Αστέρας Τρίπολης - Πανσερραϊκός 1-0: Μιριτέλο «λυτρωτής», Χόβαν γκαφατζής και οι Αρκάδες στην εξάδα

Συντάκτης: Δημήτρης Ρήγας
Δημήτρης Ρήγας
2/12/2023 21:59
Ο Αστέρας Τρίπολης νίκησε 1-0 στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» τον Πανσερραϊκό, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Stoiximan Super League.

Οι Αρκάδες... λυτρώθηκαν από τον Μιριτέλο ο οποίος μπήκε στο γήπεδο στο 71' κι επτά λεπτά μετά σκόραρε μετά από μεγάλη γκάφα του Χόβαν και ασίστ του Μπαρτόλο. Αυτή μάλιστα ήταν η πρώτη τους εντός έδρας επιτυχία μετά από τέσσερις διαδοχικές «σφαλιάρες» που είχαν δεχθεί.

Από την άλλη οι νεοφώτιστοι γνώρισαν την τρίτη διαδοχική ήττα τους και είναι φανερό ότι δεν θυμίζουν σε τίποτα την ομάδα που εντυπωσίασε στην αρχή της σεζόν.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι δύο ομάδες θα τα... ξαναπούν στο ίδιο γήπεδο την προσεχή Τρίτη (5/12, 17.00), στο πρώτο μεταξύ τους ματς για τη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας Betsson.

Αναφορικά με τη βαθμολογία, πλέον το συγκρότημα του Μίλαν Ράσταβατς έφτασε στους 17 βαθμούς και φιγουράρει στην έκτη θέση, ενώ οι φιλοξενούμενοι έμειναν στους 13 και είναι ένατοι.

Κακό ματς και όλα... μηδέν στο ημίχρονο

Το ξεκίνημα των «λιονταριών» ήταν σαφώς καλύτερο και θέλησαν να βρουν ένα γρήγορο γκολ που θα τους έβαζε από νωρίς σε θέση «οδηγού». Ωστόσο στο 3' το σουτ του Χατζηστραβού κόντραρε και στο 5' η προσπάθεια του Μούργου είχε κατεύθυνση προς την εστία αλλά δεν θα μπορούσε να απειλήσει τον Παπαδόπουλο ο οποίος απέκρουσε εύκολα και σταθερά.

Η πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους καταγράφηκε στο 16', με τον Άλβαρες να δοκιμάζει ένα σουτ από τα τριάντα μέτρα και την μπάλα να φεύγει λίγο δίπλα από την εστία του Χόβαν ο οποίος πιθανότατα δεν θα μπορούσε να αποκρούσει.Το συγκρότημα του Μίλαν Ράσταβατς είχε αρχίσει να κερδίζει μέτρα και στο 22' απείλησε ξανά, με τον Καλτσά να εκτελεί ένα κόρνερ από δεξιά και τον Μάντζη να παίρνει την κεφαλιά, ωστόσο έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Η επόμενη υποψία φάσης καταγράφηκε στο 30' με τον Μουνάφο να σεντράρει και τον Μάντζη να νικάει τους πάντες στον αέρα, αστοχώντας όμως αρκετά.

Δύο λεπτά αργότερα υπήρξαν δύο καλές στιγμές μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα. Αρχικά οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο γκολ με την κεφαλιά του Γκοτζαμανίδη κι αμέσως μετά ο Κρεσπί δοκίμασε ένα σουτ που αποκρούστηκε εύκολα από τον Χόβαν.

Καμία άλλη αξιόλογη φάση δεν καταγράφηκε μέχρι το φινάλε ενός επιεικώς μετρίου πρώτου ημιχρόνου που βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες χωρίς τέρματα (0-0).

τεράστια γκάφα Χόβαν και ο Μιριτέλο άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους

Οι παίκτες του Πάμπλο Γκαρσία μπήκαν δυνατά και στην επανάληψη και προσπάθησαν να προηγηθούν στο 48', όμως το σουτ του Άλεξιτς από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή έφυγε άουτ.

Στο 50' τα «λιοντάρια» κέρδισαν ένα φάουλ σε καλή θέση όμως η απευθείας εκτέλεση του Μασαρίποφ δεν ήταν καλή και η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια των Αρκάδων.

Τέσσερα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι «άγγιξαν» το γκολ. Ο Κρεσπί μπήκε από δεξιά στην περιοχή και γύρισε παράλληλα, όμως ο Μάντζης αστόχησε σε κενή εστία στέλνοντας την μπάλα άουτ και χάνοντας μία τεράστια ευκαιρία.

Ο ρυθμός πλέον είχε γίνει πολύ πιο γρήγορος και στο 55' ο Δεληγιαννίδης δοκίμασε ένα διαγώνιο σουτ έξω από την περιοχή, αστοχώντας για λίγο, αν και είχε εξουδετερώσει τον Παπαδόπουλο.

Στο 64' ο Άλεξιτς έκανε ωραία κίνηση και σούταρε, όμως δεν θα μπορούσε να ανησυχήσει σε καμία περίπτωση τον Παπαδόπουλο.

Πέντε λεπτά μετά ήταν η σειρά του Αστέρα να χάσει ευκαιρία, με τον αμαρκάριστο Καλτσά να αστοχεί από τη μικρή περιοχή αμαρκάριστος.

Στο 78' κι ενώ το ματς έμοιαζε να έχει «σβήσει», οι Αρκάδες κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Η μπάλα γύρισε εκτός περιοχής προς τον Χόβαν, όμως ο γκολκίπερ του Πανσερραϊκού έκανε αδιανόητη γκάφα και δεν απομάκρυνε την μπάλα και ο Μπαρτόλο έκλεψε, δίνοντας στον Μιριτέλο και ο τελευταίος επτά λεπτά μετά την είσοδό του δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει για το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν πλέον υποχρεωμένοι να επιτεθούν και στο 86' είχαν καλή ευκαιρία, καθώς ο τερματοφύλακας Παπαδόπουλος έκανε γκάφα και στη συνέχεια της φάσης ο Σοφιανός σούταρε μέσα από την περιοχή αλλά η προσπάθειά του ήταν αδύναμη.

Η ένταση ήταν μεγάλη και ο ρέφερι Τσέτσιλας είχε χάσει εντελώς τον έλεγχο διακόπτοντας συχνά το παιχνίδι προσπαθώντας δίχως επιτυχία να επιβάλλει την τάξη με κάρτες και στους δύο πάγκους.

Στο 95' ο Άλεξιτς βρέθηκε σε καλή θέση αλλά το τελείωμά του δεν ήταν σωστό και ο Παπαδόπουλος μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.

Οι νεοφώτιστοι πίεσαν όσο μπορούσαν μέχρι το τέλος αλλά δεν κατάφεραν να αλλάξουν τη μοίρα τους και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή τους βρήκε να φεύγουν με σκυμμένο το κεφάλι από το γήπεδο.

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Καστάνο, Τζουκάνοβιτς, Καρμόνα, Άλβαρες, Μουνάφο (93' Αλάγκμπε), Γκος (59' Σουρλής), Κρεσπί (60' Σίτο), Καλτσάς, Ζουγλής (60' Μπαρτόλο), Μάντζης (71' Μιριτέλο)

Πανσερραϊκός (Πάμπλο Γκαρσία): Χόβαν, Γκοτζαμανίδης, Μπέργκστρεμ, Δεληγιαννίδης, Πηλέας (72' Πεταυράκης), Στάικος (72' Μορέιρα), Ουεντραόγκο, Μούργος (84' Τόμας), Χατζηστραβός (80' Σοφιανός), Μασαρίποφ, Άλεξιτς