ΠΑΟΚ - Παναιτωλικός 2-1: Το γύρισε με γκολάρες ο «Δικέφαλος του Βορρά»

12/11/2023 19:31
Ο ΠΑΟΚ κέρδισε με ανατροπή (2-1) τον Παναιτωλικό στην Τούμπα, ντούμπλαρε τις νίκες του στο πρωτάθλημα και πέρασε προσωρινά στην δεύτερη θέση του πρωταθλήματος. Προηγήθηκαν με Τορεχόν (20’) οι Αγρινιώτες, το γύρισαν με γκολάρες των Σαμάτα (26’) και Ζίβκοβιτς (36’) οι Θεσσαλονικείς, που δεν «κλείδωσαν» το ματς αλλά δεν το πλήρωσαν αφού δε δέχτηκαν φάσεις στην επανάληψη.

Μετά το θρίαμβο στο Φάληρο και την πρόκριση στα νοκ-άουτ του Κόνφερενς Λιγκ, ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 2-1 του Παναιτωλικού στην Τούμπα και πηγαίνει με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στη διακοπή.

Οι Θεσσαλονικείς μπήκαν δυνατά στο ματς όμως βρέθηκαν πίσω κόντρα στη ροή από γκολ του Τορεχόν στο 20’. Η αντίδραση τους ήταν υποδειγματική με τον Σαμάτα να ισοφαρίζει στο 26’ με υπέροχο τακουνάκι έπειτα από τρομερή κυκλοφορία μπάλας των παικτών του Λουτσέσκου, ενώ δέκα λεπτά μετά ο Ζίβκοβιτς ολοκλήρωσε την ανατροπή με σέντρα-σουτ από τα πλάγια της περιοχής.

Το δεύτερο μέρος ήταν φτωχό σε ρυθμό και ευκαιρίες, ο ΠΑΟΚ έριξε την ένταση του και δεν κυνήγησε ένα τρίτο τέρμα όμως δεν το πλήρωσε αφού ο Παναιτωλικός παρά τα μέτρα που κέρδισε στο φινάλε, δεν κατάφερε να δημιουργήσει ευκαιρία.

Οι «ασπρόμαυροι» με τη νίκη τους έφτασαν τους 23 βαθμούς και πέρασαν προσωρινά στην 2η θέση της βαθμολογίας και στο -2 από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό, που δοκιμάζεται αργότερα στην έδρα της Κηφισιάς. Από την πλευρά του, ο Παναιτωλικός έμεινε στην τελευταία θέση με 6 βαθμούς και στο -1 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Πως κατέβηκαν

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου παράταξε τον ΠΑΟΚ με οχτώ αλλαγές σε σχέση με το παιχνίδι κόντρα στην Αμπερντίν. Ο Κοτάρσκι ήταν κάτω από τα δοκάρια, ακραία μπακ οι Ρ. Σοάρες και Σάστρε ενώ το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτελούνταν από τους Κετζιόρα και Μιχαηλίδη, με τον τελευταίο να επιστρέφει στην αρχική ενδεκάδα μετά τις αρχές Σεπτεμβρίου. Δίδυμο στα χαφ ήταν οι Μεϊτέ και Οζντόεφ με τον Μουργκ πιο μπροστά τους σε ρόλο δεκαριού. Κωνσταντέλιας και Ζίβκοβιτς ήταν οι δύο εξτρέμ ενώ ο Σάματα ήταν μοναδικός προωθημένος.

Από την πλευρά του, ο Γιάννης Πετράκης ξεκίνησε τον Παναιτωλικό με τον Καπίνο κάτω από τα δοκάρια, τριάδα στα στόπερ τους Μαλή, Μλάντεν, Μπ. Ντουάρτε και μπακ-χαφ τους Λιάβα, Τορεχόν. Ο Πέρες είχε ρόλο εξαριού με τους Φ. Ντουάρτε, Χατζηθεοδωρίδη εσωτερικούς μέσους και τους Σενγκέλια, Πέδρο στην επίθεση.

Τις ευκαιρίες ο ΠΑΟΚ, το γκολ ο Παναιτωλικός

Το παιχνίδι είχε πολύ καλό ρυθμό από το ξεκίνημα, με τον ΠΑΟΚ να κυκλοφορούσε γρήγορα τη μπάλα και να απειλεί για πρώτη φορά στο 2’ με άστοχη κεφαλιά του Σαμάτα από πλεονεκτική θέση. Δώδεκα λεπτά μετά ο «Δικέφαλος του Βορρά» «άγγιξε» ξανά το γκολ έχοντας δοκάρι με απευθείας χτύπημα φάουλ του Οζντόεφ όμως ο Παναιτωλικός κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στην πρώτη του ευκαιρία στο παιχνίδι. Στο 20’ ο Ντουάρτε έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Τορεχόν βγήκε στο δεύτερο δοκάρι και πλάσαρε από κοντά, με τη μπάλα να βρίσκει στον Σάστρε και να καταλήγει στα δίχτυα.

Το γύρισε με γκολάρες

Ο ΠΑΟΚ δεν πτοήθηκε, συνέχισε το παιχνίδι του και βρήκε άμεση απάντηση (26’) με ένα από τα πιο όμορφα γκολ του πρωταθλήματος. Οι παίκτες του Λουτσέσκου έκρυψαν τη μπάλα με διαδοχικές πάσες, αυτή έφτασε στον Κωνσταντέλια ο οποίος πάτησε για τον Σάστρε, αυτός έκανε την σέντρα από δεξιά και ο Σαμάτα την έστειλε με τακουνάκι στα δίχτυα για το 1-1.

Ο Τανζανός φορ βρήκε ξανά δίχτυα τέσσερα λεπτά αργότερα αλλά το γκολ ακυρώθηκε για πολύ οριακό οφσάιντ του Οζντόεφ στο ξεκίνημα της φάσης.

Το μομέντουμ άνηκε απόλυτα στους Θεσσαλονικείς, οι οποίοι πίεζαν ασφυχτικά για δεύτερο γκολ και το βρήκαν στο 36’ με φανταστικό τέρμα του Ζίβκοβιτς ο οποίος επιχείρησε κάτι σαν σέντρα-σουτ από τα πλάγια στα δεξιά και «κρέμασε» τον Καπίνο, καθώς έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και ύστερα στα δίχτυα.

Το 2-1 ήταν και το σκορ του ημιχρόνου με το παιχνίδι να είχε ένταση στις καθυστερήσεις καθώς οι γηπεδούχοι ζήτησαν δεύτερη κίτρινη του Λιάβα για μαρκάρισμα στον Μιχαηλίδη. Είναι αξιοσημείωτο πως με το ξεκίνημα της επανάληψης ο άσος του Παναιτωλικού έδωσε τη θέση του στον Μαυρία, ο οποίος πέρασε στη δεξιά πλευρά της άμυνας.

Έπεσε ο ρυθμός στην επανάληψη

Το δεύτερο ημίχρονο είχε πιο αργό τέμπο, με τον ΠΑΟΚ να μην αντιμετώπιζε προβλήματα από τους Αγρινιώτες. Στο 60’ ο Παναιτωλικός έχασε με τραυματισμό τον Μαλή και τη θέση του πήρε ο Οικονόμου, ενώ ο Λουτσέσκου πέρασε τον Ντεσπόντοφ αντί του Μουργκ.

Το παιχνίδι κυλούσε δίχως κάτι ιδιαίτερο και στο 73’ ο Πετράκης έριξε τον Ντίας αντί του Ζοάο πέδρο στην επίθεση καθώς και τον Ξενιτίδη στη θέση του Χατζηθεοδωρίδη. Νέες αλλαγές και από τον Λουτσέσκου που πέρασε τους Σβαμπ και Μπράντον αντί των Οζντόεβ και Σαμάτα αντίστοιχα.

Έμεινε στο ματς ο Παναιτωλικός αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει

Η τελευταία κίνηση του Πετράκη ήταν η παρουσία του Μπελεβώνη αντί του Φ. Ντουάρτε στον άξονα, ενώ στο 89’ ο Βιεϊρίνια αντικατέστησε τον Ζίβκοβιτς και έφτασε τις 234 συμμετοχές στο ελληνικό πρωτάθλημα, με αποτέλεσμα να γίνει ο πρώτος ξένος σε συμμετοχές με τη φανέλα του ΠΑΟΚ.

Με το ματς να οδεύει προς το φινάλε, ο Παναιτωλικός κέρδισε μέτρα ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης, βρέθηκε σε αρκετές περιπτώσεις έξω από τα καρέ του ΠΑΟΚ αλλά δεν έκανε σωστές επιλογές. Ένα σουτ του Πέρες που μπλόκαρε ο Κοτάρσκι στο 81’ ήταν ότι πιο αξιόλογο κατέγραψαν οι Αγρινιώτες. Ο ΠΑΟΚ,, που είχε δύο τελικές εκτός εστίας στο δεύτερο 45λεπτο, έπαιξε με τη φωτιά καθώς δεν «κλείδωσε» το ματς όμως δεν το πλήρωσε, μην επιτρέποντας στους φιλοξενούμενους να του δημιουργήσουν μεγάλα προβλήματα.

Το 2-1 έμεινε ως το φινάλε και η ομάδα του Λουτσέσκου πέρασε προσωρινά στην 2η θέση με 23 βαθμούς. Από την άλλη ήταν η πέμπτη ήττα στα έξι τελευταία για τον Παναιτωλικό ο οποίος έμεινε στην τελευταία θέση με 6 βαθμούς και στο -1 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Κεντζιόρα, Μιχαηλίδης, Ράφα Σοάρες, Οζντόεφ (76’ Σβαμπ), Μεϊτέ, Ζίβκοβιτς (90’ Βιεϊρίνια), Κωνσταντέλιας, Μουργκ (64’ Ντεσπόντοφ), Σαμάτα (76’ Μπράντον).

Παναιτωλικός (Γιάννης Πετράκης): Καπίνο, Μαλής (60’ Οικονόμου), Ντουάρτε, Μλάντεν, Λιάβας (46’ Μαυρίας), Ντουάρτε, Πέρες, Χατζηθεοδωρίδης (73’ Ντίαζ), Τορεχόν, Σενγκέλια, Πέδρο (74’ Ξενιτίδης).