Σέριε Α: Πήρε εκδίκηση από τη Φιορεντίνα η Γιουβέντους (video)

9/3/2014 16:04
Με γκολ του Ασαμόα στο 42’, η Γιουβέντους κέρδισε με 1-0 την Φιορεντίνα στο Τορίνο και πήρε εκδίκηση από τους «βιόλα» για την ήττα της στον πρώτο γύρο.

Λίγες ημέρες πριν το πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων για τους «16» του Γιουρόπα Λιγκ, η Γιουβέντους πήρε τη νίκη με 1-0 στο Τορίνο και αύξησε προσωρινά τη διαφορά της από την δεύτερη Ρόμα στους 14 βαθμούς (με δύο παιχνίδια περισσότερα).

Η Γιουβέντους είχε την υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο και πήρε προβάδισμα με ωραίο γκολ του Ασαμόα στο 42’, με την Φιορεντίνα από την άλλη να ήταν πιο απειλητική στην επανάληψη, έχοντας δοκάρι με τον Μάτος στο 80’ για να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας.

Ωστόσο το 1-0 έμεινε μέχρι το φινάλε, με αποτέλεσμα η Γιουβέντους να πάρει εκδίκηση για την ήττα της στον πρώτο γύρο στο «Αρτέμιο Φράνκι» (4-2), ενώ έκανε και ρεκόρ, καθώς σημείωσε την 14η εντός έδρας νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια, κάτι που έχει πετύχει μόνο η Τορίνο το 1976.