Γαλλία – Βέλγιο 1-0: Λυτρώθηκαν με αυτογκόλ στο 85’ οι «μπλε» (video)

1/7/2024 20:52
Η Γαλλία χάρη σε αυτογκόλ του Βερτόγχεν στο 85’ «λύγισε» με 1-0 το αρκετά παθητικό Βέλγιο και πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του Πορτογαλία-Σλοβενία.

Στα μπλε βάφτηκε το μεγάλο ντέρμπι της φάσης των «16» ανάμεσα σε Γαλλία και Βέλγιο. Η ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάν επικράτησε με 1-0 των «κόκκινων διαβόλων» και πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά για έκτη φορά στις επτά τελευταίες διοργανώσεις.

Οι Γάλλοι ήταν κυρίαρχοι σε ένα παιχνίδι χωρίς ένταση, αλλά τα βρήκαν σκούρα απέναντι στην πολυπρόσωπη άμυνα του Βελγίου, το οποίο έπαιξε αρκετά παθητικά και το πλήρωσε πέντε λεπτά πριν το φινάλε του παιχνιδιού. Ένα σουτ του Κόλο Μουανί από τα πλάγια της περιοχής βρήκε στον Βερτόγχεν, η μπάλα άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Καστέλς.

Δύο λεπτά νωρίτερα η ομάδα του Ντομένικο Τεντέσκο είχε τη δική της μεγάλη στιγμή με σουτ του Ντε Μπρόινε αλλά ο Μενιάν αντέδρασε σωστά. Το 1-0 έμεινε ως το φινάλε και το Βέλγιο αποχαιρέτησε νωρίς, απογοητεύοντας σε ακόμα μια μεγάλη διοργάνωση.

Αξιοσημείωτο ότι η Γαλλία προκρίθηκε στα προημιτελικά του Euro παρότι ακόμα δεν έχει σκοράρει σε ανοιχτό παιχνίδι, μετρώντας δύο αυτογκόλ και ένα γκολ του Εμπαπέ από πέναλτι.Κακό πρώτο ημίχρονο με αργό τέμπο και φλύαρη γαλλική υπεροχή

Το θέαμα στο πρώτο ημίχρονο ήταν αντιστρόφως ανάλογο της ποιότητας των δύο ομάδων οι οποίες απέδειξαν γιατί τερμάτισαν δεύτερες στη φάση των ομίλων. Ένα πρώτο 45λεπτο με πολύ αργό τέμπο και φάσεις με το σταγονόμετρο με τις δύο ομάδες να μην ήταν διατεθειμένες να πάρουν ρίσκα.

Η Γαλλία είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και ήταν αυτή που έψαχνε τον τρόπο να διασπάσει την άμυνα του Βελγίου ωστόσο δεν είχε ένταση και ταχύτητα στις μεταβιβάσεις της. Ουσιαστικά οι «μπλε» απείλησαν σε μόλις δύο περιπτώσεις, η πρώτη στο 34’ με τον Τουράμ να αστοχεί με κεφαλιά από πλεονεκτική θέση ύστερα από σέντρα του Κουντέ, και η δεύτερη στις καθυστερήσεις με ένα σουτ του Τσουαμενί μέσα στην περιοχή το οποίο πέρασε δίπλα από τα δοκάρια.

Από την πλευρά του το Βέλγιο έπαιζε με επιθετικό δίδυμο Λουκάκου-Οπένδα στην κορυφή αλλά δεν μπορούσε να κρατήσει μπάλα, με εξαίρεση ένα διάστημα στα μισά του ημιχρόνου, και αδυνατούσε να δημιουργήσει κάτι αξιόλογο επιθετικά. Ουσιαστικά απείλησε μόλις σε μία φάση με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντε Μπρόινε στο 24’ αλλά ο Μενιάν, αν και αιφνιδιάστηκε, απέκρουσε με τα πόδια. Ο επιθετικός χαφ της Μάντσεστερ Σίτι είχε τοποθετηθεί σε έναν νέο ρόλο παίζοντας μπροστά από τους αμυντικούς, κάτι που δε λειτούργησε.

Πιο πιεστική η Γαλλία, χτυπούσε στις αντεπιθέσεις το Βέλγιο

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με την Γαλλία να μπαίνει πιο επιθετικά και να απειλεί για πρώτη φορά στο 49’ με σουτ του Τσουαμενί το οποίο κόντραρε στον Φαές και ανάγκασε τον Καστέλς σε δύσκολη επέμβαση. Τέσσερα λεπτά μετά ήταν η σειρά του Εμπαπέ να απειλήσει, επιχειρώντας φαλτσαριστό σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Τρία λεπτά μετά ο Εμπαπέ απείλησε ξανά με πλασέ στην κίνηση εντός περιοχής αλλά το τελείωμα του ήταν απογοητευτικό.

Το Βέλγιο από την πλευρά του είχε κλειστεί και προσπαθούσε να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις, απειλώντας με αυτόν τον τρόπο στο 61’ όταν ο Καράσκο έφυγε στο τρανζίσιον, πάτησε περιοχή αλλά ο Ερναντέζ τον πρόλαβε τελευταία στιγμή διώχνοντας με τάκλιν σε κόρνερ.

Οι Βέλγοι συνέχιζαν σε αμυντικό ρόλο κλείνοντας τους χώρους και στο 71’ είχαν νέα καλή στιγμή στην κόντρα επίθεση, όμως ο Λουκάκου δεν μπόρεσε με σουτ εντός περιοχής να νικήσει τον Μενιάν.

Η Γαλλία απάντησε με δύο σουτ των Σαλιμπά (74’) και Εμπαπέ (78’) από καλή θέση αλλά και τα δύο δε βρήκαν στόχο.

Μοιραίοι Ντε Μπρόινε και Βερτόγχεν

Η μεγάλη φάση για το Βέλγιο ήρθε στο 83’ με τον Ντοκού να δίνει στον Ντε Μπρόινε ο οποίος έπιασε σουτ βολίδα στην κίνηση από το ημικύκλιο της περιοχής αλλά ο Μενιάν απέκρουσε εντυπωσιακά κρατώντας το 0-0.

Οι Γάλλοι γλίτωσαν το γκολ και δύο λεπτά μετά πήραν αυτοί το προβάδισμα με αυτογκόλ του Βερτόγχεν. Ο Καντέ τροφοδότησε τον Κόλο Μουανί μέσα στην περιοχή, αυτός γύρισε το κορμί του και έκανε το σουτ, η μπάλα βρήκε στον Βέλγο στόπερ, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Καστέλς που κινήθηκε σε αντίθετη φορά.

Μετά το γκολ ο Τεντέσκο πέρασε στο ματς τους Λουκεμπάκιο και Ντε Κέτελαρε όμως ήταν πλέον αργά. Με τον διαιτητή να δίνει μόλις τρία λεπτά καθυστερήσεων, δεν υπήρχε πολύς χρόνος για το Βέλγιο απέναντι σε μια Γαλλία που αμυνόταν εξαιρετικά. Το 1-0 έμεινε έτσι ως το φινάλε και οι «μπλε» πανηγύρισαν την πρόκριση στα προημιτελικά, εκεί όπου θα αντιμετωπίζουν τον νικητή του Πορτογαλία-Σλοβενία.

Γαλλία (Ντιντιέ Ντεσάν): Μενιάν – Κουντέ, Ουπαμεκανό, Σαλιμπά, Ερναντές – Καντέ, Τσουαμενί, Ραμπιό – Γκριεζμάν – Τιράμ (62’ Κολό Μουανί), Εμπαπέ

Βέλγιο (Ντομένικο Τεντέσκο): Καστέελς – Καστάιν (89’ Ντε Κέτελαρε), Φαές, Βερτόγχεν, Τεάτ – Ντε Μπρόινε, Ονάνα, Καράσκο (89’ Λουκεμπάκιο) – Οπεντά (64’ Μανγκαλά), Λουκάκου, Ντοκού