Euro: Μεγάλο πλήγμα για την Τσεχία που χάνει τον Σικ για τον τελικό πρόκρισης με την Τουρκία

Συντάκτης: Γιώργος Χρονόπουλος
Γιώργος Χρονόπουλος
24/6/2024 18:33
Χωρίς τον Πάτρικ Σικ θα παραταχθεί η Τσεχία στον «τελικό» του 6ου ομίλου του Euro 2024 κόνστρα στην Τουρκία .

Ο επιθετικός της Μπάγερ Λεβερκούζεν, ο οποίος ήταν εκ των πρώτων σκόρερ στο προηγούμενο Euro, αποχώρησε χωλαίνοντας στο 68ο λεπτό του σαββατιάτικου ματς με τη Γεωργία (1-1), περίπου δέκα λεπτά αφότου πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης.

Ο προπονητής της Τσεχίας, Ιβάν Χάσεκ, είχε δηλώσει ότι ο Σικ θα υποβληθεί σε θεραπεία με την ελπίδα να παίξει, αλλά η τσέχικη «CT Sport» αναφέρει σήμερα πως τελικά δεν θα είναι διαθέσιμος.

Έχοντας μια ήττα (από την Πορτογαλία) και μια ισοπαλία (με τη Γεωργία), η Τσεχία μπορεί με νίκη επί της Τουρκίας να τερματίσει δεύτερη στον 6ο όμιλο και να προκριθεί στους «16» του , ενώ με ισοπαλία ενδέχεται να συνεχίσει στην διοργάνωση ως μια από τις καλύτερες τρίτες ομάδες των ομίλων.