Ο Ντεσάν ζήτησε από τους παίκτες της Γαλλίας στο ημίχρονο να μην... λυπηθούν το Γιβραλτάρ (video)

Συντάκτης: Δημήτρης Ρήγας
Δημήτρης Ρήγας
19/11/2023 16:21
Τον γύρο του κόσμου κάνει από το βράδυ του Σαββάτου (18/11), η ιστορική νίκη της Γαλλίας επί του Γιβραλτάρ με 14-0.

Πρόκειται για την πιο ευρεία επικράτηση ομάδας στα προκριματικά του Euro, ενώ παράλληλα αποτελεί φυσικά ρεκόρ για τους «μπλε», οι οποίοι στο παρελθόν είχαν καταφέρει να πετύχουν μέχρι δέκα τέρματα σ' ένα ματς.

Ωστόσο αίσθηση έχει προκαλέσει η ομιλία του προπονητή της Εθνικής Γαλλίας, Ντιντιέ Ντεσάν, στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Παρά το γεγονός ότι ο φωτεινός πίνακας του γηπέδου της Νίκαιας όπου διεξήχθη η αναμέτρηση, έγραφε ήδη 7-0, ο έμπειρος κόουτς ζήτησε από τους ποδοσφαιριστές του να μην σταματήσουν.

Μάλιστα τους ανέφερε ότι το ρεκόρ ήταν τα δέκα τέρματα και θα μπορούσαν να το συντρίψουν, όπως και τελικά συνέβη.

Μεταξύ άλλων ανέφερε:

«Το ρεκόρ είναι στα 10 γκολ. Μπορείτε να το σπάσετε εάν θέλετε παιδιά. Μην σταματήσετε».