Ελλάδα - Νέα Ζηλανδία 2-0: Λάμψη Κωνσταντέλια στη φιλική νίκη της Εθνικής (video)

17/11/2023 20:52
Με τον Κωνσταντέλια να σκοράρει στο ντεμπούτο του στην αρχική ενδεκάδα της Εθνικής Ελλάδας, η «γαλανόλευκη» νίκησε με 2-0 την Νέα Ζηλανδία σε φιλικό παιχνίδι στην Ριζούπολη και ετοιμάζεται πλέον για τον αγώνα με την Γαλλία στην «OPAP Arena». Ο 20χρονος άσος του ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ στο 10’ ενώ το άλλο τέρμα σημείωσε ο Γιακουμάκης (29’).

Φιλική νίκη με 2-0 επί της Νέας Ζηλανδίας πήρε η Εθνική Ελλάδας σε αγώνα που διεξήχθη στην Ριζούπολη. Ένα παιχνίδι που διεξήχθη σε αργό τέμπο, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο και προσφέρθηκε περισσότερο για ξεμούδιασμα των Ελλήνων διεθνών εν όψει του αγώνα της Τρίτης (21/11) με την Γαλλία στην «OPAP Arena» για το φινάλε της προκριματικής φάσης του Euro.

Η «γαλανόλευκη» είχε την απόλυτη υπεροχή στο πρώτο μέρος όπου και πέτυχε και τα δύο γκολ με τους Κωνσταντέλια (10’) και Γιακουμάκη (29’). Ο πρώτος σκόραρε με σέντρα-σουτ και συνδύασε με γκολ το ντεμπούτο του στην αρχική ενδεκάδα του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος, ενώ ο δεύτερος βρήκε δίχτυα με κοντινή προβολή έπειτα από κόρνερ.

Η ομάδα του Γκουστάβο Πογιέτ είχε δοκάρι και άλλες δύο καλές στιγμές στο πρώτο ημίχρονο, με τον Κωνσταντέλια να ήταν μέσα σχεδόν σ' όλες τις φάσεις του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος. Αντίθετα στην επανάληψη η Εθνική ομάδα επέλεξε απλώς να κοντρολάρει το παιχνίδι και δεν κατέγραψε ούτε τελική. Λίγα πράγματα από την Νέα Ζηλανδία η οποία απείλησε στο 12’ με ένα σουτ του Γκάρμπερ το οποίο «έβγαλε» ο Βλαχοδήμος, αλλά έκτοτε δεν ανησύχησε τον διεθνή γκολκίπερ.

Πως κατέβηκαν

Η έκπληξη του Γκουστάβο Πογιέτ ήταν η χρησιμοποίηση του Κωνσταντέλια για πρώτη φορά στο αρχικό σχήμα της Εθνικής. Η Ελλάδα παρατάχθηκε σε σχηματισμό 4-3-3 με τον Βλαχοδήμο κάτω από τα δοκάρια και τους Μπάλντοκ, Χατζηδιάκο, Μαυροπάνο και Τσιμίκα στην τετράδα της άμυνας. Κουρμπέλης, Μάνταλος και Μπακασέτας ήταν στη μεσαία γραμμή, με τους Κωνσταντέλια και Μασούρα στα εξτρέμ και τον Γιακουμάκη στην κορυφή της επίθεσης.

Στον αντίποδα, η Νέα Ζηλανδία κατέβηκε με 3-5-2. Ο Γιουντ ήταν κάτω από τα δοκάρια, τριάδα στα στόπερ οι Μπίντον, Σμιθ και Κάκασε ενώ ρόλο μπακ-χαφ είχαν οι Σινγκ και Μπελ. Στον άξονα ήταν οι Στάμενιτς, Πέιν και Γκάρμπετ και δίδυμο στην επίθεση οι ΜακΚόβατ και Γουντ.

Κυρίαρχη από το ξεκίνημα η Εθνική, βρήκε νωρίς το γκολ με Κωνσταντέλια

Η Εθνική μπήκε αρκετά πιεστικά στο ματς και «άγγιξε» το γκολ στο 6ο λεπτό έχοντας δοκάρι με δυνατό σουτ του Μπακασέτα. Στο επόμενο λεπτό ο Γιακουμάκης πάτησε περιοχή και έκανε σουτ, το οποίο κόντραρε και κατέληξε κόρνερ ενώ απ’ την εκτέλεση του ο Έλληνας φορ νίκησε τον αντίπαλο γκολκίπερ στον αέρα αλλά η μπάλα πήγε άουτ.

Η πίεση της «γαλανόλευκης» απέδωσε καρπούς στο 10ο λεπτό με τον Κωνσταντέλια να ανοίγει το σκορ στο ντεμπούτο του στην αρχική ενδεκάδα της Εθνικής. Ο Έλληνας επιθετικός χαφ σύγκλινε από τα αριστερά προς την περιοχή και έκανε σέντρα-σουτ η οποία αιφνιδίασε τους πάντες και κατέληξε στα δίχτυα του Γουντ. Ήταν το πρώτο γκολ του 20χρονου άσου με τα «γαλανόλευκα» στην 3η του συμμετοχή.

Σωτήριο στοπ του Βλαχοδήμου και από εκεί και πέρα «γαλανόλευκη» υπεροχή

Η Νέα Ζηλανδία είχε καλή στιγμή για να απαντήσει άμεσα όταν στο 12’ ο Γκάρμπερ βρέθηκε σε θέση βολής μέσα στην περιοχή και έκανε το πλασέ αλλά ο Βλαχοδήμος αντέδρασε σωστά. Ένα λεπτό μετά η Ελλάδα «άγγιξε» το 2-0 όταν μετά από σέντρα του Μασούρα ο Σμιθ έβαλε την προβολή προ του Κωνσταντέλια και ο Γιούντ απέκρουσε με δυσκολία. Δύο λεπτά μετά ο Κωνσταντέλιας πήρε τη μπάλα από τα αριστερά και «σέρβιρε» στον Γιακουμάκη όμως ο Έλληνας φορ δεν έπιασε καλά το σουτ και έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ.

Από εκείνο το σημείο ο ρυθμός έπεσε αισθητά και δεν υπήρξε τελική μέχρι το 29’ όπου και η Εθνική απείλησε μ΄ ένα σουτ του Μπακασέτα το οποίο κόντραρε και η μπάλα κατέληξε κόρνερ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τσιμίκας με τον Κουρμπέλη να πιάνει την κεφαλιά, τον Γουντ να αποκρούει εντυπωσιακά και τον Γιακουμάκη να παίρνει το ριμπάουντ σπρώχνοντας με προβολή την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

Το δεύτερο γκολ ανέβασε ξανά το ρυθμό με την Εθνική να είχε διάθεση να βρει κι άλλο γκολ. Αυτό θα μπορούσε να είχε έρθει στο 32’ όταν ο Κωνσταντέλιας έβγαλε σε τετ-α-τετ τον Γιακουμάκη αλλά ο Έλληνας στράικερ έστειλε τη μπάλα άουτ. Δύο λεπτά αργότερα ο Γουντ απόκρουσε το σουτ του Τσιμίκα στην περιοχή ενώ στο 36’ ο Μπασκασέτας επιχείρησε νέο σουτ στέλνοντας τη μπάλα άουτ. Αυτή ήταν και η τελευταία αξιόλογη φάση του πρώτου μέρους.

Ματς χωρίς ρυθμό και φάσεις στο δεύτερο μέρος

Ο ρυθμός έπεσε αισθητά στο δεύτερο ημίχρονο. Ο προπονητής της Νέας Ζηλανδίας, Μπέιζλι άλλαξε τον σέντερ φορ στο ημίχρονο περνώντας τον Γουέιν αντί του Γουντ, ενώ ο Πογιέτ προχώρησε σε τριπλή αλλαγή στο 57’ «φρεσκάροντας» την επίθεση με τους Πέλκα, Φούντα και Παυλίδη αντί των Μασούρα, Κωνσταντέλια και Γιακουμάκη. Ο τελευταίος μάλιστα αποχώρησε με ορισμένες ενοχλήσεις.

Ακολούθησαν νέες αλλαγές για τις δύο ομάδες. Ο Πογιέτ άλλαξε τους χαφ περνώντας τους Μπουχαλάκη και Γαλανόπουλο αντί των Κουρμπέλη και Μπακασέτα, ενώ ο Μάνταλος προωθήθηκε ως δεύτερος επιθετικός. Από την πλευρά του ο Μπέιζλι έβαλε τους Τζαστ, Τσάμπνες και Λιούις αντί των Σινγκ, Γκάρμπετ και Μπελ.

Η πρώτη φάση του δευτέρου μέρους ήρθε στο 62’ από ένα σουτ του Γουέιν στην περιοχή, με τη μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει κόρνερ. Η «γαλανόλευκη» κοντρόλαρε το ρυθμό αλλά δεν έδειξε ιδιαίτερη διάθεση να ανεβάσει την ένταση και να ψάξει περισσότερα γκολ. Το ματς κύλησε χωρίς κάτι ιδιαίτερο με την ομάδα του Πογιέτ να μην καταγράφει τελική στο δεύτερο ημίχρονο.

Λίγο πριν το φινάλε του αγώνα στο παιχνίδι πέρασε και ο Τζαβέλλας αντί του Μάνταλου με την Ελλάδα να παίζει με τριάδα στόπερ τους Τζαβέλλα, Μαυροπάνο και Χατζηδιάκο στα τρία λεπτά των καθυστερήσεων. Από την πλευρά του ο Μπέζλι έδωσε χρόνο συμμετοχής στους Μάτα και Σούρμαν οι οποίοι αντικατέστησαν στο 83’ τους ΜακΚόβατ και Μπίντον.

Το 2-0 έμεινε ως το φινάλε με την Ελλάδα να παίρνει τη φιλική νίκη και να συγκεντρώνει το ενδιαφέρον της στο παιχνίδι της Τρίτης (21/11) με την Γαλλία για το φινάλε της προκριματικής φάσης του Euro.

Ελλάδα (Γκουστάβο Πογέτ): Βλαχοδήμος - Μπάλντοκ, Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος, Τσιμίκας - Κουρμπέλης (70’ Μπουχαλάκης), Μάνταλος (90’ Τζαβέλλας), Μπακασέτας (70’ Γαλανόπουλος) - Μασούρας (58’ Πέλκας), Κωνσταντέλιας (58’ Φούντας), Γιακουμάκης (58’ Παυλίδης)

Νέα Ζηλανδία (Ντάρεν Μπειζλι): Γουίντ - Μπίντον (83’ Σέρμαν), Κάσας, Σμιθ - Σινγκ (63’ Τζαστ), Στάμενιτς, Πέιν, Γκάρμπετ (70’ Τσάμπνες), Μπελ (70’ Λιούις) – ΜακΚόβατ (83’ Μάτα), Γουντ (46’ Γουέιν)