε σωτήρια.

Δύο λεπτά μετά ο Λάιμερ έκανε ωραία ατομική προσπάθεια και μπήκε μέσα στην περιοχή αλλά γλίστρησε και δεν έκανε το τελείωμα που θα ήθελε στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Η Τουρκία ωστόσο κόντρα στη ροή του αγώνα βρήκε και πάλι τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον ίδιο σκόρερ και πάλι από στατική φάση στο 59'. Ο Γκιουλέρ εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά, ο Ντεμιράλ κέρδισε τους πάντες στον αέρα και έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Πεντς που δεν μπόρεσε να αντιδράσει.

Αυτή τη φορά όμως η Αυστρία είχε άμεση απάντηση και στο 66' μείωσε με τον Γκρέγκοριτς και ξαναμπήκε στο παιχνίδι. Ήταν η δική της σειρά να εκμεταλλευτεί μία στατική φάση, ο Πος πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Γκρέγκοριτς με προβολή νίκησε τον Γκιονούκ για το 2-1.

Το γκολ αυτό έδωσε ψυχολογία στους Αυστριακούς που συνέχιζαν να πιέζουν για να φτάσουν στο 2-2. Στο 75' ο Γκρίλιτς δοκίμασε ένα σουτ από μακρινή απόσταση αλλά ο Γκιουνόκ μπλόκαρε σταθερά την μπάλα αλλά η Αυστρία βρισκόταν μονίμως στην επίθεση.

Στο 84' μάλιστα ο Μπάουμγκαρτνερ δεν εκμεταλλεύτηκε την άστοχη έξοδο του Γκιουνόκ καθώς μπορεί να πήρε την κεφαλιά αλλά έστειλε την μπάλα άουτ. Στα τελευταία λεπτά η Αυστρία πίεζε αλλά η Τουρκία ήταν αυτή που μεγάλη ευκαιρία στο 90+4' με τον Γιλμάζ για να πετύχει κι άλλο γκολ αλλά ο Πεντς απέκρουσε το σουτ του Τούρκου.

Αμέσως μετά όμως ο Γκιουνόκ εξελίχθηκε σε ήρωα του αγώνα καθώς με μία τρομερή απόκρουση σε κεφαλιά του Μπαουμγκάρτνερ κράτησε όρθια την ομάδα του και την έστειλε στα προημιτελικά του Εuro για τρίτη φορά στην ιστορία της!

Αυστρία (Ραλφ Ράνγκνικ): Πεντς, Πος, Ντάνσο, Λιένχαρτ (65' Βέμπερ), Μουένε (46' Πρας), Σάιβαιλντ), Μπάουμγκαρτνερ, Σμιντ (46' Γρκέγκοριτς Ζάμπιτσερ, Λάιμερ (65' Γκρίλιτς), Αρναούτοβιτς

Tουρκία (Βιντσέντζο Μοντέλα): Γκιουνόκ, Μιλντίρ, Ντεμιράλ, Μπαρντακτσί, Καντιόγλου, Αϊχάν, Γιούκσεκ (58΄Οζτσάν), Γκιουλέρ (78' Γιοκοσλού), Κοκτσού (83' Καχβετσί), Γιλντίζ (78' Ακτούρκογλου), Γιλμάζ