Κύπελλο Γερμανίας: Στους «4» με Ομπαμεγιάνγκ η Ντόρτμουντ (video)

12/2/2014 01:30
Με γκολ του Ομπαμεγιάνγκ στο 83’ η Ντόρτμουντ κέρδισε με 1-0 την Άϊντραχτ στην Φρανφκούρτη και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας.

Η κεφαλιά του Ομπαμεγιάνγκ έπειτα από κόρνερ στο 83ο λεπτό ήταν αρκετή προκειμένου η Ντόρτμουντ να κερδίσει την Άιντραχτ Φρανκφούρτης (1-0) και να πάρει την πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας.

Οι Βεστφαλοί έχοντας βασικό τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο, είχαν την υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο και δημιούργησαν ευκαιρίες για να πετύχουν γκολ σε αντίθεση με τους γηπεδούχους οι οποίοι είχαν κυρίως αμυντικό ρόλο στην αναμέτρηση.

Στην επανάληψη το παιχνίδι έχασε το ρυθμό καθώς κυριάρχησαν τα λάθη και τα σκληρά μαρκαρίσματα. Ωστόσο, στο 83’ μετά από κόρνερ, ο Γκαμπονέζος μεσοεπιθετικός λύτρωσε την ομάδα του διαμορφώνοντας το τελικό 1-0, με την Ντόρτμουντ να «σφραγίζει» έτσι την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου.