Βόλος-Άρης 0-2: Επιστροφή στις νίκες και στην πεντάδα για τους «κίτρινους» (video)

Συντάκτης: Θάνος Τσαλουχίδης
Θάνος Τσαλουχίδης
11/11/2023 22:00
Ο Άρης επικράτησε με 2-0 του Βόλου στο «Πανθεσσαλικό Στάδιο» για την 11η αγωνιστική της Stoiximan Super League και επέστρεψε έτσι στα θετικά αποτελέσματα στο πρωτάθλημα. Ο Μορόν στο 60' με πέναλτι και ο Νταρίντα στο 75' πέτυχαν τα γκολ της αναμέτρησης.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που είχαν καλύτερη εικόνα στις αρχές των δύο ημιχρόνων και ειδικά στην επανάληψη θα μπορούσαν να ανοίξουν το σκορ. Οι φιλοξενούμενοι όμως ήταν σαφώς πιο αποτελεσματικοί, εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν και πήραν τους τρεις πόντους.

Με αυτή τη νίκη ο Άρης έφτασε τους 17 βαθμούς και ανέβηκε στην 5η θέση της βαθμολογίας αφήνοντας πίσω του τη Λαμία την ώρα που ο Βόλος παρέμεινε στους έξι όντας ακόμα τελευταίος.

Ελάχιστες ευκαιρίες και μέτριος ρυθμός

Το παιχνίδι είχε ωραίο ρυθμό από το ξεκίνημα, με τον Βόλο να προσπαθεί να βγει στην επίθεση και να έχει δύο τελικές μέχρι το 4' αλλά τόσο ο Κορνέ αρχικά όσο και ο Καλογερόπουλος στη συνέχεια δεν βρήκαν στόχο.

Ο Άρης θέλησε να πάρει την μπάλα στα πόδια του αλλά δυσκολευόταν να βρει διαδρόμους για την εστία του Κόστιτς με την αναμέτρηση πάντως να είναι ισορροπημένη. Μετά την ενθαρρυντική αρχή πάντως καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια, είχαν αρκετά λάθη στις μεταβιβάσεις.

Χαρακτηριστικό είναι ότι η επόμενη φάση στο παιχνίδι σημειώθηκε στο 35' με ένα μακρινό σουτ του Ντέλετιτς με τον Κουέστα όμως να μπλοκάρει άνετα. Ο Άρης κατάφερε να σκοράρει με τον Μπράμπετς στο 36' αλλά το γκολ ακυρώθηκε μέσω VAR για χέρι του Τσέχου.

Τρία λεπτά μετά ο Βόλος ήταν αυτός που απείλησε και πάλι, ο Τρουιγιέ βρήκε στόχο με σουτ που επιχείρησε αλλά ο Κουέστα για μία ακόμη φορά δεν αντιμετώπισε πρόβλημα. Ο Άρης έφτιαξε τις πρώτες του ευκαιρίες μετά το 40', ο Μορόν όμως είδε αρχικά την κεφαλιά του να κοντράρει και να φεύγει κόρνερ και στην εξέλιξη της φάσης ο Μπράμπες νίκησε τους πάντες στον αέρα αλλά ήταν η σειρά του Κόστις να επέμβει σωτήρια.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που μπήκαν πιο δυνατά και στην επανάληψη και έψαξαν να βρουν το γκολ. Ο Λούνα στο 50' από πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή δεν μπόρεσε να βρει στόχο και τρία λεπτά μετά ο Κόμπα έστειλε την μπάλα στην αγκαλιά του Κουέστα.

Ο Άρης απάντησε στο 54' με τον Μορίν να πιάνει ένα ωραίο σουτ εκτός περιοχής, με τον Άλχο όμως να βάζει την κόντρα παραχωρώντας το κόρνερ. Στη συνέχεια όμως και έπειτα και από υπόδειξη του VAR ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι για πάτημα του Καλογερόπουλου στον Μπράμπετς. Ο Μορόν ανέλαβε την εκτέλεση, νίκησε τον Κόστιτς και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.

Ο Βόλος προσπάθησε να αντιδράσει, έψαχνε το γκολ κυρίως με μακρινά σουτ τα οποία όμως δεν ανησυχούσαν τον Κουέστα. Στο 75' όμως οι φιλοξενούμενοι έφυγαν πολύ ωραία στην αντεπίθεση ο Σουλεϊμάνοφ γύρισε στην περιοχή για τον Νταρίντα και αυτός με υπέροχο πλασέ έκανε το 2-0.

Από εκεί και έπειτα οι παίκτες του Κώστα Μπράτσου ήταν αυτοί που βγήκαν πιο μπροστά και έψαξαν το γκολ που θα τους έβαζε και πάλι στο παιχνίδι αλλά και πάλι δεν ήταν αποτελεσματικός και έτσι έμεινε «άσφαιρος» ως το τέλος.

Βόλος (Μπράτσος): Κόστιτς, Κίτσος, Καλογερόπουλος, Τσοκάνης, Λούνα (72' Μαχαίρας), Γκλάβσιτς, Τρουιγιέ (71'Ένγκιν), Ντέλετιτς, Μπερτόγλιο (48΄Κόμπα), Κορνέ (46' Άλχο), Γκαρσία

Άρης (Μάντζιος): Κουέστα, Μοντόγια, Φατόρε, Μπράμπετς, Φεράρι, Βερστράτε, Νταρίντα (90+2' Ζαμόρα), Πάρντο (81' Ζουλ), Σουλεϊμάνοφ, Παναγίδης (64' Μενέντεζ), Μορόν