Super League: Ματσάρες στο τέλος και «φωτιά» στα πλέι άουτ! (video)

Συντάκτης: Θάνος Τσαλουχίδης
Θάνος Τσαλουχίδης
3/3/2024 21:51
Η τελευταία αγωνιστική της κανονικές διάρκειας του πρωταθλήματος είχε δυνατά παιχνίδια στη «μάχη» για την παραμονή, ωστόσο καμία από τις ομάδες που βρίσκεται χαμηλά στη βαθμολογία δεν μπόρεσε να πάρει τη νίκη.

Η Κηφισιά και ο Παναιτωλικός σε ένα «χορταστικό» παιχνίδι ήρθαν ισόπαλοι με 2-2 στο «Γεώργιος Καμάρας» με τον Οζέγκοβιτς να σκοράρει δις αλλά τους Αγρινιώτες να έχουν απάντηση.

Ο Πανσερραϊκός με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ουάρντα επικράτησαν με 2-1 του Αστέρα Τρίπολης στις Σέρρες κι έκαναν μεγάλο βήμα για την παραμονή τους στην κατηγορία.

Από την άλλο ο ΠΑΣ Γιάννινα έμεινε στο 1-1 με τον Ατρόμητο στους «Ζωσιμάδες» δεν εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα που είχε από το 74' και μετά και παρέμεινε έτσι στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Κηφισιά-Παναιτωλικός 2-2

Το παιχνίδι ήταν αρκετά μοιρασμένο στα πρώτα λεπτά όμως στο 20' η Κηφισιά κέρδισε πέναλτι για σπρώξιμο του Οικονόμου στον Οζέγκοβιτς κι ο Σέρβος ανέλαβε την εκτέλεση στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα. Οι φιλοξενούμενοι θέλησαν να αντιδράσουν αλλά δεν έβρισκαν τρόπους να απειλήσουν την αντίπαλη εστία.

Η Κηφισιά είχε πάρει ψυχολογία από το γκολ αλλά ο ρυθμός του παιχνιδιού έπειτα έπεσε. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους μάλιστα η ομάδα των Βορείων Προαστίων έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες για το 2-0. Ο Μενέντεζ αρχικά σε τετ α τετ δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα ενώ λίγο μετά ο Μπιφουμά είδε τον Τσάβες να του αρνείται το γκολ.Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους ο ρυθμός ήταν ακόμα καλύτερος και στο 54' ο Παναιτωλικός βρήκε την ισοφάριση. Ο Λομονάκο έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, με τον Αναγνωστόπουλο να αποκρούει αλλά τον Ζοάο Πέδρο να παίρνει το ριμπάουντ και να κάνει το 1-1. Δύο λεπτά μετά ωστόσο οι γηπεδούχοι πήραν και πάλι το προβάδισμα. Οι Αγρινιώτες είχαν κακή τοποθέτηση στην άμυνα τους, ο Οζέγκοβιτς βρέθηκε αμαρκάριστος και με κεφαλιά σκόραρε για δεύτερη φορά στο παιχνίδι.

Ο Παναιτωλικός δεν πτοήθηκε από την εξέλιξη της αναμέτρησης, έφτασε κοντά στην ισοφάριση στο 76' με τον Ζοάο Πέδρο και τελικά ένα λεπτό μετά ο Μλάντεν από κοντά έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Οι δύο ομάδες έπειτα προσπάθησαν για το γκολ, δεν το βρήκε καμία και έμειναν με ένα αποτέλεσμα που σίγουρα δεν τις αφήνει ικανοποιημένες.

Κηφισιά (Μπράτσος): Αναγνωστόπουλος, Βαφέας, Γκόμπελιτς, Σολόα, Τεϊσέιρα, Τσανάτζια (52' Γιόβαντσιτς), Μιλίτσεβιτς, Μενέντεθ, Μπιφουμά (68' Κλωναρίδης), Σάντος, Οζέγκοβιτς

Παναιτωλικός (Πετράκης): Τσάβες, Οικονόμου, Μλάντεν, Στάγιτς (77' Καρέλης), Λιάβας (64' Μαυρίας), Χουάνπι, Τσιγγάρας (72' Χατζηθεοδωρίδης), Ντουάρτε (72' Πέρες), Τορεχόν, Λομόνακο (64' Σενγκέλια), Πέδρο.

Πανσερραϊκός-Αστέρας Τρίπολης 2-1

Ο Πανσερραϊκός ήταν αυτός που απείλησε πρώτος στην αναμέτρηση με μία κεφαλιά του Πεταυράκη στο 13' και επτά λεπτά μετά «άγγιξε» το γκολ αλλά η κεφαλιά του Άλεξιτς χτύπησε στο δοκάρι της αντίπαλης εστίας. Ο Αστέρας όμως είχε άμεση απάντηση και στο 22' ο Μάντζης σε τετ α τετ πήγε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με ψηλοκρεμαστό πλασέ αλλά είδε κι αυτός την μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι.

Το παιχνίδι είχε ωραίο ρυθμό με τους γηπεδούχους να θέλουν να βγουν μπροστά. Στις καθυστερήσεις μάλιστα ο Ουάρντα κέρδισε πέναλτι για σπρώξιμο μέσα στην περιοχή, ανέλαβε ο ίδιος την εκτέλεση και νίκησε τον Τσιφτσή για το 1-0.

Οι Αρκάδες όμως δεν απογοητεύτηκαν στα στα εναπομείναντα λεπτά έως το τέλος έφτασαν στην ισοφάριση. Ακριβώς μετά τη σέντρα κυκλοφόρησαν ωραία την μπάλα κι ο Καλτσάς με πολύ ωραίο πλασέ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Πανσερραϊκός μπήκε πιο δυνατά και στο δεύτερο μέρος, έχασε τετ α τετ με τον Άλεξιτς και έψαχνε το γκολ εμώ στο 68' απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα, με τον Γιαμπλόνσκι να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα για δυνατό μαρκάρισμα στον Τομάς.

Οι Σερραίοι εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός πως έπαιζαν με παίκτη παραπάνω και στο 76' βρήκαν και δεύτερο τέρμα και πάλι με τον Ουάρντα. Ο Τομάς βρήκε στην πλάτη της άμυνας τον Αιγύπτιο και αυτός με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Από εκεί και έπειτα οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν το προβάδισμα τους και κράτησαν το υπέρ τους αποτέλεσμα.

Πανσερραϊκός (Γκαρσία): Χόβαν, Ντανκερλούι, Μπέργκστρεμ, Διαμαντής, Πεταυράκης (74' Μπετανκόρ), Ουεντραόγκο, Στάικος, Μούργος (64' Τομάς), Ουάρντα, Πηλέας (89' Γκοτζαμανίδης), Άλεξιτς (90' Γούλερι)

Αστέρας Τρίπολης (Ράσταβατς): Παπαδόπουλος (29' Τσιφτσής), Λύρατζης, Ατιένθα, Χριστόπουλος, Άλβαρες, Γιαμπλόνσκι, Σουρλής, Σίτο (66' Μπαρτόλο), Ζουγλής (66' Μιριτέλο), Καλτσάς, Μάντζης

ΠΑΣ Γιάννινα-Ατρόμητος 1-1

Ο ΠΑΣ θέλησε να αναλάβει την πρωτοβουλία των κινήσεων και ήταν η ομάδα που πήρε την κατοχή στην αρχή του παιχνιδιού. Απείλησε αρχικά με τον Ροσέρο στο 7', κρατούσε την μπάλα και στο 13' είχε νέα ευκαιρία αυτή τη φορά με ένα σουτ του Σόρια που δεν βρήκε στόχο.

Οι γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα στο γήπεδο και στο 37' άνοιξαν το σκορ. Ο Κόντε εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Τσακμάκη κι έκλεψε την μπάλα, πάσαρε την κατάλληλη στιγμή στον Ριένστρα κι αυτός με πλασέ άνοιξε το σκορ. Στις καθυστερήσεις μάλιστα ο Μπακαδήμας με κεφαλιά από κοντά δεν βρήκε στόχο.

Στο δεύτερο μέρος όμως οι φιλοξενούμενοι «χτύπησαν» σε μία αντεπίθεση στο 58' και ο Αντζιέλσκι έφυγε στην πλάτη της άμυνας και έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν και θέλησαν να απαντήσουν. Στο 73' ο Ντεμίρ έφυγε στην αντεπίθεση, ο Κιβρακίδης τον ανέτρεψε από πίσω κι αντίκρισε την κόκκινη κάρτα.

Ο ΠΑΣ θέλησε να το εκμεταλλευτεί, είδε τον Τσιντώτα να σταματάει εντυπωσιακά τους Κόντε και Παμλίδη μέσα σε ένα λεπτό ενώ ο Ροσάλες από κοντά έστειλε την μπάλα άουτ. Οι γηπεδούχοι πίεζαν για το 2-1, είχαν νέα ευκαιρία στο 90+2' για το γκολ αλλά αμέσως μετά ο Ατρόμητος λίγο έλειψε να πάρει τη νίκη, με τον Βέργο όμως να μην βρίσκει στόχο από κοντά.

ΠΑΣ Γιάννινα (Γρηγορίου): Σούλης, Μπακαδήμας, Καραχάλιος, Παντελάκης (43' Σομποτσίνσκι), Κιάκος, Ριένστρα (79' Λεό), Τζίνο (68' Ροσάλες), Τούτου (46' Ντεμίρ), Ροσέρο (67' Παμλίδης), Σόρια, Κόντε

Ατρόμητος (Ίλιτς): Τσιντώτας, Κιβρακίδης, Τσακμάκης, Έρλινγκμαρκ, Αθανασίου, Κούντε, Γκονθάλεθ, Κουέν (80
Βέργος), Ντιρκς (56' Τζοβάρας), Αντζιέλσκι (80' Φριτζόνσον), Καμαρά (75' Τριμμάτης)