Αστέρας Τρίπολης - Παναιτωλικός 0-2: Φοβερός Τίτορμος «άλωσε» και την Τρίπολη και «βλέπει» σωτηρία

Συντάκτης: Δημήτρης Ρήγας
Δημήτρης Ρήγας
20/4/2024 21:25
Ο Παναιτωλικός θριάμβευσε μέσα στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» νικώντας (0-2) τον Αστέρα Τρίπολης, στο παιχνίδι που διεξήχθη στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής των πλέι άουτ της Stoiximan Super League.

Ο Τίτορμος μετά τη νίκη στην Καισαριανή κόντρα στην Κηφισιά πανηγύρισε κι ένα δεύτερο διαδοχικό «τρίποντο» και πλέον έφτασε στους 30 βαθμούς και στη δέκατη θέση του βαθμολογικού πίνακα, προσπερνώντας τον Βόλο ο οποίος νωρίτερα είχε ηττηθεί στην Κρήτη από τον ΟΦΗ.

Από την άλλη οι Αρκάδες μετά το... διάλειμμα στις αποτυχίες και τη νίκη που είχε προηγηθεί επί του ΠΑΣ Γιάννινα, επέστρεψαν στα αρνητικά αποτελέσματα με την τέταρτη ήττα τους σε πέντε ματς. Η συγκομιδή των 34 πόντων τους φέρνει συγκάτοικους στην έβδομη θέση της κατάταξης παρέα με τον Ατρόμητο και τον ΟΦΗ.

Τα «χρυσά» γκολ της ομάδας του Γιάννη Πετράκη σημειώθηκαν από τον Ντίας στο 31΄και τον Ζοάο Πέδρο στο 67'.

Ανώτερος ο Παναιτωλικός και δίκαιο προβάδισμα με Ντίας

Όσον αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, το πρώτο δεκάλεπτο ανήκε δίχως αμφιβολία στον Παναιτωλικό ο οποίος δημιούργησε και τρεις υποψίες φάσης μπροστά στην εστία του Αστέρα Τρίπολης.

Μόλις στο 4' ο Λομόνακο δοκίμασε ένα σουτ που ήταν όμως πάρα πολύ εύκολο για τον Τσιφτσή να μπλοκάρει δίχως την παραμικρή ανησυχία.Τρία λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Ντίας να «πιάσει» ένα ωραίο σουτ έξω από την περιοχή, με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.

Στο 8' ξανά ο Ντίας ήταν αυτός ο οποίος βρέθηκε σε καλή θέση έπειτα από ωραία συνεργασία και το σουτ που δοκίμασε ανάγκασε τον Τσιφτσή να απομακρύνει δύσκολα σε κόρνερ.

Ο ρυθμός έπεσε στη συνέχεια με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να «παγώσουν» το ματς και στο 18' το σουτ που δοκίμασε ο Ταμπίτζε δεν θα μπορούσε να ανησυχήσει τον τερματοφύλακα των Αρκάδων και στο 20' η κεφαλιά του Λομόνακο ήταν ψηλοκρεμαστή κι αδύναμη.

Ένα λεπτό μετά όμως καταγράφηκε και η πρώτη καλή στιγμή για το συγκρότημα του Μίλαν Ράσταβατς. Ο Μπαρτόλο εκτέλεσε όμορφα ένα φάουλ, ο Ατιένθα δεν βρήκε την μπάλα αλλά ο Τσάβες ήταν σε ετοιμότητα κι έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

Για δύο λεπτά μάλιστα οι γηπεδούχοι πίεσαν κάπως και είχαν κι ένα καλό σουτ του Παλάσιος που κόντραρε.

Τελικά όμως ήταν η ομάδα του Γιάννη Πετράκη εκείνη που μπήκε σε θέση «οδηγού». Στο 31' έπειτα από ωραία συνεργασία και σέντρα του Τορεχόν, η μπάλα έφτασε στον Ντίας και ο τελευταίος με ψύχραιμο πλασέ την έστειλε στα δίχτυα για το 0-1, με τον κόσμο του συλλόγου του Αγρινίου να παραληρεί στις εξέδρες.

Ο Αστέρας έμοιαζε να προσπαθεί να αντιδράσει αλλά η μόνη υποψία καλής στιγμής ήταν το μακρινό σουτ του Παλάσιος στο 39' που έφυγε πολύ άουτ, ενώ στην τελευταία καλή φάση του ημιχρόνου ο Λομόνακο αστόχησε σε κεφαλιά και το 0-1 ήταν το αποτέλεσμα με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

«Κλείδωσε» τον θρίαμβο με Ζοάο Πέδρο

Με την έναρξη της επανάληψης ήταν φανερό το πλάνο που θα ακολουθούσε ο Τίτορμος. Θα είχε χαμηλά τις γραμμές του και θα περίμενε να «χτυπήσει» μέσω των αντεπιθέσεων όπως κι έκανε.

Στο 57' μάλιστα έφτασε μία... ανάσα από ένα δεύτερο γκολ. Ο Λομόνακο βρέθηκε αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή αλλά καθυστέρησε κι όταν αποφάσισε να σουτάρει, ο Χουχούμης τον κόντραρε κι απομάκρυνε τον κίνδυνο.

Οι γηπεδούχοι είχαν την εδαφική υπεροχή αλλά δυσκολεύονταν σημαντικά να δημιουργήσουν ευκαιρίες και στο 61' ο Καστάνιο αστόχησε σε πλασέ, έπειτα από μπέρδεμα που υπήρξε ανάμεσα στον Οικονόμου και τον Τσάβες.

Έξι λεπτά αργότερα οι παίκτες του κόουτς Πετράκη έφτασαν στην επίτευξη και δεύτερου τέρματος. Έπειτα από μία πανέμορφα σχεδιασμένη αντεπίθεση ο Ντίας έκανε «μαγική» μπαλιά στον Ζοάο Πέδρο και ο Αφρικανός στράικερ δεν αστόχησε «γράφοντας« το 0-2.

Πλέον οι Αρκάδες είχαν μπροστά τους ένα... βουνό για να ανέβουν και οι φιλοξενούμενοι ήθελαν απλώς να διατηρήσουν το προβάδισμά τους.

Στο 78' μάλιστα οι Αγρινιώτες πλησίασαν σε τρίτο γκολ, με τον Ντίας να αστοχεί από μακρινή απόσταση κι ενώ ο Τσιφτσής ήταν εκτός εστίας και δεν θα μπορούσε να κάνει απολύτως τίποτα.

Σαν να μην έφτανε αυτό, στο 80' ο Αστέρας Τρίπολης έχασε την καλύτερή του ευκαιρία στο ματς. Ο Κρεσπί έκανε μία σέντρα από δεξιά και ο Άλβαρες βρέθηκε αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή, όμως η προσπάθειά του αποκρούστηκε ενστικτωδώς κι εντυπωσιακά από τον Τσάβες.

Όλα έμοιαζαν να έχουν κριθεί και πράγματι έτσι αποδείχθηκε ότι ήταν, με τα τελευταία λεπτά να κυλούν διαδικαστικά και τον Παναιτωλικό να φεύγει μ' ένα σπουδαίο «διπλό» (0-2) από την έδρα του Αστέρα Τρίπολης, κάνοντας ακόμα ένα βήμα για την παραμονή του στα «μεγάλα σαλόνια» του ελληνικού ποδοσφαίρου.

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς):Τσιφτσής, Λύρατζης, Ατιένθα, Καστάνιο, Χουχούμης (63' Άλβαρες), Γιαμπλόνσκι, Γκος (80' Αλάγκμπε), Μπαρτόλο (46' Μάντζης), Κρεσπί, Παλάσιος (63' Ζουγλής), Μιριτέλο

Παναιτωλικός (Γιάννης Πετράκης): Τσάβες, Μαυρίας, Οικονόμου, Μαλής (79' Ντουάρτε), Ταμπίτζε, Τορεχόν, Χουάνπι, Πέρες (82' Φρεντ Ντουάρτε), Λιάβας (63' Χατζηθεοδωρίδης), Ντίας (82' Τσιγγάρας), Λομόνακο (63' Ζοάο Πέδρο)